REKLAMAPatrz
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 kwietnia 2021, 10:01 komentarzy 10

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się pacjenci z powiatu iławskiego potrzebujący dostępu do poradni medycyny paliatywnej i hospicjum domowego. Mowa jest o osobach nieuleczalnie chorych, często będących w terminalnym, czyli poprzedzającym śmierć, stadium swojej choroby. 

Szpital w Iławie latem ubiegłego roku zawiesił te świadczenia przez trudną sytuację kadrową związaną z epidemią, a ponieważ do dzisiaj sytuacja w tym zakresie nie uległa większej poprawie, wciąż w naszym mieście nie ma możliwości wznowienia tych usług.

O trudnej sytuacji nieuleczalnie chorych pacjentów, którym medycyna paliatywna służy m.in., uśmierzając ból, a hospicjum domowe, pomagając np. w sprawowaniu opieki i pielęgnacji, mówiły ostatnio radne: na forum samorządu miejskiego Elżbieta Prasek, zaś na forum powiatu Ewa Junkier. Pierwsza z wymienionych alarmuje, że nieuleczalnie chorzy, nie mając dostępu do medycyny paliatywnej i domowego hospicjum na miejscu, są zmuszeni szukać tych świadczeń w bardziej oddalonych miejscach, co, biorąc pod uwagę ich stan, jest bardzo trudne, a nieraz wręcz niemożliwe.

O przyczynie zawieszenia udzielania wymienionych świadczeń przez Powiatowy Szpital w Iławie informowała, w odpowiedzi na interpelację Ewy Junkier, dyrektor placówki.

- Poradnia Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowe zostały początkowo zawieszone na okres 3 miesięcy, licząc od lipca 2020r. Pomimo podjętych prób pozyskania lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny paliatywnej, lekarza w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej lub po ukończeniu kursu specjalizacyjnego z tej dziedziny, nie udało się nawiązać współpracy - wyjaśniła Iwona Orkiszewska. - Dodatkową trudność w pozyskaniu lekarza sprawiła aktualna sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19, która spowodowała, że lekarze rezygnowali ze współpracy z innymi podmiotami aniżeli ich macierzysty pracodawca. Na pewnym etapie rozwoju epidemii podmioty lecznicze otrzymały wytyczne od Narodowego Funduszu Zdrowia, aby w miarę możliwości ograniczyć świadczenie usług przez personel medyczny w innych placówkach, co zaskutkowało także i w przypadku naszej placówki, że kilku lekarzy specjalistów rozwiązało z nami umowy. Z tego względu możliwości pozyskania nowej kadry lekarskiej od kilkunastu miesięcy są bardzo ograniczone. Aktualnie nie mamy możliwości wznowienia działalności zarówno Poradni Medycyny Paliatywnej, jak i Hospicjum Domowego. 

Powyższa sytuacja wyraźnie pokazuje, jaki negatywny wpływ ma epidemia koronawirusa na cały system opieki zdrowotnej w kraju. W sytuacji, gdy nacisk położony jest na walkę z COVID-19, niepożądanym, a nieraz wręcz tragicznym ubocznym skutkiem są duże utrudnienia w dostępie do opieki zdrowotnej w innych obszarach.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMALady D

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~G 10 2 dni temu 08:31ocena: 100% 

  Starosto działaj! Już czas. Znowu chcesz mieć ekipę telewizyjną w szpitalu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Agnostyk 9 2 dni temuocena: 60% 

  Jak to o nas świadczy? Jak urzędnicy nie potrafią być ludzcy, poproście o usługi ludzi wiary i dajcie im trochę sprzętu i leki. Zadbają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kościuchy 8 2 dni temuocena: 56% 

  Szpital jest prywatny czy państwowy? No, to już wiecie kogo winić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystkich 7 2 dni temuocena: 25% 

  Wina Tuska uciekł klepać biedę do Brukseli i teraz rządzą nami nieudacznicy Kaczyńskiego Nie wolno narażać śmiertelnie chorych na kosztowne leczenie by ich nie zarazić covidem bo mogli by umrzeć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~odpowiedź oczywista 6 2 dni temuocena: 50% 

  oczywiście winę ponosi organ założycielski , czyli starostwo pod wodzą platformy obywatelskiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 5 2 dni temuocena: 62% 

  No i na gadaniu się kończy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 4 2 dni temu 09:57ocena: 0% 

  Na wybory też nie pójdą....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~buba 3 2 dni temuocena: 100% 

  Aha, chorzy terminalnie i tak zaraz umrą więc po co sobie nimi głowę zawracać skoro nie rokują. Pier..... średniowiecze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MZ 2 2 dni temuocena: 78% 

  Dyr. szpitala robi biznes na covidzie. Do końca 2020 r. dostała 1,9 mln zł (dane oficjalne, można sprawdzić). Gorąco zabiegała o ten oddział u wojewody, lobbowała temat nasza radna sejmiku. A ludzie, którzy są nieuleczalnie chorzy generują koszty a nie zyski, więc taki oddział ma gdzieś

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka prawda 1 2 dni temuocena: 61% 

  masz rację ~iławianko ~ z gadania to przeważnie mieli piątki te mądrale , a z faktycznego działania to wstawiłbym dwóję z wykrzyknikiem ! a co na tą sytuację dyrektor szpitala orkiszewska ? tak wysoko opłacana i mająca wpływ na nawiązanie współpracy z kimkolwiek ? i co ? piniędzy nie ma ? a na swoje nagrody piniędze ma ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMApracownia psychologiczna
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4127 sekundy