REKLAMALavard
REKLAMAelektrojack
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 maja 2021, 11:06 komentarzy 2
Z uwagi na obowiązujące obostrzenia w wycieczce udział mogło wziąć zaledwie 15 osób.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia w wycieczce udział mogło wziąć zaledwie 15 osób.

Po prawie rocznej przerwie, pierwszego dnia od razu po zniesieniu części obostrzeń, odbyła się kolejna wycieczka po Iławie z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim. Okazją do wieczornego spaceru po Iławie z radnymi miejskimi była Noc Muzeów. Wycieczka dotyczyła powojennej historii budynku ratusza i obszaru Starego Miasta.

To była trzecia wycieczka, która odbyła się w ramach cyklu "75 lat polskiej Iławy", w ramach którego iławscy regionaliści przybliżają mieszkańcom powojenną historię miasta. Cykl rozpoczął się w 2020 roku, a do tej pory odbyły się dwie wycieczki: "Trudne początki" (dotyczyła początków polskiej administracji w Iławie) oraz "Kolej" (opowiadała o roli polskich kolejarzy i kolei w odbudowie Iławy).

Trzecia wycieczka dotyczyła powojennej historii budynku ratusza i odbudowy Starego Miasta. 

- Iławski ratusz miał być zaraz po wojnie odbudowany - wyjaśniał uczestnikom Michał Młotek. - Autorem koncepcji powrotu władz miasta do ratusza był burmistrz Maksymilian Grabowski. Wszystko było na to gotowe. Zorganizowano materiały budowlane, radni i urzędnicy odgruzowali okolicę, pozyskano nawet kredyt na wykonanie prac. Niestety, w tym samym czasie wtrącono Grabowskiego do aresztu. Władzę w mieście przejął Józef Sierż, który na kolejne lata wydzierżawił obiekt Spółdzielni Spożywców Społem.

Władze miasta i urzędnicy powrócili do ratusza dopiero po odbudowie obiektu przeprowadzonej w połowie lat 90-tych XX wieku. Prace wsparła finansowo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Przewodnicy i regionaliści opowiedzieli też w trakcie wycieczki o powojennej historii kinoteatru, a najwięcej miejsca poświęcili obszarowi Starego Miasta. 

- Początkowo plany odbudowy Iławy nie zakładały zagospodarowania terenu Starego Miasta - mówił Dariusz Paczkowski. - Koncentrowano się na obszarze wzdłuż dzisiejszych ulic Niepodległości i Kościuszki oraz na odbudowie fragmentów miasta położonych wzdłuż ulic prowadzących w stronę dworca. Plany odbudowy Starego Miasta powstały dopiero w latach 60-tych XX wieku, zrealizowano je natomiast w latach 70-tych. Powstała nowa reprezentacyjna część Iławy, która pełniła nie tylko funkcje mieszkalne, ale też handlowe, usługowe i rekreacyjne.

Autorami koncepcji zagospodarowania Starego Miasta byli Mieczysław Hoffmann i Bogdan Fryndt, swój udział w jej realizacji miał ówczesny Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Mieczysław Smarzyński. W tamtych czasach oceniano, że zrealizowany projekt był odważny, ale też udany i funkcjonalny. Miała to być wizytówka Iławy.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia w wycieczce udział mogło wziąć zaledwie 15 osób. Kolejna wycieczka z cyklu "75 lat polskiej Iławy" odbędzie się we wrześniu. Osoby zainteresowane powojenną historią Iławy interesujące fakty na ten temat już teraz odnajdą w podcaście "Kronika zaginionego miasta", który przygotowuje Michał Młotek.

REKLAMAModera

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Edyta 2 5 miesięcy temu

    Mogłeś zapytać kolegów Michała i Darka.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Jarek 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

    Super, szkoda, że nie wiedziałem. Gdzie szukać informacji o tych spotkaniach?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4864 sekundy