REKLAMAelektrojack
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 maja 2021, 11:04 komentarzy 10

(Fot. SW.)

Czytelniczka z Kisielic, siostra mężczyzny odbywającego karę pozbawienia wolności, prosi o nagłośnienie tematu przedłużającego się zakazu widzeń z bliskimi, przebywającymi w zakładach karnych.

Minęło już ponad 7 miesięcy, odkąd widzenia z osadzonymi zostały wstrzymane w Zakładzie Karnym w Iławie. Bliscy osadzonych w jednostkach penitencjarnych upominają się o ich przywrócenie. Chcą utrzymywać więzi z członkami rodzin i przypominają, że zostali oni pozbawieni tylko i aż wolności, ale innych praw - nie.

Brat Czytelniczki z Kisielic (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) odsiadywał w Zakładzie Karnym w Iławie część zasądzonej kary pozbawienia wolności, potem został przeniesiony do innej jednostki w regionie. Jego siostra zabiega o przywrócenie widzeń; jak mówi - wsparcie wykluczonej części społeczeństwa.

- Podstawowym prawem osoby skazanej jest prawo do odwiedzin osób najbliższych - widzeń. Jest to również ważny element resocjalizacji. Niestety, z racji pandemii te dwa aspekty nie są spełniane - komentuje kobieta. - Rząd zamierza odmrażać gospodarkę, jednak temat widzeń jest nieustannie pomijany. My jako żony, siostry, córki jesteśmy w trakcie składania pism, zbierania podpisów, petycji, które zostaną złożone do ministerstwa w celu przypomnienia o tym, że ta grupa społeczna również czeka i cierpi, łamane są prawa do kontaktu z najbliższymi. Resocjalizacja nie może być w pełni skuteczna, gdy dzieci są odseparowane od swoich ojców. Chcemy uzyskać informacje na temat planów rządu w stosunku do działań sanitarnych, mających na celu przywrócenie widzeń. Zależy nam też na tym, aby uzyskać rozgłos, aby jak najwięcej osób usłyszało o tak "pobocznym" temacie naszego społeczeństwa.

Pytania w tej sprawie skierowaliśmy do Zakładu Karnego w Iławie. Rzecznik potwierdza, że widzenia są wstrzymane od wielu miesięcy.

- W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązywaniem na terenie powiatu iławskiego czerwonej strefy od dnia 8 października 2020 r. wstrzymano realizację widzeń - informuje kpt. Amadeusz Socha. - W związku z tym umożliwiono osadzonym poinformowanie o powyższym osób bliskich poprzez dostępne formy kontaktu, tj. rozmowy telefoniczne, komunikator internetowy, korespondencję - dodaje.

Jak podkreśla przedstawiciel iławskiego więzienia, Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna od początku epidemii COVID-19 dokładają starań, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

- Sytuacja epidemiczna jest dokładnie monitorowana, dzięki czemu nie doszło do masowych zakażeń na terenie jednostek penitencjarnych. Obecnie w Polsce jest zakażonych zaledwie 0,14 proc. osadzonych – kilkukrotnie mniej niż w innych krajach UE. Dla porównania – w Czechach to 0,85 proc. osadzonych, na Słowacji - 0,46 proc, na Węgrzech – 0,42 proc. osadzonych - komentuje kpt. Amadeusz Socha. 

Ponieważ sytuacja epidemiczna się poprawia, jest plan, aby wkrótce przywrócić widzenia.

- Dokładna analiza bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie jest podstawą rekomendacji dla dyrektorów jednostek penitencjarnych, związanych z bezpiecznym przywracaniem m.in. widzeń z najbliższymi. W związku z powyższym z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego - informuje rzecznik Zakładu Karnego w Iławie.

Jak wymienia, w oparciu o artykuł 247 Kodeksu karnego wykonawczego dodatkowo obowiązywały będą między innymi poniższe uregulowania:

1. możliwość rejestracji na widzenie uruchomiona zostanie od dnia 24 maja 2021 roku,
2. w widzeniu uczestniczyć będzie mogła jedna osoba,
3. widzenie odbywało się będzie wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach,
4. czas widzenia nie będzie mógł przekroczyć jednej godziny,
5. osoby udające się na widzenie zobowiązane są posiadać maseczkę do zakrywania ust i nosa,
6. wejście na teren jednostki odbywało się będzie po spełnieniu formalnych wymogów obowiązujących przed wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

Od 1 lipca 2021 r., po dokonaniu analizy epidemiologicznej, planowane jest zwiększenie liczby osób mogących uczestniczyć w widzeniu z uwzględnieniem osób niepełnoletnich. To informacje, na które czekali bliscy osadzonych.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Jan 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wśród skazanych są też niewinni...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? 9 3 miesiące temuocena: 67% 

  oni prawie wszyscy niewinni... i siedzą za niewinność.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 8 4 miesiące temuocena: 86% 

  Byli by grzeczni to nie byliby tu gdzie teraz są. To jest kara,więc nie powinno być widzeń. Za miękko jest w tych zakladach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka prawda 7 4 miesiące temuocena: 88% 

  jak któremu się nie widzi , to do kolonii karnej do putina ,,, albo najlepiej do Pekinu . tam utylizują niezwłocznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WalićWszystkich 6 4 miesiące temuocena: 78% 

  Biedni mordercy złodzieje pedofile brak widzeń za jaką kare pozbawiono ich widzeń powinni sie zbuntować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 5 4 miesiące temuocena: 80% 

  A co oni myślą k... a. Niech siedzą na dupach i czekaja konca kary. Nie to ze trzeba łajzy utrzymywac to jeszcze pretensje jakieś. Mogli myśleć zanim łamali prawo. Wogule gnid nie żałuję.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 4 4 miesiące temuocena: 80% 

  W większości to matki żony siostry i dzieci wsadzają delikwenta do więzienia więc nie wiem teraz po co te pretensje i żale . Uczciwie pracować i żyć to nie będzie potrzeby wizyt w więzieniach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sad 3 4 miesiące temuocena: 87% 

  To jest zakład karny, a nie ośrodek wypoczynkowy. Troszkę trzeba pocierpieć, żeby spłacić dług wobec społeczeństwa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysiek 2 4 miesiące temuocena: 78% 

  Ja jestem za składaniem pism, zbierania podpisów, petycji, które zostaną złożone do ministerstwa w celu utylizacji skazanych, a nie utrzymywania ich za nasze pieniądze!!! Chory kraj.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maniek 1 4 miesiące temuocena: 86% 

  Trzeba było nie kraść, nie zabijać itd... To by się w domu siedziało przy dzieciach, siostrach, braciach, żonach, matkach, ojcach...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMACEZ
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAMatematyka
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4036 sekundy