REKLAMAWardrom
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 lutego 2021, 10:26 komentarzy 16

(Fot. Archiwum własne.)

Jeśli podzielić całkowite zadłużenie iławskich mieszkań komunalnych i socjalnych przez liczbę takich lokali, to wychodzi kwota około 5 tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy lokator zalega z opłatami, ale na tyle ŚREDNIO zadłużone jest każde mieszkanie z miejskich zasobów w Iławie, wynika z tych liczb.

"Przedstawia to ogrom skali przedmiotowego problemu", komentuje prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Paweł Korobczyc, który przedstawił portalowi infoilawa.pl szczegóły w tym zakresie w związku z toczącymi się w miejskim samorządzie pracami nad programem oddłużeniowym, omawianym już na portalu w artykułach dostępnych tutaj i tutaj.

W miejskim zasobie komunalnym miasta Iławy znajduje się obecnie 816 lokali; mieszkają w nich 1 983 osoby. Jak się dowiedzieliśmy, stan zadłużenia najemców lokali komunalnych i socjalnych na koniec 2020 roku wyniósł około 4,1 mln zł.

- Stosując proste matematyczne działanie, uśredniając dług całkowity w stosunku do liczby lokali, uzyskalibyśmy średnią wartość wynoszącą około 5 tys. zł zaległości na każdy lokal mieszkalny. Przedstawia to ogrom skali przedmiotowego problemu - komentuje szef ITBS.

To dług uśredniony, zaś najwyższy ma mieszkanka ulicy Jasielskiej zalegająca z opłatami na 45 tys. zł. Jeśli natomiast chodzi o budynki, to największe zaległości ITBS odnotowuje w budynku położonym przy ul. Jagiełły – jest to kwota około 95 tys. zł. Następne w kolejności są budynki przy ul. Wojska Polskiego, gdzie zaległości wynoszą w sumie 136 tys. zł. Kolejnymi przykładami są budynki przy ulicach: Kolejowej – 56 tys. zł, Polnej - 40 tys. zł oraz jeden z budynków przy ul. Jasielskiej – 69 tys. zł.

Roczny przyrost długu był szczególnie wysoki w roku 2019, gdy w sumie wartość zaległych należności powiększyła się o 73,9 tys. złotych; w roku 2018 było to 42,8 tys., zaś w roku 2017 69,4 tys. złotych. Natomiast rok 2020 był już w tym zakresie "na plusie" w wysokości 49,9 tys. złotych, co może nie jest wielką kwotą w odniesieniu do skali zadłużenia, ale jest z pewnością dla miejskich finansów pozytywnym trendem. 

Jeszcze poprawić sytuację ma miejski program oddłużeniowy, nad którym obecnie trwają intensywne prace. Ma się na ten program złożyć możliwość rozłożenia długu na raty, a także uzyskania, przy spełnieniu określonych warunków, umorzenia części zaległej należności, jak również możliwość odpracowania długu. Miejskie należności z tytułu czynszów odzyskuje też nowa firma windykacyjna.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMALady D

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~zdenek 16 6 dni temuocena: 94% 

  Dalej rozdawajmy, wspierajmy, wspomagajmy, bo tak należy i wypada. Szkoda tylko, że z drugiej strony nie ma refleksji, a jest tylko daj - mieszkanie, zasiłek, rentę socjalną, dopłatę, zapłatę za udział w szkoleniu, obiad, opał, ubrania, dofinansowanie lub pokrycie posiłków w szkole/wakacji/kolonii, paczki świąteczne, produkty żywnościowe itd. Zero komunalki, minimalna pomoc społeczna, zero kasy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~że co? 15 7 dni temuocena: 78% 

  Hmmmm zastanawia mnie sprawa kontenerów, po jakiego ..... zostały zakupione, i czekają na tych delikwentów od zadłużenia, a teraz zmiana planów, pasożyty zostają na starych śmieciach! Czyli kasa poszła w błotko, obsikańce mają dalej darmowe mieszkanka, a rodziny faktycznie potrzebujące pomocy w kwestii mieszkań zostaną na lodzie, o albo właśnie do kontenerów upchają uczciwych ludzi, a pasożytów nie ruszą - już widzę jak te specyficzne ludziki ruszą tyłki do pracy, żeby dług odpracować, masakra

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maria 14 7 dni temuocena: 100% 

  Jako podatnik jestem przeciwna umorzeniom! Jeśli ktoś ma długi niech je spłaca. Odpracowanie to dobry pomysł pod warunkiem że temat zostanie dobrze przygotowany. Ja nie do końca rozumiem jak to możliwe że ktoś może wygenerować tak olbrzymie zadłużenie. Skoro w mieszkaniach komunalnych czy socjalnych czynsz jest śmiesznie niski to jak długo ludzie go w ogóle nie płacą skoro mają takie zadłużenie? Taka polityka jest nie dość że niesprawiedliwa dla tych co płacą i utrzymują resztę towarzystwa, to jeszcze działa degenerująco na kolejne pokolenia. Najwyższy czas zrobić z tym porządek. Wszyscy za wszystko płacimy coraz więcej, dlaczego mamy jeszcze utrzymywać takie pasożyty?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wdwddw 13 6 dni temuocena: 100% 

  kiko - no w Iławie czynsz "niekomunalny" to około 400zł-800zł za 40m2 mieszkania. Zależy jaki blok. Ile wynosi w komunalnym?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kiko 12 6 dni temuocena: 75% 

  ~Maria mieszkaam w komunalnym mieszkaniu i niestety czynsz tam gdzie mieszkam nie jest wcale niski :) ale nie mam mieszkania zadłużonego regularnie płace :):)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 11 7 dni temuocena: 33% 

  Dla czego kontentu stoją dajek puste ? Wydawać pieniądze to samorząd potrafi szkoda że w drugą stronę to nie działa !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dziewiąty 10 7 dni temuocena: 82% 

  "Dla czego kontentu stoją dajek puste ?" W jakim to języku? Proszę o tłumaczenie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sprawiedliwy 9 7 dni temuocena: 100% 

  Do kontenerów z hołotą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obudź się 8 7 dni temuocena: 74% 

  a potem jeszcze płacz z cyklu "burmistrzu zrób drogę na Jagiełły"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~obudziłem się 7 6 dni temuocena: 40% 

  Myślisz, że te 180 tys. to wystarczy na ulicę Jagiełły? Poza tym mogłeś złozyć projekt IBO na wykonanie ulicy Jagiełły, jaki masz z tym problem gościu?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 6 7 dni temuocena: 100% 

  zaleglosci dotycza budynku socjalnego< dawniej hotelu pracowniczego> przy ul Jagielly. Nie mozna mylic z budznkami i mieszakncami pozostalych budynkow z ITBS. przy ul. Jagielly. Maja prawie za darmo mieszkania socjalne i tak dalej nie placa!!! A na alkohol jest !!!! i kupa dzieci gdzie rodzice sa na ich utrzymaniu bo praca sie nie zchanbia.. Tak szacunku do pracy uczy Rzad dajac co chwila granty dla rodzin min takich jakie tam mieszkaja. !!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obudziłem się 5 7 dni temuocena: 33% 

  droga na Jagiełły jest chyba ważniejsza od psiego wybiegu za 180 ? tysięcy a za cały ten wynalazek skasuje firma spoza Iławy .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~abc 4 7 dni temuocena: 86% 

  Za to każdy posiadający czynszowe mieszkanie w TBS płaci krocie i zero utrzymania budynku i terenu wokół. Czy to my mamy utrzymywać ze swoich czynszów te, które mają mieszkania komunalne i nie płacą?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miesz 3 6 dni temuocena: 67% 

  Ja mam mieszkanie ITBS płace regularnie nie mam niestety tego mieszkania na własność bo mnie niestac płace niestety nie mały czynsz u mnie prawie nic nie robia nawwet nie wiem kiedy byłą sprzątaczka a juz nie wspomne o remocie bo juz klatka nie była ponad 21 lat temu nie remontowana nic nie robia no 5 lat temu centralne założyli :) i o 100% czynsz podniesli

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pio 2 7 dni temuocena: 60% 

  Tak .Dokładnie taka jest polityka TBS.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pan 1 7 dni temuocena: 100% 

  Dziadostwo Dostaną za darmo i jeszcze nie płacą w kontenery

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3183 sekundy