REKLAMAOrange
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 stycznia 2021, 09:21 komentarzy 63

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Ceny paliw w Iławie - dlaczego często są wyższe niż w innych miastach?

Dlaczego w Iławie często płacimy za paliwa więcej niż mieszkańcy innych miast, nawet tych położonych w tym samym regionie? Różnice sięgają nawet kilkudziesięciu groszy na litrze. Po zgłoszeniach od Czytelników uzyskaliśmy komentarz jednej z sieci obecnych w naszym mieście.

Jeden z Czytelników zauważył różnice w cenie paliw pomiędzy Iławą a Ostródą - na niekorzyść naszego miasta.

- Wydaje mi się, że można byłoby się zainteresować tematem cen paliw w Iławie - zasugerował. - Ostatnio, jadąc przez Ostródę, zauważyłem, że tam jest około 25 groszy na litrze taniej niż w Iławie. W Olsztynie cena była podobna do tej z ul. Ostródzkiej. Z czego wynika taka różnica? - zastanawia się lokalny kierowca.

Inny Czytelnik nadesłał zdjęcia cennika stacji tej samej sieci w Iławie i w Olsztynie. Jak widać, różnice zarówno na dieslu, jak i benzynie sięgały pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy zdjęcia zostały wykonane, kilkudziesięciu groszy na litrze. Drożej za te paliwa płacili kierowcy z Iławy niż ci z Olsztyna. Z gazem było odwrotnie. 

Dlaczego tak jest? Na naszą prośbę stacja, której zgłoszenie dotyczy, przybliżyła swoją politykę cenową.

- Najważniejszymi czynnikami bezpośrednio wpływającymi na ceny detaliczne paliw na stacjach Circle K są ceny zakupu paliw w rafineriach, koszty transportu oraz ponoszone opłaty urzędowe związane ze sprzedażą paliw. Dotyczą one głównie akcyzy, opłaty paliwowej i VAT, które stanowią około połowy ceny finalnej paliwa - wyjaśnia Aleksander Wasiura, kierownik kategorii paliw w Circle K Polska. 

To ogólne zasady, a czego wynikają zróżnicowane ceny na poszczególnych stacjach, nawet tych należących do tej samej sieci i położonych w tym samym regionie?

- Każda stacja paliw działa na własnym, specyficznym dla niej mikrorynku, ograniczonym do obszaru, na którym znajduje się najbliższa konkurencja. Circle K, jako sieć posiadająca niecałe 5% udziału w rynku, ma niewielki wpływ na ustalanie lokalnych cen paliw. W danej lokalizacji dostosowuje się więc do cen kształtowanych przez stacje należące do konkurencyjnych, dużych sieci, oferując klientom optymalnie skalkulowane ceny detaliczne - mówi Aleksander Wasiura.

Czy jako lokalni kierowcy także zauważacie różnice w cenach paliw? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

63Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Marian 63 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Stopień pazerności iławskich stacji paliw sugeruje, że stoi za nimi kler katolicki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marian 62 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Stopień pazerności iławskich stacji paliw sugeruje, że stoi za nimi kler katolicki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marian 61 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Stopień pazerności iławskich stacji paliw sugeruje, że stoi za nimi kler katolicki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ramon 60 8 miesięcy temu

  Od lat nie kupuję paliw w Iławie. Polecam Ostródę przy Intermarche albo Grudziądzką stację Seydak. Ostatnio bojkotuję też Orlen-za kolesiostwo i czyszczenie rowów partii. Ciekaw jestem, czy nowa stacja Moya przy Ostródzkiej przewietrzy zatęchły iławski rynek paliw, czy grzecznie wejdzie w koleiny starszych kolegów?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 59 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Banda i jeszcze raz banda. Staram się nie tankować w Iławie. Rozumniem że każdy chce zarobić ale nie do przesady

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dawid 58 8 miesięcy temuocena: 100% 

  nie rozumiem tego zdziwienia dlaczego w Iławie jest droższe paliwo? Przecież każdy wie, że od kilku lat jest zmowa i na wszystkich iławskich stacjach " trzymają" wysokie podobne ceny. I tyle w tym temacie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 57 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak jest od lat. Od kiedy przyjeżdżam do Iławy to wiem, że tu zapłacę więcej za benzynę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KlikKlikklikaKlika 56 8 miesięcy temuocena: 75% 

  Bzdurna argumentacja! Pamiętam jak kilkanaście lat temu w Ilawie otorzyli stację 123 przy Kauflandzie. Od razu cena paliw spadła w całym mieście, było taniej niż w okolicy. Znacznie taniej. Widać po czasie, nawet stacja przy markecie wpadła w tą całą iławską klikę...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nika 55 8 miesięcy temuocena: 80% 

  W Iławie wszystko jest droższe niż w innych miastach, w Iławie właścicielom w dupach się poprzewracało...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Osiemnasty 54 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Niebawem zostanie otwarta nowa stacja paliw GENERON. Pod Grudziądzem stacje paliw tej marki mają najtańsze paliwo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MixXeR 53 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Nie generon a Moya na ostrodzkiej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ostr 52 8 miesięcy temuocena: 33% 

  To kara za bycie z Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olsztynianin 51 8 miesięcy temuocena: 80% 

  To co na zdjęciu jest w Olsztynie to jest tanio ? Ludzie w Olsztynie jest jeszcze taniej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~billy 50 8 miesięcy temuocena: 50% 

  LPG: Orlen Iława 2,05 zł - Orlen Prabuty 2,39 zł. O co chodzi???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 49 8 miesięcy temuocena: 92% 

  dziwicie sie ze paliwa sa drogie bo jest to zmowa ilawskiej KLIKI ktora wspolnie codziennie kontaktujac sie miedzy soba ustalaja jak ; kroic z kasy mieszkanca a na dodatek powiem ze stacje CPN ktore zakupuja paliwo od ilawskiego DUETU sprzedaja paliwo w swoich stacjach o 30-40 gr taniej bo nie sa tak pazernymi zlodziejami jak stacje ilawskie i nie ma tu nic wspolnego akcyza a nawiazujac do bojkotu ilawskich stacji CPN to jest dobry pomysl z ktorego korzystam juz kupujac paliwa w Mlawie 4.50 ; Ostroda 4.60 Dzialdowo 4.60 i bede kupowal tak dlugo az w Ilawie zmadrzeja - kupuja tez mi ko ledzy lub ja kolegom bedac w tamtych stronach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 48 8 miesięcy temuocena: 89% 

  takie są prawa rynku. Ja już pół roku nie tankuję w Iławie. Nie wiem czy wysoka marża jednostkowa równoważy im spadek dochodów od klientów takich jak ja, szczególnie, że stacje zarabiają nie tylko na paliwach, ale także na jedzeniu, alkoholach i innych towarach. Hotdoga i kawę też przecież kupie przy okazji np w Olsztynie. W Malborku wczoraj tankowałem na Shellu 95 za 4,41 !!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Józek 47 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Przyjedźcie do Nidzicy. Dwa Orleny jednego właściciela. Paliwo chyba najdroższe w Polsce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wodzu 46 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Po całej dyskusji widać że problemem jest w Iławie wszechobecny Orlen. To potankujmy kilka miesięcy w Circle i Lotosie, zobaczymy czy nie wymiękną.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kierd 45 8 miesięcy temuocena: 100% 

  i na Wrocław , wszyscy razem uuaaaa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 44 8 miesięcy temuocena: 25% 

  I na olsztyn i na lubawe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wis 43 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Romek ten na wylocie na Olsztyn też ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 42 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Lotos?!?!?! Nigdy!!! Tam najgorszy paliwożerny i złotówkożerny duet ilawski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 41 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Ja myślę hmm Ok straciłem łączności z muzgiem Przepraszam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~duda 40 8 miesięcy temuocena: 71% 

  Morał jest taki że trzeba ściągnąć do Iławy więcej stacji paliw i nie rządowych Orlenów żeby zwiększyć konkurencję. BP uciekło ale i tak jechało na franczyzie. Przydałby się Shell i inne, które postawią się od zera. To przy Ostródzkiej nowe co rośnie, ktoś wie co to za rafineria będzie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 39 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Iławskie orleny to też franczyza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciek 38 8 miesięcy temuocena: 80% 

  Pewnie nic normalnego. Jak będzie szalał z cenami to go usadza i będzie po staremu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Julian 37 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Jeśli dzwonią jeszcze przy ludziach i ustalają ceny ? To totalnie Janusze biznesu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Joanna 36 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Oprócz tego, że ceny winduje ile tylko może to jeszcze dotacje z PUP na pracowników bierze, taki biznesmen

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pro choice 35 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Ten korpo cieć, który prowadzi stacje na ul. Sienkiewicza tnie ile może. Dokładnie tankujmy jak najmniej w Iławie, a ten kto musi to maks za 50 zł, nie dorabiajmy złodzieja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jadwiga 34 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Popieram, protest

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 33 8 miesięcy temuocena: 50% 

  Ceny w Iławie wyższe niż przy ekspresówce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 32 8 miesięcy temuocena: 45% 

  Jeździj wozem drabiniastym w konia i przestań płakać nie bądź negatywny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~shock 31 8 miesięcy temuocena: 90% 

  Na stacji Orlen przy ul. Lubawskiej cena za benzynę 98 była wyższa o 11 gr/l niż na stacji Orlen na obwodnicy!!!Jeden ORLEN - stacje oddalone od siebie o ok. 2km, a taka różnica w cenie!Jak żyć panie premierze -,-

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 30 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Akurat, te same ceny, a nawet o dwa grosze więcej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abcd 29 8 miesięcy temuocena: 82% 

  Zmowa cenowa. Tyle w temacie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hdhdhdjdj 28 8 miesięcy temuocena: 100% 

  dostosowują ceny do lokalnych czyli zmowa cenowa, halo UOKiK słyszycie to? Gdzie jesteście? Czy to nie jest podejżane, że wszyscy jednoakowo wyżej mają?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e tam 27 8 miesięcy temuocena: 89% 

  zmowa bo zmieniają wszyscy w przeciągu kilkunastu minut, pozatym niejednokrotnie słyszano jak dzwonią do siebie, że podnieśli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nick 26 8 miesięcy temuocena: 14% 

  Zmowa...czyli trzeba się porozumieć, a tu jest dostosowanie cen do konkurencji. Logiczne, sam bym tak robił i Ty zapewne tez wolałbyś sprzedać drożej niż taniej ,czy tak?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 25 8 miesięcy temuocena: 78% 

  W ubiegłym tygodniu, bodajże we wtorek, jadę do Olsztyna, rzut oka na ceny w Iławie. B95- 4,87 przy Kauflandzie , na innych jeszcze drożej. Wjeżdżam do Olsztyna zaraz na początku MOYA cena 4,49. Pani przy kasie zaoferowała mi jeszcze kartę rabatową i mam -5 gr dodatkowo czyli wyszło 4,44 za litr. 43 groszę na litrze taniej. Dziękuję, nie mam więcej pytań.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MixXeR 24 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Do iławian i okolic jako mieszkaniec naszej gminy i powiatu proponuję bojkotować te ceny i przestać tankować w naszym regionie. Tankujcie jak najmniej ew. gdzie indziej jeśli chodzi o pełen zbiornik. Natomiast ci co nie podróżują nigdzie albo nawet nie udają się na żadną delegację to tak jak pisałem w pierwszym zdaniu tankować max. po 50 zł (tyle ile potrzeba) i nie więcej. Ja już dawno porzuciłem iławskie stacje paliw gdy ceny sięgnęły powyżej 4.75 na litrze. Niech ktoś zrobi grupę na FB żeby solidaryzować kierowców z naszego regionu i buntować się przeciw tym korpo cieciom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 23 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak właśnie zacząłem robić. Popieram apel.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 22 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Jak ktoś jeździ tylko po Iławie to ma problem ale jak po większym obszarze to logiczne jest tankować gdzie indziej...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MixXeR 21 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W Malborku na Lotosie masz 4.16 95 a na Orlenie 1 km wczesniej 4.39 95 diesel w tej samej cenie co 95 na obu stacjach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 20 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W powiecie iławskim jest chyba najdrożej, Lubawa około dwóch groszy drożej, podobnie w Kisielicach, nie wiem jak wygląda sytuacja gdzie indziej, tam nie jeżdżę. Ale jak patrząc po komentarzach, lepiej nie jest.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John 19 8 miesięcy temuocena: 88% 

  A czy ktoś kto tu się wypowiada robił by inaczej zeby zrobić "dobrze" kierowcom??? Ale po co. Liczy się zysk a później kupno np. 3 mieszkań nad ilawka. Przecież to normalne ze grabie grabią do siebie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zielony 18 8 miesięcy temuocena: 86% 

  W Iławie dobre paliwo skończyło się wraz z ucieczką BP.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zielony 17 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Do Bojar. : A ja tęsknię. Na pełnym zbiorniku robiłem więcej km, więcej te 5-6 groszy droższego paliwa i tak wychodziło taniej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 16 8 miesięcy temuocena: 17% 

  Ale na BP zawsze było drożej o 5-6 gr niż u pozostałych. Jakoś nie tęsknię zatem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik info iławy 15 8 miesięcy temuocena: 67% 

  "Proponuję" tankować w Suszu jest jeszcze drożej niż w Iławie -brak konkurencji a i jakość pozostawia wiele do życzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 14 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Zakup paliwa (diesel) w cenie hurtowej nie przekracza 3zł50gr. za litr. Jeżdżę w jednej z firm transportowych i mamy własny dystrybutor który mieści 6K L. Rozmawiałem z człowiekiem który przywozi mam paliwo i widzę jaka cena jest na fakturze. Teraz już widzicie ilae zarabia stacja która zamawia dużo więcej paliwa z rafinerii i mają napewno dużo większe rabaty. Pazerność lokalnych biznesmenów nie zna granic i dlatego takie mamy ceny paliw na stacjach. I nikt mi nie powie że w Iławie nie ma zmowy cenowej, stacja CircleK jest niezależna stacją która nie musi podporządkować się cenom innych stacji. Zwykłe pierdolenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~3x 13 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Niech jeszcze wytłumaczy dlaczego zarabiają na cenie a nie na obrocie . Najprościej tłumaczyć podatkami, każdy je płaci . ORLEN dyktuje ceny w Iławie więc nie chcą być gorsi , kierowcy i tak kupią .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sztylet 12 8 miesięcy temuocena: 100% 

  I CO ROBIMY OD JUTRA - TANKUJEMY W LUBAWIE LUB NOWYM MIEŚCIE JEST RÓZNICA 45-55 GROSZY

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 11 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Na której stacji w Lubawie? I na Orlenie jak na Lotosie nawet drożej niż w Iławie, o około dwóch groszy na litrze

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 10 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Kolejnym czynnikiem jest chyba także ilość stacji benzynowych na danym terenie. Gdy jadę do Warszawy, to na jej przedmieściach, gdzie stacji jest coraz więcej, ceny są coraz niższe niż w Iławie. Z kolei np. na terenie Pomorza Zach., w miejscowościach poza głównymi szlakami drogowych, ceny paliwa bywają znacząco wyższe niż u nas. Brak konkurencji powoduje windowanie cen. Kierowca i tak nie ma innego wyjścia, musi tam zatankować, ponieważ nie ma możliwości zrobić tego gdzie indziej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 9 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak zwana zmowa cenowa , ustalanie cen na danym obszarze, zabroniona prawem , ale i ciężka do udowodnienia,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 8 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Oczywiście że jest zmowa cenowa lokalnych stacji... Od dawna to widać że ceny są wszędzie takie same /- kilka groszy bo ktoś jeszcze nie wrzucił nowych cen na dystrybutor...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dejw 7 8 miesięcy temuocena: 89% 

  Ja nie tankuje w Iławie z powodu ceny, nie mam zamiaru przepłacać,współczuje pozostałym kierowca

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~3 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

  proste przeliczenie - auto z bakiem 55l, spalanie 5l/100km. Iława - 50l tankuję po 4,90=245zł. Ostróda 50l tankuję po 4,50 za 225zł, róznica w cenie to 20zł, za które mogę kupić 4,44litra, na których przejadę około 88km - czyli więcej niż do Ostródy i z powrotem. Inaczej droga do ostródy i z powrotem koszuje mnie 0,75x5l=3,75litra, a zatankuję o 4,44 litra więcej. Jesli mam coś w Ostródzie do załatwienia to tym bardziej się opłaca jechać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aleksander Krygier 5 8 miesięcy temuocena: 90% 

  Też od dłuższego czasu jak jeżdżę, to tankuję Ostróda/Olsztyn. Były dni gdzie różnica wynosiła ponad 40 groszy. @fanatyk wiele osób tankuje po drodze, a nie jak rezerwa się pali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fanatyk 4 8 miesięcy temuocena: 33% 

  Ty to masz łeb wydajesz 30 zł żeby zatankować w Ostródzie o 5 zł taniej hehehe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiedzący 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Stacje w Iławie ustalają między sobą ceny każdego dnia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stoję i słucham 2 8 miesięcy temuocena: 83% 

  Zgadza się. Robią to codziennie przed godziną 8 rano. Telefonicznie. Przy klientach. Nawet się za bardzo z tym nie kryją.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kubica 1 8 miesięcy temuocena: 89% 

  na orlenach tez jest taka roznica, dramat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmediaexpert
REKLAMAMatematyka
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4081 sekundy