REKLAMAWardrom
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 kwietnia 2021, 14:40 komentarzy 5
Autorem tras po Pojezierzu Iławskim, które będziemy Wam polecać na weekendowe wyprawy tej wiosny i tego lata, jest podróżnik z Iławy Krzysztof Zakreta.

Autorem tras po Pojezierzu Iławskim, które będziemy Wam polecać na weekendowe wyprawy tej wiosny i tego lata, jest podróżnik z Iławy Krzysztof Zakreta.

31-kilometrowym "Szlakiem Autorytetów" poprowadzi pierwsza wyprawa z nowego podróżniczo-rekreacyjnego cyklu realizowanego przez portal www.infoilawa.pl we współpracy z iławskim podróżnikiem Krzysztofem Zakretą.

"InfoWyprawa z Krzysztofem Zakretą: Poznaj najpiękniejsze i najciekawsze szlaki Pojezierza Iławskiego" - tak nazywa się nowy wiosenno-letni cykl wycieczek, które przybliżą zarówno mieszkańcom, jak i gościom turystyczne atrakcje naszej wspólnej małej Ojczyzny.

Pierwszy odcinek cyklu, wycieczkę "Szlakiem autorytetów", polecamy Wam na majówkę. Przedłużony świąteczny weekend może się stać okazją do przemierzenia tego szlaku prywatnie w gronie rodzinnym albo z przyjaciółmi - wszystkie wskazówki, które pomogą Wam w nawigacji, znajdziecie na załączonym materiale wideo. A jeśli macie chęć, to zapraszamy do pokonania "Szlaku Autorytetów" podczas rowerowej wyprawy "Szlakiem Autorytetów" z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim - start już w najbliższą niedzielę, 2 maja o godzinie 12:00 sprzed iławskiego ratusza.

Do aktywnego korzystania z przewodników zaprasza też autor tras, iławianin Krzysztof Zakreta. Jak powstały i jaki całemu cyklowi przyświeca cel - o tym wszystkim iławski podróżnik pisze poniżej.

W kwietniu 2004 roku, po czterech latach moich wypraw rowerowych po Pojezierzu Iławskim, opisywaniu, fotografowaniu, z okazji 700-lecia powstania miast Iława i Zalewo powstał przewodnik i poradnik (nie tylko) rowerzysty "Kierunek: Pojezierze Iławskie". Zawiera on 1 813 km opracowanych przeze mnie szlaków, tj. 30 tras rowerowych rozpoczynających się i kończących w Iławie oraz 9 tras rozpoczynających się i kończących w Zalewie. 

Inaugurując jubileusz 700-lecia powstania Iławy, udałem się w moją 58. rowerową wyprawę o długości 1 845 km z Iławy do Watykanu. W dniu 12 maja 2004 r. w Watykanie podczas audiencji generalnej egzemplarze przewodnika przekazałem papieżowi Janowi Pawłowi II i abp. Stanisławowi Dziwiszowi. 

W 2006 roku powstało uzupełnienie tego przewodnika, który zawiera dodatkowo 24 trasy turystyczne o długości 2 127 km. W przewodniku znalazły się trasy rowerowe, wodne i jedna lotnicza. Powstaniu przewodnika przyświecał cel, aby uczynić Iławę rowerową stolicą Polski. Zapewne gdyby wówczas mój entuzjazm i wykonaną pracę podchwycili iławscy włodarze, cel zostałby osiągnięty. Iława - rowerowa stolica Polski - to byłby znakomity produkt turystyczny i promocyjny. 

Obserwując, ile do dziś przybyło w Iławie i okolicach sympatyków roweru, rozbudowę miejskich i gminnych ścieżek rowerowych oraz to, jak wiele odbywa się tu imprez rowerowych, jestem przekonany, że obecnie Iława jest co najmniej lokalną stolicą rowerową.

Lata mijały, zawsze gdzieś w głowie miałem pomysł, aby w dalekiej przyszłości ponownie przemierzyć opracowane trasy, obserwować, utrwalać zmiany i rozkoszować się pięknem Pojezierza Iławskiego. Raczej był to odległy pomysł, pomysł na emeryturę. W 2020 roku cały świat, również Polskę, ogarnęła pandemia śmiertelnego wirusa Covid-19.  Obciążony obostrzeniami i zakazami wyjść, w świetle i cieple wiosennego słońca postanowiłem realizować dawne marzenie. Tak zaczęła się moja nowa przygoda, rozpocząłem przemierzać pieszo (bo rowerem za łatwo) moje szlaki z przewodnika. Tak powstał cykl filmów, które poprowadzą mieszkańców i turystów po atrakcjach naszych okolic.  

Zbliża się majowy długi weekend, wspólnie z Info Iława pragnę zaproponować Państwu szlak, który z sugestii lokalnej działaczki społecznej śp. Gertrudy Otulak opracowałem w 2006 roku.

70. opracowana moja trasa, 31-kilometrowy "Szlak Autorytetów" przemierza po miejscach związanych z życiem osób, z których jesteśmy dumni: noblisty Emila von Behringa i papieża Jana Pawła II. Szlak rozpoczyna się przed iławskim „białym kościołem”, biegnie przez Dziarny, Ławice, Rudzienice, Tynwałd, Jezierzyce, Szałkowo do iławskiego „czerwonego kościoła”. Przemierzyć go można pieszo, biegnąc, rowerem, lub samochodem. Na trasie znajdziemy liczne atrakcje: jeziora, plaże, place zabaw, gospodarstwa agroturystyczne, izbę pamięci noblisty i Izbę Pruską, stary cmentarz, kościoły, kapliczki, dawny dwór, Papieską Kalwarię Pojezierza Iławskiego, miejsce pobytu kard. Wojtyły i ratusz miejski. 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie :-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu film, który podczas pieszej wyprawy zrealizowałem. Poprowadzi on Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy.  

Wszystkim zainteresowanym polecam rowerową wyprawę "Szlakiem Autorytetów" z przewodnikiem miejskim PTTK Dariuszem Paczkowskim i zapraszam 2 maja 2021 roku. Start o godzinie 12.00 spod iławskiego ratusza.

Na obecną chwilę, od poniedziałku 26 IV sport można uprawiać na świeżym powietrzu w grupach do 25 osób, wliczając dzieci i młodzież, nie licząc osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepień szczepionką przeciw Covid-19. Nadal obowiązuje dystans 1,5 m, dezynfekcja i maseczka. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzyści poruszają się po drogach publicznych, jeżeli nie stwarza to zagrożenia, w kolumnach dwóch jednośladów, w grupach po 15 jednośladów, z 200-metrowym odstępem między grupami.

Krzysztof Zakreta

Startuje "InfoWyprawa z Krzysztofem Zakretą: Poznaj najpiękniejsze i najciekawsze szlaki Pojezierza Iławskiego". Polecamy na długi majowy weekend (i nie tylko): wybierz się na wycieczkę "Szlakiem autorytetów".

ZAPOWIEDŹ:

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Krzysztof 5 14 dni temu

  Przewodnik turystyczny PTTK Dariusz Paczkowski informuje: ODWOŁUJEMY DZISIEJSZĄ WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obiektywny 4 16 dni temuocena: 25% 

  zapraszamy juz nie smierdzi:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Turysta. 3 16 dni temuocena: 60% 

  Świetna inicjatywa, aż żałuję, że nie będę w tym czasie w Iławie. Przyjeżdżam tam turystycznie, chociaż ostatni mój pobyt był przepełniony ogromnym smrodem i wściekłość mnie zalewała, że w tam fajnym miejscu ktoś pozwala na coś takiego. Przez ten smród katar ciekł mi z kosa i przestał dopiero po ucieczce z miasta. Mam nadzieję, że opanowano tych co tak smrodzą w mieście, bo jeśli nie, to miasto turystycznie umrze, zanim się w pełni narodziło. Za jakiś czas znowu odwiedzę Iławę, oby była z czystym powietrzem, czego wszystkim życzę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spoczko 2 15 dni temuocena: 50% 

  a cóż to za pierdolamento powyższe . jak ci śmierdzi to wybywaj stąd i powąchaj pekińskich , bądź moskiewskich zapachów

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 1 15 dni temuocena: 100% 

  Mam nadzieję, że ten komentarz prezes ziemniaczanki powiesi sobie nad łóżkiem i wstając rano patrząc w lustro każdego dnia kampanijnego z uśmiechem powie do siebie - nie jestem zmorą mieszkańców i turystów tego miasta. Tego życzę wszystkim. Pozdrawiam. Zapraszamy do Iławy!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3261 sekundy