REKLAMAPatrz
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 marca 2021, 08:09 komentarzy 7

(Fot. Kadr z nagrania.)

Kamieniec, Bornice, Bądze, Jerzwałd, czy Siemiany - to m.in. z tymi miejscowościami Ziemi Suskiej i okolic związane są dzieje Żołnierzy Wyklętych. 

Ich obecność i działania w naszych stronach z okazji obchodzonego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci Niezłomnych przypomnieli pasjonaci historii z "5. Brygady", czyli działającego pod kierownictwem Włodzimierza Palińskiego Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 5 Wileńskiej Brygady AK w Suszu.

Żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK na Ziemi Suskiej przebywali w 1946 r. Szczegóły postanowiła przybliżyć młodzież suskiej "5. Brygady" wraz z opiekunem.

- Od wielu lat 1 marca w Suszu odbywają się różne inicjatywy z naszym udziałem upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W 2021 r. jest inaczej, bo sytuacja pandemiczna i obostrzenia sanitarne nie pozwoliły nam działać w dotychczasowej formie. Dlatego w symbolicznym składzie postanowiliśmy trochę powędrować po naszym terenie i nakręcić filmik o historii, która się tu rozgrywała - przybliża grupa.

Tak powstał amatorski filmik opowiadający o działaniach 5. Wileńskiej Brygady AK na Ziemi Suskiej i w okolicach. Jak się przemieszczali, jak zaopatrywali w żywność, a także komu i jak wymierzali kary? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź na załączonym materiale. Publikujemy z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym roku obchodzonego po raz 10.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Źródło materiału wideo: YouTube/"5brygadaak".

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~apo 7 miesiąc temuocena: 50% 

  Przecież ci wyklęci to zwykli........jak n.p Bala

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 6 miesiąc temuocena: 50% 

  Popytaj ilu rolników z okolic Iławy słało po szyję w wodzie w piwnicy budynku MO przy ulicy Kościuszki za to, że nie mogli oddać władzy ludowej tzw. kontyngentu. W obronie tych ludzi działał Bala.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Orł 5 miesiąc temu

  Quiz. Kto zgadnie jakie pistolety maszynowe są na zdjęciu?.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uczeń 4 miesiąc temu

  Niemiecki mp-40 i sowiecki pps-43. Ciekawe, czy chłopaki mają atrapy czy prawdziwe?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rem 3 miesiąc temuocena: 57% 

  ...23.06.1944r. Dubinki na Wileńszczyźnie mord na ludności cywilnej, głównie kobiety i dzieci ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AK 2 miesiąc temuocena: 50% 

  Rozumiem, że dziadek tam się bronił ? Ilu z rodziny zjadło legitymację PPR ? Podaj źródło, autora itd. Napisz co robiły bojówki bandyckich komunistów w tamtych latach, jak ludność sprzedawała Polaków. Czerwona propaganda brak słów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sosnowy 1 miesiąc temuocena: 35% 

  Szacunek..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5737 sekundy