REKLAMAWardrom
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 maja 2021, 11:46 komentarzy 5

(Fot. Lasy Państwowe.)

Teraz łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych. Także na terenie kompleksów leśnych pod naszym miastem wyznaczono miejsca do legalnych noclegów na łonie natury.

Lasy Państwowe wyznaczyły już w 425 nadleśnictwach specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca są do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczył ok. 1500 ha.

Na poniższych mapach można zobaczyć, gdzie dokładnie w powiecie iławskim leśnicy wyznaczyli miejsca na nocleg na dziko w ramach programu "Zanocuj w lesie".

Red. kontakt@infoilawa.pl na podstawie lasy.gov.pl.
Mapy: Bank Danych o Lasach.

„Zanocuj w lesie"! To lokalne tereny wyznaczone na leśny bushcraft i surwiwal.

Ilość zdjęć 4

Więcej o programie „Zanocuj w lesie"

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w lutym wydał stosowną decyzję.

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub więcej niż dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka. 

- Uważamy, że decyzja o kontynuacji i rozszerzeniu projektu jest wspólnym sukcesem środowisk osób związanych z surwiwalem/bushcraftem oraz samych leśników. Jest również doskonałą informacją dla wszystkich miłośników lasu. Mamy nadzieję, że rozwój projektu przyczyni się do upowszechniania idei etyki outdoorowej, stanowiącej dotychczasowy fundament funkcjonowania obszarów pilotażowych. Jesteśmy przekonani, że postępowanie zgodne z siedmioma zasadami Leave No Trace, na stałe wpisze się w leśny savoir-vivre świadomych i odpowiedzialnych użytkowników lasu – mówi Przemysław Płoskonka, rzecznik Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Mimo to idea „włóczenia się w dziczy” stanowiła wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców wypracowały nowatorskie rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. ha lasów.

Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.

W trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu. Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników, jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich, którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób, które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Za: lasy.gov.pl.

REKLAMAGaleria

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~iławianin 35 5 14 dni temuocena: 91% 

  " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" - pisał już XVI w. ojciec naszego narodowego pisania po polsku, imć Mikołaj Rej z Nagłowic. Więc jaki "bushcrfaft" państwo pseudo leśnicy? Języka polskiego wam w gębach nie stało? Czy nie lepiej zamiast idiotycznego "krzaczastego rzemiosła" po angielsku, zachęcać np. do biwakowania w krzakach lub zajęć terenowych w dziczy? Tacy z was szemrani patrioci, że nawet nie potraficie wysłowić się po polsku, woląc posługiwać się jakimś zapożyczonym bełkotem, o znaczeniu którego raczej nie macie zielonego pojęcia? A poza tym do jakich lasów zapraszacie na swe "krzaczaste rzemiosło"? Przecież znaczną ich część, nazywaną przez was pogardliwie "masą drzewną", zdążyliście już w barbarzyński sposób wyrżnąć, wywieźć i przerobić na forsę dla waszych prywatnych kieszeni. Choć nie są one własnością waszą, lecz całego społeczeństwa. Podobno...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do autochtona 4 13 dni temuocena: 78% 

  A proszę się przejść np. do iławskiej galerii lub też odbyć spacer miejscowymi ulicami, by poczytać sobie często idiotyczne nazwy przeróżnych tzw. boutique`ów lub witryn sklepów, najczęściej z damskimi ciuchami. Bo innych właściwie prawie nie ma. Tam dopiero w ich nazwach jest popis śmiesznego zadęcia, infantylizmu i wysyp "zagranicznozny", nierzadko wręcz z błędami ortograficznymi. Lub też poczytać o przeróżnych kompletnie głupich nazwach różnych dziwacznych zabiegów odprawianych w równie dziwacznych zakładach do pielęgnacji damskich szponów, piór czy powłok cielesnych. A tych ostatnio w każdym mieście i każdej pipidówce wręcz bez liku. Bez przysłowiowej "pólitry" żaden normalny facet nie zrozumie o co w tym wszystkim chodzi. Poza tym, że jego żona lub inna połowica wyrzuca tam systematycznie w błoto poważną fortunę. Często z przeróżnych 500-plusów. A języka polskiego w tym wszystkim nie uświadczysz już za grosz. Rej z Nagłowic w grobie się przewraca ze słusznego oburzenia...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 3 14 dni temuocena: 93% 

  Masz rację, ale nic na to nie poradzisz. Old man yelling at cloud. Mamy już (z)buking, teraz buszkraft, o iwentach nie wspomnę. Będzie tylko lepiej/gorzej. Pora kupić popcorn, przepraszam prażoną kukurydzę i rozsiąść się wygodnie na sofie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 2 14 dni temuocena: 84% 

  MAMY TOTALNY WYRĄB LASÓWA WMAWIAJĄ NAM ZE TO MĄDRA I PLANOWANA GOSPODARKA DRZEWEM. CI CO ŚPIĄ PO LASACH TO PRÓSZĄ OGIEŃ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Semja 1 14 dni temuocena: 96% 

  Trzeba się pospieszyć, bo niedługo już lasów nie będzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.487 sekundy