REKLAMAGuguś
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 listopada 2020, 11:05 komentarzy 4
Premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier RP Mateusz Morawiecki. (Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.)

Nowe ważne informacje o zasadach stopniowego uwalniania gospodarki i pracy szkół pojawiły się na sobotniej konferencji Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Szef polskiego rządu rozpoczął od omówienia aktualnej sytuacji epidemicznej.

- Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów - przekazał Mateusz Morawiecki. - Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma, to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna - dodał.

Premier zapowiedział też okres "100 dni solidarności".

- Na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń - ocenił.

Konferencja dotyczyła m.in. zasad stopniowego luzowania wprowadzonych w walce z epidemią obostrzeń.

- Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - poinformował premier. - Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń - dodał Morawiecki. - Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy.

Zmiany dotyczą także szkół, a dokładnie terminów świąteczno-noworocznej przerwy oraz ferii.

- W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich - podał premier.


Mateusz Morawiecki przedstawił też zarys planu luzowania obostrzeń w zależności od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej.

- Proszę, aby ograniczyć mobilność - zaapelował. - Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach, to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu.

Szef polskiego rządu przypomniał też podstawowe zasady bezpieczeństwa.

- Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej, zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Infografiki: KPRM.

REKLAMATom-bet

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Diego 4 2 dni temuocena: 100% 

  Znowu głupoty wymyślone przez Jarka A ten tylko powtarza na wystąpieniach zbrzydlo już go oglądać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxx 3 2 dni temuocena: 91% 

  Premier najlepiej niech schowa się do szafy nie da się go słuchać i oglądać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 2 2 dni temuocena: 100% 

  Lekcje zdalne do 23-24? Czyli lekcje online w wigilie ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalicWszystkich 1 3 dni temuocena: 100% 

  Wicepremier finansów PiotrPatkowski wyraził zgodę na luzowanie przez premiera Morawieckiego . Macierewicz powiedział że też pochyli sie nad tym problemem Jarosław K. powiedział że jest otwarty na propozycje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.626 sekundy