REKLAMAGabinet
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 listopada 2020, 09:26 komentarzy 25

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Sytuacja epidemiczna pozostaje trudna i nic nie zapowiada rychłej poprawy. Dlatego, choć od tradycyjnego terminu wizyt duszpasterskich, tzw. po kolędzie, dzieli nas jeszcze miesiąc, to już teraz została ogłoszona decyzja Biskupa Elbląskiego w tej sprawie. 

Rezygnujemy z kolędy 2020/2021 - ogłosił ks. Jacek Jezierski, biskup tutejszej diecezji. Duchowny swoją decyzję umotywował bezpieczeństwem wiernych i księży.

Kwestię wizyt duszpasterskich, które w Iławie tradycyjnie rozpoczynały się tuż po świętach Bożego Narodzenia, Biskup Elbląski poruszył w swoich wskazaniach datowanych na 25 listopada.

- Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021 - zadecydował ks. Jacek Jezierski. - Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży. 

Pobłogosławić dom czy warsztat pracy może, zamiast księdza, który robił to podczas wizyty, osoba świecka - wynika ze wskazań biskupa.

- Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta - wyjaśnia ks. Jacek Jezierski.

Wiadomo także, co z ofiarami, które wierni tradycyjne przekazywali podczas wizyt w domach parafian.

- Serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii - czytamy we wskazaniach biskupa.

Duchowny jednocześnie zachęcił wiernych do udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych poprzez środki masowego przekazu, udziału we Mszy św. w kościołach, także poza niedzielą i spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile będzie to możliwe. Poprosił też duszpasterzy o to, aby (tam, gdzie to będzie uzasadnione) zorganizowali więcej Mszy św. w Wigilię i święta Bożego Narodzenia.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Zdegustowany. PL 25 4 miesiące temuocena: 83% 

  W Zwiniarzu ksiądz zażyczył sobie od każdej rodziny 30zl na miesiąc, od samotnych 20zl na miesiąc. To chyba nie jest co łaska? Do tego zaangażował panią sołtys by zbierała dla niego te pieniądze. Tak się prowadzi Biznes, brawo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Milk 24 4 miesiące temu

  He he, to sołtys może chodzić od domu do domu a on nie??? :(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 23 4 miesiące temuocena: 0% 

  Z czego ci księża mają żyć? Przecież podczas M..szy niec nie pozbierają a kolendy też nie będzie, więc

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MANUELA :) 22 4 miesiące temuocena: 38% 

  Drodzy Czytelnicy! Czy w Polsce jest OBOWIĄZEK przyjmowania wizyt duszpasterskich? Chyba nie? Celowo napisałam "chyba" bo pewności nie mam. Druga sprawa;jeżeli odwiedzają nas goście(w moim przekonaniu ksiądz na kolędzie też jest gościem)to w podzięce za wizytę cioci,wujka,babci,dziadka,kuzyna itd,itp. płacimy im za to?NIE! Po co więc te utyskiwania? Nie chcę nieproszonego gościa to go nie wpuszczam.Jeżeli chcę,żeby mnie odwiedził nie muszę mu płacić.Proste? Czy muszę się głowić " a co ludzie powiedzą"? Żyjemy dla siebie,nie dla ludzi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patryk 21 4 miesiące temuocena: 22% 

  a kto ci każe płacić? kto ci każe przyjmować księdza? jakiś pseudo intelektualny wywód. po ostatniej akcji SK to chyba już nikt nie myśli co ludzie powiedzą. a o organizatorkach i uczestniczkach to bym nawet powiedział że w ogóle nie myślą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdruzgotany głupotą 20 4 miesiące temuocena: 57% 

  i z czego tutaj taka polewka?jako osoba świecka nie mająca oprócz niedzielnej eucharystii innego kontaktu z Kościołem nie mogę przejść do porządku nad wyszydzaniem czy zwykłym obrażaniem księży. nigdy bym nie przypuszczał że chrześcijaństwo w Polsce będzie tak prześladowane. i robią to głównie osoby które na transparentach mają hasła o wolności i tolerancji. zarzut pedofilii, taki powszechny w świadomości społecznej odnosi się do śladowej ilości osób w sutannach.według badań z USA o wiele większy odsetek o takich zaburzeniach mają np. ...nauczyciele.dziwnym trafem jakoś nikt nie prowadzi takich badań w stosunku do innych grup zawodowych(prawników, lekarzy czy dziennikarzy). współcześnie jakoś nikt już nie pamięta księży ze stanu wojennego i komuny i ich pomocy w otchłani beznadziei komuny. nikt już nie pamięta ile osób wtedy korzystało ze wsparcia Kościoła chociażby w formie paczek żywnościowych. ale wszyscy oczywiście znacie jakiegoś księdza-pedofila. ja nie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ramon 19 4 miesiące temuocena: 42% 

  Zwykle na dwa tygodnie przed planowaną "wizytą duszpasterską" zaczynałem skromniej karmić psa. W tym roku mu odpuszczę. Może już tak zostanie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 18 4 miesiące temuocena: 74% 

  Skoro nie chcesz dać to nie dawaj... Co nas to obchodzi? Po co się z tym afiszujesz? Podniosłeś sobie samoocenę tym? Już, dobrze? Kto chce dawać, niech daje. A kto nie chce, niech nie daje. Tylko po co nam ta wiadomość? Pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka prawda 17 4 miesiące temuocena: 79% 

  Kuba ,DOBRZE gadasz !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytanie 16 4 miesiące temuocena: 65% 

  A 'bóg zapłac' to nie obowiązuje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Katolik z powołania 15 4 miesiące temuocena: 67% 

  To już teraz widzicie Państwo na czym polega wiara i kolęda. Skoro każdy może pobłogosławić sobie dom święconą wodą od złych duchów na cały rok to po co jest do tego ksiądz a właśnie po kopertę bo to jest w tym wszystkim najważniejsze BIZNES nie wiara tylko kasa ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sonia 14 4 miesiące temuocena: 79% 

  Taki z Ciebie katoliku z powołania wierzący jak że mnie wyznawczyni Lenina w sytuacji covida możemy sami wyjątkowo poświęcić nasze domy ale tylko kapłani mogą udzielać sakramentu pokuty czy Komunii św. Nie obrażaj księży katolickich. Pamiętaj że walka z Bogiem i wiarą wcześniej czy później źle się kończy. No jeśli jesteś w stanie zrozumieć czym jest zło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~abc 13 4 miesiące temuocena: 59% 

  szkoda komentować.......... pracujecie na nierobów i darmozjadów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 12 4 miesiące temuocena: 56% 

  dzieciorobów :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 11 4 miesiące temuocena: 51% 

  a gdzie sie pomodli pani Kasprowicz ze swoja swita chyba u pana Budki lub u pana prokuratora

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha, ale jaja, ale jaja 10 4 miesiące temuocena: 58% 

  a niech się modli nawet od PO BUDKI , bo platforma podniosła wiek emerytalny dla kobiet o 7 LAT !!! może wymodli ten wiek dla siebie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~widz 9 4 miesiące temuocena: 48% 

  Jedni dają na Lempart, czy noweświaty, inni na kolędę. Nie widzę większej różnicy. Może jednak widzę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody pesel 8 4 miesiące temuocena: 57% 

  Zastanów sie co widzisz...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lulu 7 4 miesiące temuocena: 61% 

  To ja już z dwojga złego wolę dać na lewactwo niż na tych pedofilów! A jeszcze lepiej te pieniądze przeznaczyć na prawdziwych potrzebujących. Po samochodach księży widać, że biedni nie są !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sonia 6 4 miesiące temuocena: 59% 

  Ja widzę ogromną różnicę między utrzymywaniem lewactwa a dbaniem o miejsca kultu katolickiego, czyli kościoły. Nie kupuję lewackiej prasy nie robię, zakupów w sklepach z tzw piorunem- błyskawica. W związku z tym będę wspierała moje świątynie, starszych skierowanych samotnych ludzi oraz pokrzywdzone dzieci i zwierzęta. Bez rozgłosu bez publicznego uchwalenia się. Taka jest moją wiara.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek 5 4 miesiące temuocena: 49% 

  A ja dam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 4 4 miesiące temuocena: 35% 

  a akcje charytatywne to tak samo nieroby

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jan 3 4 miesiące temuocena: 58% 

  A ja nie. Wolę wesprzeć jakieś akcje charytatywne a nie dawać na nierobów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 2 4 miesiące temuocena: 55% 

  Koperta musi być hahahahahha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ziemowit 1 4 miesiące temuocena: 60% 

  Bo na tym polega duszpasterskość tych wizyt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3478 sekundy