REKLAMAGaraże
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 stycznia 2021, 12:36 komentarzy 40

(Fot. Archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Zamiast "Alei Jana Pawła II" - "Animex"; zamiast "Ul. Wojska Polskiego" - "Plac Iławskich Kolejarzy"; zamiast "Ul. Królowej Jadwigi" - "Galeria". Młodzieżowa Rada Miasta Iławy chciałaby, aby zmienić nazwy iławskich przystanków ZKM tak, aby łatwiej i szybciej móc je rozpoznać. Prezes ZKM uważa, że to dobry pomysł, ale... niekoniecznie "na teraz", gdy miejska spółka jednocześnie boryka się z negatywnymi skutkami pandemii, w perspektywie na przyszłość mając realizację ambitnych celów, w które, być może, będzie można wpisać i ten pomysł.

Dzisiaj w nazewnictwie iławskich przystanków miejskich autobusów wykorzystywane są po prostu nazwy ulic. Bartosz Bielak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Iławy, zwraca uwagę, że nie zawsze te nazwy są jednoznaczne.

- Sądzimy, że dzisiejsze nazwy czasami są niejasne, jak np. Ostródzka I, Ostródzka II lub Ostródzka III - mówi w imieniu swoim oraz koleżanek i kolegów z MRM Bartosz Bielak. - Dlatego zgłosiliśmy swój kolejny pomysł dotyczący usprawnienia działań iławskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej. Panu prezesowi ZKM przekazaliśmy propozycje konkretnych nazw (do zapoznania się poniżej - przyp. red).

Młodzi radni uważają, że zmiana nazw przystanków autobusowych ułatwi transport, nie tylko mieszkańcom, ale też turystom.

Co na to szef Zakładu Komunikacji Miejskiej?

- Już udzieliłem w tej sprawie odpowiedzi młodzieżowej radzie; uważam, że jest to istotna i ważna sprawa. Sami w spółce już dyskutowaliśmy na temat potrzeby wprowadzenia zmian w nazwach lokalnych przystanków na bardziej jednoznaczne - skomentował Roman Smoliński.

Jednocześnie prezes ZKM zwraca uwagę, że, z uwagi na pandemię, wstrzymano wprowadzenie w Iławie zapowiadanych wcześniej zmian w funkcjonowaniu spółki. Chodzi o nowe linie i przystanki, a także o nowy przebieg linii istniejących. W tym kontekście logiczne wydaje się wstrzymanie realizacji i tego postulatu.

- Obecnie, ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na nasze usługi, nie realizujemy pełnej oferty przewozowej - mówi prezes ZKM. - Nad dużymi zmianami w ZKM pracowaliśmy już w 2019 roku i na przełomie roku 2019 i 2020. Niestety, nikt nie przewidział pandemii... - dodaje.

Obecnie trwają starania związane z pozyskaniem środków z RPO na rozwijanie oferty ZKM. Chodzi m.in. o udostępnienie publicznego transportu miejskiego tam, gdzie dzisiaj go nie ma: na ul. Wyszyńskiego i Kopernika oraz wewnątrz osiedla Ostródzkiego. To też wiązałoby się z nowymi przystankami i ich nazwami. Dlatego szef ZKM uważa, że należy poczekać na rozstrzygnięcie wspomnianego konkursu. To jeszcze kwestia kilku miesięcy.

- Zmiana w zakresie nazewnictwa wymaga podjęcia przez Radę Miejską w Iławie stosownej uchwały - dodaje Roman Smoliński. - Wyobrażam sobie, że poprzedzimy to konsultacjami społecznymi; przed wprowadzeniem nowych nazw warto uzyskać opinie różnych grup społecznych.


Na zdjęciach poniżej propozycje młodzieżowych radnych. Podobają się Wam? A może macie inne pomysły na nazwy iławskich przystanków komunikacji miejskiej? Napiszcie w komentarzu.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

33Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~gnębionych zielonych 33 6 dni temuocena: 50% 

  OSTRÓDZKA II - koniecznie ten przystanek musi nazywać się DARIUSZA ROZBORSKIEGO;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kraj Rad 32 7 dni temuocena: 13% 

  Pod ratuszem to przystanek o nazwie LUBIĘ BRĄZ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 31 7 dni temuocena: 100% 

  Pod ratuszem nie ma przystanku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 30 7 dni temuocena: 50% 

  W końcu zauważyli, że z tymi nazwami jest coś nie tak. O ile nazwy typu "Królowej Jadwigi", "Sobieskiego" czy "1 Maja" są w porządku, to bardzo rażą mnie nazwy typu "Iława ul. Lubawska" czy "Iława ul. Lipowy Dwór". Kto te nazwy do cholery wymyślał. Skoro jest to komunikacja miejska w Iławie, to chyba wiadomo, że "Iława" i nie ma potrzeby powtarzania nazwy miasta na każdym przystanku ZKM. Takie rozwiązania są dobre np. w GOP-ie, gdzie linie kursują z jednego miasta do drugiego, a nie w komunikacji miejskiej obejmującej jedno miasto i kilka wsi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek 29 7 dni temuocena: 25% 

  Na ulicę Boczek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikoś 28 8 dni temuocena: 75% 

  Część pojawiajacych sie w proponowanych nazwach obiektów moze przykładowo zmienić swoją lokalizację lub przestać istnieć. Pewnie nie bedzie sie to działo nagminnie i w jednym czasie, ale moze przeciez tak być i wtedy znowu trzeba bedzie zmieniać. Nie jest powiedziane, ze taki Lidl, czy Inter Marche bedzie tam wiecznie stał, lub nie przeniosą siedziby urzędu czy Komendy, Szkoły Muzycznej itd. Większość nazw dobra, ale trzeba je dobrze przyszłościowo przemyśleć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 27 8 dni temuocena: 29% 

  Wara od nazw ulic!!!Zmieńcie Kopaczewskiego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 26 7 dni temuocena: 80% 

  Zmiana nazw przystanków a nie ulic. Jakieś problemy z czytaniem że zrozumieniem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ha ha.... 25 8 dni temuocena: 44% 

  Al. Jana Pawła II na Animex. Popieram:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Degustator 24 8 dni temuocena: 17% 

  Ciebie cielaki w ankiecie przerobić na serdelki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha 23 8 dni temuocena: 55% 

  jakiś cioł się odezwał powyżej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 22 8 dni temuocena: 44% 

  Ludzie, to jest chore. Z tak neutralną inicjatywę młodych ludzi tworzycie narzędzie polityki mieszając do tego jakieś pzpr i ormo. Tak narzekacie to weźcie się do pracy społecznej i zajmijcie się działaniem wolontariackim na rzecz miasta tak jak to oni robią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~z uporem maniaka bredzi 21 6 dni temuocena: 0% 

  tu chyba odezwała sie pseudopromocja wiejsko gminnej gazetki z parapetów sklepów społem której nikt do łapy nawet nie wieźmie bo śmierdzi hipokryzją obłudą i małomiasteczkowością! stul japę I pod biurko do obsługi polityków. nie warto.... masz rację ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie warto... 20 8 dni temuocena: 69% 

  Mieszkańcu, proszę się nie denerwować. Nie warto. Oni i tak nie pojmą o co Ci chodzi. Zrozumienie tego przekracza ich szczątkowe zdolności umysłowe. To są chamskie popisy tępych, smarkatych trolli sterowanych przez pewnego osobnika z łysą glacą oraz długą brązową brodą z biura konfederackiego w iławskim Feniksie. Nudzą się jak mopsy, skończyła im się forsa na flaszki, więc wymyślają przeróżne chamskie bzdety świadczące o ich zerowym intelekcie. Uwielbiają także nieudolnie podszywać się pod cudze nicki internetowe. Oni już tak mają. A ten, który z uporem maniaka bredzi nieustannie na przeróżnych forach o jakichś ormowcach, to się urwał niechybnie z choinki z zakładu psychiatrycznego. To przypadek już kompletnie beznadziejny. Jego stan nie rokuje na żadną poprawę. Może to i dobrze. Ogólnie można jedynie ubolewać, że taka małpia menażeria oszołomów jeszcze egzystuje wraz z iławskim, kibolskim i jakże żałosnym półświatkiem tzw. "narodowców"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 19 8 dni temuocena: 60% 

  do ;' ilawianina 35 nie korzystam z autobusow bo posiadam samochod i prawo jazdy od 45 lat a ty ; Niemoto jezeli nie znasz kodeksu drogowego to zajmuj glosu bo po twoim komentarzach doszlem do wniosku ze byles ; jestes i bedziesz Menda

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie proste 18 8 dni temuocena: 64% 

  czy wszystko musi być nazwane po myśli radnych , czy kogokolwiek ???moja propozycja....... nazwać jakiekolwiek rondo imieniem IŁAWSKICH ORMOWCÓW..i co radni na to ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żyła 17 8 dni temuocena: 51% 

  Toć ORMOwców nie było w Iławie. Co wy mi tu pier....icie towarzyszu. Wicie kapować sie kapowało ale ktoś to musiał robić. Teraz w radzie nie ma ORMO i już.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 16 8 dni temuocena: 88% 

  Bardzo dobry pomysł. Po co trzy razy Ostródzka, czy 1 Maja jak można konkretniej. Zmieniłabym "Więzienie" na "Zakład Karny", a przy rondzie na Wiejskiej "Komenda Policji". Nazwy ułatwią podróż szczególnie przyjezdnym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~co za chory pomysł.dominik 15 8 dni temuocena: 92% 

  A jak z finansowaniem "obcych " INDYKÓW z budżetu Iławy ????burmistrz z radnymi POWINNI odpowiedzieć .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 14 8 dni temuocena: 60% 

  Po co te zapytania do mieszkancow i tak zrobicie co bedziecie uwazali.A po drugie to rada niema powazniejszych spraw.Z drugiej strony czym sie tu zajmowac miesiac zleci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jola 13 8 dni temuocena: 50% 

  To też jest ważna sprawa. Właśnie dla mieszkańców. Popieram pomysł zmiany nazw przystanków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 12 8 dni temuocena: 29% 

  mam prosbe do prezesa ZKM zeby jego kierowcy tolerowali ilawskie '' ronda '' jezdzac zgodnie z kodeksem drogowym a nie przez srodek ronda [ durne tlumaczenia ze autobus jest za duzy zeby objechac te wafelki ] z pretensjami do tego co pozwala na takie wykonanie a prawde mowiac powinna sie tym zainteresowac Policja bo autobusy i nietylko lamia przepisy o ruchu drogowym jezdzac przez srodek tych '' rond '' --- piekna suma z mandacikow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 11 7 dni temuocena: 0% 

  Niestety statystyczny iławiak jeździ tak, że dojeżdża do ronda, staje przed nim i nie bardzo wie, co dalej zrobić. Wszyscy zjeżdżają na drogę, na której on stoi, a on czeka, aż rondo opustoszeje, mimo że ma możliwość bezkolizyjnego wjazdu. Gdy już jakimś cudem uda mu się wjechać, to przy zjeżdżalnia z ronda nie raczy nawet wrzucić kierunkowskazu, przez co inni, którzy mogliby wjechać na rondo, stoją, bo nie wiadomo dokąd koleś pojedzie. Stoją tak samo jak wcześniej stał on sam. Przez to ronda, które z założenia miały rozładowywać korki, powodują korki, bo tacy kierowcy nie umieją jeździć po rondach. Już wielokrotnie widziałem takich delikwentów na ulicach Iławy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 10 7 dni temuocena: 100% 

  Podatniku, a ja mam do Ciebie prośbę, skoro masz samochód i taki długi staż w posiadaniu prawa jazdy, nie prowadź jak statystyczny iławiak, i nie pal śmieciami w piecu. Pozdrawiam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 9 7 dni temuocena: 100% 

  Podatniku, a ja mam do Ciebie prośbę, skoro masz samochód i taki długi staż w posiadaniu prawa jazdy, nie prowadź jak statystyczny iławiak, i nie pal śmieciami w piecu. Pozdrawiam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 8 7 dni temu

  Iławianinie 35 jak chcesz używać tak wysublimowanego języka to proszę nie popełniaj błędów, bo to się gryzie. Nie "nąszalancko" tylko "nonszalancko". Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 7 7 dni temu

  Iławianinie 35 jak chcesz używać tak wysublimowanego języka to proszę nie popełniaj błędów, bo to się gryzie. Nie "nąszalancko" tylko "nonszalancko". Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha, ale jaja 6 8 dni temuocena: 62% 

  35-ty poniżej zastrzyk w tyłek dostanie kulturalnie i empirycznie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hahaha, ale jaja 5 8 dni temuocena: 66% 

  pajacu 35-ty poniżej ,,, obiektywnie rzecz biorąc uprzejmnie donoszę , że za chwilę pielęgniarka da ci zastrzyk w tyłek i wyłączy światełko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławaianin 35 4 8 dni temuocena: 3% 

  Drogi i szanowny podatniku w związku z Twoim marnym komentarzem chciałbym Ci subiektywnie i zwrócić uwagę na Twoje nąszalanckie zachowanie wręcz aroganckie gdyż jedziesz w autobusie i nie ważne jak szanowny pasażerze ważne że jedziesz na czterech literach a Ty kolego czepiasz się jak tu jechać czy bardziej środka jezdni czy bardziej bliżej krawężnika.Szanowny pasażerze ciesz się,że może akurat dojedziesz szanowny kolego bez biletu który powinieneś posiadać! Skasować a pewnie tego nie zrobiłeś.Może szanowny pasażerze masz darmowy przejazd po 70roku życia a Ty Szanowny Podatniku jeszcze chcesz zadzwonić na policję i zgłosić ze nie tak jedziesz.Toż to strzał szanowny kolego w kolano.Druga sprawa czemu Szanowny Panie nie posiadasz własnego autka? Który by Cię nąszalancko wiózł prosto nie przez środek ronda i wtedy byś Pan pretensji nie miał.Także nie rób szanowny kolego przysłowiowej ''kupy'' we własne gniazdo.Kulturalnie i empirycznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??? 3 8 dni temuocena: 60% 

  jakaś chyba bzdura ??? kiedyś pewien radny / chyba z rodowodem pzpr i i rodowodem z ormo wymyślił , żeby plac przed dworcem nazwać ////????dzieci wojny ?? może niech on już nie wymyśla ,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AKTA W IPN 2 8 dni temuocena: 63% 

  ten radny zaproponował nazwę ""dzieci wojny"" a w czasie wojny na świecie go nie było . następny aktywista lech ż... też był w ormo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3671 sekundy