REKLAMAprofi
REKLAMAInkubator
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 grudnia 2020, 12:15 komentarzy 12

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Duża podwyżka ceny i zmiana wykonawcy zadania - mieszkańców Gminy Susz czekają w nowym roku spore zmiany w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

Miesięczna stawka od mieszkańca wzrośnie z aktualnych 17 do 26 zł. Wprost z przetargu wynikała cena jeszcze wyższa (29 zł), a gdyby o zamówienie nie ubiegał się suski Zakład Usług Komunalnych, który wkrótce przejmie to zadanie od spółki Remondis, to w grę wchodziłaby stawka przekraczająca 30 zł miesięcznie od osoby - wynika z obrad suskiej rady. 

- Sprawa jest niezwykłej wagi - wprowadził temat, przewodnicząc grudniowej sesji Rady Miejskiej w Suszu, Stanisław Blonkowski, informując mieszkańców, że robocze obrady radnych na temat gospodarki odpadami zarządzone w przededniu sesji trwały około 2,5 godziny. - Ponieważ jednak dbamy o transparentność, część z tych kwestii zostanie poruszona ponownie - dodał. - Śmieci są drogie; jest to bolesne dla kieszeni każdego z nas. Na cenę wpływają głównie czynniki zewnętrzne. Przez 5 lat opłata marszałkowska wzrosła z 74 zł do 270 zł. Najniższa krajowa też wzrosła o kilkaset złotych i nadal będzie rosła - uzasadniał omawianą podwyżkę za śmieci przewodniczący.

Głos następnie zabrał burmistrz Susza.

- Z końcem grudnia kończy się czas trwania umowy z firmą Remondis, która wygrała poprzedni przetarg. Umowa trwała ponad rok; podejmowaliśmy wówczas trudną uchwałę - przypomniał Krzysztof Pietrzykowski. - W międzyczasie, w tym roku, odbyły się dwa przetargi. W tym przetargu postanowiłem, że okres trwania umowy będzie wynosił dwa lata. Jest to dla gminy dobry okres. Pierwszy przetarg został unieważniony; drugi przetarg się odbył i wygenerował nam stawkę na podstawie kosztów, jakie gmina rzeczywiście ponosi.

Te stawki, o których mowa powyżej, to 29 zł miesięcznie od każdego mieszkańca i dwukrotność (58 zł) w przypadku zbiórki nieselektywnej.

- Jest to stawka wysoka i bardzo wysoki skok - przyznał burmistrz, który po dokonaniu analiz zaproponował, aby radni uchwalili inne, niższe stawki, niż wynikało to bezpośrednio z przetargu - mianowicie odpowiednio 26 zł i 52 zł

Zakłada to, że wszyscy mieszkańcy będą segregować odpady zgodnie z obowiązującymi zasadami. W uchwale zapisano też obniżkę w wysokości 1 zł od każdego mieszkańca w przypadku kompostowania bioodpadów w danym gospodarstwie domowym. 

- To nie my ustalamy tę stawkę - podkreślił Krzysztof Pietrzykowski, dodając, że jest to ważny przekaz skierowany do mieszkańców gminy. - My jako samorząd tę stawkę sankcjonujemy. Stawkę tworzą elementy ustawowe oraz sytuacja w kraju; w nieznacznej części nasi mieszkańcy: ci, którzy nie segregują, tworzą wyższe koszty.

- Zadanie wykonamy najlepiej i najefektywniej. Myślę, że mieszkańcy po tym okresie ocenią nas pozytywnie i będziemy mieli społeczną akceptację, aby w następnym przetargu również aplikować o realizację tego zadania - zapewnił radnych i mieszkańców Zdzisław Zdzichowski, prezes suskiego ZUK-u, który przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na terenie gminy, zastępując w tej materii podmiot prywatny (w drugim przetargu ZUK złożył ofertę opiewającą na 6.235.960,46 zł, Remondis zaś na 6.659.449,56 zł; innych ofert nie było).

W debacie na temat gospodarki odpadami burmistrz podkreślał jeszcze, że ten system zgodnie z wymogami prawnymi powinien być samofinansujący się; gmina nie powinna do niego dopłacać. Są wątpliwości, czy uda się to osiągnąć ze stawką podstawową w wysokości 26 zł - jest ona oparta o optymistyczne założenie, że nie będzie nieprawidłowości w zakresie segregacji. Samorząd ma to na bieżąco monitorować. 


Uchwałę podwyższającą stawkę za wywóz odpadów suscy radni przegłosowali stosunkiem głosów 13 "za", 1 "przeciw".


Red. kontakt@infoilawa.pl. 

REKLAMASensolandia

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Suszanin 12 ponad rok temu

  Nie dość że kupujemy śmietniki za swoje to jeszcze wszyscy zapłacimy za nowa śmieciarkę i nawet nie będziemy o tym wiedzieć to dobrze ktoś przemyślał a teraz mydła oczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Meteor 11 ponad rok temuocena: 93% 

  Obniżenie opłat za kompostowanie bioodpadów o 1 zł, to śmiech goryczy... Gdzie są ci radni, którzy tak kiedyś walczyli o niższe stawki...? Panie Mądry, tak pan walczył...?O przewodniczącym rady, to nawet wypowiadać się nie chcę. Nie broni interesów zwykłych ludzi, tylko burmistrza! Więcej mojego głosu i mojej rodziny nie dostanie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik info iławy 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Brednie,brednie,brednie.Panie burmistrzu ,radni przy kolejnych wyborach wasza pazerność zostanie wam zapamiętana.Skoro opłaty marszałkowskie wztosły najniższa krajowa wzrosła i inne opłaty to czemu w Prabutach opłata za śmieci wynośi 20zł a w Suszu 26 zł. czyżby zabrakło wam na premie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Do on wPrabutach po podwyżce będą płacić 20 zł.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On 8 ponad rok temuocena: 0% 

  Wystarczy pomyśleć logicznie w Prabutach 20 zł , Susz miał 17 ,-po kolejnym przetargu Prabuty czy inne miasta bedą płacić także więcej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1981 7 ponad rok temuocena: 24% 

  DROGO, ale Bardzo dobra decyzja ..chyba Pana Prezesa ZUK!!!1. Nasza lokalna firma ZUK, a nie jakieś firmy z Olsztyna Iławy itd. Pieniądze zostaną w gminie, nie będziemy musieli uzależniać się od zewnętrznych firm, które robiły co chciały z cenami, a i tak nasi lokalni wywozili jako podwykonawca.Poza tym zakupiony sprzęt pozostanie w gminie!!!Brawo brawo brawo, jeszcze chodniki, place zabaw i inne zakupy, usługi proszę zlecać u lokalnych podmiotów. Tutaj spływają nasze podatki, więc " myśl globalnie działaj LOKALNIE" :))

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 6 ponad rok temuocena: 95% 

  Przewodniczący to chyba ma ludzi za debili, stawka wzrosła o kilkaset %, a najniższa krajowa o kilkaset złoty. Panie szanowny proszę te kilkaset złoty też przeliczyć na % i pokazać wtedy porównanie, a nie ludziom mydlić oczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suszanka 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Bo przewodniczący miał szczęście pracować w bogatej firmie i emeryturę ma pewnie hoho... Bogaty biednego nie zrozumie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maria 4 ponad rok temuocena: 94% 

  Dla mnie nie do przyjęcia jest, że musimy kupować za swoją kasę pojemniki. Remondis może i miał drożej, ale chociaż pojemniki były dostarczone na posesję. 90zl to nie jest mało, kiedy ma się emerytury niecałe 1200zl.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Proboszcz 3 ponad rok temuocena: 7% 

  Płacz i płać heheh

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aster 2 ponad rok temuocena: 18% 

  Rząd głupolu nie sprowadza śmieci. Nielegalnie sprowadzają je niektóre polskie firmy biorąc za to kasę od Zachodu, a następnie zostawiają je na pustych działkach w woj. słabo zaludnionych m.in i naszym. Tak duża kwota za śmieci to narzucoba przez Unię ustawa, którą i tak wprowadziliśmy jako jedni z ostatnich w tej kochanej Unii. Jedź do Włoch i zobacz ile śmieci wala się po obrzeżach miast. W Niemczech obeszli ustawę dotacjami, ale to Niemcy. Im wolno. Gdyby nasi to zrobili krzyk byłby wielki. A Tusisko tochyba czkawki bydostał z tego krzyku. Tak to już jest. Unia ma swoje plusy ale i minusów dużo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Matek 1 ponad rok temuocena: 88% 

  Tylko czekać na Suski SMOG... Niech rząd więcej sprowadza śmieci z zagranicy, a zwykłego obywatela kasować jak za zboże.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3804 sekundy