REKLAMAprofi
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lutego 2021, 10:31 komentarzy 11
Przystanek ZKM w pobliżu szkoły

Przystanek ZKM w pobliżu szkoły "Jedynki". (Fot. Archiwum własne.)

Między innymi w toku konsultacji z dyrekcjami poszczególnych szkół, do których wcześniej swoje uwagi i postulaty mogą zgłaszać rodzice, powstaje rozkład jazdy autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie, podkreśla, odpowiadając na zastrzeżenia jednej z mam, prezes spółki Roman Smoliński. Jednocześnie szef zakładu przyznaje, że obecnie, przez pandemię, nie jest najlepszy czas, aby wprowadzać takie zmiany, które wiążą się z nakładami finansowymi. Sprzedaż biletów ZKM w 2020r., w porównaniu do roku poprzedniego, spadła drastycznie. Samych ulgowych miesięcznych sprzedano mniej o prawie 2,5 tysiąca, czyli mniej więcej o połowę.

W jakim stopniu przy układaniu rozkładu jazdy ZKM Iława bierze się pod uwagę plany lekcji w szkołach, w tym w miejskich szkołach podstawowych? Czy można wprowadzić zmiany, które pozwolą ZKM lepiej odpowiedzieć na potrzeby tej grupy pasażerów ze wskazanej części miasta? Czy podobne postulaty już się pojawiały? Jaką część pasażerów ZKM Iława, zgodnie z danymi dotyczącymi sprzedaży biletów ulgowych, stanowią uczniowie? To pytania, które zadaliśmy prezesowi Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie Romanowi Smolińskiemu po tym, jak Czytelniczka, mieszkająca we wschodniej części miasta mama drugoklasisty z iławskiej "Jedynki", poprosiła o podjęcie tego tematu. 

Jej zdaniem aktualny rozkład jazdy ZKM nie jest dobrze dostosowany do planu zajęć - w tym przypadku chodzi dokładnie o uczniów mieszkających we wschodniej części Iławy i dojeżdżających autobusem do "Kopernika".

"Chciałabym podjąć temat, który pewnie już niejeden raz był powodem dyskusji, ale niestety nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów... Chodzi o połączenia autobusowe linii obsługujących osiedla Ostródzkie, Piastowskie i Nową Wieś. Jestem mamą dziecka uczęszczającego do klasy II Szkoły Podstawowej nr 1 i z przykrością muszę stwierdzić, że godziny, w jakich autobusy kursują, w żaden sposób nie ułatwiają dzieciakom dotarcia do szkoły i ze szkoły do domu. Dla przykładu: lekcje zaczynają się o 8:00, a autobus jedzie o 7:21 i kolejny o 8:07. W odwrotnym kierunku jest podobnie: lekcja kończy się o 13:20 i w tej godzinie nie ma żadnego, a najbliższy autobus jest o 14:29. Nie oczekuję, że pod każdą godzinę lekcyjną będzie dopasowany autobus, ale to, w jaki sposób ułożony jest rozkład, dla mnie pozostaje zagadką i zwyczajnie mnie irytuje. Właściwie nie tylko mnie, ale większość rodziców dzieci zamieszkujących tę część miasta. Liczę na pomoc."

Do sprawy odniósł się Roman Smoliński, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie.

"Na wszystkich spotkaniach konsultacyjnych w sprawie rozkładu jazdy apelowaliśmy do rodziców, aby wszystkie uwagi dotyczące godzin kursowania autobusów zgłaszane były bezpośrednio do szkół. Dopiero po uzyskaniu informacji ze wszystkich szkół możemy dokonać kompleksowej analizy i odpowiednio skorygować rozkłady jazdy. Reagowanie na indywidualne oczekiwania rodziców może wprowadzić zbyt duże zamieszanie. Obowiązujący od 1 września 2020 r. rozkład wprowadzony został właśnie w takiej procedurze, aby ułatwić rozpoczęcie lekcji z zachowaniem rygorów sanitarnych. Ze względu na odwołanie nauki w szkołach dla klas 4-8 w dniu 19 listopada 2020r. rozkład został zmieniony (ograniczony). Odpowiadając na uwagę Czytelniczki, informuję, że o godzinie 13:42 z przystanku przy ul. Kościuszki odjeżdża w kierunku Nowej Wsi autobus linii nr 7. Ponadto informuję, że dotychczas nie dotarły do mnie podobne głosy ani ze strony Dyrektorów szkół ani indywidualnie rodziców.

Koncepcja zmian rozkładów jazdy linii nr 3 i 1 jest już w zasadzie opracowana. Jednakże zmiany trasy autobusów wymagają dostosowania infrastruktury przystankowej, co oczywiście wymaga określonych uzgodnień formalnych i nakładów finansowych. Niestety ostatni czas pandemii nie sprzyja podejmowaniu takich decyzji. Sprzedaż biletów w 2020 r. spadła o połowę. Głównie z powodu braku biletów szkolnych dla dzieci i młodzieży.

                                        2019          2020
Jednorazowe N (szt.)   129977      77174
Jednorazowe U (szt.)   219611      120081
Miesięczne     N (szt.)   1639          1092
Miesięczne     U (szt.)    5343         2887

Na zakończenie dodam tylko, że chętnie przyjmujemy wszystkie uwagi podróżnych kierowane bezpośrednio do nas. Analizujemy możliwości dopasowania rozkładów i udzielamy odpowiedzi o możliwości lub nie uwzględnienia wniosków."


Masz temat, sprawę, problem? Zapraszamy Czytelników do kontaktu:
tel. 537 47 52 02; 500 530 427;
e-mail: kontakt@infoilawa.pl.
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Iławy i okolic? Polub nas na Facebooku.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMASalon okulistyczny

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ania 11 7 miesięcy temuocena: 100% 

  A może ktoś mi wyjaśni czemu w Iławie jest jedno z najdroższych paliw w Polsce północnej? Lubawa Ostróda Miłomłyn Gdańsk Gdynia paliwo średnio tańsze o 20-30 groszy i tak przez cały czas. Czyżby zmowa naszych biznesmenów w rękach których są stacje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelniczka 10 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Do elemelek : Zapewne było by z czego. Jeśli już trafia się kontrola w autobusie to za każdym razem gapowicza łapią. Mandat kosztuje niemało, więc jakby się kontrole zwiększyły to i nie było by tyłu gapowiczy lub też posypało by się więcej mandatów. A nie jeździ wcale mniej osób, autobusy nie raz są przepchane. Pytanie tylko ile z tych osób jedzie na "a może nie będzie kontroli?"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdenek 9 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Ciekawe, czemu owa mama nie podnosiła tej kwestii w poprzednim półroczu....., a już wiem, bo wtedy jej dziecko miało pewnie na popołudnie, i wówczas autobusy pasowały ;) Porażka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelniczka 8 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Jak mają mieć większe wpływy, jak kontroli jest jak na lekarstwo? Niech zwiększą się kontrole biletów, a sytuacja zapewne się poprawi. Skąd to wiem? Jeżdżę autobusami i widzę. Nie chodzi o to ile osób kasuje bo są też aplikacje i bilety okresowe, ale przede wszystkim jak widzę bandę małolatów i nie tylko, którzy pchają się do autobusu, miejsce siedzące dla hrabiów musi być, ale tylko patrzą czy są, cytuję " kanary" to o czymś świadczy. Nie raz na przystanku takie sytuacje się powtarzały.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elemelek 7 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Tylko tym ludziom też trzeba zapłacić, ale z czego jak mało ludzi jeździ w porównaniu z poprzednimi latami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A 6 7 miesięcy temuocena: 57% 

  To akurat prawda. Autobus do szkoły na godzinę 8.00 i powrotny po godzinie 13 niestety nie jest dostosowany. Dotyczy to dzieci chodzących zarówno do SP1 oraz SP2, które z tego rejonu równiez dojeżdżają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 5 7 miesięcy temuocena: 75% 

  A dyrektorzy szkół nic o tych waszych problemach nie wiedzą, lepiej obsmarować w internecie, bo "anonimowość", niż naprawdę przedstawić problem. Co za ludzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nowa Wies 4 7 miesięcy temuocena: 44% 

  Niech więcej podnoszą ceny biletów to więcej będą sprzedawać. Rano nikt nie kupuje biletu do Nowej Wsi a autobus pełny. Ci biedni ludzie z Mistry musieliby pracować godzinę na sam dojazd do pracy. Lepiej opłaca się zawieźć dziecko samochodem do szkoły niż płacić 4.40 za bilet.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelniczka 3 7 miesięcy temu

  Jakie podnoszenie cen? Wieziesz tyłek za 2,8 lub 4,4. Zamów taxi jak Ci za drogo. A kto pracuje za 4,4 za godzinę pracy? Weź nie szalej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elemelek 2 7 miesięcy temu

  Tak, na pewno wyjdzie taniej, powodzenia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Nowa Wies 1 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Tak ciężko zrozumieć, że wszystko kosztuje? Ceny biletów od jakiegoś czasu są takie same, więc gdzie te podnoszenie cen? Zejdź na ziemię i przestań pisać niestworzone rzeczy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAAngielski
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmediaexpert
REKLAMAMatematyka
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3664 sekundy