REKLAMAPatrz
REKLAMASadek

(Fot. UM w Iławie.)

Iława do tej pory posiadała 12 syren alarmowych, w tym 11 syren analogowych oraz jedną cyfrową, znajdującą się na dachu miejskiego ratusza. Dzięki wsparciu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie oraz decyzji Burmistrza Miasta Iławy Dawida Kopaczewskiego w mieście pojawiły się trzy nowe syreny alarmowe. Dlaczego są one takie istotne i gdzie zostały umieszczone? Już spieszymy z odpowiedzią.

Poprzez trzyminutowy alarm modułowy syreny ostrzegają mieszkańców o istniejącym zagrożeniu, np. nalocie powietrznym, skażeniu lub o klęsce żywiołowej. Brzmi to trochę abstrakcyjnie, syreny są jednak konieczne, aby skutecznie bronić się przed skutkami zagrożenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom syreny zyskały także inne bardzo ważne zadanie. 

- Technologia cały czas się rozwija, a urządzenia takie jak syreny zyskują nowe możliwości, szczególnie w zakresie komunikowania. Jest to transformacja z urządzeń typowo mechanicznych w cyfrowe, co oprócz sygnałów alarmowych daje możliwość nadawania komunikatów głosowych - informuje Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski.

W ramach uznania dla działań naszego Wydziału Zarządzania Kryzysowego podejmowanych w kierunku modernizacji Miejskiego Systemu Alarmowania Wojewoda Warmińsko-Mazurski zakupił dla Iławy dwie nowe syreny alarmowe wraz z ich montażem. Ich wartość to około 50 tys. zł. 

- Dzięki współpracy oraz życzliwości pana Zbigniewa Miecznikowskiego, radnego oraz prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”, urządzenia te zostały zamontowane na budynkach mieszkaniowych przy ul. Dąbrowskiego 48 oraz Zielonej 77 - komentuje pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Iławy.

Burmistrz Dawid Kopaczewski, który jest szefem obrony cywilnej Miasta Iławy, podjął także decyzję o zakupie trzeciego urządzenia ze środków budżetowych magistratu, które w porozumieniu z Komendantem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie zostało umieszczone na budynku naszych strażaków przy ul. Wyszyńskiego 10. 

- Naszym celem jest rozpoczęcie procesu sukcesywnej wymiany wysłużonych urządzeń na nowe, cyfrowe - mówi Kopaczewski. - Jest to bardzo ważny proces, gdyż wpływa na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz zwiększenie wśród lokalnej społeczności świadomości o istniejących zagrożeniach. Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się naszym pracownikom Wydziału Zarządzania Kryzysowego, to właśnie dzięki ich zaangażowaniu i działaniom otrzymaliśmy wsparcie od wojewody. Dziękujemy także panu prezesowi Zbigniewowi Miecznikowskiemu oraz komendantowi PSP w Iławie za udostępnienie nam swoich budynków pod montaż nowych syren - dodaje burmistrz.

Dwie z trzech nowych syren zostały zamontowane na budynkach spółdzielni "Przyszłość" przy ul. Dąbrowskiego 48 oraz Zielonej 77. Na tym zdjęciu jest pierwsza z wymienionych lokalizacji.

Plan rozmieszczenia syren alarmowych na terenie Iławy.

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2533 sekundy