REKLAMAmartex
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 maja 2021, 15:01 komentarzy 6

(Fot. materiały organizatora.)

Niewielki, skromny, o lokalnym zasięgu - taki miał być - według początkowych, nieśmiałych planów organizatorów - pierwszy Iławski Rajd Samochodowy "Jeziorak" - Razem dla Autyzmu. Odzew przerasta jednak najśmielsze oczekiwania inicjatorów. Wieść o imprezie zatacza coraz szersze kręgi, a impreza nabiera rozmachu i rozpędu.

Już dzisiaj wiele wskazuje na to, że inauguracyjna, zaplanowana na lipiec edycja rajdu będzie prawdziwym motoryzacyjnym świętem i nie lada widowiskiem - pierwszym takim na ulicach Iławy.

Pomysł zrodził się w głowie iławianki Moniki Smolińskiej, gdy sama jako widz obserwowała rajd motoryzacyjny.

- Pomyślałam wtedy: dlaczego nie w Iławie? - opowiada mama autystycznego chłopca, już wcześniej zaangażowana w lokalne inicjatywy promujące wiedzę o tym zaburzeniu i tolerancję.

To ona, gdy syn uczył się w szkole podstawowej, organizowała w Iławie, we współpracy z nauczycielami, tzw. Niebieski Marsz Radości. Teraz przyszła pora na coś nowego, chociaż cel pozostaje taki sam: promować wiedzę o autyzmie i zaburzeniach z jego spektrum - tzw. niepełnosprawnościach ukrytych, które wpływają na sposób funkcjonowania człowieka, chociaż nie widać ich gołym okiem.

- Podzieliłam się tym pomysłem z zaprzyjaźnionym Marcinem Turulskim - kierowcą rajdowym i doświadczonym organizatorem takich imprez, prezesem Lubawskiego Klubu Rajdowego. A on zaufał, uwierzył - opowiada iławianka. - "Życie nie jest kolorowe", usłyszałam to niedawno od osoby, która cierpi na autyzm. My właśnie tą imprezą chcielibyśmy wnieść do życia takich osób i ich rodzin trochę koloru i pokazać, jak wielka jest siła przyjaźni i zaufania, jak wiele wspólnie można osiągnąć.

Od pierwszych rozmów do dzisiaj impreza zdążyła już nabrać naprawdę sporego rozpędu.

- Rzeczywiście, dzieją się piękne rzeczy. Od kilku dni co dzień płaczę ze wzruszenia - taki jest odzew, chęć niesienia pomocy. Jestem szczęśliwa, że mam takich przyjaciół. Wiele osób poświęca bezinteresownie także swój prywatny czas, aby ta impreza mogła się odbyć - mówi Monika Smolińska.

Wśród tych osób są harcerze - oni zajmą się m.in. przygotowaniem stoisk dla dzieci i całej strefy rodzinnej, a także policjanci i strażacy, którzy zajmą się zabezpieczaniem imprezy. Jak podkreśla pomysłodawczyni rajdu, mundurowi wnoszą też wiele własnych pomysłów, a także szykują własne stoiska, pokazy i atrakcje towarzyszące rajdowi.

Wkrótce organizatorzy ruszają w teren - to część procesu wyznaczania poszczególnych stref, w tym parku maszyn i stanowisk dla widzów.

- Bezpieczeństwo to absolutny priorytet, ale chcielibyśmy też zapewnić widzom komfort i wspaniałe wrażenia - mówi iławianka.

- Iława doskonale nadaje się do organizacji tego typu rajdu - dodaje współorganizator Marcin Turulski. - Myślę, że gdyby była taka potrzeba, to jeszcze dwa dodatkowe odcinki bylibyśmy w stanie w mieście wyznaczyć. Jednocześnie organizacja rajdu właśnie tutaj jest dla nas sporym wyzwaniem: przecieramy szlak, bo tego typu imprezy jeszcze nigdy w Iławie nie było, odbyły się tutaj tylko wyścigi na 1/4 mili. My jednak lubimy wyzwania. Mamy nadzieję, że Iławski Rajd Samochodowy "JEZIORAK" - Razem dla Autyzmu stanie się wydarzeniem cyklicznym.

Na brak zainteresowania załóg organizatorzy nie narzekają. Już zgłosiły się kluby z Grudziądza, Białegostoku, czy Trójmiasta. Mówi się nawet o udziale w imprezie utytułowanych rajdowców, którzy mają na swoim koncie tytuły mistrzowskie. Wyścig ma być tak przygotowany, że będzie w nim mogło uczestniczyć nawet 70 załóg.

Którędy pobiegną dwie trasy iławskiego rajdu, zobaczcie na załączonych mapkach.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Boczek NW 6 18 dni temuocena: 33% 

  Ja też się wystawię

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dupa Boczek 5 17 dni temuocena: 44% 

  Ty to możesz jedynie dupsko swoje do kopniaka wystawić

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jy 4 18 dni temuocena: 50% 

  Bardzo fajny pomysł popieram a jak zwał tak zwał nie czepiajcie się,,, będę napewno

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ila 3 18 dni temuocena: 36% 

  Domniemam że rajd jak i jego nazwa ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwu że w około nas jest coraz więcej osób autystycznych i nie należy ich wytykać palcami gdy dzieci w sklepie zachowują się głośno i krzyczą bo to nie jest ich wina trzeba o tym mówić i każda forma propagowania tego jest dobra mi się podoba a jak pani wyżej napisała z nazwa razem przeciw autyzmowi brzmi to jak byśmy się od takich ludzi odwracali....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie do wiary 2 18 dni temuocena: 76% 

  Nie wierzę... Jak można nazwać rajd samochodowy hasłem "Razem dla Autyzmu"? Jeśli już, to chyba "Razem przeciw Autyzmowi"? Rozumiem dobre intencje organizatorów, ale proponowana nazwa jest logicznym kompletnym nieporozumieniem. Wynika z niej w pewien sposób, że organizatorzy są ...zwolennikami tej choroby. A poza tym nie bardzo wiadomo co właściwie ten rajd ma załatwić. W jaki sposób przejazd kolumny dymiących i hałasujących samochodów ma propagować problemy osób autystycznych? W jaki sposób ma to wnosić w życie osób autystycznych "nieco koloru i pokazać jaka jest siła zaufania"? Obawiać się można, że dla osób autystycznych obserwacja rajdu samochodowego będzie jedynie źródłem niepokoju i stresu w ich uporządkowanym niekiedy do bólu świecie. I jak mają oni poczuć radość z hałasu i zamieszania? Czy naprawdę nie ma innych sposobów na słuszne upowszechnianie wiedzy o tej przypadłości oraz problemach chorych? Wszystko to razem wygląda bardzo dziwnie, jeśli nie wręcz paranoicznie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 1 18 dni temuocena: 33% 

  Cóż, dożyliśmy czasów, że choroba jest cnotą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4324 sekundy