REKLAMAPatrz
REKLAMAMedia expert
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 maja 2021, 08:53 komentarzy 28

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

O kontrowersyjnym zdarzeniu, do jakiego doszło w naszym mieście w piątek, powiadomiła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Iławie.


14 maja rankiem strażacy, chociaż taka interwencja nie należy do ich ustawowych zadań, wnieśli niepełnosprawnego pacjenta z klatki schodowej do mieszkania. Mężczyznę pozostawił tam zespół prywatnej karetki, bo, jak twierdził kierowca, umowę mają tylko na transport.


Zdarzenie relacjonuje st. kpt. Krzysztof Rutkowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie.

W dniu 14 maja około godz. 8:30 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Iławie otrzymał informację, że w Iławie na klatce schodowej jednego z budynków mieszkalnych został pozostawiony niepełnosprawny mężczyzna przez zespół prywatnej karetki transportowej, która miała przetransportować pacjenta ze szpitala. 

Jak się okazało, o pozostawieniu mężczyzny na klatce schodowej w wózku inwalidzkim informację przekazał osobiście kierowca karetki, twierdząc, że on ma umowę tylko na transport, a nie wniesienie pacjenta do mieszkania i powinien się tym zająć ktoś inny. Po wykonaniu telefonu do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie pozostawił pacjenta i odjechał. 

Strażacy, pomimo iż nie jest ich ustawowym zadaniem transport pacjentów, wrażliwi na ludzkie cierpienie i krzywdę oraz po uzyskaniu dodatkowej informacji, że pacjent pozostał tylko pod opieką swej matki (starszej kobiety), postanowili zareagować i pomóc. Dyżurny pomimo braku jakichkolwiek przesłanek do podjęcia interwencji wysłał na miejsce samochód ze strażakami, którzy wnieśli mężczyznę do mieszkania. 

Pozostaje otwarte pytanie, kto pomógłby poszkodowanemu, który realnie potrzebowałby pomocy, np. w wypadku komunikacyjnym, w czasie gdy strażacy udzielali pomocy pacjentowi pozostawionemu przez prywatną karetkę. Czy tego zadania nie powinien zakończyć zespół tej karetki? 

Firmę poprosimy o wyjaśnienia; do sprawy wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

28Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Soltys 28 27 dni temuocena: 45% 

  To jest transport chorego do domu, a nie pod drzwi. Dyrekcji szpitala powinna natychmiast zerwać umowę !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarosławw 27 28 dni temuocena: 53% 

  Kierowca karetki postąpił prawidłowo. A gdzie jest rodzina niepełosprawnego? A co by było jakby podczas wnoszenia niepełnosrawny uległ uszczerbek na zdrowiu to jak myślicie drodzy państwo kto poniósłby konsekwencje prywatna karetka która nie ma tego w umowie, kierowca bo miał dobre intencje no bo przecież odszkodowanie trzeba by zapłaciś. A pozatym od kiedy strażacy przyjmujsą tego typu zgłoszenia? Czy strażacy nie są czasem od gaszenia pożarów skoro ogarniają takie zgłoszenia to warto by się zastanowić nad zmianą nazwy..?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Normalny 26 28 dni temuocena: 91% 

  Ktoś pieniążki za niepełnosprawnego bierze a robić przy nim to już nie chce tu jest problem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 25 28 dni temuocena: 25% 

  Tłumaczenie pozbawione empatii,ludzkim odruchem jest pomoc...Jak tego nie masz powinieneś zmienić zawód.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 24 28 dni temuocena: 50% 

  W większości cywilizowanych miast transport pacjenta odbywa sie właśnie do klatek schodowych , w razie gdy potrzebna jest pomoc to organizuje ja rodzina we własnym zakresie gdyż usługa wnoszenia jest odpłatna , NFZ gwarantuje transport pacjenta a nie jego wnoszenie. W Iławie ludzie są nauczeni że zespół karetki wnosi i znosi chorego , gdyby mieli za to płacić to zaraz by się wylało wiadro pomyj na szpital.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 23 28 dni temuocena: 58% 

  Odpowiedź na pytanie postawione w artykule.Wysyłając zastęp do zdarzenia, do którego nie powinien być wysłany skutkował czasowym brakiem zabezpieczenia rejonu. W Iławie oprócz Państwowej jest jeszcze Ochotnicza Straż Pożarna i o tym dyżurny chyba zapomniał. W opisanej sytuacji nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia ani życia człowieka. Maksymalny czas wyjazdu jednostki OSP włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od momentu przyjęcia zgłoszenia przez dyżurnego PSP wynosi 5 minut. Zawodowcy z PSP wyjeżdżają w 1 minutę, co jest określone w odpowiednich przepisach prawa. Różnica maksymalnie 4 minut w opisanej sytuacji naprawdę nikomu nie przyniosłaby szkody. Rejon pozostałby zabezpieczony. Strażacy PSP byliby w gotowości do wyjazdu na wezwanie a ochotnicy zrobiliby dobry uczynek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~blackie 22 28 dni temuocena: 100% 

  Patrząc na statystyki zdarzeń OSP Iława to większość zgłoszeń, które do nich wpływają to zabezpieczenie rejonu miasta

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianka 21 29 dni temuocena: 25% 

  Umowa jest, to trzeba jej przestrzegać. Nie każdy pisze się na... wolontariat. A gdyby temu niepełnosprawnemu coś się stało podczas..wnoszenia??!! To kto odpowiada??? Osoba fizyczna czyli..ratownik. A chciał dobrze jako osoba prawna. Mamy do czynienia z...niedoprecyzowaniem zapisu. Znalazł się odważny i.. zrobił co trzeba. Szacun dla niego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 20 28 dni temuocena: 67% 

  Zmień zawód ratowniku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 19 29 dni temuocena: 73% 

  Ciekawym czy kierowca ma umowę z własnym mózgiem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. do uzytkownika ~Iławianka 18 28 dni temuocena: 100% 

  Wystarczy trochę pomyśleć, pomoc drugiemu człowiekowi w Polsce to jakiś temat nieznany, ty widzę też nie masz pojęcia ale to typowe, widzę, że masz dwa zwoje mózgowe więcej niż koń. Bez odbioru.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 17 29 dni temuocena: 25% 

  A ty byś niósł tego niepełnosprawnego?? Waga od 50 kg do..200 kg. Wiem , że mózg waży mniej. Swój już poniosłeś.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Axn 16 29 dni temuocena: 89% 

  Tak tak pizze dowieźć ,obiady i nie oklamuj medyka bo walczą z pandemią .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tak 15 28 dni temuocena: 100% 

  Jeszcze na balkon wyjść o 17 i klaskać...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kij 14 29 dni temuocena: 89% 

  Tu nie chodzi o jakieś umowy, ja sobie nie wyobrażam, tak po ludzku, podejść aż tak bez emocji do drugiego człowieka... Aż się łzy do oczu cisną, że tacy jesteśmy dla siebie nawzajem, obojętni, w tej całej gonitwie za pieniędzmi...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~waldi 13 28 dni temuocena: 80% 

  KIEROWCO /// Rozumiem ze ciezko jest samemu w pracy ... cisza ...cisza.... z kolega nie mozna pozartowac.... ale taka praca... ten kto ustala warunki umowy transportu nie bral pod uwage ze taki kierowca moze sie kiedys zbuntowac.... bo uwazal to jako rzecz normalna pomoc w dostaniu sie do mieszkania bo po to byla karetka transportowa... a ze trafilo na osobe na wozxku / nie wiemy czy calkowicie niechodzacy /// to tak po ludzku gnoj jestes a nie czlowiek. szanowny p. kierowco.!!! a wystarczylo nawet poprosic zwyklego przechodnia . Zapewniam ze pomogl by. !!!! A czy Pan p. kierowco zostawilby kogos ze swojej rodziny ????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 12 29 dni temuocena: 90% 

  Pełen obraz ratowników medycznych.....Arogancja, buta i zwykłe prostactwo. Niestety też doświadczyłem chamstwa ze strony owych niedouczonych najemników, a stawiających się ponad lekarzami. Szacunek dla Panów Strażaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yszty 11 29 dni temuocena: 57% 

  idioto, jest napisane kierowca a nie ratownik tak? W prywatnym transporcie kierowcy nie są ratownikami a wniesienie osoby 100 kg nie jest łatwą sprawą a Oni jeżdżą sami co mogło być dla niego bardziej niebezpieczne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stasiu 10 29 dni temuocena: 53% 

  Szczególnie lokalny minister zdrowia Sławiński. Tylko czekać jak dostanie posadkę dyrektora szpitala.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~321 9 29 dni temuocena: 35% 

  Rozumiem rozczarowanie pacjenta. Proszę jednak zrozumieć ratowników. W naszym kraju wszyscy są przyzwyczajeni, że JAKOŚ to będzie, a ludzi w pracy należy wykorzystać ile się da. Obudźmy się! Polacy powinni godziwie zarabiać i wypełniać swoje swoje obowiązki, które są wyznaczone w umowie o pracę. Ratownik wykonuje swoje zadania. Zatem proszę nie obwiniać ich, a organizatorów transportu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ster 8 29 dni temuocena: 80% 

  Co ty gadasz. Czyli wg Ciebie należałoby w umowie o pracę wyszczególniać wszystkie możliwe sytuacje które człowieka czekają w danej pracy. Jest to niemożliwe gdyż taka umowa miałaby kilkadziesiąt stron , a i tak życie zaskoczyłoby. A tak po prostu trochę człowieczeństwa w tym wszystkim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kierowca karetki 7 29 dni temuocena: 50% 

  Się nie dziwie, plecy bola

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Azn 6 29 dni temuocena: 71% 

  Na budowie, w kopalni w rolnictwie, też bolą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewelina 5 29 dni temuocena: 83% 

  Niech rząd da im jeszcze więcej pieniędzy za ich ciężką pracę...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kolo 4 28 dni temu

  rząd nikomu nic nie daje bo i skąd? - on dzieli to co my mu dajemy- najpierw dla siebie i swoich dalszych, bliższych i pozostałych kolegów z apartii a potem reszta dostanie to co zostanie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciekawy 3 29 dni temuocena: 100% 

  Można wiedzieć kto się podpisał pod tą umową?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elka 2 29 dni temuocena: 75% 

  Karetki które woza pacjentów na dializy i różne inne miejsca niestety przeznaczone są również do wożenia opalu do domów prywatnych i mebli na własny użytek. Ktoś tu nie ma za grosz serca. Wstydź sie panie kierowco!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WidzeWszystko 1 29 dni temuocena: 89% 

  Ratownikom całkiem się w d.pach poprzewracało. Gwiazdy, jeszcze tak z 5k dołożyć, bo mało wiecznie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3461 sekundy