REKLAMAWardrom
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 listopada 2020, 09:50 komentarzy 13

(Fot. Archiwum własne.)

Już od kilku miesięcy w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Iławie obowiązuje wcześniejsza rejestracja wizyty. Można to zrobić na dwa sposoby: telefonicznie albo przez Internet.


Czytelnik (dane do wiadomości redakcji) miał w tym zakresie nie najlepsze doświadczenia. Gdy próbował przez telefon, już nie było miejsc; gdy przez Internet - portal odmawiał mu posłuszeństwa. Starosta, który te uwagi skomentował, podkreśla, że ocena na podstawie pojedynczego przypadku nie jest miarodajna, a ilość spraw załatwianych przez wydział po wprowadzeniu rejestracji nie zmniejszyła się. Istotny jest też kontekst epidemiologiczny - obowiązek rejestracji pozwala unikać gromadzenia się w wydziale zbyt wielu interesantów naraz.


SKARGA

"Kiedyś to jakoś potrafiło rozsądnie funkcjonować..."

W sprawie obowiązku umówienia swojej wizyty w wydziale komunikacji iławskiego starostwa skontaktował się z nami Czytelnik. Oto treść jego zgłoszenia.

Dzień dobry, piszę z tematem do skrzyneczki skarg. Chodzi o urząd komunikacji w starostwie. Trzeba u nich umówić wizytę, żeby zarejestrować samochód. Próbuję to zrobić od kilku dni. Jednego dnia już o godzinie 7:42 nie było miejsc na ten sam dzień. Pan polecił zarejestrować się w Internecie, tylko nie wiedział, że portal ledwo działa i do tej pory nie mogę się zalogować.

Potem, gdy wreszcie udało się dostać na ten portal, to okazało się, że czas oczekiwania na rejestrację to 12 dni, a czas na jednego petenta, czy to rejestracja, czy odbiór dokumentów to 30 minut. To jest jakieś nieporozumienie.

Poza tym, co ze starszymi osobami, nie mającymi dostępu do Internetu?  Nie wiem jeszcze, jaki jest najbliższy termin, bo nie udało mi się zalogować, ale to chyba urząd powinien być dla ludzi, a nie odwrotnie. Kiedyś to jakoś potrafiło rozsądnie funkcjonować. Mogliby chociaż zmniejszyć interwał między interesami, to też by pozwoliło dostać się interesantom do urzędu. Proszę o poruszenie tej sprawy.

KOMENTARZ

"Ilość spraw załatwianych przez Wydział nie uległa zmniejszeniu od czasu wprowadzenia rejestracji internetowej".

Do sprawy odniósł się Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski. Oto treść jego stanowiska.

W związku z pandemią Starostwo Powiatowe w Iławie w trosce o wygodę mieszkańców oraz ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa wprowadziło rozwiązania i usprawnienia mające na celu zapewnienie możliwości załatwienia sprawy w Wydziale Komunikacji z jednoczesnym zachowaniem wymogów sanitarnych.

Od maja 2020 r. funkcjonuje telefoniczna i internetowa rezerwacja wizyty wg poniższej instrukcji.

Telefonicznej rezerwacji wizyty w sprawach związanych z pojazdami (nie obejmuje praw jazdy i in.) można dokonać pod numerem 89 649 07 32. Wizyty umawiane są wyłącznie na dany dzień, bez możliwości rejestrowania się na dni następne.

Internetowa rezerwacja jest możliwa pod adresem http://ekolejka.powiat-ilawski.pl/rezerwacje. Na wizytę można umówić się na konkretny dzień i godzinę, z wyprzedzeniem do 10 dni – oczywiście w ramach dostępnych wolnych terminów.

Te rozwiązania pozwoliły na wyeliminowanie sytuacji, w której klienci licznie gromadzili się na sali obsługi, oczekując w kolejce na przyjęcie. Stanowi to równocześnie realizację szczególnych regulacji prawnych związanych z panującą epidemią. Należy bowiem podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalna liczba klientów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi. W Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Iławie jest 5 stanowisk do obsługi spraw związanych z pojazdami.

Wielu klientów korzysta również z załatwiania spraw poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (http://www.esp.pwpw.pl, https://www.gov.pl/), lub przesyła wnioski za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Nadal można pozostawiać dokumenty w pojemniku umieszczonym przy wejściu do Urzędu. Klienci z możliwości tej korzystają - są to najczęściej wnioski dot. zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu, wymiany i wtórniki dowodów rejestracyjnych.

Ocena sposobu działania wydziału dokonana na podstawie jednostkowych przypadków i bez znajomości szerszego kontekstu jego funkcjonowania nie może być miarodajna.

Epidemia istotnie wpłynęła na sposób działania Wydziału – nie tylko poprzez odmienne regulacje prawne, ale też sposoby kontaktu mieszkańców naszego powiatu z urzędem. Notuje się wzrost liczby spraw zgłaszanych bez bezpośredniego kontaktu z Wydziałem Komunikacji. Ilość spraw załatwianych przez ten Wydział nie uległa zmniejszeniu od czasu wprowadzenia rejestracji internetowej.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Bocian 12 5 miesięcy temu

  Rejestrowałem samochód w czerwcu, zapewne inna sytuacja niż teraz. Jednak po umówieniu telefonicznym na konkretna godzinę i pozwoleniu wejścia przez" bramkarza" poszło nadzwyczaj sprawnie. Muszą przestrzegać odgórnych przepisów, bo są z tego rozliczani. Dajcie żyć innym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZADOWOLONA 11 5 miesięcy temu

  Kontynuując... Wprowadzenie możliwości płatności bezgotówkowej, co jest obecnie zasadne i przyspiesza załatwienie sprawy w Wydziale, juz nie biegasz między kolejka okienkiem kasa i znów w kolejkę - kiedyś to było, ale teraz już nie! Dodatkowo podobna sytuacja była gdy drugi raz rejestrowałam się do Wydziału, chcąc odebrać dowód. Strona internetowa działa bez zarzutów, można wybrać dowolny termin, dowolna godzine. Na miejscu sprawę załatwiłam w 15 minut, czy to długo? No nie, więc polecam i chwalę, bo wszyscy tam pracujący na to zasługują. A że komentujący Pan nie mógł dostać już następnego dnia... Na przerejestrowanie ma Pan 180 dni, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i jeździć na starym dowodzie. Takie czasy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZADOWOLONA 10 5 miesięcy temu

  W okresie pandemii mi również przyszło zarejestrować auto. Żaden problem, już na początku pomysł rejestracji internetowej spodobał mi się. Wyszliście na przeciw z udogodnieniem i innowacją. Bez problemu wybrałam termin i godzine dogodna dla mnie. Przy drzwiach starostwa rzeczywiście było kilka osób, ale dystans i cierpliwość powinna nie być nikomu obca i nowa, bo od marca to jest wszedzie, więc o co chodzi?... Pracownicy Starostwa, którzy pełnia ten trudny dyżur na wejściu dbają aby kolejka szybko była obsługiwana. Wpuszczają czasami osoby poza stojąca kolejka, ale tylko tych którzy idą załatwić inne sprawy. Kolejka do Wydziału Komunikacji jest pięknie pilnowana. Ci pracownicy pilnują również rejestracji, bo doskonale wiedzą kto powinien na daną godzinę przyjść. A jak juz udało mi się wejść do Wydziału, to kolejne pozytywne zaskoczenie, ciąg dalszy w kolejnym moim komentarzu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sobieskiego 666 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Jest prośba do wydawców pseudo dziennikarzy z tej darmowej gazetki, co to leży z workami po zakupach wszędzie!Nie wrzucajcie tej ściemy wiejsko gminnej do skrzynek pocztowych, bo bajzel się robi. Zacznijcie to sprzedawać to może jakiś porządek będzie a tak nikt nie czyta i tylko syf w gminie.PS, zdjęcie kobity na 1 stronie i pisanie Jej Samej o Sobie, że niby taka dobra to już przesada!! Dobrzy dziennikarze to piszą jakieś felietony i mądre artykuły a nie te bzdety

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Damn 8 5 miesięcy temuocena: 50% 

  K(...) mac a facebooka obslugujecie az milo a zeby cos załatwić przez internet to juz dziadeczki nie umieją

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszak 7 5 miesięcy temuocena: 89% 

  Panie starosto, w lecie przez 3 godziny próbowałam się dodzwonić do wydziału komunikacji. Nikt nie raczył odebrać. Ze 100 prób połączenia. Przez internet też był problem. Pan przy wejściu, powiedział, że to niemożliwe, że telefonu działają. Przyszedł kolejny petent i potwierdził, że dodzwonić się w danym dniu graniczyło z cudem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmm 6 5 miesięcy temuocena: 46% 

  A przez internet jaki miales problem? To mnie ciekawi. Nie ogarnąłeś rejestracji? Moze wystarczyło poprosić kogoś o pomoc...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Km. 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A ja podczas rejestrowania i odbioru dokumentów byłam bardzo zadowolona z usługi. Mój odbiór dokumentów trwał bodajże niecałe 5 minut. Trzeba tylko być ogarniętym i potrafić obsłużyć stronę internetową... Świat i technologia idzie do przodu, chyba nie każdy potrafi się dostosować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bez przesady 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Szczerze mówiąc, jak na ten moment, to nie ma tragedii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olej 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Rejestrowałem pojazd w połowie października, być może coś się zmieniło, ale wówczas przebiegło to bez większych problemów. Najpierw był telefon do WK, Pan polecił rezerwacje internetową. Na stronie rezerwacji termin był wolny dopiero za 3 dni, ale w moim przypadku to nie był problem. Portal ekolejka, czytelny i działał bez zarzutów, a wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji można pobrać ze strony starostwa. Żeby nie było tak kolorowo, to po przyjściu do WK było kilka osób w kolejce i przychodzili kolejni, niekoniecznie wcześniej umówieni. Tak to wyglądało z mojej strony. Pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marlena 2 5 miesięcy temuocena: 43% 

  Odpowiedź o niczym, a kolejki pod starostwem i tak są

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kiko 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Skoro ludzie poza wydziałem komunikacji i tak mają inne sprawy do załatwienia w starostwie to co mają zrobić? Moze dowodu nie wymieniać albo prawka? Kolejka pod starostwem - przynajmniej na świeżym powietrzu, parking duzy, można się rozejść i ryzyko zarażenia się zmniejsza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3261 sekundy