REKLAMABUTIK TOP
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 listopada 2020, 07:45 komentarzy 16

(Fot. Info Iława.)

Na pewno wiele osób ucieszy się, że kamienica na ul. Kościuszki 4 zmienia swoje oblicze. Wcześniej budynkowi, który jest własnością prywatną, było bliżej do straszaka, niż do wizytówki; teraz obiekt odzyskuje dawny blask.

Kamienica na ul. Kościuszki 4 zmienia swoje oblicze.

Ilość zdjęć 7

Budynek dzisiaj jest siedzibą Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem", a także innych firm. Ma kilku właścicieli.

Stan obiektu od dawna pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego gdy ruszyły roboty, inwestycja wzbudziła zainteresowanie Czytelników. Wiele osób z uznaniem komentuje tradycyjną elewację z elementami ozdobnymi, nawiązującą do stylu przedwojennej architektury. Historię obiektu, zarówno przed, jak i powojenną, przybliża regionalista z naszego miasta Michał Młotek.

- Przed wojną mieścił się tam jeden z zakładów fotograficznych. Należał do Eduarda Altmanna, później właścicielem był Max Profe - opowiada Młotek. - Natomiast po wojnie ten budynek zajął Zarząd Miejski. Znajdowała się tam pierwsza siedziba pierwszego polskiego burmistrza Iławy - Maksymiliana Grabowskiego. Znakomicie, że ten budynek odzyskał blask. To bardzo ważny obiekt dla historii naszego miasta - dodaje.

A jak Wam podoba się nowy wizerunek Kościuszki 4? Dajcie znać w komentarzu.

Kamienica na dzisiejszej ul. Kościuszki 4 - stan przed wojną, gdy budynek był siedzibą zakładu fotograficznego Eduarda Altmanna. Materiał pochodzi ze zbiorów Internetowego Muzeum Iławy "Iława sprzed lat".

Ciekawostką jest też widniejący przy wejściu do budynku herb Iławy. Może być pozostałością po obecności tutaj Zarządu Miejskiego, ale szczegóły są jeszcze do wyjaśnienia przez historyków. 

REKLAMANAJLAK

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ewa 16 8 dni temuocena: 100% 

  Pięknie odrestaurowana kamienica. Takie widoki cieszą oko. Ratusz przymierza się do remontu elewacji. Od balkonu odpadł spory kawałek betonu i odkrył kawałek historii.. czerwoną cegłę sprzed wielu lat. Może w projekcie odnowy nie wszystko będzie zakryte styropianem? Byłby to kolejny piękny obiekt iławskiej architektury. "Różowy pałacyk" do lamusa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 15 8 dni temuocena: 100% 

  Iława pięknieje, ale smród odstrasza. Nie da się spędzać tam miło czasu. Dopóki władze Iławy nie zrobią porządku ze śmierdzącą sprawą turyści i nowimieszkańcy będą omijać Iławę wielkim łukiem. Na wymioty jeszcze mi się zbiera na wspomnienie smrodu. Tak niestety teraz kojarzy mi się Iława. Zróbcie coś z tym. Nie wiem jak możecie tam mieszkać i nie reagować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jola 14 8 dni temuocena: 100% 

  Masz 100% racji. Ten odór jest okropny. A gdzie akcja "Dbamy o czyste powietrze?" W ziemniaczance o tym chyba nie słyszeli. Kary powinny być wyższe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Irena 13 8 dni temuocena: 86% 

  Młyn to teraz straszydło ilawy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilawianin 12 8 dni temuocena: 100% 

  Blagam, tylko nie mowcie ze ta oryginalna majaca urok cegla zostanie pokryta styropianem i elewacja ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 11 8 dni temuocena: 50% 

  ciekaw jestem, czy coś sensownego można zrobić z gomułkowsko-gierkowskimi potworkami na Starym Mieście. Czy bloki z wielkiej płyty nadaja się do rewitalizacji tak, aby dzięki nowym elewacjom w stylu rynku przedwojennego mogły choć w części oddac charakter tamtych czasów. Ciekawy projekt wykonało Giżycko adaptując wieżę ciśnień na punkt widokowy z kawiarnią na górze oraz muzeum. My też mamy wieżę obok dworca bo ta na Podleśnym raczej odpada

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 10 8 dni temuocena: 67% 

  Stare Miast to chyba nie jest wielka płyta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 9 8 dni temuocena: 100% 

  Przecież wieża przy dworcu PKP jest już dawno prywatna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 8 8 dni temuocena: 33% 

  WIEŻĘ ODDAŁ BYM PRYWATNEMU ZA NIEWIELIE PIENIĄDZE POD WARUNKIEM CO TAM MUSI BYĆ Z OBWAROWANIEM ODEBRANIA GDYBY NIE SPEŁNIŁ WARUNKÓW

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Salka muzealna Iławy 7 8 dni temuocena: 33% 

  Zapraszam do kontaktu jeżeli ktoś ma cenne wspomnienia lub eksponaty związane z historią (treść niezgodna z regulaminem została usunięta)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szczęśliwy do dziś 6 8 dni temuocena: 73% 

  Kiedyś w tym budynku był także Urząd Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego. Brałem tam ślub cywilny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 5 8 dni temuocena: 0% 

  Jestem pewien ze w tym ubeckim budynku zamieszkiwał szef UB kowalczyk po likwidacji w PRL UB

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 4 8 dni temuocena: 22% 

  Ktoś mi opowiadał ze tam mordowano akowców i zakopywano w podwórku od strony siedziby szwalni Jaka lub w tym właśnie z tyłu drzewostanu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 3 8 dni temuocena: 67% 

  Też brałem ślub cywilny, celebrowany przez panią Kowalczyk, żonę ubeka Kowalczyka. UB stacjonowało w budynku z czerwonej cegły w tym po prawej stronie wjeżdżając do POM W tej chwili zabytkowy budynek jest otynkowany

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~amfi 2 8 dni temuocena: 89% 

  Można? Można!...o biedny młynie, i inne iławskie zniszczone obiekty...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~amfiii 1 7 dni temuocena: 100% 

  przekonaj właściciela młyna do renowacji. Stawiam Ci flaszkę, jak to ogarniesz ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4542 sekundy