REKLAMAGaraże
REKLAMAspołem
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 stycznia 2021, 11:52 komentarzy 29

(Fot. Archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi "grupy 0", w skład której wchodzą m.in. medycy. Czy w tym kontekście w nadchodzącym czasie w Iławie można się spodziewać łatwiejszego dostępu do przychodni zdrowia? Na prośbę portalu www.infoilawa.pl władze naszego miasta sprawdzały to u kierowników miejscowych przychodni, gdzie świadczone są usługi podstawowej opieki zdrowotnej.

Służba zdrowia to w dobie epidemii niekwestionowany priorytet. Chodzi nie tylko o opiekę nad pacjentami chorymi na COVID-19, ale także o trwające już wiele miesięcy problemy z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie obecnie kontakt telefoniczny i internetowy często zastępuje ten osobisty. Na kilka ważnych pytań dotyczących perspektyw dla pacjentów POZ w Iławie odpowiedziała w imieniu urzędu miasta Dorota Kamińska - pierwszy zastępca burmistrza.

Czy w Iławie po ukończeniu szczepień pracowników służby zdrowia należy spodziewać się zwiększenia dostępności wizyt osobistych albo innych zmian w przychodniach?

Dorota Kamińska: To pytanie zadaliśmy w Państwa imieniu kierownikom NZOZ w Iławie. W odpowiedzi nie otrzymaliśmy jednoznacznych deklaracji, jak tłumaczą to kierownicy zakładów, nie mają jeszcze pełnej wiedzy, kiedy okres szczepień się skończy i jakie będą rekomendacje NFZ w tym zakresie. Choć, jak przyznali, liczą, że podniesienie odporności populacji pozwoli na szerszy dostęp do usług medycznych. W sprawie tych pytań proszę o bezpośredni kontakt z NZOZ.

Podstawowa opieka zdrowotna jest w zakresie kompetencji miasta. W przypadku powierzenia zadań podstawowej opieki zdrowotnej podmiotom niepublicznym, dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i świadczeń zdrowotnych w tym obszarze zapewniają niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. W naszym przypadku NZOZ „Rodzina” oraz „Zdrowie”.  Wobec tego nasze działania ukierunkowane są na monitorowanie dostępności do świadczeń, prowadzenie działań profilaktyki zdrowotnej, takich jak szczepienia, badania przesiewowe, rehabilitacja, programy profilaktyczne, kampanie edukacyjne i informacyjne.

Ile osób z przychodni POZ w Iławie zgłosiło się do szczepienia przeciwko koronawirusowi? Jaki to stanowi odsetek osób pracujących w iławskich przychodniach?

W tej chwili osoby związane z usługami medycznymi są szczepione w Powiatowym Szpitalu w Iławie. Szacowana liczba osób, które skorzystają, to 1 000. Z informacji uzyskanych ze szpitala wiemy, że zaszczepianie medyków potrwa przynajmniej 6 tygodni, podczas których zostaną zaaplikowane dwie dawki szczepień. To powinno potrwać do połowy lutego. Dane dotyczące liczby osób zgłoszonych do szczepienia i zaszczepionych mogą być dostępne w Szpitalu Powiatowym w Iławie, który te szczepienia prowadzi. Poza Szpitalem miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli się zaszczepić, jest NZOZ Rodzina. Kierownik tej jednostki nie otrzymał jeszcze informacji o terminie możliwego dostarczenia szczepionek, ani liczbie osób zakwalifikowanych do zaszczepienia, zatem nie może zaplanować na razie szczepień. Szczepienia wiążą się z koniecznością wyznaczenia dodatkowego miejsca szczepień, poczekalni dla pacjentów, wdrożenia procedury wywiadu przesiewowego, zorganizowania  miejsca na obserwacje pacjentów po szczepieniu, przede wszystkim z uruchomieniem systemu, który umożliwiłby zgłoszenie się do szczepienia. W przypadku osób znajdujących się poza grupą „0” brakuje jeszcze pełnych informacji. Z tych uzyskanych od Rzecznika Pana Wojewody, wynika, że mieszkańcy będą mogli się zarejestrować, zgłosić do szczepienia na trzy sposoby. Pierwszy to uruchomiona infolinia pod numerem 989, drugi to zgłoszenie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, trzecia to bezpośrednie zgłoszenie w zakładach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i punktach szczepień. Nie ma jeszcze jednoznacznych informacji, jak to zrobić. Liczymy, że obecność służb Pana Wojewody podczas sesji Rady Miasta w dniu 25 stycznia pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z Narodowym Programem Szczepień.

Kiedy można spodziewać się powołania w Iławie zespołu ds. strategii rozwoju służby zdrowia? Jakie dotychczas wykonano kroki w tym kierunku? (Potrzeba powołania takiego zespołu była wśród wniosków po szeroko komentowanym wrześniowym spotkaniu iławskich radnych z kierownikami iławskich przychodni - przyp. red.).

Zespół ds. Strategii polityki zdrowotnej na najbliższe lata zostanie powołany jeszcze w styczniu br. Pierwsze kroki w tym temacie to kontakt z panem Andrzejem Zakrzewskim, Dyrektorem Warmińsko – Mazurskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ w Olsztynie w sprawie możliwości pozyskania szczegółowych informacji związanych z zakresem świadczeń i usług medycznych oraz sytuacją kadrową służby zdrowia na terenie miasta. Kolejnym krokiem była konsultacja zakresu potrzebnych danych i informacji z bazy danych NFZ z radnymi Rady Miejskiej w Iławie. Niezwłocznie po powołaniu zespołu przez Pana Burmistrza, rozpoczniemy prace nad strategią. W składzie Zespołu będą: Z-ca Burmistrza Miasta Iławy Dorota Kamińska, Pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych, inspektor Urzędu Miasta ds. profilaktyki zdrowotnej, Tomasz Sławiński - radny Rady Miejskiej w Iławie oraz z głosem doradczym kierownicy NZOZ w Iławie. O szczegółach będziecie Państwo informowani na bieżąco.

Dziękujemy za przedstawienie tych informacji.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

29Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jolka 29 5 dni temu

  W szkole powinno się jednak od najmlodszych lat wprowadzić lekcje logiki, bo nawet u nauczycielki z tym ciężko. Uwaga, pytanie "Czy w Iławie po ukończeniu (PO UKOŃCZENIU!!! ) szczepień pracowników służby zdrowia należy spodziewać się zwiększenia dostępności wizyt osobistych albo innych zmian w przychodniach?", a odpowiedź: "W odpowiedzi nie otrzymaliśmy jednoznacznych deklaracji, jak tłumaczą to kierownicy zakładów, nie mają jeszcze pełnej wiedzy, kiedy okres szczepień się skończy". Klękajcie narody. I jeszcze lekarze (powtarzam LEKARZE, którzy zdaje SIĘ maja większą wiedzę medyczną niz urzednicy z NFZ) czekają na rekomendacje. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystich 28 16 dni temuocena: 89% 

  Dzisiejsze wiadomości Jan Dworczyk miesięcznie będziemy wykonywać 3 miliony szczepień za chwile w tych samych wiadomościach wypowiedz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do końca marca zaszczepimy 3 miliony Według Pis miesiąc ma 90 dni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szukaj wRealu24 27 16 dni temuocena: 42% 

  Poseł Grzegorz Braun- jedyny, który jeszcze się przeciwstawia, idą za nim już miliony bezprawnie uciskanych osób w Polsce. Trwa właśnie konferencja dotycząca kwestii wywierania presji na wykonywanie "dobrowolnych" testów czy szczepień wśród nauczycieli, służb mundurowych itp, działania na szkodę przedsiębiorców, którzy pobankrutowali w ostatnich dniach "Mamy do czynienia z kryminalnym działaniem władz". Szukajcie go na FB- można dostać namiary na pomoc prawną, szykuje się masa pozwów zbiorowych. Oglądajcie niezależne media, bo o tym co się dzieje w PL nie powiedzą Wam na głównych kanałach z platform cyfrowych które odbieracie w TV. Warto choćby dla porównania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do poniżej 26 16 dni temuocena: 50% 

  Człowiek realnie pomaga ludziom, którzy właśnie tracą dorobek całego życia, niezależnie jaką partię popierają, a Ty co robisz w tym kierunku ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zamiana siekierki na kijek 25 16 dni temuocena: 63% 

  Uznanie tak aspołecznego, antypatycznego i ideologicznie obrzydliwego osobnika jak Grzegorz Braun, za męża opatrznościowego w okresie pandemii, można porównać jedynie do zamiany dolegliwego zatwardzenia na ostre rozwolnienie. Czyli mówiąc bardziej obrazowo, lecz może niezbyt elegancko - na luźną sraczkę. Brakuje w tym zestawie jeszcze tylko niestabilnego psychicznie i równie antypatycznego Korwina i byłby wspaniały duet. Wprost na miarę konfederacji. A, zapomniałem jeszcze o tak szczególnym "egzemplarzu" jak młody wychowanek tych dwóch nienawistnych oszołomów - czyli o niejakim Bąkiewieczu. To kolejny, nowo odkryty "klejnot sam w sobie" oraz konfederacka "krynica mądrości". A przede wszystkim spec od faszystowskich, lecz podobno patriotycznych, rozgrzanych wypitą wstępnie gorzałą, zadym ulicznych z użyciem pięści, kamieni i płonących rac. Motto - "Gdy rozum śpi, to rodzą się demony". Proszę o ciszę, bo "Szukający w Realu24" właśnie zasnął...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~covid 24 16 dni temuocena: 29% 

  Proponuje na Białoruś kiedyś pewny polityk powiedział że Łukaszenko to ciepły miły człowiek więc może o Ciebie zadba

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Słowianin 23 16 dni temuocena: 88% 

  Polaków nawet na Białorusi nie chcą i mają rację. Na Białorusi i w Rosji jest teraz więcej wolności niż w Polsce. Ze względu na rusofobiczne nastawienie Polaków, (głównie "dzięki" mediom, bo kto tam był i zna ludzi zdanie ma inne), nie ma co się dziwić, że patrzą na nas z dystansem. Polskie media od lat kreują postawę "dobry Polak to rusofob" a Polak jak to Polak wierzy we wszystko co zobaczy w TV, więc nic w tym dziwnego, że nie jesteśmy na Wschodzie mile widziani.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~g 22 16 dni temuocena: 60% 

  czas się zwijać z kochanej Polski przy takich systemach opieki medycznej, fiskalnym, emerytalnym, oświaty itp itd - tylko gdzie - co poradzicie?`

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 0 21 16 dni temuocena: 96% 

  Przychodnie nie otworzą się jeśli nie będą miały w tym interesu. Teraz biorą kasę, pracy dużo mniej, pacjenci głowy nie zawracają - żyć nie umierać. Jedna z przychodni w iławie - rejestracja od godziny 8mej, centralka z "kolejkomatem". Obsługa ustawiła sobie kolejkomat tak, że nie ma nikogo kto by miał numer 1 w kolejce. Od razu jak się dzwoni automat informuje, że jest się minimum 11stym w kolejce. Po co? proste - żeby zacząć później rejestrować, żeby mieć czas na kawę, żeby pacjenci się sami wykruszyli (bo może nie boli tak bardzo, bo może gorączka sama zejdzie a ja nie mam siły czekać 1,5h na telefonie) - dla redakcji infoilawa proponuję eksperyment. Proszę któregoś dnia równo o godzinie 8:00 spróbować dodzwonić się do losowej przychodni w Iławie - piękny materiał na artykuł. Minimalny czas jaki miałem to 45 minut, maksymalny 2,5 h.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 0 20 16 dni temuocena: 100% 

  Stałem ostatnio w kolejce po odbiór dokumentów (kolejka na dworze, ziąb, śnieg pada) godzina 16:30 (przychodnia czynna do 18stej). Przede mną 4 osoby. Zanim wszedłem była godzina 17:30. Pani w przychodni (za okienkiem) obsłużyła 4osoby w czasie 1h !!! (pracując w sklepie zapewne zostałaby zwolniona bo sklep nie przynosiłby dochodów - w przychodni kasa idzie od pacjenta bez względu na to czy jest on zadowolony czy nie). Gdy wchodziłem za mną czekało już 7 osób. Pani która nas obsługiwała, w między czasie wysłuchała żartów koleżanek, poszła sobie na pięterko - wracając znowu zagadała do koleżanki, inne Panie w przychodni miały, w....lone na pacjentów którzy stali od godziny w kolejce. Gdy odchodziłem zapytała czy dużo osób czeka - gdy usłyszała że jeszcze parę jest odpowiedziała - "JA! pracuję jeszcze tylko pół godziny!" - może gdyby pracowała normalnie to nie byłoby już kolejki o godzinie 17stej. PRZYCHODNIE NIE OTWORZĄ SIĘ JEŚLI NIE BĘDĄ ZMUSZONE PRZEZ NFZ NAKAZEM!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obcy32 19 17 dni temuocena: 83% 

  Sorry grupa 0 Stawka ta wynosi 61,24 zł. 1 to Stawka wynosi 68,15 zł. dojazd do pacjenta Stawka to 95,70 zł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obcy32 18 17 dni temuocena: 100% 

  Za podanie szczepionki na grypę około 30 zł za szczepionkę przeciw covid 100 zł tyle NFZ płaci za zrobienie zastrzyku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sztylet 17 17 dni temuocena: 73% 

  Z KASTĄ LEKARSKĄ NIE WYGRACIE NAJWYŻEJ PO ŚMIERCI. ICH CELEM W CZASIE PANDEMI TO NABICIE DUŻEJ KASY ZA SZCZEPIENIA - PRZEKONACIE SIĘ NIEBAWEM NA CZYM TO POLEGA. ONI ZA KAZDY ZASTRZYK WYKONANIA MAJĄ PEWIEN EKWIWALENT O CZYM NIE WIECIE. ZALEŻY IM NA TYM BY WYKONAĆ TYSIĄCE ZASTRZYKÓW PRZEZ WYBRANĄ GRUPĘ LEKARSKIEJ KASTY.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystich 16 17 dni temuocena: 100% 

  Dla zdrowia i życia pacjentów lekarze nie otworzą gabinetów Chcesz sie leczyć idź prywatnie tam jest otwarte tylko pamiętaj kochany pacjencie płać składki na NFZ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystich 15 17 dni temuocena: 100% 

  Dla zdrowia i życia pacjentów lekarze nie otworzą gabinetów Chcesz sie leczyć idź prywatnie tam jest otwarte tylko pamiętaj kochany pacjencie płać składki na NFZ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 14 17 dni temuocena: 92% 

  TAK SAMO NA TO PATRZĘ, JEDEN BURDEL W ORGANIZACJI, ZAS STRUCHY NIE BEDĄ STAĆ W NIESKONCZONOŚĆ A DO ŚMIERCI TAM W KOLEJCE I O TO IDZIE. TAKIEJ ORGANIZACYJNEJ PARANOI TO W POLSKKIM LECZNICTWIE JESZCZE NIE BYŁO.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak jak zawsze... 13 17 dni temuocena: 100% 

  Typowy przykład "informacji", która o niczym właściwie nie informuje - pani wiceburmistrz wręcz "informuje", że w sprawie konkretnych pytań możecie sobie sami obywatele dzwonić do NZOZ. Powodzenia...Podano za to dokładny skład osobowy jakiegoś tam Zespołu ds. Czegoś Tam. Jest to "informacja" najmniej ważna dla mieszkańców miasta. A co np. ze szczepieniami w przychodni Zdrowie na ul. Skłodowskiej i Mierosławskiego? To cała Iława ma się zaszczepić tylko w dwóch punktach - zamkniętym na cztery spusty szpitalu i takiej samej przychodni Rodzina aż w dalekich opłotkach na obwodnicy Jana Pawła? Przecież to nieszczęsne szczepienie w dwóch miejscach (wyobrażacie sobie długie kolejki staruszków stojących tam na dworze?) będzie trwało w nieskończoność. A może nawet dłużej... Czyli jest i będzie tak jak zwykle-bałagan, brak informacji, długie kolejki, zamknięte drzwi. I wszystko skończy się pewnie tak samo jak niedawne szczepienie na grypę. Także nawoływano, tylko że nie było czym się zaszczepić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niezainteresowany 12 16 dni temuocena: 11% 

  Za promocjami w marketach to potrafisz latać po 'pilotkach"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smutna prawda. 11 17 dni temuocena: 92% 

  Powiem Wam tak: poszczepią się medycy, poszczepią się pacjenci a przychodnie i tak będą zamknięte. Dodatkowo i tak będziecie musieli chodzić wszędzie w maskach nawet do końca życia (poważnie). Nie każdy jest w stanie zrozumieć dlaczego tak będzie i co się właśnie dzieje. Śpijcie dalej, którzy śpicie, bo nie jesteście już w stanie temu przeciwdziałać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 10 16 dni temuocena: 100% 

  Dworczyk powiedział, że musimy się przyzwyczaić i szczepienia prawdopodobnie będą co roku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt 9 17 dni temuocena: 87% 

  Przychodnie otworzyły by się gdyby NFZ zaczął płacić od przyjętych pacjentów,korona wirus nie przeszkadzał by właścicielom przychodni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 8 16 dni temuocena: 100% 

  i to się właśnie powinno zmienić - NFZ powinien płacić za teleporadę 10% co za zwykłą wizytę wtedy od razu by się otworzyły przychodnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 7 17 dni temuocena: 83% 

  NFZ płaci za wizyty pacjentów. Każda teleporada to wizyta. Tu się nic nie zmieniło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt 6 17 dni temuocena: 75% 

  Przychodnie otworzyły by się gdyby NFZ zaczął płacić od przyjętych pacjentów,korona wirus nie przeszkadzał by właścicielom przychodni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt 5 17 dni temuocena: 71% 

  Przychodnie otworzyły by się gdyby NFZ zaczął płacić od przyjętych pacjentów,korona wirus nie przeszkadzał by właścicielom przychodni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody 4 17 dni temuocena: 100% 

  Zwróć uwagę, że teleporadę liczy się jak normalną wizytę u lekarza. A recepty? Pewnie też jako wizytę, bo lekarz podpisuje... Pozostaje doktor google. Nic nie poradzisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zaintetesowana 3 17 dni temuocena: 80% 

  To jaki odsetek w grupie 0 się zgłosił do szczepienia?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On 2 17 dni temuocena: 93% 

  Jak zwykle. Nic nie wynika z tej wypowiedzi. Jedyne co to to, że władze nic nie robią..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ilaw 1 17 dni temuocena: 100% 

  przychodnia zamknieta czyli nie wykonuje pracy !!!!!!!!kto im za to placi i na jakiej podstawie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMABiuro
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmatematyka
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3115 sekundy