REKLAMAGrene
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 kwietnia 2021, 12:31 komentarzy 16

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uważają, że "nadanie nazw rondom może tylko podzielić społeczeństwo i wywoływać dodatkowe, niepotrzebne w obecnym czasie emocje", relacjonuje jej przewodniczący.

Stanowisko przygotowano w związku ze złożoną w Dzień Kobiet petycją Ruchu Narodowego Iława, w której to działacze lokalnych struktur tej formacji proponowali nadanie imion pierwszych posłanek RP pięciu wybranym rondom w mieście. 

Stanowisko komisji przybliżył przewodniczący jej pracom radny Dariusz Rozborski.

- W ubiegłych latach Rada Miejska w Iławie rozpatrywała wnioski o nazwanie rond i zawsze w większości stała na stanowisku, aby ronda w Iławie pozostały bez nazw własnych - przypomniał przewodniczący. - Ewentualna inicjatywa w tym zakresie powinna mieć charakter przemyślany i kompleksowy. Dodatkowo uznano, że okres pandemii nie jest najbardziej odpowiednim na tego typu inicjatywy. Firmy zmagają się z ekonomicznymi skutkami pandemii, mieszkańcy przeżywają rodzinne tragedie. Wszelkie dodatkowe działania miasta powinny koncentrować się na niwelowaniu ekonomicznych i społecznych skutków pandemii. Radni dodali, że nadanie nazw rondom może tylko podzielić społeczeństwo i wywoływać dodatkowe, niepotrzebne w obecnym czasie emocje - kończy argumentację Dariusz Rozborski.

Jak można się na podstawie powyższego domyślać, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, w której oprócz przewodniczącego zasiadają radni Stefan Hatała, Feliks Rochowicz, Anna Pogodowska i Dariusz Paczkowski, negatywnie rozpatrzyła petycję Ruchu Narodowego i rekomenduje radzie jej odrzucenie jako bezzasadnej.

Przypomnijmy, że iławski Ruch Narodowy chce, aby nazwać:

 • rondo u zbiegu ulic Niepodległości i Kościuszki imieniem Zofii Sokolnickiej,
 • rondo u zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Dąbrowskiego imieniem dr Gabrieli Balickiej-Iwanowskiej,
 • rondo u zbiegu ulic Biskupskiej i Sienkiewicza imieniem Anny Piaseckiej,
 • rondo u zbiegu ulic Ostródzkiej i Alei Jana Pawła II imieniem Marii Moczydłowskiej,
 • a rondo u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Sobieskiego imieniem Franciszki Wilczkowiakowej.

f

Odrębna, ale o zbliżonej tematyce inicjatywa liderki Strajku Kobiet w Iławie, aby nazwać skrzyżowanie przy "Feniksie" Rondem Praw Kobiet, jeszcze nie jest procedowana przez iławski samorząd. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod projektem uchwały w tej sprawie.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMALady D

15Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kik 15 26 dni temuocena: 60% 

  Może jeszcze dalej pójdźmy i nazwijmy imieniem Marty lempart

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~... 14 26 dni temuocena: 100% 

  Moje pytanie brzmi: Po co???Komu to potrzebne i czemu ma służyć?Żenujące są takie pomysły... Ewidentnie komuś się nudzi...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzysiek 13 26 dni temuocena: 100% 

  O ile komuna wam w głowach wraca to proponuje Alternatywy 1, 2, 3, 4, itd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 12 27 dni temuocena: 100% 

  A jaki cel ma nazywanie rond? Chyba taki, żeby ktoś zgarnął kasę za posiedzenia nad taką bzdurą. No i ktoś następny pp znajomości misi wykonać tablice z nazwami więc następna kasa wydana z poeniędzy ppdatników. Btawo radni, ale jesteście cwani. Nic tylko wymyślajcie dalej takoe bzdury, żebyście mogli zgarniać kasę za debatowanie nad takimi glupptami, a my wszyscy za to zapłacimy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 11 27 dni temuocena: 38% 

  Proponuję nazwać wszystkie ronda w Iławie nazwami związanymi z Jeziorakiem. Wystarczy cypli, zatok i wysp dla turystycznego i żeglarskiego miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 10 27 dni temuocena: 69% 

  Proponuję rondo u zbiegu ulic Kopernika i Sobieskiego nazwać rondem im. ruchu. Bo to takie prawie rondo, jak ten ruch. Takie zero.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dajcie spokój 9 27 dni temuocena: 100% 

  Takie nazwy jak "rondo koło basenu,poczty,urzędu,starej galerii,Kauflandu,tifi,intermarche,monopolowego,biedronki są wystarczające żeby dziecko Ci wytłumaczyło w którą stronę to jest. Dasz jakieś nazwisko to przechodzień stojący koło ronda będzie się zastanawiał które to które i nie odpowie bo nie jest pewny. Dajcie spokoj

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kapusta 8 27 dni temuocena: 100% 

  Nic nie mówią te nazwiska zwykłemu zjadaczowi chleba Iławie. A można przecież pójść za apolitycznym przykładem innych miast i postawić na rondach, o ile potrzebna jest w naszej wielkomiejskiej aglomeracji identyfikacja, słonia , żyrafę jak w Kwidzynie i wszystko jasne> Przykładów i pomysłów może być wiele od kaczora donalda po misia uszatka zależy w jaką narrację się pójdzie można zrobić żaglówki, młyny itd... a już na pewno nie są potrzebne nazwy od Zdzisławów Pierdzisławów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sąsiad 7 27 dni temuocena: 92% 

  Sławiński mało masz roboty w okręgu? Czemu piętnujesz mieszkańców? PomnikCi w głowie? Wpierw zrealizuj plany z kampanii bo naobiecywałeś góry złote. Drugi po Kopaczewskim z parciem na szkło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bob Przebudowniczy 6 27 dni temuocena: 100% 

  Gdyby przerobić ronda na kwadratowe, to każda z czterech uliczek ronda mogłaby mieć osobne imię. Wtedy starczyło by nazw dla wszystkich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jolka 5 27 dni temuocena: 15% 

  To, że każda ulica jest nazywana nazwiskami mężczyzn nie dzieli społeczeństwa, ale rondo nazwane imieniem zasłużonej kobiety już dzieli. Bełkot! Na poziomie Dariusza R.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 4 27 dni temuocena: 88% 

  Radni weźcie się do roboty a nie pierdołami się zajmujecie. Rondo jak rondo ruch okrężny. Może kuźwa budkę z lodami na środku postawcie i jest nazwa Lodziarnia. Wyjdźcie trochę do ludzi, miasto posprzątajcie bo od tego zdalnego sterowania miastem głowy wam fermentują. Pozdro

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 3 27 dni temuocena: 100% 

  Jeśli radni tak dbają o zgodę w społeczeństwie to czemu służy uchwała budowy pomnika zgłoszona przez Sławińskiego? Nie macie ważniejszych spraw ? Tylko ronda i pomniki wam w głowie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 2 27 dni temuocena: 100% 

  Nie nazywać. Polityka won od ruchu drogowego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tęczowym pomysłom NIE 1 27 dni temuocena: 56% 

  (...) /powinna posprzątać np. u siebie w domu.

  Edytowany: 27 dni temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3632 sekundy