REKLAMAFit
REKLAMABanieczka
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 maja 2021, 14:28 komentarzy 14

(Fot. Archiwum prywatne.)

W piątej części "InfoWyprawy z Krzysztofem Zakretą", naszego wiosenno-letniego turystycznego cyklu, zachęcamy Was, abyście odwiedzili... Smolniki.

To najpiękniejsza z moich tras - tak, bardzo obiecująco, zapowiada tę wycieczkę podróżnik.

Oddajmy głos autorowi trasy Krzysztofowi Zakrecie, który, w związku z licznymi w ostatnim czasie wypadkami, także z udziałem rowerzystów, rozpoczyna od kwestii związanych z bezpieczeństwem, a później skupia się już na urokach zwiedzania.

Wyprawa piesza lub rowerowa jest przyjemna i bez przykrych niespodzianek, gdy pamiętamy o zasadach bezpiecznego przemieszczania się. Gdybyśmy wszyscy wiedzieli, że w Polsce obowiązuje zasada poruszania się prawą stroną: schodów, chodników, ścieżek, dróg, gdybyśmy wszyscy wiedzieli, że przed przekroczeniem ścieżki, drogi lub ich osi trzeba spojrzeć i w lewo, i w prawo, i w lewo, gdybyśmy wszyscy sygnalizowali zamiar skrętu pojazdu i zachowali bezpieczną odległość od innych, to wiele osób nie przeżyłoby nieporozumień, nie pojawiłoby się u ortopedy, chirurga, terapeuty lub na cmentarzu. Najważniejsze jest zaznajomienie się i przestrzeganie przepisów kodeksu drogowego. Należy pamiętać, że zawsze poruszamy się prawą stroną chodnika, ścieżki lub drogi (pieszy poza obszarem zabudowanym porusza się lewą stroną drogi, po zmroku z odblaskami, oświetleniem), bez popisywania się, nie czepiając się innego pojazdu i zachowując bezpieczną odległość od innego użytkownika drogi. Dojeżdżając do skrzyżowania, należy zwolnić i zwrócić uwagę na obie strony drogi. Zawsze stosujmy odpowiednią sygnalizację ręczną lub świetlną przed zamiarem skrętu. A wszystko to w trosce o Ciebie i o nas, by żyć zdrowo i szczęśliwie. Chcieć to móc, ruszajmy więc bezpiecznie na InfoWyprawę.

InfoWyprawa, część 5. Jedziemy do Smolnik!

Ilość zdjęć 20

Tym razem zapraszam Państwa na moją najpiękniejszą trasę - do Smolnik. A że Smolniki są również w okolicach Wiżajn koło Suwałk i przebywał tam „Pan Tadeusz” w kadrze znakomitego Andrzeja Wajdy (dramat historyczny z 1999 roku), to jestem przekonany, że zamiast świateł z aparatów i kamer, Pan Tadeusz do Soplicowa zdecydowanie chętniej, czy to wiosna, lato, jesień, czy zima, wracałby przez smolnicko-iławskie baśniowe plenery. Ponad 17-kilometrowa trasa przebiega w 25% drogą twardą, pozostała jej część biegnie przez Plac Iławskich Kolejarzy z fontanną i starą lokomotywą, lasy, obok ośmiu akwenów wodnych, niektórych z pływającymi wyspami, przy dawnych „ołówkach”, przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej i dawnej „Zielonej Karczmie”. W gratisie dodaję radosny świergot ptaków, szum drzew i przecinające korony drzew gorące promienie zachodzącego słońca nad jeziorami.  

To szlak nr 5 z mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3 940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam, tym razem nie rowerem (bo za łatwo), a pieszo. 

Trasa rozpoczyna się na ulicy gen. Andersa przed budynkiem Urzędu Gminy Iława, biegnie ulicą Wojska Polskiego, fragmentem szlaku żółtego i św. Jakuba, obok dawnej krochmalni, Pogańskiego i Diabelskiego Stawu, Jeziora Łąckiego (Brzozy), rzeczki Struga, Jeziora Czystego, Kociołek, Miałkie, przez Smolniki, obok Jeziora Zielonego, Gajerek Duży i Mały, ulicą Lubawską do ulicy gen. Andersa i placu przed urzędem gminy. Ze względu na swoje unikalne walory ta spokojna trasa znakomicie nadaje się do relaksu, rozmyślań nad przeszłością i przyszłością - polecam pieszym, biegaczom i rowerzystom. Odprężenie po ciężkim tygodniu pracy gwarantowane.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie :-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączony tu film, który podczas pieszej wyprawy zrealizowałem. Poprowadzi on Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy w baśniowej scenerii. Film ten zawiera również zdjęcia z wycieczek, które organizowałem z „Echem Iławy” w 2007 roku.

W związku obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii Covid-19 od soboty, 15 maja został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Grupy uprawiające sport mogą liczyć do 50 osób. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzyści poruszają się po drogach publicznych, jeżeli nie stwarza to zagrożenia, w kolumnach dwóch jednośladów, w grupach po 15 jednośladów, z 200-metrowym odstępem między grupami. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Wynika z tego, że nie może poruszać się po jezdni, ścieżce rowerowej, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Kierowcy samochodów zobowiązani są wyprzedzać rowerzystę w odległości nie mniejszej niż jeden metr. Zgodnie z ogólnopolską inicjatywą rowerzyści proszą o „150 cm dla rowerzysty”.

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAPakersi

13Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~jungingen 13 16 dni temuocena: 100% 

  Ta fota tytułowa to jakieś nieporozumienie. Całkowity brak smaku i klasy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 12 16 dni temuocena: 38% 

  A gdzie są te Smolniki gdzieś koło Iławy ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Partyzant 11 16 dni temuocena: 100% 

  O co chodzi tym w komentarzach? A koło Smolnik to raczej proponuję na piechotę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Partyzant 10 16 dni temuocena: 0% 

  Niektóre fotki to chyba archiwalne. A jednego pomostku to nie kojarzę, tego z dwiema osobami za pomostkiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~smigiel 9 16 dni temuocena: 56% 

  Wszyscy tacy mocni i odważni z piwkiem przed ekranem.Cieszę się że was tam nie spotkam , bo obrzydzicie fajność tego miejsca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przem 8 16 dni temuocena: 100% 

  A ty człowieku zabłysnęłeś już swoimi plakatami na ciężarówkach zejdz na ziemie i przestań się wypowiadać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wow 7 16 dni temuocena: 100% 

  Zwłaszcza ta kiełbaska na ruszcie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pl 6 17 dni temuocena: 71% 

  Komary, żmije i glonojad.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mundek 5 17 dni temuocena: 50% 

  ten Pan to taki iławski Cejrowski ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lenin 4 17 dni temuocena: 56% 

  Panie Zakreta, a kiedy jedziesz Pan do TW "Bolka"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Lenina 3 15 dni temu

  Kto się pyta TW Balbina, agent Tomek, czy prokurator stanu wojennego?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 2 17 dni temuocena: 73% 

  A nie prawda bo chodzimy lewą stroną

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 1 17 dni temuocena: 37% 

  Brudna woda, kupa ludzi, nie jedźcie tam. A, i komary. Miliony. I żmije.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.511 sekundy