REKLAMAGoguś
REKLAMAGabinet Okulistyczny Helena Tretau
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 maja 2021, 12:18 komentarzy 1

(Fot. WOPR Iława.)

Dwóm załogom, które przez awarie silników i porywisty wiatr potrzebowały wczoraj (w niedzielę, 2 maja) na Jezioraku wsparcia, udzielili pomocy ratownicy z iławskiego oddziału WOPR.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godzinie 17:50. Ratownicy zostali powiadomieni o awarii silnika jachtu żaglowego.

- Przez silny wiatr i bardzo trudne warunki, załoga miała problem z dopłynięciem do bezpiecznego miejsca, nie potrafiła również dokładnie określić swojego położenia. Z Iławy wysłano jednostkę N-101 z ratownikami na pokładzie - relacjonują ratownicy z iławskiego WOPR. - Aplikacja „Ratunek”, z której korzystali poszkodowani, wskazała miejsce, z którego dokonano zgłoszenia. W miejscu zdarzenia nie zastano jednak nikogo. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że załoga uporała się z awarią i płynęła w stronę brzegu. Ratownicy odeskortowali łódź do Siemian i wrócili do bazy w Iławie.

Kolejne zgłoszenie z okolic Siemian, które nadali dwaj żeglarze o godz. 19:00, brzmiało bardzo podobnie: awaria silnika łodzi przy silnym wietrze oraz wysokie fale zniosły jednostkę w stronę brzegu, uniemożliwiając dalszą żeglugę. Działania WOPR w miejscu zdarzenia (na wschód od ośrodka „Promyczek”), polegały na wydobyciu jednostki z miejsca niebezpiecznego i odholowaniu jej do najbliższego portu w Siemianach. Powrót z działań nastąpił o godz. 20:30 w ekstremalnych warunkach pogodowych (śnieżyca, niebezpieczne podmuchy wiatru i falowanie).

- Apelujemy do wszelkich wodniaków o sprawdzanie prognoz pogody przed i w trakcie każdego rejsu. Jest to podstawowa zasada bezpiecznej żeglugi. Gdy meteogramy wskazują na załamanie pogody, zaplanujmy krótszy rejs, spłyńmy wcześniej do portu, uwzględnijmy przystanek na przeczekanie niebezpiecznej sytuacji w odpowiednim  miejscu - radzą ratownicy.

W przypadku wzywania służb ratunkowych utrzymujmy kontakt telefoniczny z ratownikami, informujmy o zmieniającej się sytuacji i naszej lokalizacji – ułatwi to szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia.


Iławskie WOPR jest już w gotowości do niesienia pomocy na Jezioraku. Przypominamy o numerach ratunkowych: 601 100 100, 984 lub 112.


Tak wyglądały łodzie WOPR po zakończonych działaniach.
Red. kontakt@infoilawa.pl na podstawie: WOPR Iława.
Zdjęcia: WOPR Iława.

REKLAMALady D

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~zainteresowany 1 12 dni temuocena: 100% 

    Żeby wyciągnąć jacht z trzcin, ratownik w suchym skafandrze wchodził do wody w warunkach jak na zdjęciach. To miedzy innymi dlatego potrzebny jest nam ocieplacz do suchego skafandra. Niestety nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, skoro padają argumenty, że przecież pracujemy latem, jak jest ciepło...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3221 sekundy