REKLAMAWardrom
My center
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 listopada 2020, 13:18 komentarzy 33

(Fot. Archiwum własne.)

Niekorzystne dla Iławy są pierwsze rozstrzygnięcia w ramach nowego rządowego programu "Kolej Plus". Procesu oceny formalnej nie przeszedł żaden z dwóch wniosków dotyczących naszego miasta i okolic.

Chodzi o wniosek samorządu województwa, złożony w porozumieniu z samorządami powiatu, miasta Iławy oraz gmin Iława i Kisielice, o budowę wiaduktu na drodze krajowej nr 16 pod Iławą, a także o wniosek miasta o przebudowę przejazdu przy ul. Wyszyńskiego.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała dzisiaj, że planowo rozpoczyna drugi etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej "Kolej Plus". Pierwszy polegał na ocenie formalnej złożonych wniosków.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oceniły pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez samorządy do Programu "Kolej Plus". 79 z propozycji (ponad 80%) spełniło wymagania formalne naboru i zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu - podaje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. - Projekty te spełniają cel Programu. Wnioskodawcy dostarczyli wymagane informacje o projektach, m.in.: dane o uwarunkowaniach społecznych, zakładanych efektach projektów wraz ze wskazaniem oczekiwanych czasów przejazdu, szacunkowych kosztach oraz ujęciu projektów w dokumentach strategicznych. Samorządy zadeklarowały także wolę współfinansowania inwestycji. 

Przypomnijmy, że nowy rządowy program "Kolej Plus" ma na celu przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które dzisiaj nie mają dostępu do kolei. 

- Głównym celem programu jest uzyskanie/usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. z miastami wojewódzkim - mówi Siemieniec.

W tym kontekście odrzucenie wniosków dotyczących Iławy nie może zaskakiwać. Nie ma wątpliwości, że mieszkańcy oczekują realizacji tych inwestycji, ale przedsięwzięciom tym przyświecają inne cele, niż te, które zostały sprecyzowane w programie.

Z województwa warmińsko-mazurskiego zakwalifikowały się cztery projekty. To trzy przedsięwzięcia Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

 • - modernizacja linii kolejowej nr 223 Czerwonka – Biskupiec – Mrągowo – Mikołajki – Orzysz;
 • - modernizacja linii kolejowej nr 041 Gołdap – Olecko – Ełk
 • - i modernizacja linii kolejowej nr 35 Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szczytno (odcinka na terenie województwa warmińsko-mazurskiego)
 • oraz projekt Powiatu Działdowskiego dotyczący rewitalizacji i odtworzenia linii kolejowej na trasie Działdowo - Toruń na odc. Działdowo - Brodnica.

f

Teraz, w drugim etapie "Kolei Plus", samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

32Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~44-TY 32 miesiąc temuocena: 100% 

  Wiadukt przy Białym kościele był niemożliwy Zobaczcie jaką konstrukcją mają te wiadukty i jakie są warunki w Iławie. Jednak w lesie przejazd to prosta jak drut sprawa i tyle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hhhh 31 2 miesiące temuocena: 0% 

  Brawo rządzący Iławą. Lewica domi i inne tego maści

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miki 30 2 miesiące temuocena: 89% 

  zapytajcie osób - księdza z białego kościoła, Benie Hordejuk, radnego Ptasznika ex burmistrza i innych dlaczego wiadukt na Wyszyńskiego nie powstał.. ał?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 29 2 miesiące temu

  Jeśli to prawda z białym kościołem, to byłby to szczyt szczytów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~x 28 2 miesiące temuocena: 100% 

  myślisz, że i ksiądz maczał w tym palce? Czy coś wiesz? Jak wiesz t napisz, poczytamy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 27 2 miesiące temuocena: 80% 

  W takim suszu wiadukt postawili nie wiadomo po jaką cholerę a w iławie gdzie dwa razy większy ruch nie ma . Ot zagadka. Co za łby zryte to ustalają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e tam 26 2 miesiące temuocena: 17% 

  na wylocie na stradomno też ksiądz protestował?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Franek 25 2 miesiące temuocena: 100% 

  zagadka ma prostą odpowiedź - parafia (Biały Kościół) nie zgodziła się na lokalizację wiaduktu która została zaakceptowana przez PKP i zarząd dróg

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~byłykolejarz 24 2 miesiące temuocena: 67% 

  Do Autochton 10 minut to bardzo szybko otwierany przejazd ,a tak dwa pociągi od Ząbrowa i ze dwa od Iławy jak znasz zasady ruchu pociągów to widzisz jak pracują dyżurni na nastawniach dysponujących

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 23 2 miesiące temuocena: 92% 

  W 10 minut to człowiek jest w stanie przebiec 3 km. Ciekawe gdzie jest wtedy pociag?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek 22 2 miesiące temuocena: 75% 

  A już myślałem EHHHH

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 21 2 miesiące temuocena: 94% 

  Śmiech przez łzy. Żeby chociaż zamykali przejazdy 30 sek przed przejazdem pociągu jak na niestrzeżonym przejeździe pod Malborgiem, a nie 10 min przed, co skutkuje olbrzymimi kolejkami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 20 2 miesiące temuocena: 33% 

  NO NIE ALE NA MINUTĘ TO KONIECZNOŚĆ I JEST DOBRZE. RAZ STAŁEM 23 MINUTY, CHCIAŁEM PTASZNIKA ZADUSIĆ

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tramwaj 19 2 miesiące temuocena: 58% 

  Śmieszą mnie te powielane plotki jak to burmistrz przespał czas i nie powstał wiadukt.Co miał burmistrz do budowy wiaduktu?Nic.Za budowę tej lini odpowiada Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.Tyle w temacie budowy wiaduktu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e tam 18 2 miesiące temuocena: 86% 

  Kolego wystarczy wychylić się poza miasto. Wszędzie na linii kolejowej Gdynia-Warszawa przejazdy pozamieniali na wiadukty, czy to na drogach gminnych (przykład Ząbrowo) czy powiatowych (Zajączkowo-Rakowice)czy wojewódzkich (Montowo-Kiełpiny)czy krajowych (DK15 w Łążku). Tylko Iława miasto została z DWOMA przejazdami. Na etapie przygotowania inwestycji się to uzgadnia. Ponadto były wytyczne, że tam gdzie ma być trasa kolejowa szybkiego ruchu - zero przejazdów. W iławie został tylko bo przystanek. Ale już w Działdowie jest wiadukt, w Malborku też. To nie jest plotka tylko niezabranie stanowiska w sprawie budowy. Boli? Może Ty jako przedstawiciel mmiałeś być lub byłeś na uzgodnieniach ale nie wiedziałeś jak zawalczyć, jak się odezwać? Dlaczego bronisz miernot

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hehe 17 2 miesiące temuocena: 71% 

  Co ma GDDKiA do przejazdu na Wyszyńskiego/Kr.Jadwigi? To po pierwsze. Po drugie zobacz jak pracują (lobbują) samorządowcy z Lubawy, Biskupca, Nowego Miasta w sprawie przebiegu S5 i porównaj z tym co robią iławscy samorządowcy w tym temacie. GDDKiA czy PLK buduje dla ludzi, konsultuje społecznie cele i inwestycje. Tylko trzeba pójść na spotkanie, albo w trakcie planowania inwestycji zgłośić swoje uwagi. Według przepisów strona samorządowa też jest stroną w procesie inwestycyjnym. Są wydawane różne decyzje przez decyzją pozwolenie na budowę i trzeba ingerować, a nie niezabierać stanowiska w sprawie i milczącą zgoda zgadzać się na wszystko. Koniec kropka. Boniek do zwolnienia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 16 2 miesiące temuocena: 88% 

  jest moda na blokady i strajki a wiec trzeba zrobic blokade przejazdu na Stradomno i temat wraz z mediami i spoznionymi pociagami szybko sie naglosni bo nasza Ilawska wladza z Rygielakiem na czele temat przespala a teraz rznie glupa i pisze blagalne listy a zeby bylo ciekawie to PO-Zylinski zrobil prezent kolejarzom i zrobil im park z pieniedzy ilawskiego podatnika

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 15 2 miesiące temuocena: 92% 

  Od początku było wiadome że te projekty nie przejdą , gdyż założenie programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym odtwarzanie i modernizowanie danych linii kolejowych a wiadukty do nich nie należą nasi włodarze nie popisali się przy rewitalizacji linii Gdańsk Warszawa i niestety to już się nie zmieni .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ty 14 2 miesiące temuocena: 100% 

  Brak słów z tym przejazdem potrafi 5 pociągów jeden po drugim jechać ile to czekania jak ktoś nie wieży niech pojedzie postać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Korn 13 2 miesiące temuocena: 76% 

  Przespaliście temat. Po wsiach wiadukty zrobione a w ciągu DK16 nadal nie będzie. To za czyich rządów i którego burmistrza tak się dobrze spało, ze o wiadukcie zapomniano, hę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~9+6=15 12 2 miesiące temuocena: 67% 

  to jest temat na artykuł choćby dla dziennikarza z infoilawa: "dlaczego nie powstały wiadukty kolejowe tylko w Iławie". Ja tylko napomknę, że miały być tak jak wszędzie. Za to po dziwnych decyzjach mamy podziemne przejścia dla pieszych. Iława nie miała nigdy (poza Maśkiewiczem) burmistrza włodarza. Wszyscy to byli poprostu zarządcy. Dbali tylko o to co tu i teraz, bez myslenia na 5 minut w przyszłość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do: Korn 11 2 miesiące temuocena: 100% 

  Wtedy akurat rządy burmistrza w Iławie pełnił pan W. Ptasznik...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~semafor 10 2 miesiące temuocena: 67% 

  Pracujesz wPLK?Nie wprowadzaj w błąd ,władza się zmienia a wiaduktu jak nie było tak niema.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~duda 9 2 miesiące temuocena: 67% 

  A ja się pytam czyż 30 tysięcy mieszkańców, to nie miasto powyżej 10 tys???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zzz 8 2 miesiące temuocena: 100% 

  do Xyz - o ile ta S5 jednak przez Lubawę nie pójdzie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e tam 7 2 miesiące temuocena: 75% 

  A ja się pytam czy wszystko musi być budowane tylko z dofinansowaniem? Na wiadukt potrzeba mniej niż wkład własny na port śródlądowy czy na plac iławskich kolejarzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 6 2 miesiące temuocena: 69% 

  Jest. Czytaj ze zrozumieniem. Jeżeli wiadukt polepszałby połączenie miejscowości z miastem wojewódzkim, wniosek pewnie by wypalił. Wyobrażasz sobie jechać do Olsztyna przez stradomno? Odrzucenie ma sens. Szkoda tylko, że ani GDDKiA PKP PLK nie dąży do realizacji tej inwestycji. Pewnie najszybciej bezkolizyjnie pokedziemy za 14 lat na S5..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brąz 5 2 miesiące temuocena: 63% 

  Napiszcie do europosła Biedronia. Iława zagłosowała na jego opcję więc teraz czas na spłacenie długu. W Tartaku autografy rozdawał i miał dużą widownię. Co obiecywał? Rozumiem on nie od tego tylko od równouprawnienia ale może cosik zaradzi. Tylko w nim nadzieja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fff 4 2 miesiące temuocena: 26% 

  No ładnie lewak rządzi w Iławie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mscisław 3 2 miesiące temuocena: 78% 

  Nudni juz jestescie z tymi lewakami.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kkjj 2 2 miesiące temuocena: 33% 

  No pani hordejuk i władzę Iławy ładnie żądzo. Niepotrafio nawet dokumentacji rzetelnie napisać. Za 5 lat Iława będzie stała w korku nie Beda j6z potrzebne strajki domi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tamgdziepracujedupąniewojuje 1 2 miesiące temuocena: 33% 

  ...Niepotrafio nawet dokumentacji rzetelnie napisać..... (...).

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmatematyka
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.787 sekundy