REKLAMAPatrz
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 maja 2021, 14:47 komentarzy 152

(Fot. Info Iława.)

"Uwzględnienie zmiany lokalizacji obelisku upamiętniającego ofiary terroru komunistycznego" - o to proszą w swojej petycji, którą zaadresowali do burmistrza i Rady Miejskiej w Iławie, mieszkańcy bloku na ulicy Kościuszki 9 w Iławie.

Według informacji portalu www.infoilawa.pl petycję, datowaną na 27 kwietnia, podpisało 17 osób. To mieszkańcy 11 z 12 lokali mieszkalnych, które znajdują się w tym budynku.

O czym piszą mieszkańcy w swojej petycji? Mówiąc wprost, nie chcą mieć pod oknami tablicy upamiętniającej komunistyczny terror. Na ustawienie głazu z taką tablicą w pobliżu bloku, ale na terenie miejskim, o co zabiegał radny Tomasz Sławiński, Rada Miejska w Iławie już wyraziła zgodę. Podczas głosowania w dniu 26 kwietnia tylko Edward Bojko, Ewa Jackowska, Aneta Rychlik i Martyna Wyżlic byli "przeciw", a Elżbieta Prasek wstrzymała się od głosu. 

Teraz, po tym, jak mieszkańcy przygotowali petycję, radni pochylą się nad tą sprawą jeszcze raz.

W petycji czytamy, że mieszkańcy czują, iż pominięto ich przy podejmowaniu decyzji, która może wpłynąć na jakość ich życia. Uważają za niewłaściwe, iż o sprawie dowiedzieli się w większości z mediów. 

- Nie negujemy takiej potrzeby, nie negujemy historii i tragicznych zdarzeń, których areną stał się budynek, w którym obecnie mieszkamy - piszą sygnatariusze petycji. - Niemniej jest nam zwyczajnie przykro, tak po ludzku, że nikt nie pomyślał, żeby nas o tym fakcie powiadomić.

Mieszkańcy obawiają się m.in. o bezpieczeństwo. Nie do końca satysfakcjonuje ich zapewnienie radnego Tomasza Sławińskiego, złożone podczas sesji, że przyszły pomnik będzie objęty zasięgiem kamer monitoringu.

- Czy niemal pod naszymi oknami będą składane wieńce, będą paliły się znicze, odbywały się uroczystości zorganizowane lub spontaniczne? - pytają. - Czy to nie zakłóci naszego spokoju, również tego psychicznego? Czy nie znajdą się osoby, które zaczną utożsamiać obecnych mieszkańców z byłymi pracownikami tego niechlubnego miejsca? Jak postawienie [tej] tablicy wpłynie na naszą psychikę? Czy nasza świadomość tego miejsca nie wystarczy i musimy codziennie czytać o ofiarach torturowanych i więzionych w tym budynku? Co z lokatorami, którzy wprowadzili się tutaj na przestrzeni 10-20 lat i nie wiedzieli o jego przeszłości? Co z właścicielami mieszkań, którzy będą chcieli je sprzedać już po postawieniu obelisku? Czy ceny nieruchomości spadną? - wymieniają swoje obawy osoby, które podpisały się pod petycją.

Jako możliwą inną lokalizację obelisku mieszkańcy Kościuszki 9 proponują pobliskie miasteczko ruchu drogowego. 

- Możecie nas podejrzewać o złą wolę, ignorancję - piszą do radnych, podsumowując swoje postulaty. - A o co my możemy podejrzewać Was? Przynajmniej o brak empatii. Jesteśmy ludźmi. Mieszkamy w tym budynku czasami z pokolenia na pokolenie. Dlaczego prawda historyczna ma być ważniejsza od naszego dobrostanu? - pytają.

Te właśnie racje: fakty historyczne oraz potrzebę edukowania w tym zakresie i upamiętniania ofiar oraz sprzeciw określonej grupy mieszkańców, będą musieli zważyć radni, którzy wkrótce zajmą się tą petycją.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPakersi

152Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~SZP,ZWZ-AK,ROAK,WiN,NSZ-NZW,S”W” 152 2 dni temuocena: 100% 

  Warto się zapoznać: „Odezwa Rady Jedności Narodowej do narodu polskiego i narodów sprzymierzonych”....- To ostatni głos Polskiego Państwa Podziemnego. Oto dlaczego potrzebne są miejsca i pomniki pamięci.... w: polishfreedom.pl/dokument/odezwa-rady-jednosci-narodowej-do-narodu-polskiego-i-narodow-sprzymierzonych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 151 2 dni temuocena: 40% 

  Ale się rozbrykano...zaraz będzie wyciągane sprawy rodzinne kto z kim i dlaczego nie był po dobrej (!,?) stronie w bitwie pod Grunwaldem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~(...) 150 2 dni temuocena: 100% 

  Miasto cały czas z tradycją po partyjną PZPRu, po milicyjną MO, po ormowską ORMO, po zomowską ZOMO, po strażniczo-więzienną, ubecko-esbowską UB-SB... Dlaczego nasze dzieci muszą - Stan Wojenny - „czcić” mundurami ludowego wojska i formacją PRLu?... A gdzie pomnik pamięci - Solidarność? Gdzie pamięć o żołnierzach wyklętych AK? Gdzie pamięć Piłsudskiego i plebiscytu? Gdzie pamięć wywożonych wagonami na Wschód? - (często z Działdowa żołnierze AK)? Gdzie grupy rekonstr. żołnierzy AK, NSZ dla naszej młodzieży (pamięci żołnierzy AK w naszych lasach)? Gdzie Archiwum i Muzeum? Gdzie miejsce muzealno-obozowe i Golgota, tablica, krzyż na -zatorzu- (ul. kolejowa) w miejscu spoczynku umęczonych więźniów polskich i innych podczas II wojny (często z obozu Stutthof - gdzie byli m.in. żołnierze AK, TOW Gryfa Pomorskiego)... Nie wiemy wszystkiego. Zamiast wspominać PZPR w „tubie- kolejowej”... może warto się zastanowić czy jest prowadzona prawidłowa polityka historyczna w naszym mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~(...) 149 2 dni temuocena: 67% 

  Szanowni Państwo - proszę zwrócić uwagę na takie określenia, które mieszają w głowie. A pochodzą z lewackich źródeł jak chociażby pismo - Liberté! - której nazwa mówi już sama za siebie. Ktoś przestrzega:...„LEKARZA !!!...Bolszewizm prawicowy ??? to jest FASZYZM !!!...Bolszewizm lewicowy ??? to jest KOMUNIZM !!!...liberalizm lewicowy ??? to jest SOCJALIZM !!!...Liberalizm prawicowy !!! to jest KAPITALIZM !!!...Zawarta schizofrenia w artykule jest WYMOWNA !!!”... - Oby przy okazji pomnika pamięci ofiar komunizmu nie wykorzystano politycznie tej uroczystości do nie wiadomo jakich celów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 148 3 dni temuocena: 33% 

  Oczywiście, że istnieje bolszewizm prawicowy. Różne ONR czy RN....I to widać bardzo jak się w Polsce panoszy.....jest to najgorsze połączenie wszelkiej maści radykalizmów. Z patriotyzmem na pewno ma to mało wspólnego...Upamiętnienie jest ważne.....może park pamięci.....edukacyjne tablice.....itd. Ta cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny i tylko tyle. Urzędnicy z magistratu, radni czy lokalni działacze chcą ubić swoje interesy. Kto, kogo i dlaczego. Już czuć wybory.....a zwykłych ludzi ma się gdzieś.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~(...) 147 4 dni temuocena: 60% 

  Tomek, Romek i Atomek - Ty „bolszewiku lewicowy” posłuchaj: - Tak w ogóle to chodzi o postawienie w Iławie pierwszego w historii pomnika pamięci ofiar komunizmu - a czekamy na pomnik żołnierzy wyklętych z orłem polskim w koronie i inne patriotyczne pomniki. Nie jesteśmy ...„landem” ...żeby udawać, że tu tylko turystyka europejska obowiązuje dla bogatych. Nie istnieje żaden „bolszewizm prawicowy” - jest to lewackie kłamstwo. Istnieje „bolszewizm lewicowy” - dzisiaj w różnych kolorach marksistowskich ... przykład marszu kobiet „czarnych wdów” i krzyki: ...dym w kościołach... itd. To jest dopiero bolszewizm i żaden prawicowy... tylko lewacki i nie ma to nic wspólnego z patriotami prawdziwymi Polakami Polski Niepodległej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 146 4 dni temuocena: 38% 

  Lewy....bosz...widzisz i nie grzmisz.....proponuję wszystko pisać wielką literą... im więcej wielkich liter tym bardziej będziesz Polakiem. I więcej wykrzykników. Tym lepiej. Polskę trzeba mieć w sercu, nie w ślinie...nie w środkowym palcu, nie w nienawiści, Nie wiem, gdzie ty widzisz pokomunistów, agentów TW...(no chyba że Balbina czyli JK idąc tym tropem)......ci co najgłośniej krzyczą najszybciej uciekają....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 145 4 dni temuocena: 57% 

  „SAMOKRYTYKĘ” - to robili pod przymusem komuniści i partyjniacy! Albo ludzie zniewoleni pod strachem! A my jesteśmy Polakami! Potomkami i spadkobiercami Etosu Żołnierzy Armii Krajowej! Niech żyje wolna i Niepodległa Polska! A my służymy Bogu i Ojczyźnie! I zamiast bezimiennych miejsc, ukrytych i zaginionych naszych bohaterów - ofiar komunizmu - żołnierzy niezłomnych i wyklętych i ich bliskich, Polaków ... - postawmy wreszcie pomnik pamięci w tym mieście Iławie! Nie będziemy służyć postkomunistom, resortowym dzieciom i TW oraz tym wszystkim, którzy nie czują się Polakami Patriotami!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 144 5 dni temuocena: 67% 

  Przepraszam... już nie będę....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 143 5 dni temuocena: 36% 

  Nikt chyba nie neguje pomnika ofiar. Ofiar tych bydlaków komunistycznych. Jest straszne, że coraz mniej osób pamięta naszą trudną historię. Chodzi o to, że nikt nie raczył poinformować mieszkańców bloku o inicjatywie radnego. Mam lepszy pomysł - nazwać rondo obok bloku np. Pamięci ofiar komunizmu. Albo miasteczko ruchu drogowego zamienić na park pamięci z prawdziwego zdarzenia. Koncepcje mogą być różne. A nie....ja jestem radny to mogę wszystko....radny ma służyć a nie się szarogęsić...(Chociaż patrząc na wzór z góry....patologia w rządzie to i idzie na dół). Dialog. Dialog. I jeszcze jedno ten smrodek dydaktyczny sobie zostaw dla ......(...)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 142 5 dni temuocena: 60% 

  Dziękuję. Szczęście, że Melchior Wańkowicz pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, bezpośrednio po wojnie wydał swoją najbardziej znaną książkę – „Bitwę o Monte Cassino” – dzieło o największej bitwie tego korpusu w 1944 roku. Ale napisał też - „Opierzona Rewolucja” - ... I tak właśnie w tym momencie myślę, kiedy to ludzie nie wiedzą kim byli, kim są i kim powinni być i że pamięć i historia naszej Ojczyzny i cześć dla bohaterów jest im do niczego potrzebna bo teraz chcą żyć nowocześnie. Więc po co komu jeszcze jeden pomnik - zresztą pierwszy w powojennej historii - pamięci ofiar komunizmu - w naszym mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 141 5 dni temuocena: 29% 

  Do Lewy Sierpowy Na Swaroga...niektórym już tu zupełnie....poszło w nogi. Po co cytujesz mi swoich mentalnych idoli?Czym się różni bolszewizm sowiecki od bolszewizmu narodowego. Najgorsi są Ci, co są przekonani o swojej wyższości...czy to rasowej, religijnej, narodowej....o swojej jedynej prawdzie. Przekonanie, że to my jesteśmy najlepsi, najmądrzejsi....a tak naprawdę to kundlizm..."Melchior Wańkowicz ukuł w swoim czasie określenie kundlizmu. Nawiązując do swojskiego kundla. Nie o sympatyczne zwierzę jednak chodzi. Kundlizm jest przeciwieństwem szlachetności. Jest zaprzeczeniem szczerości, autentyzmu, bezinteresowności. Można się skundlić, mówi porzekadło. Można, ale zawsze ze stratą. Stratę twarzy, wiarygodności, zaufania. (cyt: Waldemar Bartosz)i nie wyjeżdżaj mi tu kto prawdziwy Polak a kto nie.....bo ....chociaż nie.... myślę, że wg Boziewicza nie należysz do ludzi honorowych...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 140 6 dni temuocena: 60% 

  Do MICHAŁ: przypomnę..... - Moczar stwierdził: „Związek Radziecki nie jest tylko naszym sojusznikiem, to jest powiedzenie dla narodu. Dla nas, dla partyjniaków Związek Radziecki jest naszą Ojczyzną, a granice nasze nie jestem w stanie dziś określić, dziś są za Berlinem, a jutro na Gibraltarze...” - to o jaką Polskę i Naród walczyli żołnierze niezłomni i wyklęci i składali przysięgę na krzyż i na Królową Korony Polskiej? ...A co mówiła Konstytucja 3 go maja? ...- jeżeli ktoś chce żyć po europejsku to niech sobie żyje... - jeżeli ktoś chce żyć po lewacku i być marksistą to niech sobie będzie... - ale jeżeli państwo narodowe jest katolickie i ma taką historię i tradycję, to proszę tutaj bolszewizmu i patriotyzmu świeckiego i nie polskiego nie wprowadzać... i nie wprowadzać przywiązania do czegoś innego, tylko nie do swojej Ojczyzny Polski Niepodległej...Prawdziwy Polak to zrozumie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 139 6 dni temu

  Foto

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 138 6 dni temu

  CD

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 137 6 dni temuocena: 67% 

  Kiedyś był taki obraz w „białym kościele”. I ludzie chcą zobaczyć takie miejsca - jak w Oświęcimiu celę św. Maksymiliana M. Kolbego uśmierconego wraz zimnymi więźniami przez Niemców (hitlerowców). Napewno przy bloku będą chcieli zobaczyć miejsce męczeństwa ofiar komunizmu (NKWD-PUPB) i pomnik z tablicą w Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 9 - Plus 136 7 dni temu

  Cytat poniżej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 9 135 7 dni temuocena: 100% 

  „Tylko miłość jest twórcza”. (Św. Maksymilian M. Kolbe)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kościuszki 9 134 7 dni temuocena: 50% 

  Dziękujemy radnemu Sławińskiemu i Rozborskiemu za odwiedziny w zeszłym tygodniu w naszych skromnych progach. Wizyta spóźniona o kilka tygodni. Mam nadzieję, że to my mieszkańcy przekonaliśmy radnych o zmianę lokalizacji obelisku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan Żeromski „Przedwiośnie” 133 8 dni temuocena: 100% 

  Jakie daty?...Jacy bojownicy o polskość Warmii i Mazur?...Jakie 25-lecie powrotu ziemi iławskiej do macierzy?...I dlaczego tuba czasowa z Wolnej Polski razem z tubą z PRL ze spisem komunistów w pomniku?... Co to za pamięć dla przyszłych pokoleń i kogo?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 132 6 dni temuocena: 100% 

  Chciałbym tylko dodać że pomnik został źle ustawiony godło powinno być nad tablica, a jest odwrotnie ustawiony wstyd poprostu pomnika z dwóch części nie potrafią złożyć !!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stefan Żeromski „Przedwiośnie” 131 8 dni temuocena: 100% 

  „....marząc o powrocie do kraju...Seweryn Baryka całą duszę wkładał w synka...Czarusia. Chłopiec ...miał ...nauczycielki francuskiego, angielskiego, niemieckiego i polskiego języka...gdy poszedł do gimnazjum... Szkoła robiła swoje...Czaruś stokroć lepiej mówił po rosyjsku niż po polsku. Nie pomagało przestrzeganie w domu mowy polskiej ...Seweryna Barykę ....powołano do wojska. — Wojna wybuchła...Cezary znalazł się sam z matką...odprowadzał ojca na statek wojenny ...do Astrachania ... (ojciec) Był na linii bojowej, gdzieś w Prusach Wschodnich, ponad Mazurskimi Jeziorami... Jednego dnia rozeszła się w mieście Baku...wieść: rewolucja... Cezary Baryka był oczywiście bywalcem zgromadzeń ludowych. Na jednym z takich zbiegowisk wieszano... burżuazyjnych prezydentów, generałów... — m.in. lalkę ubraną za Józefa Piłsudskiego... O Józefie Piłsudskim nic nie wiedział... Matka - Cóż to za komunizm gdy się wedrzeć do cudzych domów, pałaców, kościołów, które dla innych celów zostały przeznaczone...”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 130 8 dni temuocena: 91% 

  Kiedy stawiano pomnik na „placu kolejarzy” - ktoś w komentarzach napisał: „...powrót do jakiej macierzy?”... To bardzo dobre pytanie. ...Warto przypomnieć sobie: - jest to powrót do Polski Niepodległej, który nie dokonał się podczas plebiscytu w roku 1920; ...- jest to powrót po 700 latach do dawnego Królestwa Polskiego; ... - jest to „powrót do macierzy” do Wielkiej Polski jak często to powtarzali żołnierze niezłomni; ... - i wreszcie jest to powrót do czasu Piastów do Wielkiej Chrześcijańskiej Katolickiej Polski. ... - i ten powrót z czasów sowiecko-bolszewicko-PRLowskich-lewackich nadal trwa; ...Stąd bardzo dobrze się stało, że nasze miasto daje świadectwo poprzez upamiętnianie np. pomnikiem ofiar komunizmu;... - jednak podtrzymywanie starych zwyczajów i tradycji PRLowskich w naszym mieście Iławie budzi mój zdecydowany sprzeciw!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 129 6 dni temuocena: 40% 

  Jaka Polska katolicka...co ma państwo do jakiegoś wyznania. Bądź sobie i buddysta. Państwo jest i ma być świeckie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zagorzały komunista 128 8 dni temuocena: 100% 

  Jeszcze raz:trzeba zmienić wszystko żeby nic się nie zmieniło,i żeby było tak jak było

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łysy 127 8 dni temuocena: 75% 

  Ludzie planu Putina nakreślonego w Moskwie,czyli tak zwany strajk ludzi z macicami muszą odejść.to profanacja narodu Polskiego,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a fuj 126 8 dni temuocena: 88% 

  a śmiszny partner biedroniowej nie określił kto w tej parze ma macicę , a nasi nawiedzeni zapraszają do Iławy takie wynalazki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AD 125 8 dni temuocena: 27% 

  Tak dla przypomnienia. Dalej upieramy się, że mieszkańcom nic nie grozi? To chcecie zgotowac ludziom pod domem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 124 8 dni temuocena: 70% 

  To się nazywało w komunizmie: Odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne.... - czyż to nie nazwać bolszewicką prawicą? Więc proszę się nie czepiać Polskiej Niepodległej tradycji Narodowej i jej Ruchów Niepodległościowych i Narodowych wtedy i teraz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 123 8 dni temuocena: 75% 

  A może TOMASZ miał na myśli - taką bolszewicką prawicę: „ ...oskarżenie skierowane przeciw Władysławowi Gomułce i jego zwolennikom przez zatwardziałych komunistów z Polskiej Partii Robotniczej opowiadających się przeciwko polskiej drodze do socjalizmu. Gomułka źle oceniał działalność Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, opierał się wprowadzanym ślepo wzorcom ustrojowym z ZSRR (m.in. kolektywizacji). Został oskarżony w 1948 roku na posiedzeniu plenarnym KC PPR przez Bolesława Bieruta o nieufność wobec ZSRR, niedostateczną walkę z kapitalizmem, zaściankowość i ciągoty nacjonalistyczne. Zmuszony został złożyć samokrytykę i został usunięty od władzy co przyspieszyło proces sowietyzacji.” - ...Czyżby bolszewicka prawica była skłócona? A gdzie 6.000 Gwardia Ludowa-Armia Ludowa partyzancka?… W skali do 300.000 Armii Krajowej to było bolszewickie NIC...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sztandar wyprowadzić ! 122 8 dni temuocena: 100% 

  a czerwona propaganda głosiła , że te 6 tysięcy to był ten OLBRZYM, a te 300 tysięcy to zaplute karły reakcji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek Soplica „Ksiądz Robak” 121 8 dni temuocena: 86% 

  do tzw. Tomasz (???):... no teraz przeszedłeś sam chyba siebie... w tym przebraniu... - Jestem dumny z narodowych bohaterów, którzy walczyli z nazizmem i komunizmem. I tych wszystkich, którzy zachowują obecnie prawdziwe wartości Polski Niepodległej. Także z kapłanów niezłomnych więzionych i torturowanych przez Urzędy Bezpieczeństwa. Między innymi symbolicznie też ich pamięci i wielu innych z tego miejsca i innych miejsc - stanie pomnik w naszym mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek Soplica „Ksiądz Robak” 120 8 dni temuocena: 100% 

  „Kiedy Ksiądz Robak pojawił się po dwudziestu niemal latach w Soplicowie nie budził niczyich podejrzeń. Jednak kiedy na oczach Klucznika chwycił za strzelbę i jednym celnym strzałem powalił niedźwiedzia zmierzającego w kierunku Tadeusza i Hrabiego, Gerwazy zaczął podejrzewać, że zakonnik nie jest tym, za kogo się podaje.”...” Podczas strzelaniny z Moskalami bohatersko zasłonił Gerwazego własnym ciałem, poświęcając własne życie za ostatniego sługę Stolnika. W ten sposób spłacił ciążący mu na sumieniu dług wobec rodu i starego Klucznika. Ciężko ranny Robak został przeniesiony do dworku Sopliców i tam oczekiwał ostatniego namaszczenia. Zanim jednak do sakramentu doszło postanowił wyspowiadać się przed bratem i Klucznikiem. Rozpoczął od wyjawienia swojej prawdziwej tożsamości: „Jam jest Jacek Soplica”. (Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz (ksiądz Tomasz) 119 8 dni temuocena: 17% 

  Taką prawicę to Dmowski by wybatożyć kazał....(jak miałem 14 lat wisiał Jego portret w moim pokoju).Przepraszam za te prowokacyjne docinki. jednak ….działająKtoś tu pisał na tym forum co zrobić w sprawie pomnika.....Może się mylę, ...ale....skoncentrujmy się jako społeczeństwo na przyszłości. ...pamiętając o tym co było....wiadomo jak było....cała moja rodzina męska była w powstaniach rożnych. A My teraz żyjący tu i teraz do gardeł. A należy kochani rozmawiać bez szczucia i nienawiści ..po co...znów w Iławie niepotrzebny ogień...P.S. Za chwilę państwo Radni i P.T. czytelnicy.....NML zabierze nam S5..to jest problem....z Panem Bogiem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tytus Andronikus 118 8 dni temuocena: 100% 

  „Otwórzcie groby! Niech się bracia z braciąMilcząc pozdrowią umarłych zwyczajem.Śpijcie w pokoju, za wasz kraj polegli!Święty przytułku cnoty, szlachetności,Iluż mych synów w swoim trzymasz łonie,Których już nigdy, nigdy nie zobaczę!” (Tytus Andronikus, William Shakespeare)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 117 8 dni temuocena: 60% 

  Tomasz: .... daj spokój... nie kradnij plakatów!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz 116 8 dni temuocena: 0% 

  Nasza bolszewicka prawica to:

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 115 8 dni temuocena: 100% 

  „W szeregach GK, a później AL. Mieczysław Moczar szybko awansował. Porucznik, major, a wreszcie pułkownik Mietek, jak brzmiał jego konspiracyjny pseudonim, walczył nie tylko z Niemcami. Ofiarą jego podkomendnych padali również – zabijani pod hasłem walki z „reakcją” – żołnierze AK, NSZ oraz innych polskich formacji podziemnych.”.... - dlatego trzeba ujawnić i upamiętnić ofiary zbrodni komunistycznych pomnikiem w Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 114 8 dni temuocena: 100% 

  Mieczysław Moczar - właśc. Mikołaj Demko; vel Diomko, pseudonim Mietek, Moczar, Woron (Kruk), Ryszard, Bolek.... Po 1945 działał w KC PPR jako kierownik Grupy Operacyjnej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ds. województwa łódzkiego, od 8 czerwca 1945 do 1948 szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi. - Moczar stwierdził: „Związek Radziecki nie jest tylko naszym sojusznikiem, to jest powiedzenie dla narodu. Dla nas, dla partyjniaków Związek Radziecki jest naszą Ojczyzną, a granice nasze nie jestem w stanie dziś określić, dziś są za Berlinem, a jutro na Gibraltarze...”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TAKA PRAWDA 113 8 dni temuocena: 100% 

  no kto POLAK , to pamięta ,,, KTO NIE Z MIECIEM , TO GO ZMIECIEM ... ale jednak jacyś czerwoni zakradli się do NASZEJ OJCZYZNY i panoszyli się do dzisiaj . STOP !!! KOMUNIE !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 112 8 dni temuocena: 75% 

  Czyżby chodziło o: „Gwardię Ludową i Armię Ludową – polską partyzantkę niepodległościową czy komunistyczną (sowiecką) ? I o największego partyzanta - Mocza(wa)ara? ...hm.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz 111 8 dni temuocena: 17% 

  Założę się, że w momencie zagrożenia np. wojną tzw. prawica pierwsza by uciekała gdzie pieprz rośnie....mocni w gębie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dziwka 110 9 dni temu

  Pucek to łysa wywłoka czasu PRL.z opatrunkiem hipokratesa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zagorzały komunista 109 9 dni temu

  A co dzieję się z Pucek,ogier komunistyczny Kosatko...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zwiadowca 108 9 dni temuocena: 88% 

  Nowa karta historii Iławy zostanie otwarta Wielu Polskich patriotów walczyło o wolność dla tych ziem,wielu zginęło inni byli torturowani i prześladowani.To honor by to miejsce było upamiętnione.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sheriff 107 9 dni temuocena: 100% 

  Choć by już to już jest późno.to miało być już dawno zrobione tylko było ukrywane przez komunistyczny reżim.Najwyższa pora,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zwiadowca 106 9 dni temuocena: 80% 

  Kiedy planowane jest uroczyste otwarcie?To trzeba zrobić niezwłocznie wręcz natychmiast.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 105 9 dni temuocena: 100% 

  dla Hehehe... - jesteś też w błędzie...HE HE...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AKA do Polonia 104 9 dni temuocena: 100% 

  SZACUNEK PRZYJACIELU

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia do Aka 103 9 dni temuocena: 100% 

  To prawda. Byłem w muzeum. Mam mieszkających krewnych. I krewny dziadka po ucieczce z Oświęcimia był w oddziale AK. Dlatego uważam, że masz całkowitą rację.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Aka 102 9 dni temuocena: 100% 

  Święta Prawda!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AKA 101 9 dni temuocena: 100% 

  Myśląc tym tokiem to może obóz w Oświęcimiu też ktoś przeniesienie w inne miejsce bo komuś się to nie spodoba że jest w tym miejscu,Przecież w Oświęcimiu mieszkają ludzie i to duże miasto nie protestują że mieszkają w tym mieście i na turystów też nie narzekają,ani na obchody i inne uroczystości tego miejsca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AKA 100 9 dni temuocena: 100% 

  Kawałki tu nie chodzi o lokalnych historyków,od tego jest wyższa instancja czyli IPN.Czy jeśli urodził byś się w Moskwie i to by ci nie pasowało w papierach to byś zmienił na Berlin? Bo tak ci się spodoba.? Pomyśl co chcę ci powiedzieć .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aka 99 9 dni temuocena: 100% 

  Czy jeśli byłby to obelisk bohaterstwa i odwagi lub zwycięstwa w tym miejscu o którym mowa ,to czy też byście krytykowali decyzję o uszanowaniu tego miejsca.?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyd 98 11 dni temuocena: 65% 

  Jakim parku? sam się postaw w parku. Miejsce jest wyznaczone od ulicy a temat zamknięty. W Nowej wsi sobie postaw ten pomnik, będziesz doborze fałszował historię.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kawski 97 11 dni temuocena: 45% 

  Bardzo dziękuję za merytoryczne podejście do sprawy. Jako zawodowy historyk zostawię to bez komentarza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytanie do K 96 11 dni temuocena: 40% 

  „Dlatego APELUJĘ, aby delikatnie i bez nerwów to rozwiązać. Uważam, że w parku koło bloku należy postawić pomnik upamiętniający ofiary bestii z UB.”... - czy inni zauważą pomnik pamięci w takim miejscu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kawski 95 11 dni temuocena: 25% 

  Gwarantuję, że zauważą....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik_u 94 11 dni temuocena: 63% 

  Czytelnik_u jesteś w błędzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ Kawski 93 11 dni temuocena: 35% 

  Wydaje się że, tzw. prawica ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Z listu wynika, że mieszkańcy zdają sobie sprawę z historii miejsca w którym mieszkają. Nie są też przeciwni idei upamiętnienia dramatu ludzi katowanych i zabijanych przez sowieckich pachołków. Komunizm był zbrodniczą ideologią. Nazizm. Inkwizycja. Wojny religijne...wszyscy to znamy. Tylko dlaczego o tej SŁUSZNEJ inicjatywie nikt nie postanowił porozmawiać z mieszkańcami. . Można było zrobić też spotkanie lokalnych historyków z radnymi czy też mieszkańcami (może wspólne) , aby - być może - wspomogli w realizacji zamierzenia. Niestety nasi politycy lokalni biorą zły przykład z nomen omen - i tu subiektywnie pozwolę sobie napisać - złej zmiany z ulicy na literę N z Warszawy i wiedzą lepiej......ale to temat na zupełnie inną opowieść. To jest tak jak emocje biorą górę. Dlatego APELUJĘ, aby delikatnie i bez nerwów to rozwiązać. Uważam, że w parku koło bloku należy postawić pomnik upamiętniający ofiary bestii z UB.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 92 11 dni temuocena: 31% 

  No to mamy pasztet. To forum przerodziło się w tubę propagandową narodowców .Jadem aż kipi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~spoko czytelniku 91 11 dni temuocena: 75% 

  to jest tuba pamięci o prześladowanych przez UB-eków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 90 11 dni temuocena: 75% 

  Do Tom: - Coś ci się kolego pomieszało... Może atakujesz nie ten wpis.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kolega Tomka 89 11 dni temuocena: 53% 

  Co by Sławiński nie zrobił, Jackowska uruchamia zaraz hejt wokół niego. Może niech radna opowie jak w ostatnim czasie Tomek jej pomagał i co zrobił? Nie wstyd dziś pani?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patrycja 88 11 dni temuocena: 25% 

  To niech Sławiński przypomni sobie wszystkie przysługi koleżanki Ewy. To co zrobił ostatnio to zwykle świństwo. Słuchałam sesji i choć P. Ewa próbowała być opanowaną , to było słychać że mówiła przez łzy. Mam nadzieję, że dostała solidną nauczkę za wątpliwą znajomość z bezwzględnym człowiekiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy Sierpowy 87 12 dni temuocena: 86% 

  TOM i jemu podobni ... Nadszedł czas żniw - oddzielenia plew od ziaren...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 86 12 dni temuocena: 25% 

  Kto jest mentalną bolszewią to wiadomo... zwolennicy TW Balbiny i niby prawicy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SZP,ZWZ-AK,ROAK,WiN,NSZ-NZW,S”W” 85 12 dni temuocena: 67% 

  Upamiętnie zbrodni komunistycznych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tytus Andronikus 84 12 dni temuocena: 100% 

  "O, jak okrutna bezbożna pobożność." (William Shakespeare, Tytus Andronikus)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 83 12 dni temuocena: 60% 

  Szczucie jakie?…Wyszło SZYDŁO z worka! Ubeckie ście...wo. Kto jest Polakiem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 82 12 dni temuocena: 21% 

  Ty Polonia? Zwykły bolszewik …ty i inni renegaci .....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niemy kamień 81 12 dni temuocena: 38% 

  Kto to jest ten radny Sławiński, że takie głupoty wokół jego bajecznej propozycji wypisują ? Próbujecie go lansować za wszelką cenę. Panie Sławiński i jego poplecznicy, problemem nie jest przywołanie prawdy historycznej, problemem jest chęć realizowania swoich "zachcianek" nie konsultując tego z tymi, których to dotyczy. Czy nie potraficie tego zrozumieć !!!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niemy kamień do sosnowy 80 11 dni temuocena: 36% 

  czy ty naprawdę jesteś sosnowy ? Naucz się analizować wypowiedzi w języku polskim, a dopiero wtedy wyrażaj swoją opinię na jej temat. Wasza (popleczników) zawziętość jest "nieoceniona", Gorsza jak tych których tak potępiacie. Jeżeli ktoś pod twoim oknem, bez konsultacji z tobą, postawi ci kamienną tablicę upamiętniająca ofiary obecnego bezprawia to będziesz zadowolony ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sosnowy 79 12 dni temuocena: 62% 

  Jeżeli kogokolwiek ta sprawa dotyczy to katowanych więźniów i ich rodzin. Jeżeli już konsultować cokolwiek z nimi. Czy nie za mało zrobiono by uczcić ich pamięc. A mieszkańcy Kościuszki powinni się złożyć na pięlną wiązankę pod obeliskiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sosnowy 78 12 dni temuocena: 64% 

  niemy kamień - bredzisz. Z kim konsultować? I co? Rada podjęła decyzję. Jak wam nie wstyd. To pamięć o tych biedakach niwinnych jest tańsza od wartości m2? Jak to przeliczyć?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sosnowy 77 12 dni temuocena: 60% 

  Ta petycja to jak splunięcie w twarz tym umęczonym przez komunistyczne służby ofiarom. Co z Was za ludzie? Boicie się, że mieszkania stracą na wartości? Ci ludzie stracili zdrowie, perspektywy na normalne życie lub czekała ich śmierć. Jak wam nie wstyd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bur 76 12 dni temuocena: 58% 

  To żałosne tak kłamać i kręcić. Wszyscy wiedzą po co, kto i dla czego? Żaden temat. Rada zdecydowała. Koniec tematu. Historii nie układa się pod własną dupę bo mi tak pasuje. Historii się nie fałszuje !!! Przestańcie pisać bo to jest chore

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piasek 75 11 dni temuocena: 67% 

  Zupełnie słusznie powiedziane. Historii się nie fałszuje. A co robią dziś nasi rządzący ??? Lansują się na tej właśnie historii stawiając pomniki ,tablice i.t.p. tym, którzy niejednokrotnie na to nie zasłużyli Zapominają też, że to co mają teraz zdobyli w tych "paskudnych" czasach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Koko 74 12 dni temuocena: 30% 

  kobieto jak to udowodnić ze nie była autorką tekstu; zbierać mógł zupełnie obcy członek pośród mieszkańców. a niech wytłumaczy się dlaczego była akurat przeciw - dziwna kobieta. Jak ją znają to maczała nie tylko palce w temacie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Odpowiedzialny wyborca 73 12 dni temuocena: 58% 

  WYBORCO nie wymyślaj na narodowców ani na iławian i Polaków. Jesteś w błędzie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polonia 72 12 dni temuocena: 63% 

  MIESZKAŃCU jesteś w błędzie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tylko tyle 71 12 dni temuocena: 65% 

  cała petycja jest chyba próbą zatuszowania prawdy historycznej o męczonych w tym budynku polskich patriotach. przenieść w inne miejsce ?? może na wyspę , najlepiej bezludną ? żeby nikt nie przeczytał o łajdactwach czerwonych po wojnie. A kto jest przeciwny uhonorowaniu tego miejsca pamięci ???widać po głosowaniu radnych. agitowanie do protestów mieszkańców, do których teren przyszłego obelisku i tablicy pamiątkowej nie należy , to zwykłe wystawianie ich na śmieszność. i dlatego uważam , że PETYCJA powinna zweryfikować sama siebie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytanie proste 70 12 dni temuocena: 79% 

  kto był inicjatorem tej petycji ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 69 12 dni temuocena: 56% 

  Zarząd wspólnoty i również on zbierał podpisy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cd. pytania 68 12 dni temuocena: 78% 

  i kto był autorem tekstu ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 67 12 dni temuocena: 47% 

  Zarząd wspólnoty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa Jackowska 66 12 dni temuocena: 50% 

  Stanowczo zaprzeczam, że jestem autorką petycji, jak również , że zbierałam podpisy. Jest to wyłącznie inicjatywa mieszkańców bloku przy ul. Kościuszki 9.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Anny 65 12 dni temuocena: 65% 

  to ona poprosiła o rozmowę ??? a nie odwrotnie ? czyli czyja to była inicjatywa ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna 64 12 dni temuocena: 30% 

  W samorządzie trzeba mieć grubą skórę. Przeciętny człowiek miałby dość. Plucie jadem w kobietę, tylko dlatego że poprosiła o rozmowę z mieszkańcami! Dziwne czasy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@@ 63 12 dni temuocena: 50% 

  ... kłamstwo kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo A tak wogole patrzcie, ona siedzi tu jak kret i sama hejtuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 62 12 dni temuocena: 48% 

  Radna Jackowska stanęła murem za mieszkańcami, nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni. I nie tylko ona. Wymagało to sporo odwagi, wszak wiemy co potrafią Panowie narodowcy. Mamy na tym forum pełny popis hejtu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hehehe 61 12 dni temuocena: 39% 

  Jacy to narodowcy, zwykli kolesie lubiący rozróby, pokrzyczeć anonimowo, ubrać kaptur na głowę a na końcu piwko i kogo by tu jeszcze walnąć..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marc 60 12 dni temuocena: 63% 

  Radna Jackowska sama pisała petycję a chodząc po mieszkaniach opowiadała ludziom głupoty i szczuła . Teren jest miejski i ci ludzie nic do tego nie mają. Budynek należy do ITBS , miasta. Tablica ma być postawiona przy chodniku miejskim a nie przy samym bloku czy ścianie budynku. Chociaż takie tablice montuje się w całej Polsce i to na budynkach. Po co konfliktować mieszkańców ul. Kościuszki 9 z mieszkańcami Iławy i powiatu ? Nie wypisujcie na forum głupot i kłamstw o Narodowcach, to nie zebranie egzekutywy PZPR. Czas na wybory i wilcze bilety dla niektórych radnych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zaraz zaraz 59 12 dni temuocena: 76% 

  obelisk ma stanąć na terenie miejskim a lokatorzy proponują przestawić w inne miejsce ???To tak samo jakby miasto chciało przestawiać meble w mieszkaniach lokatorów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wojtek 58 12 dni temuocena: 57% 

  Jackowska od samego początku nie chciała tej tablicy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 57 12 dni temuocena: 33% 

  Bez obrazy jak czytam te komentarze narodowców, to brzmią jak obłęd Jarosława po katastrofie smoleńskiej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~algirdas 56 12 dni temuocena: 31% 

  To nie przypadek, na takim poziomie jest ta ekipa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Pokaż wszystkie komentarze
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMARudzienice
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6209 sekundy