REKLAMAWardrom
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 grudnia 2020, 13:00 komentarzy 13

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Skrzynkę odbiorczą portalu www.infoilawa.pl zalewają zdjęcia przepełnionych pojemników na papier. Z czego wynika ten problem, który od kilku tygodni w naszym mieście przybiera na sile?

Zdjęcia otrzymaliśmy m.in. z iławskiego Gajerka.

- Czy te papiery składowane i mieszane z plastikami z powodu braku odbioru śmieci będą odbierane jako odpady mieszane? - pyta rozzłoszczony mieszkaniec jednego z bloków na ulicy Gdańskiej, gdzie w tej chwili są dwa kontenery na papier. Mimo to na kartony brakuje miejsca i leżą na ziemi, utrudniając dostęp do pojemników i tworząc wrażenie nieładu.

Podobne problemy odnotowywane są w całym mieście. Co się stało z częstotliwością odbioru tej frakcji segregowanych odpadów? Zapytaliśmy w spółce Koma, zajmującej się odbiorem odpadów komunalnych z terenu Związku Gmin "Czyste Środowisko" - m.in. z Iławy.

- Od czerwca tego roku, wraz z początkiem nowej umowy, przez trzy miesiące odbieraliśmy papier częściej, niż wynikało to z umowy i z obowiązującego harmonogramu - powiedział nam Tomasz Gliszczyński, dyrektor w spółce Koma, odpowiedzialny m.in. za Iławę i Ostródę. - Od początku bowiem zdawaliśmy sobie sprawę, że częstotliwość odbioru papieru z terenu zabudowy wielorodzinnej w Iławie, która zgodnie z harmonogramem powinna się odbywać raz na 2 tygodnie, będzie niewystarczająca i odbieraliśmy papier częściej - raz na tydzień. Staraliśmy się jednocześnie doprowadzić do podpisania aneksu do umowy tak, abyśmy za tę dodatkową pracę otrzymywali wynagrodzenie. Dotychczas jednak nie udało się ze Związkiem Gmin dojść w tej kwestii do porozumienia. Obecnie odbieramy papier zgodnie z obowiązującą umową - raz na 2 tygodnie. 

Jednocześnie przedstawiciel Komy zgadza się, że zarówno w Iławie, jak i w Ostródzie wywóz papieru dwa razy w miesiącu jest niewystarczający. 

- Tak jak mieszkańcy chcielibyśmy, aby wywóz odbywał się częściej. Dotyczy to również tworzyw sztucznych. Rzadszy wywóz utrudnia nam pracę: nie tylko trzeba opróżnić pojemniki, ale i sprzątnąć śmieci zalegające na ziemi. Do tego zdjęcia gniazd na odpady, w których panuje nieporządek, negatywnie rzutują także na nasz wizerunek. My jednak wywiązujemy się ze swoich obowiązków; zmiana częstotliwości wywozu odpadów wymaga działań ze strony miejscowego samorządu, podjęcia stosownej uchwały - mówi Tomasz Gliszczyński.

Przedstawiciel Komy naświetla jeszcze jeden problem: mianowicie wiele osób w ogóle nie płaci za odbiór śmieci - nie jest zgłoszonych. Spółka szacuje, że w Ostródzie może być takich osób 5 tysięcy i podobna, nieco mniejsza liczba w Iławie. Łatwo wyliczyć, że z tego tytułu może brakować w kasie związku nawet ponad 200 tysięcy złotych miesięcznie.

Na razie nie wiadomo, jak ewentualne zmiany w harmonogramie wywozu odpadów mogłyby wpłynąć na wysokość opłaty pobieranej od mieszkańców (obecnie iławianie płacą po 22 zł miesięcznie od osoby). I czy Rada Miejska w Iławie temat podejmie?

Do sprawy wrócimy.

Papier zalega na iławskich śmietnikach. Wiemy, dlaczego.
Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.


Masz sprawę, temat, problem? Napisz do nas na kontakt@infoilawa.pl.
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Iławy i okolic? Bądź z nami na Facebooku


REKLAMAwardrom2

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Obywatel 13 miesiąc temuocena: 100% 

  Sami robimy sobie problem skoro makulatura, szkło i plastik zalega w boksach oznacza to że recykling w tych przypadkach jest nie opłacalny. Wszyscy wiedzą jak to ugryść ale nikt w tym kierunku nic nie robi.. Prosta sprawa opakowania powinny posiadać kaucję zwrotbą tam gdzie kupujesz tam i utyluzujesz co za tym idzie należy przeżucić większą odpowiedzialność na producentów i sprawa załatwiona. Problem zniknie i ceny odbiorów z selektywnej zbiórki spadną bo połowy odpadów poprostu nie będzie bo każdy będzie miał w tym interes a boksy będą puste czy źle piszę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~as 12 miesiąc temuocena: 40% 

  Koma czyli wielki syf przez kolejny rok. Ta firma to jakaś kompletna degrengolada czy nie można wykluczyć z przetargu kogoś kto już pokazał że nie potrafi wywiązywać się ze zobowiązań.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gniewny 11 miesiąc temuocena: 25% 

  spomer dawal rade a zlodzieje koma liczy na zyski

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 10 miesiąc temuocena: 0% 

  Oby tak dalej, proszę się nie zdziwić jak lasy, łąki, rzeki czy jeziora będą zasyfione. Dziki kraj!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wioskowy 9 miesiąc temuocena: 80% 

  W domkach jednorodzinnych dostają jeden góra dwa worki miesięcznie i jakoś trzeba sobie poradzić. Nikt podwórka sobie nie zasyfi. A Ci z bloków... Boks na odpady wszystkich czyli nie mój więc można jeb.... Ktoś przyjedzie i posprząta... Miastowi to śmieciarze, przyzwyczajeni że co drugi dzień zabiorą kontener i problem z głowy. Teraz boksy, segregacja i wychodzi słoma z butów... Nie wspomnę już o tym że PSZOK pod nosem. Widzę że boks pod blokiem pełny to te trzy kartoniki w bagażnik i jadąc do pracy oddaje do punktu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 8 miesiąc temuocena: 100% 

  Papier firma może zbierać raz w miesiącu to żaden problem, wystarczy wstawić więcej pojemników, a nie 1(słownie jeden na dwa bloki) czyli na 100 mieszkań.Bo tyle obsługuje jeden boks na kontenery.To tak jak postawić jeden pojemnik na ul Grudziądzką i Działdowską.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Domek 7 miesiąc temuocena: 100% 

  W domkach jednorodzinnych papier wywożony jest RAZ na MIESIAC! A worek otrzymujemy jeden albo dwa. Nie ma szans, by się nie przepełniało. Nie chce palić tego w piecu, bo nie po to płace kupę kasy za sortowanie, by jeszcze sobie organizować inne sposoby na radzenie sobie z nadmiarem. Ograniczam zużycie plastiku, a to się dzieje najcześciej na rzecz papieru wlasnie, którego jest wtedy więcej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sztylet 6 miesiąc temuocena: 63% 

  KTOŚ TU JEST BEZROZUMNY W S P[AIERU FURY. OTÓZ NALEŻY ODRÓZNIĆ PAPIER OD KARTONÓW Z DYKTY I JEJ PODOBNEJ. NIE MOŻNA NORMALNIE ZARZUCAĆ KARTONAMI ŻADNEGO MIEJSCA BOWIEM 3 DUŻE KARTONY I PEŁNO. ZATEM MAM PROPOZYCJĘ BY WSZYSTKIE KARTONY BYŁY SKLADANE O ILE SIĘ DAJĄ ZŁOZYĆ, LUB CIĘTE TAK BY JUŻ JAKO PŁASKIE UKLADAĆ W ODDZIELNYM POMIESZCZENIU LUB NIE W EKO A NA DWORZE W MIEJSCU DO TEGO PRZEZNACZONYM. CO WÓWCZAS MAMY ? OTÓŻ ZAMIAST DWÓCH SAMOCHODÓW ZBIERAJĄCYCH CZYLU DWÓCH KURSÓW MAMY ZAPEŁNIONY TYLKO JEDEN SAMOCHÓD CZY POLICZCIE ILE TO TANIEJ SAM WYWÓZ KARTONÓW. NIE RAZ WIDZĘ JAK JEDEN KARTON ZAWALI JEDEN POJEMNIK.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taki ja 5 miesiąc temuocena: 100% 

  do brawo dla jabłko kto ma złożyć karton przed wrzuceniem do pojemnika ? właśnie ty idac ze swoimi odpadami powinienes miec jzłożony karton i nie ma problemu. Chyba ze mości hrabia ma jakiś problem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Brawo dla jabłko 4 miesiąc temuocena: 50% 

  Kto ma to robić? Który z mieszkańców bloków? Niemożliwe do przeprowadzenia. Zdecydowanie zgadzam się z poglądem kogoś pod nickiem jabłko. Ekonomia potrafi rozwiązać wiele problemów, w tym społecznych

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaśnie Pan 3 miesiąc temuocena: 0% 

  Proponuję podnieść cenę za śmiercibi mnie wywalone

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 2 miesiąc temuocena: 72% 

  zobowiazano ludzi do segregacji odpadow i to dobrze ale jednoczesnie podniesiono cene za odpady o 100 procent i tego nie moge zrozumiec ze jeszcze brakuje kasy w zwiazku gmin ; czyste srodowisko ; a skoro brakuje to trzeba w tym zwiazku zrobic redukcje [ darmozjadow biurowych ] lacznie z rada nazdorcza i w kasie zostanie kilka setek tysiecy zlotych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jabłko 1 miesiąc temuocena: 93% 

  Rozwiąznoe jest proste. Nawet ustawodawca to przewidział. Recykling. Gdzie są skupy makulatury, skupy butelek czy szkła. Zamiast płacić krocie za śmieci poróbmy skupy surowców i wielu co im brakuje do czynszu sobie na tym zarobi tak jak kiedyś

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMABiuro
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmatematyka
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3544 sekundy