REKLAMAprofi
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 stycznia 2021, 10:28 komentarzy 13
Magdalena Rudnicka obejmuje wierzbę, którą chciałaby ustanowić pomnikiem przyrody. Drzewo ma w pierśnicy prawie 5,5 m!

Magdalena Rudnicka obejmuje wierzbę, którą chciałaby ustanowić pomnikiem przyrody. Drzewo ma w pierśnicy prawie 5,5 m! (Fot. Dzika Iława.)

W iławskim ratuszu trwają rozważania, czy na wniosek mieszkanki ustanowić wiekową wierzbę znad rzeki Iławki pomnikiem przyrody. Takie drzewa podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.

Może to zaskakiwać, ale jest faktem: Iława nie ma ani jednego pomnika przyrody. Zmienić chciałaby to Magdalena Rudnicka, miłośniczka przyrody i autorka fanpage'a "Dzika Iława".

Pod koniec listopada złożyła ona do Urzędu Miasta w Iławie wniosek o uznanie za pomnik przyrody wierzby białej rosnącej nad rzeką Iławką. Dlaczego akurat to drzewo?

- Wierzby nie należą do drzew długowiecznych tak jak dąb czy buk. Ich drewno jest miękkie i podatne na grzyby pasożytnicze i choroby. Wierzba znad Iławki ma jednak ogromną wolę przetrwania i geny naprawdę silnego drzewa. Pomimo ponadprzeciętnych rozmiarów (jej obwód na wysokości 130 cm, czyli tzw. pierśnicy, wynosi prawie 5,5 m), oddziaływania czynników antropogenicznych oraz oznak zachodzących już procesów starzenia się, staruszka jest w naprawdę dobrej kondycji. Objęcie wierzby dodatkową formą ochrony prawnej pozwoli przetrwać jej jeszcze wiele lat oraz będzie stanowić wspaniały przykład naszego iławskiego dziedzictwa przyrodniczego - przekonuje w swoim wpisie Magdalena Rudnicka.

Iławianka przedstawiła nie tylko swoje zdanie, ale też uzyskaną przez siebie opinię Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego Sekcji Drzew Pomnikowych, która jest pozytywna.

- Kondycja drzewa, aczkolwiek naruszonego “zębem czasu”, z posuszem, nadłamanymi gałęziami i owocnikami grzyba na pniu jest charakterystyczna dla wiekowych drzew tego gatunku. Mogą one żyć jeszcze wiele lat. Wierzba ta powinna być objęta ochroną jako pomnik przyrody, ponieważ stanowi wartość kulturową i edukacyjną - ocenił Przewodniczący Sekcji Drzew Pomnikowych Krzysztof Borkowski.

A jak oceni to samorząd, do którego należy decyzja? Złożony przez autorkę "Dzikiej Iławy" wniosek jeszcze nie został rozpatrzony. Procedura ustanowienia pomnika przyrody na terenie gminy, co może mieć miejsce zarówno na gruncie publicznym, jak i prywatnym, wymaga podjęcia przez radę miejską stosownej uchwały. Czy temat ten będzie przez radę procedowany, jeszcze nie wiadomo. Do sprawy zatem wrócimy.


Czym jest pomnik przyrody? Definicję podajemy za Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Pomniki przyrody - pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów. Są to na przykład okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Pomniki przyrody powoływane są w drodze uchwały rady gminy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. Dzika Iława.

REKLAMAGaleria

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~xv 12 10 miesięcy temuocena: 0% 

  Wydaje mi się że ścieżkę biegnącą obok dębu można zamienić na schody z poręczą podobne jakie są na skarpach kolejowych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też ekolog :) 11 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Działkowicze nie po to zrobili tam szeroki zjazd, aby teraz budować tam schody. Za taką propozycję już dostałaś "łapkę w dół".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 10 10 miesięcy temuocena: 67% 

  W TEJ SPRAWIE URZĄD WSZYSTKO MOŻE ZROBIĆ ALE IM WISI... NIE MOŻE BYĆ TAK, ABY TAKIE DRZEWO JAK DĄB 200-LETNI NIE BYŁ PRAWNIE CHRONIONY I NIE MOZNA NIC ZROBIĆ.=, NIE WAŻNE NA CZYJEJ DZIAŁCE ROSNIE. PONADTO DZIAŁKI NIE SĄ PRYWATNĄ WŁASNOŚCIĄ, W KSIEGACH WIECZYSTYCH UJĘTE. MYŚLICIE ŻE TA BANDA MOŻE PRZYJŚĆ Z PIŁAMI I TEN DĄB BEZKARNIE WYRABAĆ. NIGDY!!! ZAUWAŻCIE JAKA JEST OCHRONA SAMOROSŁYCH MŁODYCH DĄBKÓW GDZIE BUDOWANA JEST ŚCIEZKA CIĄGU DALSZEGO OD WIADUKTU DO PIASKOWEJ ULICY. WSZYTKIE SĄ OMIJANE ALBO WKOMPONYWANE W NOWEJ ŚCIEZKI BIEG. IDŻCIE NA JPII ODCINEK OD MOSTU ŁUKOWEGO DO LASKU I TAM ZOBACZYCIE JAK SIĘ CHRONI DĄBKI SAMOSIEWKI. A TU MI BAJDUZYCIE ZE DZIAŁKOWICZÓW TO JEST DĄB I CO - MOGĄ GO ŚCIĄĆ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~popieprzony ekolog 9 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak, dąb jest chroniony na papierze. Gdy go ktoś uszkodzi i zostanie złapany za rękę, to za to "zapłaci". Ale zdrowego dębu już nie będzie.... I faktycznie nie jest ważne na czyim terenie stoi okazałe drzewo, ale UM bez zgody właściciela terenu nie może zabezpieczyć - ogrodzić drzewa. Uznanie dębu, czy wierzby za pomnik przyrody zwiększa ochronę i kary za zniszczenie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 8 10 miesięcy temuocena: 75% 

  [...] nie ludzie, podcięli nawet korzenie dębu. Jaki samochód tam podjedzie. tylko można podejść. Dąb nie stoi na dziełek terenie tylko miasta obszarze. Trzeba zbadać. Jest w Ratuszu od terenów zielonych Pani od ochrony przyrody, Pani Bendlewska, u której można sprawę zgłosić.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~"piepieprzony ekolog" 7 10 miesięcy temuocena: 50% 

  Zjechać i wjechać można - ślady opon samochodu są na dostępnych zdjęciach. Dąb stoi na terenie działek - informacja z UM Iława od Pani Bendlewskiej. Sprawa została właśnie tam zgłoszona w 2020r.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 6 10 miesięcy temuocena: 47% 

  Ową wierzbę należałoby poratować odpowiednio, poprzycinać złomy, zabezpieczyć jak wielkie dęby w Rogalinie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bór 5 10 miesięcy temuocena: 48% 

  Wyciąć staruche nowe dwa posadzić tak się idzie do przodu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 4 10 miesięcy temuocena: 60% 

  No tak, rośnie ona u wyjścia tzw. rzeczki płynącej od Młyna, zwanej Młynówką. Jednak proszę państwa mamy Dąb 200-letni co najmniej na skarpie kolei PKP Iława-Olsztyn, na lewo od wiaduktu pod którym płynie rz. Iławka i dalej będzie ciąg ścieżek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 3 10 miesięcy temuocena: 70% 

  Działkowcy już się za niego zabrali, podkopując drzewo budują drogę.... :((( Urząd Miasta mówi, ze nic nie może zrobić, bo dąb stoi na terenie działkowców. Teraz jest tam wysypisko śmieci, gruzu i różnego badziewia od strony domów jednorodzinnych i nawet ktoś wysypywał popiół pod sam pień drzewa.... :((( Tak! jest szansa na POMNIK PRZYRODY !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wok. 2 10 miesięcy temuocena: 64% 

  Tylko nie podawajcie lokalizacji, bo zaraz będą chmary ludzi zjeżdżać i zniszczą nam to piękne drzewo. Ostatnio naród oszalał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 1 10 miesięcy temuocena: 57% 

  super pomysl pani Magdaleno i mysle ze nasi opieszali ratuszowi urzednicy przychylnie rozpatrza pani wniosek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5074 sekundy