REKLAMAWażka
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 września 2020, 13:54 komentarzy 32

(Fot. Archiwum własne.)

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski wystąpił do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie o przeprowadzenie w firmie Amelo (dawnej "ziemniaczance") kontroli pod kątem uciążliwości zapachowych. To pokłosie licznych skarg mieszkańców na nawracający fetor.

Od kilku tygodni mieszkańcom Iławy daje się we znaki uciążliwy odór. Nieprzyjemny zapach na zmianę ustępuje i powraca, a gdy unosi się w powietrzu, zniechęca do aktywności na zewnątrz, a nawet do otwierania okien w mieszkaniu. Uciążliwości utrzymują się nieraz wiele godzin i dotykają mieszkańców różnych części miasta. 

Prośbę o wyjaśnienie sprawy fetoru skierowały do portalu www.infoilawa.pl dziesiątki Czytelników. Telefony, maile, wiadomości w mediach społecznościowych, czy poprzez formularz "Daj znać" - tych wszystkich kanałów komunikacji używają iławianie, aby powiadomić o uciążliwościach i apelować o interwencję. Wszyscy pytają: Co tak śmierdzi?!

Jak sprawdziliśmy, podobne sygnały dotarły też do Urzędu Miasta w Iławie.

- Do Urzędu Miasta pierwszy sygnał o uciążliwych zapachach wpłynął 10 września br. od mieszkańców ul. Kolejowej i rzeczywiście kontrola pracowników Urzędu potwierdziła to - mówi Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. - W następnych dniach odór można było wyczuć w całym mieście - dodaje.

W piątek, 11 września i w kolejnym tygodniu przedstawiciele ratusza kontaktowali się z przedstawicielem firmy Amelo z siedzibą na ul. Wojska Polskiego, zajmującej się wytwarzaniem skrobi i wyrobów skrobiowych. To właśnie "ziemniaczankę" wiele osób uważa za źródło nieprzyjemnych woni, tym bardziej że w minionych latach takie skargi na zakłady przemysłu ziemniaczanego już się pojawiały; na przykład w 2012 roku przedstawicielka firmy przyznała, że odór nasilił się, bo oczyszczany był wtedy zbiornik, do którego odprowadzana jest woda po płukaniu ziemniaków.

- Odnośnie uciążliwych zapachów trudno było jednoznacznie stwierdzić, co jest ich źródłem - komentuje aktualne kłopoty Dawid Kopaczewski. - Można się było tylko domyślać, że z uwagi na trwającą kampanię przetwarzania ziemniaków odór może pochodzić z firmy Amelo. W poprzednich latach różnie wyglądała sytuacja z uciążliwością zapachową podczas kampanii ziemniaczanej, były lata, że zapachy były wyjątkowo uciążliwe, ale też ostatnio uciążliwość jakby zmalała. 

Nieoficjalnie wiadomo, że firma nie akceptuje pełnej odpowiedzialności za nieprzyjemny zapach w mieście. Ostatecznie burmistrz zadecydował, że wystąpi o kontrolę w Amelo pod tym kątem.

- Burmistrz Miasta jako organ nie ma kompetencji do prowadzenia działań kontrolnych w tym zakresie, w związku z tym wystąpiłem do Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie z prośbą o przeprowadzenie kontroli w firmie Amelo - poinformował nas Dawid Kopaczewski.

Zapytaliśmy również w iławskim starostwie, czy urząd podjął jakieś działania w tej sprawie. Jak się okazało, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie Mateusz Szauer wystąpił z pismem o interwencję w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie już w ubiegłą środę, 16 września.

Więcej o tej kontroli napiszemy na infoilawa.pl wkrótce.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

32Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~A 32 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Bzdury ten burmistrz gada. Jest uciążliwośc dla miasta prowadzonej działalności. On wogole ma na cos wplyw? Przecuez ciagle gada to samo. Jak nic nie może to po co kase bierze?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 31 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Jest kontrola a oni dalej smrodzą Iławę. Wczoraj aż na wymioty brało, nie było czym oddychać. Jestem turystką i uciekłam z tego syfiastego miasta. Niech burmistrz pamięta, że inni turyści też uciekną lub wybiorą znowu Giżycko a nie Iławę. Szkoda ludzi żyjących z turystyki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 30 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Raczej wybiorą nowego burmistrza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 29 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Codziennie wieczorem od dłuższego czasu smród nad Iławą jest nie do zniesienia. Całe turystyczne miasto zasmrodzone. Podobno Ziemniaczanka jest temu winna. To dziwna sprawa, że wieczorem jest ten odór. Można przypuszczać, że coś nielegalnego się tam dzieje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nil 28 5 miesięcy temuocena: 90% 

  Do ilawianin 35 Masz rację, im nie śmierdzi w biurze a niewolnik niech wącha. Na wsiach szczególnie wokół ferm tuczu nakładczego smród niesamowity, rolnicy leją ten syf po okolicznych polach bez jakiejkolwiek kontroli, skażając środowisko i to co na nim wyrasta. Czy tak ma wyglądać życie w 21 wieku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 6 27 5 miesięcy temuocena: 92% 

  A z jakim skutkiem to robił, to sami od dawna czuliśmy i nadal czujemy swymi nosami. A całą winę olsztyński urząd za swój biurokratyczny uwiąd zwali oczywiście na brak tzw. ustawy odorowej, której od wielu lat nie chce się przepchnąć przez Sejm żadnej kolejnej ekipie rządzącej w naszym kompletnie zasmrodzonym kraju. No bo wszystkim kolejnym władzom jest to bardzo wygodne. A przeróżne smrody i duszące dymy do wykwintnych biur urzędników przeróżnych szczebli, poczynając od samej góry, przecież zupełnie nie dochodzą... PS. W międzyczasie pojawiła się wiadomość, że kontrola w ziemniaczance jednak się rozpoczęła. Niestety, wiele po niej raczej nie można się spodziewać...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 5 26 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Problem kompletnej obojętności na szkodliwy dla zdrowia mieszkańców dojmujący smród, a zimą na duszący dym, dotyczy również miejscowych władz sanitarnych w rodzaju społecznie bezużytecznego Sanepidu, czy części urzędników Starostwa mających podobno w swych obowiązkach ochronę środowiska. Szkoda tylko, że nic dla tej ochrony nie robią, bo także rzekomo nie mają ku temu żadnej kompetencji. A na reakcję jakiegoś urzędu z dalekiego Olszyna będziemy czekali prawdopodobnie w nieskończoność. Jeśli w ogóle łaskawie zechce się zająć wytwórcą smrodu w jakiejś tam dalekiej Iławie...A nawet jeśli po długim czasie być może zareaguje, to z góry wiadomo z jakim skutkiem - wykpi się jak zwykle brakiem swych kompetencji. Ciekawe także jak ten olszyński urząd wytłumaczy swą kompletną winę za brak jakiejkolwiek kontroli nad patologią panującą od lat w iławskiej ziemniaczance, którą miał obowiązek systematycznie kontrolować?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 4 25 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Skoro jednak dokucza Wam brak kompetencji, to może wespół z innymi samorządami zacznijcie wreszcie o nie walczyć? W żadnym stopniu nie są Burmistrzowi także pomocni w rozwiązywaniu dokuczliwych dla mieszkańców problemów albo kompletnie ociężali i bezradni, lub też czekający z radością na każde Jego potknięcie, gnuśni i wrodzy Mu politycznie niektórzy radni. Uaktywniają się tylko wtedy, gdy czują potrzebę pokłócenia się np. z okazji tak "ważnych" dla mieszkańców miasta kwestii jak nadawanie tytułów honorowych lub takiej czy innej organizacji przeróżnych uroczystości ku czci...A wtóruje im w tym oczywiście zawsze dzielnie pewna iławska kolorowa gazetka tygodniowa, której nabuzowani wiadomą opcją polityczną "redaktorzy", szczerze, gorąco i przy okazji całkowicie interesownie nienawidzący obecnego Burmistrza, wyczekują z radosną niecierpliwością na każdy problem spotykający władze miasta (a więc pośrednio także jego mieszkańców) niczym przysłowiowa kania dżdżu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd, 3 24 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie macie Państwo kompetencji do zajęcia się potwornym smrodem zasnuwającym od lat większość miasta przez wiele miesięcy od wczesnej wiosny do później jesieni, nie macie kompetencji do powstrzymania masowego rżnięcia drzew w mieście, do doprowadzenia do porządku właścicieli spalonego młyna będącego wstydem dla miasta, właściciela wiecznie zaśmieconego otoczenia wież ciśnień koło dworca, ryczącej po nocach dyskoteki koło Leśnej. Nie macie żadnych kompetencji w ograniczeniu ilości zatruwającego nas wszystkich w okresie opałowym duszącego dymu emitowanego z kopciuchów wręcz setek lub tysięcy domków jednorodzinnych w całym mieście. Itd., itp. Wygląda na to, że władze miejskie właściwie wobec ogromnej większości uciążliwych dla mieszkańców problemów są całkowicie bezradne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 2 23 5 miesięcy temuocena: 90% 

  Ziemia została zwieziona właśnie stamtąd. Wydawało się, że aż się prosi, by urzędnicy Ratusza poszli po rozum do głowy, skojarzyli ze sobą zarówno właścicieli ziemniaczanki jak i szefów firmy remontującej plac przed dworcem po to, by te znaczne ilości gruzu i ziemi zwieść niedaleko, bo na śmierdzącą łąkę. By następnie wysypać tam wszystko, ubić za pomocą stosownych maszyn i być może przestałoby wreszcie stamtąd niemożebnie cuchnąć. Tylko, że niestety w tej sprawie nic nie zrobiono, a gruz i ziemię wywieziono zapewne ze znacznymi kosztami Bóg wie jedynie gdzie... A i tak przy okazji - już nieco irytujące są ciągłe tłumaczenia władz miejskich, ze nie mają one kompetencji do tego czy owego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 22 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ale smród i tak pozostanie. A to dlatego, że cały problem z okropnym fetorem zalega na łące leżącej przed tą prymitywną "manufakturą" od strony ul. Wojska Polskiego. To tam tradycyjnie od dziesiątków lat wprost na trawę oraz do niewielkiego bajora wylewana była i nadal jest część płynnych odpadów organicznych powstających w wyniku prymitywnej technologii produkcji mączki ziemniaczanej. Wszystko to po pewnym czasie fermentuje, wręcz buzuje, wydzielając porażający smród roznoszący się następnie na rozlegle okolice. Można przypuszczać, że grunt na tej nieszczęsnej łące jest przesiąknięty śmierdzącym odpadami na wiele metrów w głąb. Nie jestem żadnym specjalistą i być może myślę nieco naiwnie, ale wydawało mi się, że sposób likwidacji problemu zalegającego na tej łące był wręcz na wyciągnięcie ręki przez dwa ostatnie lata. Otóż wszyscy widzieliśmy znaczne hałdy ziemi i gruzu zalegającego dość długo na ul. Wojska Polskiego, naprzeciw parkingu obok budowanego nowego placu przed dworcem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 21 5 miesięcy temuocena: 91% 

  Wypada jedynie podziękować Panu Burmistrzowi za to, że właściwie jako pierwszy spośród kolejnych włodarzy naszego miasta postanowił zająć się śmierdzącym problemem iławskiej ziemniaczanki. Szkoda tylko, że urzędnicy Ratusza dopiero teraz dostrzegli swymi nosami buchający stamtąd fetor, skoro już od właściwie od początku bardzo wczesnej tegorocznej wiosny śmierdzi koło ziemniaczanki , i zarazem w znaczniej części miasta, wręcz niemożebnie. I od miesięcy alarmują o tym iławianie na forach m.in. tego portalu. Obawiam się także, że skierowana do olsztyńskich urzędników prośba o podjęcie niezbędnej kontroli w ziemniaczance skończy się jak zwykle niczym. Bo albo urzędnikom z dalekiego Olsztyna zupełnie nie będzie się chciało pofatygować do Iławy, skoro nie zrobili tego o lat, lub też jeśli nawet łaskawie się tu znajdą, to stwierdzą co oczywiste, że śmierdzi, wlepią tradycyjnie kolejnym właścicielom zakładu żenujący mandat w wysokości kilkuset złotych i na tym się skończy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalicWszystkich 20 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie Przeprowadzi kontrole do 15 ;00 a smród jest wieczorem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 19 5 miesięcy temuocena: 91% 

  No cóż, miasto turystyczne. Ten zakład już dawno powinien być zlikwidowany, chluby miastu nie przynosi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~malina 66 18 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Mieszkam w okolicy Dworca Głównego i Szpitala smród, fetor zgnilizny albo czegoś rozkładającego się czuć od dawna mieszkam w tym rejonie od ponad 50 lat, z dawnej ,,ziemiaczanki "śmierdziało inaczej.Ja uważam że ten fetor jest raczej z Animeksu ,ponieważ jak tam się jedzie obwodnicą śmierdzi podobnie. Co gorsze taki smród to negatywna wizytówka dla miasta ,, turystycznego " Iławy. Cały czas mówi się o czystym świeżym powietrzu!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obcy32 17 5 miesięcy temuocena: 82% 

  Wczoraj wieczorem smród było czuć aż na Dąbrowskiego to chyba niemożliwe żeby z tej firmy troche daleko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tubylec 16 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Smórd z Ziemniaczank to jedno wg mnie należałoby sprawdzić kanalizacje odprowadzające ścieki komunalne i studzienki burzowe w niektórych miejsca ten obrzydliwy zapach unosi się przez większość miesięcy..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~co to jest 15 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Będąc w ubiegłą niedzielę w okolicach wjazdu na strzelnicę w lesie smród był tak intensywny, że trzeba było twarz zasłonić nawet mój pies zaczął szaleć od tego "zapachu".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 14 5 miesięcy temuocena: 90% 

  Sprawa wylewania popłuczyn do lasu przez ziemiaczankę też już ucichła i obyła się bez konsekwencji. Może cały czas coś wylewają i z tą ten smród. Całe jezioro koło ziemiaczanki jest efektem wylewania popłuczyn od lat 50tych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XXX 13 5 miesięcy temuocena: 92% 

  Zawsze tak było i nikt z tym nic nie zrobił, zapewne ktoś dostał w łapę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odór 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Zgłoszenia o smrodzie były już przekazywane do Urzędu w okresie wakacji kiedy śmierdziało od 23 00 do godzin porannych, tylko wtedy urzędnicy mówili że nic nie można zrobić i im nie śmierdzi. O proszę jak zmienia się punkt widzenia.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Ciekawe czemu z info Iława zniknęło tak nagle nagranie jak i artykuł o znęcaniu się i pobiciu przez jednego z iławskich nastolatków

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ppo 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dziwisz się ?? cenzura chłopie. Gazeta olsztyńska robi to samo. Niewygodne tematy usuwa jak zobaczy negatywne pinie mieszkańców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XOL 9 5 miesięcy temuocena: 27% 

  A ja myślałem, że w tych kamienicach obiady zaczęli gotować bo MOPS przestał karmić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~romek 8 5 miesięcy temuocena: 31% 

  ładnie pachnie, jak na wsi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olej 7 5 miesięcy temuocena: 95% 

  Ziemiaczanka waliła zawsze, ale to co teraz się dzieje to jakaś masakra. To nawet nie przypomina dawnego smrodku, jedzie jakby szambo wywaliło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Dokłdadnie, szambo albo jakby coś zdechło. Znając życie kontrola nic nie wykaże bo tem smród jest w godzinach popołudniowych, a wtedy już urzędnicy oczywiście nie pracują.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zygmunt 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  To nie jest tajemnica że wali z ziemiaczanki. Z tym że wiele lat temu ten zakład produkował dużo i zatrudniał dziesiątki osób obecnie produkuje niewiele i nie zatrudnia na umowę o pracę nawet kilkanaście osób i ten smród dla Iławy jest już opłacalny.Jeśli dojdzie do kontroli to radzę się wybrać do lasu za Smolnikami, oficjalnie pracownicy którzy tam często przebywają dbają o stan techniczny oraz konserwację instalacji tam umieszczonych, w rzeczywistości kontrolują wylewanie nieczystości poprodukcyjnych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  No przecież żadnemu z urzędników nie będzie się chciało tego sprawdzić bo jak zwykle ktoś weźmie w łapę i stwierdzi, że wszystkie normy są spełniane.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kij 3 5 miesięcy temuocena: 85% 

  To nie wali ziemniakiem, tylko jak padliną masakra

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XXX 2 5 miesięcy temuocena: 92% 

  Oni ze ziemniaki to chyba z gówn...m mięszają bo smród jest niesamowity.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ulat 1 5 miesięcy temuocena: 9% 

  Ty jesteś padlina

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMApracownia psychologiczna
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbarber
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4753 sekundy