REKLAMAPatrz
REKLAMADPK

(Fot. organizator.)

„16. Rajd Papieski św. Jana Pawła II” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 42. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską - już za nami.

Narastająca w Polsce od początku października fala Covid-19 osiągnęła w sobotę 9622 zakażenia i 84 zgony. Przewidując taki stan, organizatorzy postanowili już wcześniej przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności zorganizować pielgrzymkę rowerową, dostosowując ją do przyszłych obostrzeń. Zmieniono nazwę wydarzenia na „16. Rajd Papieski św. Jana Pawła II”, miejsce startu na Bulwar Jana Pawła II, a uczestników podzielono na 4 grupy. 

Pierwszej grupie zaproponowano w miesiącu październiku idąc, biegnąc, jadąc lub płynąć odwiedzić kapliczkę w Gizerku, zrobić tam zdjęcie i w Informacji Turystycznej UM Iława odebrać pamiątkową przypinkę ufundowaną przez Wójta Gminy Iława - Krzysztofa Harmacińskiego.

Druga grupa „Express" wystartowała w niedzielę, 18 października 2020 roku o godzinie 9.00 z Bulwaru Jana Pawła II. W 110-kilometrową trasę: Iława - Lubawa - Samin - Samborowo – Gizerek, w tempie 25 km/h, wyruszyli rowerzyści Arkadiusz (z Gdańska), Karol, Marian, Radosław, Waldemar i prowadzący Grzegorz Kresinn. Pod kinem w Lubawie dołączyli do nich Daniel i Sławomir. O godzinie 12.50, po pokonaniu 100 km, dotarli do papieskiej kapliczki w Gizerku. Tradycyjnie zapalili znicze i zrobili pamiątkowe zdjęcia. O godzinie 13.30 rowerzyści byli już w Iławie, a liczniki pokazały średnią prędkość ponad 27 km/h.

O godzinie 9.37 z Bulwaru Jana Pawła II w 80-kilometrową trasę wokół Jezioraka ruszyła grupa Maxi prowadzona przez Krzysztofa Zakretę. W dwóch grupach wystartowało 16 iławskich rowerzystów oraz Danuta i Katarzyna (z Lubawy). Trasa prowadziła przez Siemiany, Jerzwałd, Zalewo i Boreczno. O godzinie 13.13 po pokonaniu 62 km rowerzyści dotarli do Gizerka. Tu w imieniu wszystkich uczestników i sympatyków „16. Rajdu Papieskiego św. Jana Pawła II” wiązankę 16 biało-czerwono-żółtych kwiatów złożyła Danusia. Tradycyjnie przy kapliczce zapalono znicze i zaśpiewano przy akompaniamencie szumu papieskich dębów i fal Jezioraka ulubioną pieśń Jana Pawła II - „Barkę".

Krzysztof Zakreta odczytał: 

Przewodnikiem na naszych drogach jest Duch Święty, który prowadzi kroki wierzących, by współpracowali w dziele zbawienia dokonanym przez Chrystusa i pomaga im kontemplować oblicze miłosierdzia. 

Ojciec Święty (papież Franciszek) wyraża swoje uznanie dla Pielgrzymów, którzy po raz kolejny podejmują trud rowerowej wyprawy w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, tym razem z okazji 100-lecia jego urodzin. Jego Świątobliwość poleca wszystkich Organizatorów i Uczestników 16. Pielgrzymki Rowerowej wokół Jezioraka wstawiennictwu św. Jana Pawła II i z serca błogosławi. Watykan, 3.03.2020 r.

Cieszę się, że Pielgrzymka wpisała się już na trwałe w kalendarz Wydarzeń upamiętniających osobę i pontyfikat Świętego Papieża Polaka. Ufam, że obecna sytuacja poprawi się w najbliższym czasie na tyle, że planowana 16. Pielgrzymka Rowerowa wokół Jezioraka będzie mogła się odbyć. Wszystkim, którzy zechcą wziąć w niej udział, przesyłam serdeczne życzenia  Bożego Błogosławieństwa i wytrwałości na pielgrzymim szlaku.

Niech Święty Jan Paweł II wyjedna wszystkim wszelkie potrzebne łaski. Z serdecznym pozdrowieniem, Stanisław kard. Dziwisz. Kraków, 16.03.2020 r. 

Była godzina 14.08, gdy rowerzyści zameldowali się w Iławie, po przejechaniu swojej trasy ze średnią prędkością 20 km/h.

Czwarta grupa „Rodzinna" w tempie 12 km/h z Bulwaru Jana Pawła II w 27-kilometrową trasę Papieskiej Kalwarii Pojezierza Iławskiego wystartowała o godzinie 10.00. Dwie 9-osobowe grupy prowadził Mirosław i przewodnik miejski Dariusz Paczkowski. Najmłodszym uczestnikiem rajdu okazał się Ksawery, lat 9, a najstarszą pani Irenka, lat 72. 

O godzinie 10.50 rowerzyści dotarli pod papieską kapliczkę, zapalili znicze, a Dariusz - przewodnik turystyczny opowiedział o Gizerku, w którym dwukrotnie gościł kard. Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. O godzinie 12 grupa zameldowała się w Iławie.

Maseczki na twarzach, zachowanie dystansu społecznego, ale i pogoda nie rozpieszczała 46 uczestników rajdu. Temperatura oscylowała wokół 8°C, był wiatr, był deszcz, jak to kiedyś powiedział Roman - papież nas błogosławił, ale też i przez chwilę uśmiechnęło się do nas słoneczko.

- W trasie wspominaliśmy św. Jana Pawła II i zeszłoroczną marcową pielgrzymkę, w której wzięło udział 201 pielgrzymów. Pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, z pomocą pani Sołtys Danuty Nowickiej i Koła Gospodyń Wiejskich z Tynwałdu  uczestnicy otrzymali wówczas grochówkę, herbatę i kawę. Pobyt pod papieską kapliczką umiliła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z iławskiej "Budowlanki". I za taką normalnością, za taką wspólnotą, za taką solidarnością, podczas pielgrzymki tęskniliśmy. To w intencji zakończenia pandemii, naszego i waszego zdrowia, powrotu do normalności odbyła się ta 16. pielgrzymka, jakże odmienna od pozostałych - podsumowuje główny organizator przedsięwzięcia Krzysztof Zakreta. - Wszystkim uczestnikom i sympatykom rajdu oraz Wójtowi Gminy Iława Krzysztofowi Harmacińskiemu za okolicznościowe przypinki - serdecznie dziękujemy. Zdrówka! I do zobaczenia na „17. Rajdzie Papieskim św. Jana Pawła II”, który planowany jest na niedzielę 28. marca 2021 roku.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 1.408 sekundy