REKLAMASalon okulistyczny
REKLAMAKaren
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 maja 2021, 11:48 komentarzy 15

(Fot. GDDKiA.)

Omówieniu postępów prac na już budowanym odcinku S5 Ornowo-Wirwajdy w gminie Ostróda oraz planów dalszej rozbudowy tej "ekspresówki" m.in. przez powiat iławski była poświęcona dzisiejsza wizyta w Wirwajdach Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak wynika z udzielonych przez przedstawiciela rządu informacji, postępy na budowie S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy są zadowalające, pomimo napotkanych w ostatnim czasie trudności.

- Z umowy kontraktowej wynika, że ten odcinek zostanie udostępniony w maju 2023 roku. Dzisiaj, po rocznej realizacji tego kontraktu, widać bardzo duże postępy - mówił Rafał Weber. - Pomimo trudnych okoliczności, przede wszystkim tych covidowych i wyjątkowo długiej w tym sezonie zimy, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że prace postępują bardzo szybko, a tempo realizacji robót wybiega za umowę kontraktową. Jesteśmy w 30% zaawansowania rzeczowego tego odcinka drogi ekspresowej S5, co daje nam bardzo dużą szansę, aby ten kontrakt został zakończony wcześniej i aby ten odcinek S5 został udostępniony przed majem 2023 roku - dodał.

Droga S5 jest w ocenie rządu bardzo istotna dla spójności komunikacyjnej naszej części kraju i jej budowa na być kontynuowana. Kolejnym krokiem w tym kierunku było dzisiejsze podpisanie w Wirwajdach przez sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury programu inwestycyjnego na prace przygotowawcze dla budowy drogi ekspresowej S5 z Wirwajd w kierunku granicy województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego (m.in. przez powiat iławski).

- W województwie warmińsko-mazurskim do autostrady A1 będziemy realizować prace przygotowawcze. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, a dokładnie Minister Infrastruktury zatwierdzi ten program na prace przygotowawcze. W jego ramach mamy przygotowane środki finansowe na wykonanie dokumentów przedprojektowych, na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, następnie koncepcji programowej, czyli przygotowanie wszystkich dokumentów, które będą niezbędne do tego, aby później, w kolejnych latach wejść w fazę realizacyjną. Zależy nam na tym, aby Mazury, Warmia, Powiśle, Kujawy były bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami naszego kraju; zależy nam na tym, aby te tereny miały sprawną komunikację, sprawny transport, a drogi ekspresowe to nie tylko poprawa komunikacji i bezpieczeństwa, ale także podniesienie potencjału gospodarczego danego regionu. Chcemy, aby Warmia i Mazury rozwijały się od strony gospodarczej, a także turystycznej - zadeklarował w gminie Ostróda Rafał Weber.

Przedstawiciel resortu infrastruktury zapewnił też, że celem tego rządu jest budowa jeszcze jednej drogi ekspresowej w naszym regionie, mianowicie S16 komunikującej Olsztyn z Białymstokiem.

- Ten układ drogowy na Mazurach, na Warmii będzie się rozwijał - zapowiedział Rafał Weber.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: GDDKiA.

Przypomnijmy, że w toku prac przygotowawczych dotyczących odcinka S5 od Wirwajd do autostrady A1 opracowano wstępnie 4 możliwe korytarze dla tego odcinka. Do dalszych prac wskazano dwa korytarze: jeden przebiegający koło Iławy, drugi koło Lubawy.

REKLAMATom-bet

15Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~No 15 4 miesiące temu

  Na moto pl jest więcej szczegółów co do terminów:„ Terminy - poczekamy ponad 10 latPrace przygotowawcze potrwają do 2028 r. Ich orientacyjny koszt wyniesie około 33 mln zł, natomiast koszt budowy drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem szacowany jest na ponad 5 mld zł. GDDKiA przewiduje, że zakończenie budowy nastąpi w 2032 r.”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kółko 14 4 miesiące temuocena: 33% 

  Wspaniałe.za rządu PiS drogi idą pełną parą,ładne i Dobrze zrobione

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~alberto 13 4 miesiące temuocena: 100% 

  ta pełna para wg Ciebie to 1,2 km / 1 rok ? Budowa 5 kilometrów drogi z S7 do Wirwajd prawie w ciągu 4 lat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 12 4 miesiące temuocena: 85% 

  Budowa 5 kilometrów drogi z S7 do Wirwajd prawie w ciągu 4 lat. Czyli "aż" ok. 1,2 km na rok. A przygotowanie budowy tego krótkiego odcinka trwało ok. 5 lat. Faktycznie - tempo porażające. Czyli w tym tempie budowa 63 km drogi ekspersowej z Iławy do Grudziądza potrwa...52 lata. No i jeszcze 23 km z Iławy do Wirwajd w ciągu 19 lat. Czyli w sumie nową drogą z Wirwajd do Grudziądza będzie można przejechać już za 71 lat. Szansę na to będą miały raczej prawnuki obecnych kierowców. To jakim np. cudem za rządów tak obecnie oficjalnie znienawidzonych rządów Tuska udało się zbudować 155 km ekspresówki z Elbląga do Mławy? Przecież nie trwało to 129 lat. Być może tempo budowy dróg w Polsce byłoby szybsze, gdyby udało się zmienić nieudolne kierownictwo ministerstwa tzw. infrastruktury? Ale na to jest szansa dopiero po wyborach parlamentarnych. O ile...A na jakim etapie jest np. budowa obwodnicy Nowego Miasta, która miała być ukończona w czerwcu tego roku? Czy wyszła już chociaż z etapu błotnego?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do stana49 11 4 miesiące temuocena: 86% 

  Np. odcinek S7 w rejonie Ostródy ukończono w 2017 r. Więc PiS zbyt długo się nie nabudował tej drogi ekspresowej. A obecnie jego inwestycje wloką się w nieskończoność. Pojedź sobie np. na południe od Grudziądza w kierunku na Bydgoszcz. Czyli na drogę, do której ma dojść trasa S5. Budowa kiedyś rozpoczęta do niedawna zdążyła porosnąć zielskiem i krzakami. Tak to wygląda w rzeczywistości. Bo rząd zamiast zajmować się drogami woli nie wiadomo po co ryć Mierzeję Wiślaną i budować fantasmagorie w postaci lotniska dla Baranów pod Łodzią. Które i tak nigdy nie powstanie, ale mogą się na nim wzbogacić całe stada pisowskich cwaniaków, którzy już z nieistniejącego lotniska zdążyli wycyckać z budżetu państwa dziesiątki milionów zł do swych kieszeni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stan49 10 4 miesiące temuocena: 17% 

  Z Elbląga do Mławy budowano S7 równierz za czasów PIS . A budowa od ronda do Wirwajd idzie dość szybko, byle szybko powstał odcinek obwodnicy Samborowa. Bo to ten odcinek 16 jest zpowalniaczem ruchu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 9 4 miesiące temuocena: 40% 

  A ja czuję Pieniądz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kunta Kinte 8 4 miesiące temuocena: 50% 

  Pamiętajcie barany jedne że drogi to jak naczynia krwionośne pompujące tlen byś nie zdechł. W USA kiedy zajmowali tereny Apaczów czy inne, to w pierwszym planie budowali szerokie drogi. Osiedla też należy zaczynać od budowy dróg ulic kanalizacji i elektryczności. Nie tak jak osiedlu Wyklętych za Animeksem na cyplu. Jedźcie tam i zobaczcie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dróżnik 7 4 miesiące temuocena: 52% 

  Kiedy konsultacje z mieszkańcami na temat tego czy chcą tej drogi pod Iławą?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~momo 6 4 miesiące temuocena: 73% 

  Ciągle się odzywa na forum ktoś kto sugeruje, że tereny miejskie to własność urzędu i urzędnicy mogą sobie robić na tych terenach co chcą. Nie wiem skąd takie mniemanie. Właścicielem terenu są mieszkańcy, obywatele, a nie jakiś urząd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ostódziak 5 4 miesiące temuocena: 83% 

  Miasto Ostróda za obecnego burmistrza stoi w miejscu.Teraz to miasto bez nowych inwestycji i tonie w śmieciach. .Minister przyjechał do gminy Ostróda...Dobre i to...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomek 4 4 miesiące temuocena: 21% 

  Co ma piernik do wiatraka. Odezwał się bolszewik

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~petycja 3 4 miesiące temuocena: 50% 

  to tak jak z PETYCJĄ ,,, która proponuje przenieść obelisk na cześć mordowanych i prześladowanych przez UBeków , gdzieś w ustronne miejsce ...kto nie jest właścicielem terenu może sobie ew. pogadać i pisać petycje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 2 4 miesiące temuocena: 32% 

  Większość wybrała taki rząd, a nie inny i proszę uszanować wolę większości. Rząd realizuje plany inwestycyjne. Jak się nie podoba można się przeprowadzić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ojciec 1 4 miesiące temuocena: 72% 

  Co ty gadasz gościu. Następny z tych którzy całe życie na zadupie. Taka droga to rozwój tych terenów. Popatrz na Ostródę jak z zadupie prześcignęła iławę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAMatematyka
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3649 sekundy