REKLAMAWardrom
REKLAMAzielona aleja

(Kolaż: Info Iława.)

W toku są prace nad wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Targowej i Szkolnej w Zalewie, podjęte po interwencji radnego Mariusza Kupczyńskiego. O tym, że są uzasadnione i potrzebne, najlepiej świadczy kraksa, do której doszło tutaj na początku tygodnia i obserwacje mieszkańców, którzy widzą, że wymuszenia pierwszeństwa przejazdu są na porządku dziennym.

Ci, którzy powinni pierwszeństwa przejazdu ustąpić, często je wymuszają, a ci, którzy pierwszeństwo mają, nieraz go ustępują. Taka sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu ulic Targowej i Szkolnej w Zalewie. Skrzyżowanie jest co prawda wyraźnie oznakowane, ale co innego mówią znaki, a co innego często podpowiada kierowcom intuicja. Ma to swoje źródło w zmianach, jakie z czasem dokonały się w miejscowym układzie drogowym.

- Obecna organizacja ruchu funkcjonuje od czasu, kiedy odcinek ulicy Targowej za skrzyżowaniem był wyboistą drogą gruntową, naturalnie podporządkowaną nawierzchni asfaltowej. W sytuacji zmiany układu drogowego w tym rejonie wydaje się ona nie spełniać właściwie swej roli - komentuje Mariusz Kupczyński, który w Radzie Powiatu Iławskiego reprezentuje gminę Zalewo i na prośbę mieszkańców 6 lipca podjął interwencję w tej sprawie, kierując pisma do Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie i Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Mają miejsce częste przypadki poruszania się pojazdów ulicą Targową w sposób wskazujący na traktowanie jej w całości jako drogę z pierwszeństwem. W połączeniu ze specyfiką skrzyżowania, gdzie jest znacznie ograniczona widoczność oraz bezpośrednie sąsiedztwo szkoły i targowiska, generuje to niebezpieczeństwo zaistnienia zdarzeń drogowych.

Faktycznie - ostatnie takie zdarzenie w tym miejscu miało miejsce dwa dni temu - w  miniony poniedziałek, około godziny 18:30.

- 32-latek kierujący citroenem na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu audi i doprowadził do zderzenia między pojazdami. Na skutek siły zderzenia audi uderzyło jeszcze w słup ogrodzeniowy. 32-latek został ukarany mandatem za popełnione wykroczenie - przekazuje szczegóły asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

W tym akurat zdarzeniu nikt poważnie nie ucierpiał, ale zdaniem radnego nie warto czekać na tragedię. Mariusz Kupczyński we wspomnianym piśmie z lipca zwrócił się z prośbą, aby rozważyć zmianę organizacji ruchu na wskazanym skrzyżowaniu. Zaproponował, aby na skrzyżowaniu Targowej i Szkolnej pierwszeństwo przejazdu miała ta pierwsza ulica. Obecnie jest odwrotnie. Zmiana byłaby prawie bezkosztowa; wymaga to jedynie przestawienia znaków - wskazuje radny.

Policja i zarządca się z nim zgodzili.

- Po przeprowadzonej analizie potwierdzono zasadność nadania pierwszeństwa ulicy Targowej nad ulicą Szkolną - potwierdził 20 lipca Tech Tatarek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie.

Iławska policja także podzieliła argumenty Mariusza Kupczyńskiego.

- Rozwiązanie wskazane przez Pana będzie zaopiniowane pozytywnie - 22 lipca powiadomił radnego Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Iławie nadinsp. Sławomir Kołpacki. 

Co innego jednak opinia, a co innego wprowadzenie zmian w życie. Jak wyjaśniał w swoim piśmie szef PZD, zarządca musi najpierw uzyskać pozytywną opinię Policji (odrębną) oraz gminy. I tak w miniony poniedziałek, gdy doszło do kraksy, na skrzyżowaniu obowiązywała jeszcze organizacja ruchu, co do której wszyscy zgodzili się, że jest niewłaściwa.  Oby jak najszybciej uległo to zmianie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: radny powiatowy Mariusz Kupczyński.

Tak obecnie wygląda organizacja ruchu na przedmiotowym skrzyżowaniu.

A tak powinna wyglądać. Zmianę zaproponował radny po sygnałach od mieszkańców, pozytywnie zaopiniowali ją Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie i Komenda Powiatowa Policji w Iławie.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.5042 sekundy