REKLAMAMeble
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 listopada 2020, 08:49 komentarzy 21

(Fot. UM w Iławie, zdjęcie ilustracyjne.)

Niemal 26 mln zł planuje w przyszłym roku przeznaczyć na inwestycje w naszym mieście Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. Zapraszamy na inwestycyjny przegląd - zwracamy uwagę na największe (najkosztowniejsze) z planowanych przedsięwzięć oraz te najciekawsze - takie, które zapewne wzbudzą społeczne zainteresowanie.

Zagospodarowanie terenu przy rzece Iławce - to będzie największe, pod względem planowanych wydatków, przedsięwzięcie inwestycyjne miasta w nadchodzącym roku. Chodzi o już rozpoczętą budowę kolejnego odcinka rowerowego i pieszego traktu od mostu kolejowego na rzece do Sosnowej i Świerkowej, wraz z zagospodarowaniem terenu. Łączne wydatki zaplanowane na ten cel w 2021 roku opiewają na prawie 6,2 mln złotych. 

"Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o ekomarinę", to kolejna duża inwestycja - planowane na przyszły rok wydatki przekroczą 2 mln zł. Okrągły milion złotych zapisano w projekcie budżetu na plac zabaw przy ul. Szeptyckiego. Kolejne spore przedsięwzięcia to budowa kanalizacji deszczowej od ulicy Gdańskiej do ulicy Nowomiejskiej (budżet to 1,1 mln) oraz budowa kanalizacji deszczowej na terenach po byłych Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego (1,66 mln).

Ponadto modernizacji doczekają się pomost na plaży miejskiej przy ulicy Chodkiewicza (przy "Kormoranie"), na co przeznaczono 300 tys. zł, oraz stadion miejski - tutaj budżet remontu ma wynieść 100 tys. zł. 300 tys. złotych ma pochłonąć modernizacja ratusza - o zakresie potrzebnych prac pisaliśmy już w odrębnym artykule. Na Iławski Budżet Obywatelski zapisano 200 tysięcy złotych. 100 tysięcy to natomiast wysokość wydatków planowanych w związku z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na Starym Mieście. Taka sama kwota została zapisana na budynek administracyjno-socjalny przy schronisku dla zwierząt w Iławie. Kolejne 185 tys. złotych zapisano na budowę noclegowni dla osób bezdomnych. Z kolei zapisanie w przyszłorocznym budżecie kwoty 200 tys. zł ma pozwolić rozpocząć na działce na ul. 1 Maja budowę nowego żłobka miejskiego. Co więcej, w przyszłym roku ma być modernizowana sala sportowa przy szkole "Piątce" (100 tys. zł). 150 tys. zł przeznaczono na dalszą rozbudowę układu komunikacyjnego cmentarza na ul. Ostródzkiej. Za 240 tys. modernizowane będą miejskie budynki komunalne. Mniejsze kwoty zapisano w budżecie na takie przedsięwzięcia jak park linowy (50 tys.), czy molo na Małym Jezioraku (70 tys.). Zaplanowano też szereg inwestycji drogowych, z których największe to budowa ulicy Sosnowej i Świerkowej (1,9 mln zł), skomunikowanie terenu pomiędzy ulicą Sobieskiego, torami kolejowymi, a ulicą Królowej Jadwigi wraz z budową miejsc parkingowych (640 tys.), budowa ulicy Radomskiej (450 tys.) i budowa ulicy Kolejowej (450 tys.).

Załączamy też cały dokument. To źródło pełnej wiedzy o planowanych na przyszły rok inwestycjach w mieście. Przy tym trzeba zastrzec, że załączony dokument na tym etapie jest projektem, a nie obowiązującym aktem prawnym. Takim stanie się dopiero po przyjęciu przez Radę Miejską w Iławie, a w międzyczasie nie można wykluczyć zmian.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Jakie inwestycje w Iławie w 2021 roku? Zobacz pełne zestawienie.

Ilość zdjęć 11

REKLAMAwardrom2

21Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ja 21 3 dni temuocena: 0% 

  Nie mamy już o czym rozmawiać z tym lewackim burmistrzem Kopaczewskim...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 20 4 dni temuocena: 80% 

  Lepiej by zrobili jakby za ta kase przeniesli ziemniaczanke ze 20 km dalej bo smród w miescie gorszy niż na wsi z hodowla trzody chlewnej...a to niby miasto turystyczne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Annaa 19 5 dni temuocena: 78% 

  Jeszcze zlikwidować odstraszający smród w mieście i będzie można rozwinąć turystykę. Z takimi zapachami, aż na wymioty się zbiera, nic dla miasta nie będzie dobre, bo smród każdy urok zabije. Współczuję mieszkańcom. Latem aż przy plaży niedaleko hotelu było czuć. Koszmar. Uciekłam z tego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdziwiony 18 5 dni temuocena: 87% 

  Nowy plac zabaw na Szeptyckiego? Przecież o rzut beretem jest plac nad Iławką. I to w dodatku aż za milion złotych? Czyżby miało tam przy okazji powstać np. kasyno gry i salon masażu dla nudzących się opiekunów dzieci bawiących się na nowym, wypasionym placu dla berbeci? PS. A może zamiast topić forsę w ten zbędny plac zabaw należałoby wreszcie rozpocząć budowę prawdziwej jezdni na ulicy Jagiełły.?Co prawda tam nie mieszkam, ale ludzie tam bytujący są także mieszkańcami Iławy, a nie tylko zapomnianymi "dziećmi od macochy".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxyz 17 5 dni temuocena: 100% 

  Do Lodu Panie 2.Remont pomostu ok, ale to będzie remont czy od nowa stawiany? A plac zabaw za milion zł, to co będzie zawierał? Ponadto ciekawe jest to, że miasto nie równo rozwija infrastrukturę w poszczególnych częściach miasta. Można by tak dalej wymieniać, i nie chodzi tutaj o zacietrzewianie jednakże o zachowanie pewnej równowagi, a niestety moim prywatnym zdaniem nie zawsze tak jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxyz 16 5 dni temuocena: 88% 

  Do Lodu Panie.Po pierwsze uściślimy chodzi tutaj jedynie o sport dzieci i młodzieży, żadni seniorzy mnie nie interesują, albowiem uważam, iż każdy dorosły powinien sam finansować swoje zabawy. Po drugie nie mówiłem o zadaszeniu boiska, tylko o umożliwieniu trenowania przez dzieciaki swojej pasji pod dachem bo na ten moment sale szkolne są pozamykane, a na hala jest tak podobno obłożona treningami m.in. osób dorosłych, że dla dzieci nie ma tyle czasu ile było w latach poprzednich. Jednakże jak Pan już wyciąga marzenia, to tak fajnie byłoby mieć w Iławie boisko pod balonem, które funkcjonowałoby cały rok, i byłoby by dostępne dla każdego- tym bardziej, że w ostatnim czasie ministerstwo sportu dawało duże dofinansowanie w tym zakresie, ale jakoś chyba z nikt z miasta nie podjął działań w tym zakresie. W zakresie zaś czubka nosa, to szanowny Panie nie mam nic przeciwko muzeum czy też pomostowi jednakże nie ukrywajmy, iż pewne wydatki są zadziwiające - budowa mola na MJ, co da?,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lodu Panie 15 4 dni temuocena: 0% 

  Do xxyz: no i teraz schodzimy na właściwe rozmowy, bo przy pierwszym wpisie było o molu i pomoście przy Kormoranie oraz placu zabaw. Rozbijając na elementy: molo dla turystów i mieszkańców (70 tys. nie jest kwotą kosmiczną) spełnia różne role tak jak i nie wszystkie wydatki w mieście muszą iść stricte w drogi itd. Rozumiem obecną sytuację z salami/halami i brakiem możliwości trenowania młodzieży/dzieci. W takim wypadku należałoby zebrać podpisy i z petycją ruszyć do gabinetu burmistrza i porozmawiać/znaleźć rozwiązanie zamiast uderzać w tony czemu to a to nie. Tak można zawsze. Zapewne częściowo płaci Pan za treningi z własnej kieszeni (zgaduję) więc jest to podobnie jak z np. młodym tenisistą. Rodzic takiego talentu mógłby również stwierdzić, że przydałby się kryty kort. I...miałby rację. Jest wiele potrzeb a kasa (niestety rownież przez działania rządu) nie mnoży się a wręcz przeciwnie. Rozwiązaniem dla Pana pomysłu (np. balon) być może jest IBO.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wowww 14 5 dni temuocena: 100% 

  Jeżeli 2mln na żeglarzy to juz nie mogę się doczekać ile dostaną inne sporty!!! Oby podobnie bo będzie boruta w mieście!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lemprk 13 5 dni temuocena: 100% 

  2 mln na pływanie? Przecież rodzice sami płacą za wyjazdy na regaty dzieci, sami kupują łódki. Tu dobra księgowa musi to rozpisać żeby grało w papierach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxyz 12 5 dni temuocena: 100% 

  Do Wilii. Nie bardzo rozumiem, o co się czepiasz Chłopie. To są dwie różne dyscypliny sportowe, i jak piłkarze grają na orlikach w okresie wiosna - lato, to w okresie jesień - zima grają na hali, zaś żeglarze, cały rok są na wodzie jeśli tylko ona nie zamarza. Rozumiem, że masz ból t..., że ktoś wypomina 2 banki na pozaszkolne zajęcia, jednakże nie ukrywajmy, że jest to bardzo duża kwota. Nie wiem jaki jest rozdział w niej na zakup sprzętu, a wynagrodzenia trenerów i inne wydatki, jednakże wciąż nie ukrywajmy, że jest to bardzo duża suma, i nikt Wam jej nie zabroni jeśli, inne dyscypliny również uzyskają tak duże wsparcie, a coś o nim tutaj nie słychać. Na marginesie zaś, mówiąc o zadaszeniu jeziora, i pomimo tego, że jest to ironia, to nie wykazujesz się zbyt dużym polotem...:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jola 11 5 dni temuocena: 100% 

  Plac zabaw na zagospodarowanym terenie? To jakaś pomyłka. Po co psuć takie ładne miejsce? Wzdłuż ścieżki nad Iławką jest już plac zabaw. Duży miejski plac zabaw powinno się planować w centrum miasta, np. za kinem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 10 5 dni temu

  Szału nie ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiwnin 9 5 dni temuocena: 100% 

  A co Panie Burmistrzu z Epoką Komunizmu - Skwer Żeromskiego i Dom Weterana

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zdzicho 8 5 dni temuocena: 100% 

  A czy Dom Weterana nie jest przypadkiem własnością Starostwa? Więc może niech pan starosta zrobi wreszcie coś dobrego dla największego miasta w powiecie? Skwer Żeromskiego faktycznie woła o pomstę do nieba. Tylko nie proszę nie robić tak kolejnej bezdusznej betonozy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wacek 7 5 dni temuocena: 100% 

  Tak wlasnie... Co z domem Weterana???? Stoi i straszy, a mialo byc tak pieknie ze ach.!!! Moze Pan Burmistrz z ekipa wpadli na pomysl urzadzenia muzyko domu zeby ludzie znow sie wsciekali. !!! Bo z poprzednich planow to chyba nici wyszly.... Moze dowiemy sie cos z tego tematu ????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxyz 6 5 dni temuocena: 63% 

  Hmmm ciekawe wydatki, bardzo ciekawe. Jak jest kasa, i tak szczodrze jest wydawana to może Pan Burmistrz powie kiedy dzieci uprawiające piłkę nożną, będą mogły ćwiczyć swoje pasję pod dachem, bo jak widać za oknem temperatura spada, a te maluchy wciąż ganiają na orlikach. Tak wiem, wiem, że trzeba się hartować, i jest to jak najbardziej zalecane jednak szlag człowieka trafia jak czyta i słyszy o wydawaniu kasy na takie wydatki jak - plac zabaw (milion złotych??????????), molo i pomost (prawie 0,5 miliona), czy zajęcia pozaszkolne za 2 banki. Interesujące są również pewne wydatki w infrastrukturę, które jak dla mnie po raz kolejny pokazują, iż są robione jakby pod potrzeby wąskiej grupy. Porażka, a nie budżet. A tu jeszcze słyszymy o wydawaniu kasy na remont ratusza jak i muzeum.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lodu Panie 5 5 dni temuocena: 40% 

  Pan lubi piłkę nożną są ludzie którym marzy się muzeum proste. Ile dotychczas poszło na piłkarzy lub młodzież a ile na muzeum lub wymianę pomostu na prawdziwce? Widzi się tylko swoj czubek nosa. Na plaży niedługo komuś krzywda się stanie jak wpadnie pod wodę z rozsypującego się pomostu a Panu się marzy dachu lub namiot do trenowania dla młodzików? A po co są sale w szkołach itd.?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 4 5 dni temuocena: 33% 

  Rzeczywiście ciekawy masz pomysł z tym schowaniem pod dach piłkarzy. Ja zaś proponuję by młodym żeglarzom Optimistkarzom i Laserowcom, też zbudować zadaszenie nad sporym kawałkiem Jezioraka. Jak wszystkim to wszystkim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec LD. 3 5 dni temuocena: 83% 

  Może ktoś wie co się dzieje z inwestycją polegającą na budowie ścieżki pieszo rowerowej łączącej Lipowy Dwór z ogródkami działowymi "Słonecznik". Słyszałem że w przyszłym roku miało być to realizowane. Pewnie to tylko plotki. Dodam że tam jest bardzo niebezpiecznie. Duży ruch. Jak na działkach nie stoi policja to mało kto jedzie wolniej jak 80 km/h.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawa 2 5 dni temuocena: 95% 

  Nie lubię się czepiać ale proszę mi wytłumaczać dlaczego milion złotych przeznacza się na plac zabaw przy Szeptyckiego? Przed każdym blokiem mieszkalnym takie są, przy nowo budowanych nad Iławką także, czy rzeczywiście trzeba niszczyć plac z trawą dla publicznego stosu piachu i paru drewnianych koników?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 1 5 dni temuocena: 100% 

  Zgadzam się. Teren przy Iławce jest już zagospodarowany i tam poszło sporo unijnych pieniędzy. Nie rozumiem dlaczego planuje się plac zabaw w takim miejscu, gdzie można pospacerować, odpocząć w ciszy i spokoju. To będzie kolejne miejsce, gdzie po zmroku nie będzie cicho.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 1.1408 sekundy