REKLAMAPatrz
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 listopada 2020, 14:16 komentarzy 3

(Fot. Archiwum własne.)

Dzisiaj - w sobotę, 14 listopada w południe zmarł śp. Mikołaj Herman. Iławianin był jednym z najstarszych kombatantów w naszym województwie.

Ppor. Mikołaj Herman urodził się w biednej rodzinie w rolniczej w miejscowości Rostoka koło Przemyśla, w dniu 10 lutego 1919 roku. Działania zaborcze Armii Czerwonej spowodowały, iż młody Mikołaj znalazł się na obczyźnie, w tym również na Sybirze. Po spędzeniu około 2 lat w Nowosybirsku jesienią 1944 roku został zwerbowany w szeregi III Dywizji Wojska Polskiego, która obok Armii Czerwonej w szlaku bojowym uczestniczyła w wyzwoleniu Białorusi spod okupacji III Rzeszy Niemieckiej, następnie Ziemi Lubelskiej, Mazowsza, Ziemi Bydgoskiej. Mikołaj Herman otrzymał dwa podziękowania z nadania naczelnego wodza Armii Czerwonej za wyzwolenie Białorusi i  Kołobrzegu spod okupacji hitlerowskich Niemiec. 

Najbliższym przekazujemy szczere wyrazy współczucia. Czytelnikom przypominamy archiwalne wideo z 2019 roku, kiedy to samorządowcy i towarzysze broni uczcili setne urodziny kombatanta Mikołaja Hermana.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. archiwum własne.
Wideo: archiwum własne.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAwardrom2

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~M 3 2 miesiące temuocena: 75% 

  Ostatni świadkowie tamtych czasów odchodzą a wraz z nimi pamięć tamtych czasów. Miał ciekawe życie i trudne przeżycia. Może kiedyś przyjdzie czas aby je opowiedzieć lub pokazać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 2 2 miesiące temuocena: 84% 

  Cześć Jego Pamięci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ziomek 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Czy on miał rodzinę w Słupie k Lidzbark Welskiego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3916 sekundy