REKLAMAWażka
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 lutego 2021, 22:43 komentarzy 29
Od lewej: Ewelina Hulecka i Hanna Tyszkiewicz, one jako pierwsze osoby w Iławie dołączyły do akcji

Od lewej: Ewelina Hulecka i Hanna Tyszkiewicz, one jako pierwsze osoby w Iławie dołączyły do akcji "Siła jest kobietą - support4supermoms". (Fot. Archiwum prywatne.)

- Chcemy pomóc, bo dobro wraca, bo "ludzi dobrej woli jest więcej", bo warto pomyśleć o drugim człowieku! - mówi nam Wioletta Orlecka, która wraz z Izą Manowską jest założycielką akcji "Siła jest kobietą". Inicjatywa, zapoczątkowana przed nieco ponad tygodniem w Lublinie, rozlewa się na cały kraj; dotarła już także do Iławy, gdzie wśród pionierek są Ewelina Hulecka i Hanna Tyszkiewicz - obie z lokalnej branży "beauty".

To nie przypadek, bo to właśnie dziewczyny z tej branży rozpoczęły akcję "Siła jest kobietą - support4supermoms". Chociaż same przez pandemię koronawirusa borykają się z problemami, wciąż mają wystarczająco siły i zaangażowania, by chcieć pomagać tym, którym często najciężej - mamom niepełnosprawnych dzieci.

Iza Manowska - kosmetyczka i Wioletta Orlecka - fryzjerka, obie z Lublina; to one rozkręcają i koordynują przedsięwzięcie "Siła jest kobietą - support4supermoms".

- To nie jest nasza pierwsza charytatywna akcja. Odwiedzałyśmy już na przykład mamy dzieci hospitalizowanych na oddziale onkologicznym, czyli maluchów, które często walczą o życie. Udawało się, podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, nowych fryzur i makijażu, chociaż na chwilę odwrócić uwagę tych dzielnych kobiet od tej strasznej sytuacji; mogły odetchnąć i nabrać sił do dalszej walki. Przed nieco ponad tygodniem, gdy Iza rzuciła pomysł na akcję "Siła jest kobietą", też nie wahałam się ani chwili, od razu wiedziałam, że chcę do niej przystąpić - opowiada nam Wioletta Orlecka.

Zamysł jest prosty - chcąc bezinteresowanie dać od siebie coś dobrego innym, lokalne firmy oferują bezpłatne usługi na rzecz mam niepełnosprawnych dzieci. Ponieważ inicjatywa zrodziła się w branży "beauty", to właśnie takich przedsiębiorstw w akcji jest najwięcej, ale inicjatorkom zależy też na dotarciu do innych specjalistów.

- Chodzi o terapeutów, psychologów, czy lekarzy. Także o instruktorów samoobrony, bo - niestety - kobiety często są ofiarami przemocy. Te, które są mamami niepełnosprawnych dzieci, doświadczają jej bardzo często... To zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna, stąd potrzebne jest także wsparcie psychologów - wyjaśnia Orlecka. - Z drugiej strony, mamy niepełnosprawnych dzieci często wychowują je samotnie, bo partnerzy na wieść o nieuleczalnej chorobie nieraz odchodzą... Te kobiety borykają się z problemami materialnymi, finansowymi, trudnościami związanymi z dostępem do lekarzy specjalistów, ale też ze wstydem i osamotnieniem, a nawet niesprawiedliwym ostracyzmem społecznym. Znam przypadek kobiety, która musiała wyprowadzić się z małego miasteczka, bo nie mogła już poradzić sobie z tym, że jej poruszające się na wózku dziecko było stale wyśmiewane... Taka sytuacja najczęściej dotyka kobiet, ale na panów również się nie zamykamy. Są przypadki, że to mężczyzna zostaje sam z chorymi dziećmi, a kobieta postanawia ułożyć sobie życie inaczej. Zdarzył się już w naszej akcji pan w takiej sytuacji.

Akcja szybko się rozwija. W sobotę - ósmego dnia akcji - w bazie przedsięwzięcia było już 170 zgłoszeń gotowych nieść pomoc firm. To przedsiębiorstwa z całej Polski, w tym dwa z Iławy.

Jako pierwsza w naszym mieście włączyła się Ewelina Hulecka (link), która zajmuje się keratynowym prostowaniem włosów i właśnie takie zabiegi wykona nieodpłatnie raz w miesiącu mamom, które na co dzień borykają się z niepełnosprawną pociechy. Jedna mama niepełnosprawnego dziecka już skorzystała z zaproszenia.

- Nie mogła uwierzyć, że naprawdę chcę wykonać ten zabieg za darmo... - opowiada Ewelina Hulecka. - A już w trakcie pracy zobaczyłam na jej twarzy uśmiech i... trochę niedowierzania! Tak bardzo podobał się jej uzyskany efekt. Na sam koniec chciała zapłacić mi symboliczną kwotę. Ja odmówiłam i poprosiłam, aby nie martwiła się niczym. Wtedy popłakała się, wzruszyło ją, że są jeszcze tacy ludzie, którzy bezinteresownie chcą coś zrobić dla innych; przyznała też, że wcześniej praktycznie nigdy nie miała dla siebie czasu... Wtedy mi też zrobiło się trochę smutno, ale powiedziałam, że trzeba mieć nadzieję na lepsze dni. Wyszła z salonu przeszczęśliwa, a ja też już nie mogę doczekać się następnego miesiąca, aby przyjąć kolejną mamę i zrobić jej metamorfozę! - dodaje. - Mimo ciężkiej sytuacji, jaką mamy w naszej branży, warto zarażać dobrem. 

Hanna Tyszkiewicz (link)- to kolejna iławianka, której salon także jest już częścią tej akcji. 

- Będę organizować warsztaty, na których mamy nauczą się, jak wykonać manicure hybrydowy. Będzie też okazja, aby w niewielkiej grupie zrelaksować się, wypić kawę i poplotkować - przybliża szczegóły. - To świetne uczucie: móc pomóc osobom, które tego potrzebują, jednocześnie robiąc to, co się lubi! Ja chętnie poświęcę trochę swojego czasu, aby pomóc lepiej się poczuć mamie, której na co dzień brakuje czasu dla siebie, która jest obciążona wieloma obowiązkami, zmęczona i przytłoczona problemami. Na warsztatach na pewno odetchnie. 

Wszystkie nasze rozmówczynie mają nadzieję, że akcja pomocy na rzecz mam będących w trudnej sytuacji w związku z chorobą dziecka będzie zataczać coraz szersze kręgi. Same deklarują, że będą nieść pomoc nie dzień i nie tydzień, lecz konsekwentnie i wytrwale. Może nawet, wzorem WOŚP, "do końca świata i o jeden dzień dłużej".

Jeśli chcesz dołączyć, w Iławie albo poza nią, kliknij tutaj.

- Dla nas to stosunkowo niewielki gest, ale dla naszych mam znaczy bardzo dużo! - kończy Wioletta Orlecka. - Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy do przyłączenia się do akcji "Siła jest kobietą"!

Numer telefonu kontaktowego to 733 333 001. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~hipcio queen 26 wczoraj 10:11ocena: 100% 

  Nie przejmujcie się pisowskimi patolami, oni bez jadu nie mogą żyć. Na szczeście tracą już zęby od szlugów i harnasi. Róbcie swoje dziewczyny!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jolka 25 wczoraj 03:13ocena: 100% 

  A ja biję wielkie brawa dla tych pań. Kobiety wychowujące chore dzieci to bohaterki, fajnie że ktoś o nich pomyślał i się zatroszczył.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 24 wczoraj 09:25ocena: 100% 

  Logiczne że musi być naglasniane. Gdyby nie było mowy o tym to nikt by nie wiedział. Nie które osoby nie potrzebują reklamy bo mają nadmiar swojej pracy. Ludzie zawsze szukają drugiego dna... Ilawska cebulandia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 23 wczoraj 09:07ocena: 0% 

  Reklama

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 22 2 dni temuocena: 13% 

  Ta akcja to klasyczne lokowanie produktu.Reklama.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pawel 21 2 dni temuocena: 100% 

  Ewelina Hulecka propsik. (...).

  Edytowany: 2 dni temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abel 20 2 dni temuocena: 92% 

  Iławianka rusz (...) i zacznij pomagać innym. Jakim trzeba być małostkowym człowieczkiem żeby krytykować ludzi którzy niosą pomoc drugiej osobie. Żenada.

  Edytowany: 2 dni temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nadzieja 19 2 dni temuocena: 80% 

  Problem w tym że akcje z Lublina trzeba naglasniac aby jak najwięcej osób o niej wiedziało. Lecz nie które osoby mogą twierdzić że ktoś chce się wybić, zaistnieć, bardzo płytkie myślenie.... Jak ktoś tak uwielbia krytykować niech dolaczy.Ci by człowiek nie robił Ilawskiej cebulandii ciągle bedzie źle, nie dogodzi się

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 18 2 dni temuocena: 15% 

  Jeśli chcą pomagać to niech pomagają,ale bez afiszowania się w mediach!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 17 2 dni temuocena: 100% 

  Bo co, kaczor zabrania? Po to są media.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elana 16 2 dni temuocena: 83% 

  Ewela Jeziorak i Elana pamiętają !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawa 15 2 dni temuocena: 60% 

  A po drugie P. HANNA sama zgłosiła się do Info. P. EWELINA sama bez rozgłosu zaczęła akcje tydzień temu u siebie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawa 14 2 dni temuocena: 80% 

  Media same się zgłosiły najpierw do Lublina do organizatorek akcji. Więc raczej turaj nikt się nie afiszuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 13 3 dni temuocena: 20% 

  Jakieś takie sztuczne twarze tych kobiet...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Ja 12 2 dni temuocena: 92% 

  Ładne dziewczyny. Może pokaż fotę swojej buźki, to ocenimy. Pokażesz czy się boisz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xx 11 3 dni temuocena: 85% 

  Przedstaw się też zobaczę Twoja twarz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paula 10 3 dni temuocena: 89% 

  Ech ludzie, przykre to wszystko. Kobiety chcą pomagać i super niech to robią! Brawo dla Was!Może to sprawi, że więcej osób zacznie myśleć o innych, a nie o sobie.A to , że uczestniczy ktoś w strajku kobiet , co ma za znaczenie. Każdy z nas ma prawo wyboru, nie zależnie od wiary, czy stron politycznych. A do tych wszystkich oceniających -weźcie się za robotę lub zadbajcie o swoje rodziny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nic 9 3 dni temuocena: 23% 

  To wszystko jest fałszywe i zakłamane aby tylko zaistnieć i pokazać twarz to jaka jestem dobra a z drugiej strony zła

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic 8 3 dni temuocena: 82% 

  Nie rozumiesz bo zamiast mózgu masz sieczkę w głowie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mundek 7 3 dni temuocena: 38% 

  Hipokryzja level master. Najpierw przyboczna Dominisi a teraz takie coś. Chorągiewki żenada

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 6 3 dni temuocena: 79% 

  Zajmij się swoim życiem wykrywaczu hipokryzji. Krzywdę ci te dziewczyny zrobiły?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xdd 5 3 dni temuocena: 76% 

  Jeśli coś się nie podoba nie komentuj. Każdy ma prawo strajowac o swoje wybory. A co dana kobieta zrobi to już jej sprawa. Liczy się to ze każda maama będzie miała chwilę dla siebie, relaksu. Ale zawsze znajdą się takie imbecyle co komuś coś nie pasuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adrian44 4 3 dni temuocena: 26% 

  Hmm to da się tak uczestniczyć w strajkach kobiet żądając aborcji na życzenie a potem .Brać udział w akcji pomagania matką niepełnosprawnych dzieci ? Bo czegoś tu nie rozumiem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna 3 3 dni temuocena: 83% 

  Ty płacisz za zużyty materiał? Prawo Do Wyboru Powinna Mieć Każda Kobieta.... co z tego że była na strajku? Ja TEZ Byłam!!!! I TO ZNACZNIE BLIŻEJ BO JESZCZE W WARSZAWIE NIE raz obecną byłam. I również przyłączam się do tej akcji dla MAM. To teraz nikomu nie można pomóc? Po prostu?. POMAGASZ ŹLE NIE POMAGASZ ŹLE LUDZIOM SIĘ NIE DOGODZI. NAJWAŻNIEJSZE ABY WIĘCEJ OSÓB PRZYKLLACZYLO SIĘ Z DOBREGO SERCA A NIE MIESZAJACA JAKIEŚ FAKTY.I POLITYKĘ W TO WPIE..... NIE ŁADNIE NIE ŁADNIE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewelina 2 3 dni temuocena: 78% 

  Akcja jest apolityczna nie ma dzielić a łączyć. A polityka jest dzielaca. Więc nie wypowiadaj się w taki sposób. Żyje w państwie demokratycznym. I to że byłam na strajku to jest moja sprawa. Nie byłam przyboczna Dominiki a uczestnikiem jak każdy inny człowiek będący tam. Jak nie wnosisz nic ciekawego to po prostu olej artykuł ❤️ Mnie nie urazisz takim komentarzem. Słabe jest porównywanie wszystkiego do Strajku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 1 3 dni temuocena: 89% 

  Faktycznie nie rozumiesz, bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Zajmij się swoim życiem. Nie chcesz aborcji, to jej nie rób. Każdy człowiek ma swój wybór. Nie zabieraj go innym w imię SWOICH poglądów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3183 sekundy