REKLAMAPatrz
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 maja 2021, 13:33 komentarzy 4

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Czytelnicy z Iławy za pośrednictwem portalu www.infoilawa.pl ostrzegają innych przed atakiem phishingowym. Otrzymali SMS-a, który jest przykładem nowego scenariusza cyberataku.

Oszuści tym razem podszywają się pod PGE - Polską Grupę Energetyczną. Liczą na chwilę nieuwagi odbiorcy i próbują wyłudzić dane do logowania na konto w banku, aby ukraść zgromadzone tam środki.

PGE: Na dzień 25.05 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci 3,46 zl - piszą przestępcy w wiadomości (pisownia oryginalna).

Takie SMS-y otrzymali wczoraj m.in. mieszkańcy Iławy. Do tego nasilonego w ostatnim czasie cyberataku odniosła się Grupa PGE.  

- OSTRZEGAMY przed fałszywymi SMS-ami! - czytamy w oświadczeniu spółki. - W ostatnim czasie Grupa PGE obserwuje nasilającą się wysyłkę fałszywych wiadomości skierowanych do Klientów PGEObrót. Wiadomości SMS zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieuregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii. PGE Obrót apeluje do Klientów o rozwagę, a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym.

PGE podkreśla także, że swoje należności zawsze możecie sprawdzić online, logując się do strefy klienta.

Poniżej policja przybliża, jak działa tego rodzaju scenariusz oszustwa.

Oszuści wykorzystują metodę „na prąd”. W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym rachunku za prąd. Wskazują również datę, kiedy prąd zostanie odłączony. Oczywiście „kwota za prąd” jest niska. Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMALady D

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Idiot 4 2 miesiące temu

  Ja też

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 3 2 miesiące temu

  Policja ostrzega, a może tak namierzać oszustów?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iława 2 2 miesiące temu

  10 dni temu dostałem takiego sms-a. Od razu go odrzuciłem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zen 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ja przed chwilą też dostałem takiego smsa , tyle że z numeru 48515633826 kwota dokładnie taka sama

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5496 sekundy