REKLAMAModera
REKLAMAPatrz

(Fot. UM w Iławie.)

W miejskim żłobku odbyły się warsztaty profilaktyki wad postawy u dzieci, które bezpłatnie poprowadził radny Michał Kamiński zawodowo zajmujący się  fizjoterapią. Zajęcia dla pracowników żłobka były dobrą okazją do poznania praktycznych wskazówek dotyczącej prawidłowej postawy u dzieci w wieku poniemowlęcym.

Wady postawy to już powszechny problem  wśród dzieci i młodych osób, który w zdecydowanej większości wynika z nieprawidłowej  postawy i złych nawyków od wczesnych lat. Utrwalony pogarsza wygląd i zwiększa ryzyko wystąpienia trudnych w leczeniu zespołów przeciążeniowych, bólowych, dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej stawów. Pierwszym krokiem w walce z tym problemem powinna być profilaktyka poprzez edukację, zarówno rodziców, jak i opiekunów. Skorygowanie postaw poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i zmianę nawyków to klucz do zdrowia i tym samym lepszy start w dorosłe życie. 

- Na warsztatach zostały zaprezentowane najczęstsze nieprawidłowe pozycje, jakie dzieci przyjmują podczas zabawy i wyjaśniłem, jakie są tego skutki w przyszłości. Następnie ćwiczyliśmy, jak skorygować wadliwą postawę, aby nie dochodziło do zaburzeń w rozwoju maluchów. Kolejnym punktem szkolenia były ćwiczenia stóp oraz omówiony został temat obuwia, które sprzyja rozwojowi dziecka, a jakie zaburza pracę stóp - mówi radny Michał Kamiński. 

Niezwykle ważne jest to, że zaburzenia zauważone na tym wczesnym etapie mogą być skorygowane przez odpowiednie ćwiczenia, które każdy rodzic może wykonywać z dzieckiem w domu. 

- Pamiętajmy, że rozwój dziecka można porównać do treningu sportowca, im więcej treningu, ruchu, tym dziecko więcej osiągnie w dorosłym życiu, bo będzie sprawne, silne i zdrowe - dodaje Kamiński.

- Bardzo się cieszę, że radny Kamiński zdecydował się przeprowadzić warsztaty w naszym żłobku. Wierzę, że cenne rady, które z własnej wiedzy i praktyki zawodowej przekazał uczestnikom, pozwolą zapobiec wadom postaw u dzieci.  Wiem, że zajęcia  spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem i życzyłbym sobie, żeby takie inicjatywy były  w Iławie jak najczęstsze - komentuje  burmistrz Dawid Kopaczewski.    

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMATom-bet
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZdrowo nacudowane
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5226 sekundy