REKLAMAPatrz
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lutego 2021, 13:01 komentarzy 18
Nieistniejąca już linia kolejowa Nowe Miasto Lubawskie-Zajączkowo Lubawskie na dawnej widokówce.

Nieistniejąca już linia kolejowa Nowe Miasto Lubawskie-Zajączkowo Lubawskie na dawnej widokówce. (Zdjęcie pochodzi z bloga Kolej na Mazurach.)

Gmina Nowe Miasto Lubawskie to lokalny samorząd, który chce przekształcić fragment kolejnej dawnej linii kolejową w trasę dla miłośników dwóch kółek.

Tym razem mowa jest o linii nr 260 Nowe Miasto Lubawskie - Zajączkowo Lubawskie. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego właśnie poinformował o wybraniu tego projektu do dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu służącemu ochronie przyrody. 

Linię tę otwarto w roku 1910, zaś zlikwidowano, rozbierając tory, w 1993. Ruch na linii został zawieszony wcześniej, już w 1987 roku, ale dawniej życie kolejowe tutaj tętniło.

- Np. w 1939 roku przez Zajączkowo więcej pociągów przejeżdżało w relacji Nowe Miasto - Lubawa niż Działdowo - Iława - można wyczytać na blogu Kolej na Mazurach. 

Linia liczyła nieco ponad 14 km, prowadząc z Nowego Miasta Lubawskiego przez takie stacje i przystanki jak Nowe Miasto Lubawskie Południe, Pacółtowo, Tylice/Gwiździny, Tyliczki i Kuligi do Zajączkowa Lubawskiego, gdzie jest stacja węzłowa. Biegną tutaj także tory kolejowej magistrali z Trójmiasta do Warszawy, a linia kolejowa rozgałęzia się jeszcze w kierunku Lubawy. 

Gmina Nowe Miasto Lubawskie ma plan budowy ścieżki rowerowej po śladzie tej linii na odcinku Pacółtowo - Tyliczki, czyli na swoim terenie administracyjnym. Aby projekt był kompletny, konieczne jest zaangażowanie ościennych samorządów, przez teren których linia biegnie. Są to Nowe Miasto Lubawskie i gmina Grodziczno.

Wszystko jednak wskazuje na to, że pierwszy krok w kierunku realizacji tej inwestycji wykona nowomiejska gmina. Dzisiaj, 16 lutego, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego poinformował o unijnej dotacji w wysokości 4,7 mln zł na to przedsięwzięcie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

18Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mania 18 miesiąc temuocena: 80% 

  A z Iławy do Radomna to powiat w końcu pozyska środki na ścieżkę? Tych kilka kilometrów pozwoliłoby na połączenie ze ścieżką do Nowego Miasta i mielibyśmy nasze lokalne Green Velo. I dla turystów wabik i dla lokalsów na rowerach, rolkach, z kijkami byłoby coś fajnego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iiii 17 miesiąc temuocena: 86% 

  A kiedy ścieżka rowerowa do Karaśia...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~U 16 miesiąc temuocena: 40% 

  Burmistrz jest z KO to niema co się dziwić że woli pseudo strajki kobiet sorry dzieci A nie konkretne inwestycje np zakłady pracy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marmac 15 miesiąc temuocena: 93% 

  no no Brawo Nowe Miasto jednak można, ale czytając komentarze to my wyborcy też byśmy chcieli ścieżki ,głównie do Radomna i Wikielca ,co na to gmina ? jesteście ? czytacie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdenek 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Ciiiiiii a u nas w gminie wiejskiej wielka błoga cisza, nic się nie dzieje w zakresie tras rowerowych. Jedna ścieżka poprowadzona i sukces na lata. W rzeczywistości zaś jest wielka porażka na trasach rowerowych bo albo atuty gminy są nie wykorzystane (brak połączenia rowerowego z NML, jak i miastami ościennymi. Mówię oczywiście o bezpiecznych trasach, bo dojazd drogami się nie liczy), albo dziury na drogach są tak wielkie, że zęby trzaskają. Generalnie lipa...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 13 miesiąc temuocena: 20% 

  KTOŚ TU O WINKIECU MÓWI, I MA SŁUSZNOŚĆ. A NA CHOLERĘ SCIEŻKI PO BYŁYCH TORACH, NIEBAWEM NIKT NIE BĘDZIE JEŹDZIŁ NA ROWERACH BOWIEM BĘDĄ WEHIKUŁY POWIETRZNE - MAŁE APARATY ODRZUTOWE NA WODÓR - JEDNO-OSOBÓWKI

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tylko po 12 miesiąc temuocena: 82% 

  Może rządzący Iławą chcieli by żeby były ścieżki..drogi bez dziur itp ale jest jedno ale oni tego niepotrafio

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 11 miesiąc temuocena: 88% 

  Do Winkla to nawet chodnika nie potrafią zrobić, a co tu mówić o ścieżce rowerowej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iiii 10 miesiąc temuocena: 71% 

  I co na to Iława.....hordejuk ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 9 miesiąc temuocena: 89% 

  Zeby tylko wojt z lasami panatwowymi mogl dojsc do porozumienia i naprawde jakie piekne trasy bylyby nowe miasto, kurzetnik, tyliczzki piekne kilometry oraz bezpieczne i jak byloby przyejemnie wybrac na wycieczke rowerowa ale szkoda slow po co lepiej nic nie robic bo sie nie da wstyd..... wybudujmy osp kolejna brawo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażyna 8 miesiąc temuocena: 21% 

  Na tej trasie grasują stada wilków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jogaila 7 miesiąc temuocena: 81% 

  Wole stado wilków niż stado grażyn.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~111 6 miesiąc temuocena: 45% 

  Bo Iławie wystarczy, że jest j. Jeziorak i Kopaczewski.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Julek 5 miesiąc temuocena: 67% 

  Iława się nie kwapi zbytnio do takich inwestycji przecież miała być też z wikielca do Iławy i co a o drogach nie wspomnę wystarczy przekroczyć znak powiat nowomiejski i już różnica ogromna żadnych dziur

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 4 miesiąc temuocena: 83% 

  I znów inne miejscowości mogą ,ale NIE Iława.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rowerzysta 3 miesiąc temuocena: 86% 

  a z Iławy do Radomna? Kiedy ta część powstanie ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pustkowie na ścieżkach 2 miesiąc temuocena: 24% 

  A kto tam będzie jeździł? Wyrzucić miliony zł po to by raz od wielkiego dzwonu ktoś tam się przejechał rowerem? To już nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na np. doposażenie szkół w nowoczesne pomoce naukowe, wyremontowanie w nich sal gimnastycznych? Lub szpitala, gdzie nędza aż piszczy? Albo na likwidację dziur na drogach? Dróg leśnych nadających się do jazdy po nich rowerem w naszej okolicy jest dostatek. Trzeba tylko umieć po nich jeździć. Niedawno gmina Iława wybudowała ścieżkę z Iławy do Kamienia. Dość często jeżdżę drogą obok tej ścieżki. I aż raz w ciągu kilku miesięcy widziałem na niej rowerzystę. Więc po co te zadęcie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 1 miesiąc temuocena: 85% 

  Rożnego rodzaju dotacje unijne są do wyciągnięcia, a iławska gmina i miasto ma chyba to w du..e. Wystarczy pomyśleć jak bezpiecznie by się jechało z Iławy do Radomna a następnie np. do NML ścieżką w lesie no ale co tam lepiej siedzieć i pierdzieć w stołki byle hajs leciał na konto.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4784 sekundy