REKLAMALumen
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2020, 11:24 komentarzy 4

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

"Wydawało się, że jesień będzie łaskawsza", pisał we wskazaniach z 10 października Biskup Elbląski ks. Jacek Jezierski. W podobnym dokumencie z 17 października zwierzchnik Kościoła w Diecezji Elbląskiej, w skład której wchodzi m.in. Iława, już wprost radzi wiernym: "Odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie".

Bardzo ważne dla Polaków listopadowe uroczystości, Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, są coraz bliżej. Wiele osób już zadaje sobie pytanie o to, jak te uroczystości, zwykle związane z tłumnymi odwiedzinami na cmentarzach w całym kraju, przebiegną w tym roku. Wskazania m.in. na ten temat wydał 17 października Biskup Elbląski ks. Jacek Jezierski.

- Zachęcam, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny (nie redukować ilości Mszy św.). Podobnie może być w Dniu Zadusznym (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie - czytamy w dokumencie podpisanym przez duchownego.

W najnowszych wskazaniach biskup przypomina też o limitach dotyczących liczby osób w świątyniach - w "czerwonej strefie" to obecnie 1 osoba na 7m2.

- Przy drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić tego typu informację - polecił biskup.

Jednocześnie ks. Jacek Jezierski udzielił osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada, polecił do chrztów używać za każdym razem świeżej wody, zalecił, by nie spowiadać w konfesjonałach zamkniętych, a do chorych iść z Eucharystią tylko na wyraźne zaproszenie oraz w maseczkach, a nawet w rękawiczkach. Komunia ma być udzielana w maseczkach także w kościołach, na dwa sposoby do wyboru przez wiernych: do ust lub na rękę. Przy drzwiach do kościołów powinny być płyny do dezynfekcji rąk.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Karol 4 wczoraj 22:56

  Idac za logika pana biskupa, jesli nikt zgodnie z jego zaleceniem nie przyjdzie 1 i 2 listopada na cmentarz, to mozna zlikwidowac swieto. Czy o to panu biskupowi chodzi, czy pogubil sie w swoich wywodach wy przed szereg ?Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 3 7 dni temuocena: 50% 

  A co ma jakiś klecha do wydawania wytycznych ?? Od tego są odpowiednie służby medyczne a nie jakiś szaman !!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Józef 2 7 dni temuocena: 44% 

  Kapłan lub szafarz powinni udzielać komunii wyłącznie na rękę lub do ust a nie przemiennie.- bo to traci sens.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 1 7 dni temuocena: 86% 

  Wystarczy że nie odbędą się procesje na cmentarzach gdyż to one kumulują tłumy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2736 sekundy