REKLAMAMeble
ipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2020, 10:21 komentarzy 7

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Rada Miejska w Iławie pod koniec października pochyli się nad kwestią określenia na nowo warunków sprzedaży na rzecz lokatorów lokali mieszkalnych należących do miasta.

Czytelnicy portalu Info Iława wiedzą z artykułu opublikowanego w czerwcu tego roku, że iławska rada pozbawiła wtedy mocy uchwałę z 1998 roku, która te zasady wcześniej określała. Dlatego od kilku miesięcy w Iławie nie ma podstawy prawnej, aby prowadzić sprzedaż lokali komunalnych. Sprzedaż jest czasowo wstrzymana jeszcze dłużej - taką decyzję podjął Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, który nie ukrywa, że jest przeciwnikiem sprzedaży mieszkań z miejskiego zasobu "za bezcen".

Teraz zasady mają zostać określone na nowo. Znamy szczegóły. Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały bonifikata przy sprzedaży będzie mogła być udzielona tylko dla lokali w budynkach, które nie są w 100% własnością miasta i wybudowanych lub nabytych przez miasto po 1990 roku. Ponadto bonifikata nie będzie przysługiwała najemcom, jeśli umowa najmu trwała mniej niż 10 lat, najemca w okresie ostatnich 5 lat dłużej niż 2 miesiące zalegał z czynszem i innymi opłatami związanymi z użytkowaniem zajmowanego lokalu oraz wtedy, gdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu, który mógłby zostać wykorzystany na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Ponadto miasto nie udzieli bonifikaty na sprzedaż lokalu, w którym modernizacja lub remont kapitalny był finansowany wyłącznie ze środków gminy, a najemca złożył wniosek o nabycie przed upływem 7 lat od jego ukończenia.

Jeśli jednak najemca i lokal spełnią określone warunki, to bonifikaty będą mogły wynieść przy zapłacie jednorazowej 70% (dla lokali w budynkach dwulokalowych) lub 50% (dla pozostałych lokali). W przypadku zapłaty ratalnej bonifikaty będą o połowę mniejsze.

Temat będzie omawiany podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie w dniu 26 października. Do tematu wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Ostatnio miasto nabyło do swojego zasobu cały ten blok, wybudowany przez dewelopera pomiędzy ulicami Wiejską a Jasielską. Zgodnie z nowymi opracowanymi zasadami najemcy tych mieszkań NIE BĘDĄ MOGLI ich wykupić. Zasady w uchwale zostały tak określone, że nie będzie to możliwe.

REKLAMANAJLAK

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jakub 7 wczoraj 18:19

  Miasto nie powinno w ogóle sprzedawać mieszkań brakuje ich ludzie czekają latami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 6 6 dni temuocena: 50% 

  Czy to dotyczy też bloków ITBS?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 5 4 dni temu

  Nie. Tylko lokale komunalne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ala 4 7 dni temuocena: 88% 

  Dla mnie NAJEMCA LOKATOR główny, który osiągnął wiek 75 lat powinien być pozbawiony wykupu. Bądź może wykupić bez bonifikaty. Wiadomo z góry, że lokal będzie dziedziczony. Gmina powinna być zobowiązana racjonalnie prowadzić wykup przez wiek, liczbę zamieszkałych osób i lata powyżej 15 lat zamieszkania. Nabywca powinien a wręcz musi oddać kwotę równą bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli sprzeda lokal w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia. Bonifikata nie powinna podlegać także jeśli:• zbycie następuje na rzecz osoby bliskiej,• sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną wciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lubwykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Są ludzie, którzy faktycznie zasługują, a nie wykup za „bez cen” dla cwaniaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafalilawa 3 6 dni temuocena: 31% 

  Szanowna Pani Alu moja mam mieszka w takim mieszkaniu od 1976r. Kiedyś było to mieszkanie zakładowe IZNS potem było spółki teraz jest komunalne. Ojciec pracował i stracił oko w wypadku przy pracy w IZNSach . Rodzice próbowali wykupić to mieszkanie przez kilkadziesiąt lat wpłacali sporo pieniędzy co miesiąc uszczuplając budżet rodzinny , dużo nie brakowało do wykupu ale przyszła inflacja , nowe przepisy i został zakazany wykup mieszkań zakładowych i rodzice dostali zwrot gotówki po rewloryzacji nie pamiętam już dokładnie jaką kwotę ale były to śmieszne pieniądze 300 -400 zł na pewno mniej niż 500 zł. Nikt nie chciał sprzedać mieszkania bo cena była za niska. Ja i moja siostra wychowaliśmy się w tym mieszkaniu, wszystko co jest w tym mieszkaniu jest z prywatnych środków,gdy się wprowadzaliśmy nie było w nim nic nawet muszli, nikt nigdy nam nie dokładał. Tato zmarł 5lat temu mam ma 70 lat i chciałbym wykupić to mieszkanie gdzie się wychowałem. Czy uważa Pani że jestem cwaniakiem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 2 7 dni temuocena: 89% 

  Gdzie tu sens ? Miasto kupuje nowe mieszkania w cenie rynkowej , bo brakuje mieszkań socjalnych , a te które posiada sprzedaje za bezcen - idiotyzm kompletny !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Doris 1 7 dni temuocena: 14% 

  Nie wiem czy Pan się orientuje w jakim stanie miasto potrafi oferować mieszkania z łazienką w piwnicy albo kuchni.. z pleśnią na ścianach gdzie tynki odpadają dodatkowo rodziną z dziećmi niektóre osoby włożyły tam dorobek całego życia aby zapewnić godne warunki dla swojej rodziny wychowują tam swoje dzieci które później tam zostają i właśnie tyle warte są te lokale przed remontem -bezcen !!!!! Trzeba trochę poznać sytuacje iż miasto nie inwestuje w te lokale i wciska to co ma albo bierzesz takie albo kto inny weźnie a ty dostanie jeszcze gorsze sama jestem tego światkiem taka jest metoda !Modernizacja zewnątrzna a w środku dalej to samo...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.399 sekundy