REKLAMASalon okulistyczny
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 maja 2021, 10:47 komentarzy 6

(Fot. organizator.)

Tegoroczna edycja akcji "Płotek" realizowanej przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w bliskiej współpracy z mieszkańcami wsi Szczepankowo - już za nami. Tym razem udało się pomóc aż 3 tysiącom ropuch szarych. 

Od pięciu lat rokrocznie, na początku wiosny, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich wraz z mieszkańcami wsi Szczepankowo pomagają płazom w trakcie ich wiosennych migracji. Każdego sezonu przenoszonych jest ponad 1 000 płazów, głównie ropuch szarych. Ich trasa co roku przebiega podobnie - płazy wychodzą z zimowych kryjówek, którymi są  pola przy  rzece Dylewce i maszerują na rozród do stawu. W tym celu przejść muszą przez uczęszczaną drogę, gdzie łatwo mogą ginąć pod kołami samochodów.

Aby temu zapobiec, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz ustawiają wzdłuż drogi płotki z wiaderkami, do których wpadają płazy. Następnie ropuchy i żaby trzeba wyjąć z wiaderek i przenieść je na drugą stronę drogi.

Dzięki zmotywowanej grupie wolontariuszy z miejscowości Szczepankowo ropuchy mają zapewniony bezpieczny transport do zbiornika wodnego na czas rozrodu.

Co roku w przedsięwzięcie angażują się uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie. W czasie pandemii i czasu zamkniętych szkół, w akcji przenoszenia płazów wolontariacko uczestniczyli mieszkańcy wsi. W akcji uczestniczyli: Pani Elżbieta Pszczelok wraz z mężem Piotrem i dziećmi: Filipem, Agatą i Kamilą, Pani Sołtys wsi Szczepankowo -  Krystyna Siwa-Chrostowska ze swoimi dziećmi: Amelką i Błażejem,  Pani Monika Ślesińska wraz z mężem Jackiem i swoimi córkami: Dominiką i Alicją oraz Pan Krzysztof Bernartowicz. W tym sezonie wolontariusze przenieśli 3 000 osobników ropuchy szarej! Bez pomocy mieszkańców nie udałoby się uratować migrujących płazów.

- W imieniu swoim i wszystkich płazów świata serdecznie dziękujemy!  Bez waszej pomocy nic byśmy nie zdziałali! - podsumowują tegoroczną akcję "Płotek" pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~pan żabka 6 4 miesiące temuocena: 25% 

  I już w komentarzach frustraci iławscy którym nic nie pasuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Justyna 5 4 miesiące temuocena: 37% 

  Brawo dzieciaki i dorośli. Fenomenalna akcja - tak się uczy szacunku do przyrody, to zaprocentuje!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bocian 4 4 miesiące temuocena: 71% 

  Ropuchy do niczego nie potrzebne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lucek 3 4 miesiące temuocena: 50% 

  Ale fajne i dobre dzieciaki! Przepiękna inicjatywa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 2 4 miesiące temuocena: 22% 

  KTO MI ODPOWIE, DLACZEGO TEGO ROKU NIE BYŁO SŁYCHAĆ MAJOWEGO RECHOTU ŻAB W BAGIENKACH NA PIASTOWSKIM OSIEDLU

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmm 1 4 miesiące temuocena: 26% 

  Bo za dużo bloków już tam nastawiali. Saren też już coraz mniej. Jeszcze kolejnych bloków tam wcisną, to już żadnego zwierza nie będzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4095 sekundy