REKLAMAGuguś
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 listopada 2020, 13:19 komentarzy 6

(Wizualizacja: BDR Architekci.)

Kurzętnik inwestuje w historię. Miejscowy samorząd chce przywrócić ruinom miejscowego zamku właściwą rolę i wyeksponować je w tutejszej przestrzeni.

Zakończyły się prace nad "Koncepcją zagospodarowania i renowacji ruin Zamku Biskupów Chełmińskich w Kurzętniku". Na zlecenie Gminy Kurzętnik przygotowała ją warszawska pracownia BDR Architekci.

- W projekcie staraliśmy się przywrócić wyjątkowość wzgórzu zamkowemu i odsłonić ciekawą i trochę już zapomnianą historię tego miejsca - podkreślają autorzy koncepcji.

Jak dodają, inspiracją dla projektu była dawna widokówka.

- Widać na niej charakterystyczne elementy Kurzętnika, Drwęcę, sylwetę miasta z zabudowaniami i kościołem. Nad nimi góruje wzgórze zwieńczone ruinami zamku - opisują. -  Głównym założeniem projektu jest zatem przywrócenie ruinom ich właściwej roli poprzez wydobycie ich w krajobrazie oraz zabezpieczenie, wyeksponowanie i udostępnienie mieszkańcom oraz turystom.

Wśród zaplanowanych prac jest usunięcie zieleni zasłaniającej założenie zamkowe od strony północnej i wschodniej (w celu lepszej ekspozycji ruin zamku), rozbiórka i przeniesienie stacji telewizyjnej poza obręb działki, a także przeprowadzenie prac konserwatorskich i zabezpieczających mury przed dalszą korozją. Trzeba też zabezpieczyć stateczność murów, a także odgruzować ruiny. Wzmocnienia wymaga też zbocze skarpy. Wśród głównych założeń projektowych jest również zamiana istniejącego mostku drewnianego przy amfiteatrze na kładkę po stronie południowo-zachodniej oraz poprowadzenie terenowej ścieżki zwiedzania z tablicami edukacyjnymi. Oferta zwiedzania ma ponadto zostać uzupełniona o lunety widokowe. Powstaną też podesty widokowe, umożliwiające widok na zabytek z różnych perspektyw. Planuje się także wprowadzić nową, przemyślaną zieleń oraz iluminację ruin zamkowych. Do tego ma powstać pawilon o funkcji informacyjnej, stali ekspozycyjnej i toalety.

Jak to może wyglądać? Zobaczcie na załączonej wizualizacji.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Wizualizacja: BDR Architekci.

Ruiny zamku w Kurzętniku do renowacji. Zobacz koncepcję.

Ilość zdjęć 5

REKLAMAwardrom2

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~wok. 6 2 dni temuocena: 100% 

  Najprawdopodobniej zaraz będą tam wjeżdżać samochodami, bo tak leniwych ludzi jak obecne młode pokolenie to świat nie widział. Dla pana wójta należą się gratulacje, że działa, wciąż się coś dzieje, ale trzeba to mądrze zrobić i nie wiem, czy akurat w takim wydaniu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stołeczny 5 2 dni temuocena: 100% 

  Pseudo rewitalizacja rynku w Nowym Mieście Lubawskim teraz zniekształcenie ( gdzie wiedza historyczna) ruin zamku w Kurzętniku i projekt pracowni z Warszawy. Dziwny region. Uzasadnienie finansowe projektu. Wszystko opiera się o finanse i kto na tym zarobi. Z daleka też wszystko widać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oraz pizza z piwem beczkowym 4 2 dni temuocena: 100% 

  Takie pseudo rekonstrukcje z użyciem współczesnych materiałów, technik, "odbudowy" ładnych , wytynkowanych murków "pod sznurek", budowy nigdy tam nieistniejących, koszmarnych w wyglądzie wież widokowych, są kompletnym zaprzeczeniem zasad konserwatorskich. Brakuje tylko pomysłu ulokowania na terenie ruin tzw. food trucków ze śmierdzącą pizzą, hamburgerami, smażoną kiełbasą oraz piwem beczkowym. Oraz oczywiście dyskoteki z ryczącą z głośników "muzyką" w stylu deską - polo. A dla tych, którzy po ubawie w tym miejscu uciech, mieliby kłopoty z zejściem na dół na własnych nogach, przydałaby się zjeżdżalnia linowa aż na sam rynek Kurzętnika.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tylko tyle 3 2 dni temuocena: 100% 

  Proponuję zabezpieczyć kruszejące mury, zbudować bezpieczne schody na górkę, wytyczyć ścieżki, ustawić kilka ławek dla strudzonych "wspinaczy" oraz u podnóża tablicę informacyjną, dbać o czystość i pozostawić tak jak jest. A nie robić z tych ruin nigdy nieistniejącej tam wydmuszki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 2 2 dni temu

  co proponujesz ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rabotay73 1 3 dni temuocena: 39% 

  Pozazdrościć Kurzętnikowi gospodarzy. Widać że ta miejscowość żyje, sporo się dzieje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.0005 sekundy