REKLAMAWardrom
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 lutego 2021, 13:25 komentarzy 14

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się kolejne aktualności dotyczące prac nad ścieżką rowerową prowadzącą po śladzie dawnej linii kolejowej Tama Brodzka - Iława. Odcinki zbudowały już samorządy Nowego Miasta Lubawskiego i Gminy (wiejskiej) Nowe Miasto Lubawskie, a czy ścieżka rzeczywiście, tak jak kiedyś linia kolejowa nr 251, dotrze do Iławy? Czytelnicy często pytają o stanowisko w tej sprawie lokalnych władz - miasta i gminy Iława. Zebraliśmy więc komentarze włodarzy.

W imieniu miasta Iławy stanowisko przedstawił Krzysztof Portjanko - zastępca burmistrza. Zapewnia on, iż miejski samorząd chciałby przyczynić się do powstania ścieżki i deklaruje gotowość do podjęcia współpracy w tym zakresie. Jednocześnie podkreśla, że miasto nie posiada własnych gruntów, na których mogłoby zrealizować ścieżkę rowerową w kierunku Radomna.

Krzysztof Portjanko - zastępca burmistrza Iławy

W nawiązaniu do otrzymanego zapytania dotyczącego realizacji ścieżki rowerowej po śladzie dawnej linii kolejowej Tama Brodzka - Iława na terenie Gminy Miejskiej Iława informuję, iż temat jest nam bliski i chcielibyśmy przyczynić się do powstania tego odcinka, niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ od istniejących ścieżek rowerowych zlokalizowanych w okolicach dworca PKP do granic miasta jest około 1,8 km i Gmina Miejska w tej części miasta nie posiada gruntów, na których mogłaby zrealizować ścieżkę rowerową w kierunku miejscowości Radomno.

Ścieżka, która miałaby powstać w tej części Gminy Miejskiej Iława, przebiegałaby w pasie drogowym ul. Wojska Polskiego, która to na całej swej długości, począwszy od skrzyżowania z ul. Kardynała Wyszyńskiego, aż do granicy miasta jest drogą powiatową nr 1333N w trwałym zarządzie Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie, a także na terenie należącym do Lasów Państwowych. W granicach administracyjnych Miasta Iława nie ma terenów po byłej linii kolejowej, które m.in. Gmina Nowe Miasto Lubawskie wykorzystała w celu budowy ścieżki.

Z informacji uzyskanych od zarządcy drogi wiemy, iż Powiatowy Zarząd Dróg posiada dokumentację na przebudowę wraz z rozbudową drogi powiatowej nr 1333N - ul. Wojska Polskiego w Iławie, na odcinku od ronda przy ulicy Skłodowskiej do pierwszego wiaduktu kolejowego. W ramach tej inwestycji powstanie odcinek ścieżki o długości około 1 km. Na dzień dzisiejszy nie posiadamy informacji co do terminu realizacji tej inwestycji. Od w/w wiaduktu do granicy miasta pozostaje jeszcze odcinek o długości około 800 metrów, dla którego nie ma jeszcze przygotowanej dokumentacji.

Nadmienimy, iż poza granicami miasta tereny, przez które miałaby przebiegać ścieżka rowerowa w kierunku Radomna, leżą w granicach administracyjnych Gminy Iława (własność Lasów Państwowych i Gminy Iława) oraz Gminy Wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie. Wszelkie pytania odnośnie realizacji, bądź kroków poczynionych w tym kierunku należy kierować do odpowiednich samorządów.

Informujemy jednocześnie, iż jesteśmy otwarci i gotowi do podjęcia współpracy przy realizacji tej inwestycji.

Do sprawy odniósł się też Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Rozmowy już prowadzono, a w roku 2021 będą podjęte kolejne w celu opracowania dokumentacji  obejmującej cały odcinek – od granicy z miastem Iławą do granicy z gminą Nowe Miasto Lubawskie - zapowiedział samorządowiec.

Wójt Gminy Iława Krzysztof  Harmaciński

Wstępne rozmowy nad opracowaniem koncepcji budowy ścieżki rowerowej Iława – Radomno rozpoczęły się w 2020 r. z udziałem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Nadleśnictwa Iława, Miasta Iławy i Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Realizacja budowy ścieżki rowerowej Iława – Radomno została złożona do programu "Kompleksowej budowy ścieżek rowerowych w województwie warmińsko – mazurskim." Aktualnie trwają prace nad opracowaniem koncepcji ww. projektu.

Dzięki staraniom Wójta Gminy Iława aktem notarialnym z 11.10.2018 r. PKP S.A. przekazała nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste tereny kolejowe obejmujące nasyp o długości ok. 2,7 km. Pozostały odcinek o długości ok. 1,8 km obejmuje tereny Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Iława.

W celu realizacji inwestycji w dniu 23 lutego 2018 r. zmieniono również Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Iława, dokonując odpowiednich zapisów. W roku 2021 będą podjęte dalsze rozmowy w celu opracowania dokumentacji  obejmującej cały odcinek – od granicy z miastem Iławą do granicy z gminą Nowe Miasto Lubawskie.

Jednocześnie należy podkreślić, że w chwili obecnej priorytetem dla Gminy Iława są ciągi pieszo – rowerowe służące poprawie bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Dotyczy to odcinków, na które już posiadamy dokumentacje techniczne, bądź są mocno zaawansowane prace nad ich powstawaniem tj.: Segnowy – Ząbrowo,  Nowa Wieś – Kałduny przy DK 16, Iława – Wikielec, Iława – Szałkowo, Kamień Mały - Wola Kamieńska, droga wojewódzka Nr 536 – Smolniki,  Dziarny – Rodzone. Trwają również intensywne rozmowy na temat realizacji ścieżek rowerowych wzdłuż drogi krajowej Nr 16 na odcinkach Franciszkowo – Nowa Wieś, Mózgowo - Laseczno.

Do tematu lokalnych odcinków ścieżki będziemy jeszcze wracać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAwardrom2

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~On 14 miesiąc temu

  A może chodnik i trakt rowerowy do działek na Lipowym Dworze. Płacimy też podatki do miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 13 miesiąc temuocena: 50% 

  Brawo Wójt! Jak zwykle jedyna konkretnie działająca osoba. Wiemy że wszystko wymaga czasu, a potrzeby są duże w wielu dziedzinach, ale powoli i konsekwentnie inwestycje są realizowane. Wystarczy przypomnieć przebudowy i remonty robione przez Koleje: w gminie wszędzie są wiadukty, a w Iławie przejazdy blokują ruch do dziś. Komentarz zbędny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 12 miesiąc temuocena: 86% 

  inwestycję przecież można podzielić na dwa etapy czyli budowę odcinka Radomno - granice miasta Iława. Drugi etap polegałby na integracji tej trasy z miastem, a chwilowo można by do Iławy jechać asfaltem przez most nad torami. Szkoda czasu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~welocypedysta 11 miesiąc temuocena: 31% 

  A kiedy na początek ścieżka rowerowa do Zakopanego przez Wikielec, Szeplerzyznę z odnogą do Trupla (fajne nazwy)? A później dawnym Szlakiem Jedwabnym aż do Pekinu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a co to za cioł ? 10 miesiąc temuocena: 78% 

  to se buduj przypale

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 9 miesiąc temuocena: 0% 

  A kiedy ścieżka do Lubawy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mac 8 miesiąc temuocena: 50% 

  Dante ma rację. Drogi w Iławie są fatalne A będzie jeszcze lepiej już wkrótce

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 7 miesiąc temuocena: 50% 

  znam gościa którego dziadek z nowego NML do PRABUT spokojnie do pracy dzień w dzień do pracy dojeżdżał. Niewiarygodne - powiecie. A teraz zgadnijcie jak długo mojej prababci mąż z Sarajewa w trakcie I WS do Grudziądza na urlopy przyjeżdżał. 12 godzin I co wy na to? W środę rano startował a wieczorem już był u babci w łóżku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to były czasy... 6 miesiąc temuocena: 100% 

  No bo wtedy nie było jeszcze takiej firmy jak PKP. I dlatego było to możliwe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dante 5 miesiąc temuocena: 31% 

  Najpierw niech drogi wyremontują a nie głupoty w głowie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Dante 4 miesiąc temuocena: 63% 

  Ty jesteś taki głupi czy udajesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rowerzysta 3 miesiąc temuocena: 94% 

  Nie zrobią, bo jeden na drugiego się ogląda i szuka wymówki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 2 miesiąc temuocena: 29% 

  PROSZĘ DAĆ MI ODPOWIEDŹ, KTO LIKWIDOWAŁ LOKANE LINIE KOLEJOWE I AUTOBUSOWE. NO KTO - PEWNO NIE WIECIE JUŻ. Z TEGO POWODU LUDZIE MUSIELI SIĘ RATOWAĆ I PRZECHODZIĆ NA GRACIARNIĘ SAMOCHODOWĄ, BY WOGÓŁE DOJECHAĆ GDZIEKOLWIEK. COŚ DOBREGO Z TYCH LINII NALEŻY WYKONAĆ - ŚCIEZKI DOBRA RZECZ, ALE POŚRÓD LASÓW WIELU LUDZI SAMOTNIE BOI SIĘ JEŹDZIĆ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kto był za ? 1 miesiąc temuocena: 29% 

  kto likwidował ? może ten co rządził np. miastem . a kto się na to zgadzał ? może byli radni co byli u władzy ? niewykluczone , że osoby z tamtych czasów , kiedy likwidowano i obecnie zasiadają we władzach ... może oni byliby wiarygodnym źródłem informacji .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2413 sekundy