REKLAMApluszak
REKLAMAbanieczka
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 kwietnia 2021, 09:18 komentarzy 40

(Fot. Info Iława.)

Grysowanie na gorąco - taką metodą są obecnie uzupełniane pozimowe ubytki w iławskich drogach. Szereg związanych z tą technologią problemów wymienili podczas poniedziałkowej sesji radni, jednak zastępca burmistrza bronił grysowania jako metody najskuteczniejszej, a do tego tańszej w porównaniu do konkurencyjnego naprawiania gorącą masą.

Na sprawę zwrócił uwagę radny Andrzej Rykaczewski. Nie krył swojego krytycznego stosunku względem stosowanej obecnie w mieście metody naprawy dróg.

- Dziury, które są na jezdni, zasypuje się kamieniami ze smołą. Daje to zamiast dziur wyboje. Po kilku dniach w tych miejscach znów mamy dziury, ponieważ w żaden sposób nie trzyma się to podłoża, a kamienie ze smołą leżą wzdłuż chodników. Pewnie dojdzie nam kolejny koszt sprzątania tych pobrudzonych smołą kamieni. Poza tym stwarza to niebezpieczeństwo w ruchu. Czy ktoś w mieście kontroluje te naprawy? Moim zdaniem jest to niepotrzebne. Żal patrzeć na takie marnotrawstwo - stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Iławie.

Zupełnie inną ocenę przedstawił zastępca burmistrza.

- Metoda grysowania, która jest stosowana w mieście, jest chyba najprostszą i najskuteczniejszą metodą uzupełniania ubytków w jezdni. Faktycznie jest usypywana trochę większa warstwa, ale z czasem się to zajeździ. Ja też jeżdżę po mieście i pracownicy kontrolują to na bieżąco - mówił Krzysztof Portjanko.

Wiceburmistrz odniósł się też do zarzutów związanych z bezpieczeństwem ruchu oraz porządkiem.

- Jeśli chodzi o stwarzanie niebezpieczeństwa, to takich sytuacji nie ma, jeśli użytkownicy poruszają się z dozwoloną w mieście prędkością - uważa Krzysztof Portjanko. - [Natomiast] nadmiar grysu trzeba po prostu usunąć i jest to uwzględnione w bieżącym utrzymaniu dróg. Owszem, zgadzam się, że są inne metody naprawy dróg. Jednak naprawa gorącą masą jest o wiele bardziej kosztowna, a ponadto wymaga wyłączenia dróg z ruchu - dodał zastępca burmistrza.

Jak podał, w Iławie takie remonty, metodą grysowania na gorąco, ruszyły w ubiegłym tygodniu. 

- Nie mówię, że to jest metoda doskonała, ale takiej nie ma. Mogą się zdarzyć problemy związane z wykonawstwem, czy materiałem - zaznaczył Krzysztof Portjanko.

Wyjaśnienia, chociaż dość obszerne, nie wszystkich przekonały. Entuzjastą grysowania nie jest kolejny radny, Wojciech Szymański.

- Ta technologia ma jeszcze jedną poważną wadę. Gdy jest ciepło, drobiny przyklejają się do karoserii i do felg, później trzeba to w specjalistyczny sposób usuwać - zauważył wiceprzewodniczący rady.

- Zgadzam się, że takie sytuacje mogą się zdarzać, jednak w przypadku naprawy masą na gorąco ten problem będzie jeszcze bardziej odczuwalny - "odbijał piłeczkę" zastępca burmistrza. - Mam doświadczenie budowy kilkunastu kilometrów dróg tą metodą. Jest więcej plusów - zapewniał. - Natomiast ewentualne problemy mogą wynikać z niewłaściwego wykonania.

Krzysztof Portjanko poprosił o zgłaszanie konkretnych miejsc, gdzie obserwowane są problemy. Jak zapewnił, na bieżąco będzie to weryfikowane. 

A Wy? Jesteście przekonani do grysowania na gorąco? Opinię możecie zostawić w komentarzu. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

40Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~podatnik 40 3 miesiące temuocena: 100% 

  ponawiam prosbe do radnych miasta Ilawa usuncie wreszcie tego nieudacznika Kopaczewskiego z fotela bo jak wszyscy widzimy ten czlowieczek tylko przynosi straty dla miasta - pokarzcie rozsadne ; stanowcze decyzje dla dobra naszego miasta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 39 3 miesiące temuocena: 100% 

  Proszę jeszcze o informację jaka firma wykonuje ta prace ponieważ po ich działaniach samochód jest ubrudzony w smole z tych kamyków... A ja za własne pieniądze nie będę tego czyścił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stare miasto 38 3 miesiące temuocena: 100% 

  Boże, jaki wstyd aby zrobić swojemu miastu takie coś! Dramat, albo zbyt wybujałe Ego włodarza i brak słuchania i brania pod uwagę opinii innych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Społecznik 37 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jaki Burmistrz takie łatanie dziur... wstyd p. Dawidzie. To kolejna Pana porażka... Może przestanie Pan podejmować decyzje, bo miasto nigdy tak nie wyglądało, jak teraz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca 36 3 miesiące temuocena: 100% 

  Portjanko może ryżem zaczniesz sypać? Jest ekologiczny tańszy chłonie wilgoć nie rysuje lakieru a nadmiar można zjeść na słono z solą drogową.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 35 3 miesiące temuocena: 100% 

  Cała karoseria w drobinkach smoły co się dzieje z tym miastem? Od zimy jeszcze piachu nie wysprzątali przy alei nad jeziorem pełno śmieci jeszcze zeszłorocznych. Szkoda gadać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jhh 34 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jak ktoś mi powie że to miasto turystyczne to leżę że śmiechu. Co tu takiego turystycznego...spalony młyn..śmierdzące ziemniaki...walący się most między dużym A małym jeziorem... dziurawe drogi i chodniki...aaa zapomniałem już wiem co błękitna laguna o nazwie Jeziorak taka flora. Lepiej się wejście za robotę i zachecajcie przedsiębiorców żeby nowe zakłady pracy w Iławie budowali ..Za wiadukty których niema za obwodnicę i za konkretny remont dróg w mieście

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Młody pesel 33 3 miesiące temuocena: 100% 

  Co się stało z Iławą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hhh 32 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wali sie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jabłko 31 3 miesiące temuocena: 100% 

  pajdokracja

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 30 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ogólnie to Iława wygląda jak jedna wielka dziura. I to przez cały rok. W zimę wioski byly lepiej odśnieżone niz miasto. Co do dróg to szkoda gadać. Jeszcze kupa smrodu z ziemiaczanki. Burdel pod śmietnikami. Pod sklepami pijaki i ćpuny szczególnie pod nocnymi. To ma być miasto turystyczne. Wątpię zeby turysta chcial wąchać smród zgnilych kartofli i oglądać pijackie mordy zaszczane. I jeszcze jakaś krzycząca babe na rondzie w środku miasta. Wstyd!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianka 29 3 miesiące temuocena: 100% 

  Nareszcie wiem skąd to dziadostwo leżące na drodze i chodnikach. Jako ...blondynka, myślałam, że grad w stanie stałym ,który ostatnio nawiedził Iławę i ostał się na ulicach. A tu..takie wyjaśnienia wice burmistrza Iławy. Chodzę ulicą Dąbrowskiego codziennie do pracy, te małe kamienie , leżące na chodnikach, wbijają mi się w podeszwy butów i idę jak na gwoździach. Ponadto jadące ulicą samochody rozbryzgują te kamyki i patrzę tylko, by nie dostać w ..oko. Bo twarz zasłaniam maseczką. Zapraszam p. Portjanko na... spacer ze mną. Zobaczy czy mam rację. Tylko...on nie czyta tych komentarzy. A .. szkoda.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 28 3 miesiące temuocena: 100% 

  Nie rozumiem jednego. Od początku nasze drogi zostały wykonane nieprawidłowo. Powie to każda osoba, która nie zna się na technologii, bo nie musi, ale widać to gołym okiem. Na usługi jest gwarancja. Dlaczego zatem osoby odpowiedzialne za kontrakt nie interweniowały ????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koko 27 3 miesiące temuocena: 75% 

  WASZA ZASTĘPCZYNI POTRAFI TYLKO NAWIJAĆ TEKSTY GODZINAMI. TYLKO ZE NIKT TEGO NIE ROZUMIE CO ONA CHCE. JAK MOŻNA NA PROSTE PYTANIE NAWIJAĆ 5-10 MINUT, ZRESZTĄ BURMISTRZ PODOBNIE SIĘ POPISUJE. OCZYWIŚCIE PANI EWA ZE STRAGO MIASTA PODOBNIE. A ten od was FORYŚ Z TYMI JEGO PYTANIAMI...BEZ SENSU. OSTATNIO PACZKOWSKI SIĘ ROZKRĘCIŁ DO GADKI SŁOTKIEJ I MŚCIWEJ W STOSUNKU DO RADNEGO JEDNEGO - nie ładnie panie radny JEDYNY PAN MŁOTEK MÓWI DO RZECZY I KRÓTKO.Słuchajcie przez Internet to was szlak trafi, dlatego pewno nie lubicie ich słuchać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 26 3 miesiące temu

  Młotek to aparatczyk PO.Teraz trzeba wybrać na burmistrza osobę niezależną,z doświadczeniem samorządowym i w określonym wieku,ale nie drugiego chłopca...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 25 3 miesiące temu

  Oj POTRAFI... zapytaj zastraszonych pracownikow...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca 24 3 miesiące temuocena: 80% 

  Młotek na burmistrza, kopaczewski na bezrobocie, radni do dymisji. Na radnych poinpowinny być jakieś minimalne testy na inteligencję. Obyłoby się bez Forysiów, Hatałów, Rozborskich i innych tego typu. Tyle, że idioci lubią wybierać idiotów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 23 3 miesiące temuocena: 100% 

  Cała prawda...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mamed 22 3 miesiące temuocena: 100% 

  K....a mam mnostwo odprysków na lakierze i nad błotnikami oraz na drzwiach kropki smoły, które nie chcą zejść... Zastępco bobaska podaj adres to podjadę żebyś to usunął !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bez nicku 21 3 miesiące temuocena: 91% 

  Niech ten pan tą metodą uzupełni sobie ubytki w m...gu. A nasi włodarze jak chcą coś robić dla miasta to niech robią to raz a dobrze a nie tylko na odpieprz, skoro mamy pieniądze na AZS Olsztyn to miejmy i na drogi, bo będzie wstyd że taki wielki klub i jego kibice jeżdżą u nas po dziurawy drogach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 20 3 miesiące temuocena: 100% 

  Tak oczywiscie ze to jest jedna z naprostrzych i najtanszych metod ale pod jednym waeunkiem Musi Byc Odpowoednia temperatura!!!! Dlatego grys nie trzymaja sie nawierzchni chyba najbardziej nieudolny drogowiec to wie. Jakby bylo powyzej 15 st i slonce to jest efekt a nie teraz!!! Nad ranem minus i w dzien zzaledwie kilka stopni zal zal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 19 3 miesiące temuocena: 100% 

  Niech przejedzie się jeden z drugim jednośladem na zakręcie, i jak się na tych kamieniach nie wyłoży to osobiście zwrócę honor.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ktoś 18 3 miesiące temuocena: 100% 

  Szkoda kasy na to bo po paru dniach i tak jest nadal dziura,a kamienie po takiej naprawie stważają niebezpieczeństwo w ruchu,kamienie przyklejają się do opon i bryzgają po szybach aut jadących z tyłu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 17 3 miesiące temuocena: 67% 

  Portjanko ty dalej mentalnie w gminie jesteś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Droga 16 3 miesiące temuocena: 50% 

  Dobrze że łatają ale muszą mieć lepszą technologię łatania,drogi robili komuniści w taniej technologii.kasa szła na wódkę i komunistyczne ordery.teraz należy stosować dobrą technologię naprawy dróg

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hhh 15 3 miesiące temuocena: 75% 

  Po co wydawać kasę na drogi lepiej dofinansować AZS Olsztyn. Na promocję dziurawych dróg

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hhh 14 3 miesiące temuocena: 100% 

  Iławą żądzo niekompetentni ludzie . Naprawa czymś takim dróg wygląda katastrofalne. Jak wjade na coś takiego to po 1 kamyczki mogo odbić się na inne auto jadąc nawet 50km . Po 2 niejest rowne. I po 3 za parę miesięcy będzie znowu dziura bo się wszystko rozleci. Ale o czym my mówimy jak burmistrz woli przeznaczyć kasę na inne miasto

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Długoletni wyborca 13 3 miesiące temuocena: 50% 

  Jeśli to saię podoba władzom bo jest to metoda najtańsza to można wrócić do epoki kamienia łupanego lub nic nie robić ale środki wydatkowane w naszym imieniu winny być wydatkowane w sposób racjonalny gospodarcza winna być troska przecież udowodniono , że co jest niby tanie jest w późniejszym okresie droższe tak nie postępuje dobry gospodarz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cinek 12 3 miesiące temuocena: 100% 

  Reasumując wywód Pana Zastępcy, to użytkownicy dróg wszystkiemu są winni, i basta. Niech Pan Szanowny Zastępca pojeździe więc prywatnym autem po ulicach miasta, zarówno w trakcie wykonywanych takich prac jak i po ich wykonaniu i zobaczymy jak będzie wyglądało auto, bo spier... ten grysik z tych wyżłobień, aż miło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jhh 11 3 miesiące temuocena: 38% 

  Proponowałbym żeby domi pospacerowala po tym kamiuszczku. Utwardzenie gwarantowane.a i jeszcze Biedronia bym dołączył i tęczę nad asfaltem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Burmistrz i ta cała rada to jedna wielka pomyłka. Centrum miasta wygląda jak wjazd do pgru. Ul Kopernika jak tory kolejowe. O innych nie wspomnę! Może niech pomniki pamięci stawiają na środku jezdni w celu spowolnienia ruchu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 9 3 miesiące temuocena: 100% 

  gwarancja takich napraw to ok. 6 miesięcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twój nick 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  6 dni, a właściwie do pierwszego ulewnego deszczu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 7 3 miesiące temuocena: 100% 

  A jakie koszty ponosimy i jaka metoda jest to policzone?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vlad Palovnik 6 3 miesiące temuocena: 92% 

  Pan Portjanko mistrz od drogownictwa. U nas we wsi przez 10 lat naprawiał drogę gruntową sypiąc piach z kamieniami. Efekt: po tygodniu suszy wiatr rozwiał piach, po pierwszym deszczu woda go wypłukała. Dziury w drodze jak były tak pozostawały. Inną metodą było zasypywanie dziur przez kilku gości, którzy szli za ciągnikiem z przyczepą i łopatą sypali kamienie z piaskiem w dziury i udeptywali gumiakiem. Efekt jak wyżej. I tak było kilka razy w roku. Koszty tych pseudo-napraw to były każdorazowo grube tysiące. Oni są mentalnie i pod względem wiedzy i kompetencji w głębokim PRL-u.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ponadto przy hamowaniu łatwo o poślizg, czego doznałem ale nic się nie stało przy wolnej jeździe. Lachy posypanego żwiru ze smołą bywają na wielu przestrzeniach bardzo długie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vlad Palovnik 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Na zakręcie jadąc zgodnie z przepisami masz zero przyczepności.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jon 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ta pani to pomyłka na stanowisku zcy burmistrza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Najgorsza z metod, nawet nie technologii Taki sposób należy do paskudztwa, nie roboty. Powstają pierw placki w górę, a po niedługim czasie wyżłobienia. Jedne i drugie odczuwane są podczas jazdy samochodem. Najlepsza technologia to powiem tak: zaasfaltowanie czyli wyrównanie z asfaltem prawdziwym i dopiero będzie trzymać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rot 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  popękany asfalt zostaje ul. Matejki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3497 sekundy