REKLAMAFigura
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 maja 2021, 18:27 komentarzy 25

(Fot. Info Iława.)

Za nami uroczysta gala iławskiej kultury. Kameralne spotkanie zorganizowane w poniedziałkowe popołudnie w Kinoteatrze "Pasja" było okazją do przekazania lokalnym artystom i animatorom nagród, wyróżnień i podziękowań, a także gratulacji z okazji obchodzonych jubileuszów pracy twórczej.

Galę poprowadzili Lidia Miłosz-  dyrektor Iławskiego Centrum Kultury oraz iławski dziennikarz Dominik Jaskulski. Miasto reprezentowali burmistrz Dawid Kopaczewski, zastępca burmistrza Dorota Kamińska, przewodniczący rady miejskiej Michał Młotek, skarbnik Joanna Wiśniewska i przewodnicząca komisji kultury Aneta Rychlik.

Iławska gala kultury 2021 w obiektywie.

Ilość zdjęć 44

Do konkursu o nagrody Burmistrza Miasta Iławy w dziedzinie kultury stanęło 29 osób, które aktywnie zajmują się twórczością artystyczną lub działają na rzecz upowszechniania kultury w mieście. Wśród wnioskodawców znaleźli się znani wszystkim twórcy o ugruntowanej pozycji, jak również młodzi artyści, rozpoczynający swoją drogę twórczą. Niełatwe zadanie miała komisja, która musiała stwierdzić, kto zasługuje na nagrodę, kto na wyróżnienie.
Komisja w składzie: Zastępca Burmistrza Dorota Kamińska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Aneta Rychlik, Dyrektor Iławskiego Centrum Kultury Lidia Miłosz oraz członkini Rady Kultury Dorota Jurczak  
przyznała:

 • 3 nagrody finansowe za osiągnięcia artystyczne w dziedzinach: sztuki plastyczne, muzyka, literatura;
 • 5 wyróżnień za osiągnięcia artystyczne;
 • 1 nagrodę finansową za upowszechnianie kultury;
 • 1 nagrodę finansową za całokształt twórczości.

f

Nagrodom towarzyszyły listy gratulacyjne, statuetki i kwiaty.

NAGRODY

za osiągnięcia artystyczne w wysokości 1 500 zł w dziedzinach: literatura, malarstwo i muzyka. Nagrodom towarzyszyły artystyczne statuetki autorstwa Rafała Szulca.

Krzysztof BEŚKA – prozaik, dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Krzysztof Beśka wydał 18 powieści w największych polskich wydawnictwach, a w tym roku wyjdą kolejne dwie. Miejsce, które go ukształtowało, to bez wątpienia Iława. Tutaj dorastał, chodził do szkół, stawiał pierwsze literackie kroki. Uhonorowany Literacką Nagrodą Warmii i Mazur „Wawrzyn” za: „Fabrykę frajerów” oraz „Wawrzynem czytelników”. Stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Ostatnie publikacje: „Duchy rzeki Pregel” (2020), „Amber-Gold” (2019), „Przepustka do piekła” (2018), „Spowiedź w fotoplastykonie” (2017), „Rikszą do nieba” (2016) i wiele innych.

Joanna SIERZPUTOWSKA - artystka plastyczka w zakresie sztuk wizualnych, pedagożka, instruktorka malarstwa oraz ceramiki. Maluje obrazy za pomocą klasycznych farb wodnych i olejnych,  wykorzystuje również własne techniki oparte na operowaniu światłem i fakturą, tworzy instalacje. Na co dzień nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej nr 3 w Iławie, gdzie wspiera rozwój młodych talentów wśród uczniów, znacznie wykraczając poza ramy programu nauczania. Ważniejsze wystawy: 2021 – „ W kratkę” – wystawa osadzonych w Zakładzie Karnym w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Emblematy” – indywidualna wystawa w Galerii Jazzowej, 2020 – „Ala ma kota…” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Zainspirowani Iławą – Impresjonizm” – wystawa zbiorowa oraz wiele innych.

Zespół Blues Station (nagrodę w imieniu całego zespołu odebrali Andrzej Bartkowski i Leszek Kluba). Zespół muzyczny Blues Station od 11 lat wykonuje utwory popularnego polskiego zespołu rockowego DŻEM w ponad 300 miejscach w Polsce. Tworzą go artyści: Leszek "Picador" Kluba - wokal,  założyciel zespołu, Tomek "Topola" Topolewski - perkusja, Andrzej "Bartek" Bartkowski - gitara basowa, Wojtek "Wiśnia" Wiśniewski - instrumenty klawiszowe, Jacek "Dżemik" Maruszewski – gitara, Bartosz Żygadło. Są zwycięzcami plebiscytu Riedel4Riedel – Wspomnienie o Ryśku Riedlu, zdobywcami wyróżnienia w konkursie muzycznym  organizowanym przez Fan Club Dżem "Skazani na bluesa" i "PRS Guitars Polska" pod hasłem "Zagrajmy razem DŻEM". 

WYRÓŻNIENIA

Iława Gospel Singers - nagrodę w imieniu stowarzyszenia i chóru odebrała Magdalena Wróblewska. Chór powstał w 2015 roku, zrzesza pasjonatów śpiewania i głoszenia Dobrej Nowiny. Chór składa się z 30 członków – mieszkańców Iławy i okolicznych miejscowości, którzy zawodowo zajmują się bardzo różnymi profesjami niezwiązanymi z muzyką. Chór Iława Gospel Singers zrealizował wiele działań artystycznych, organizował liczne wydarzenia kulturalne, bądź brał udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie miasta, kraju i poza jego granicami, podejmował działania z zakresu edukacji i animacji kulturalnej i artystycznej wśród mieszkańców, promował artystyczną twórczość amatorską. Ważniejsze inicjatywy na przestrzeni ostatnich lat to: organizacja koncertu świątecznego w Iławie (przy zapełnionej widowni), dwukrotna organizacja  warsztatów „Gospel nad Jeziorakiem” z udziałem Colina Williamsa, udział w międzynarodowych warsztatach gospel w Niemczech oraz zaproszenie do koncertu w prestiżowym Internationale Bottroper Gospelnacht (jako jedyny polski zespół). Iława Gospel Singers wykazuje niezwykłą aktywność koncertową, bierze udział w imprezach charytatywnych w regionie oraz poza nim, godnie reprezentując Iławę.

Michał Wróblewski – członek Iława Gospel Singers, na koncie ma wiele osiągnięć: nagród oraz wyróżnień w dziedzinie poezji śpiewanej m.in. trzecie miejsce w VVIV Finale Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Włocławek 2020, wyróżnienie w 13. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej, II miejsce i wyróżnienie im. Pawła Bartłomieja Greca za kompozycję muzyki do wierszy Brunona Jasieńskiego w 2018 roku we Włocławku, Grand Prix 42. Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu” w 2019 roku w Wałczu. 

Monika Świst – od 2016 roku czynnie rozwija twórczość artystyczną poprzez szereg działań mających wpływ na rozwój kultury, m.in. koncerty poezji śpiewanej, poetycką twórczość autorską, pomoc przy tworzeniu projektów miejskich jako pomysłodawczyni oraz aktywna uczestniczka. Pasją artystki jest poezja ubrana w dźwięki gitary. Pasją tą dzieli się z innymi. Ostatnie osiągnięcia: w 2020 – udział w koncercie poświęconym Edwardowi Stachurze „PoSTEDówka”, w 2019 – autorski projekt z gatunku poezji śpiewanej pt. „18 dni”, wydanie płyty oraz koncerty w pubie Opcja w Dniu Muzyki, udział w PoSTEDówce promującej twórczość Edwarda Stachury, wyróżnienie na Ogólnopolskich Spotkaniach z Poezją w Łazieńcu k. Ciechocinka, „Biała Lokomotywa” za wiersz pt. „Pochodnie” oraz wiele innych.

Michał Krysztofiak - jeden z najbardziej doświadczonych i utalentowanych operatorów dronów w północno-wschodniej Polsce. Fotografią dronową zajmuje się od 2016 roku, kreując własny, niepowtarzalny styl oraz budując markę eksperta w obszarze zaawansowanych modeli i wykonywania precyzyjnych zdjęć lotniczych, także o wartości artystycznej. Jego prace zdobią dziesiątki wydawnictw promujących okolice Jezioraka oraz Mazury. Zgromadził na przestrzeni kilku lat prawie 2 tys. fotografii. Udokumentował każdą część Iławy. W 2020 roku prace Michała Krysztofiaka zostały zaprezentowane na wystawie pt. „Widoki” w Galerii Jazzowej. Artysta jest autorem fanpage’a „Iława z drona”, na którym dzieli się z mieszkańcami oraz miłośnikami miasta efektami swojej pracy. „Iława z drona” jest  jednym z najbardziej obserwowanych fanpage’ów uzupełniających działania promocyjne miasta.

Iławska Grupa Aktorska działa w składzie: Ewa Śmigielska, Małgorzata Marciniak, Danuta Rytel, Radosław Wiatr i Marcin Zając. Grupa pasjonatów teatru działa od dwóch lat, tworząc spektakle teatralne. Samodzielnie piszą scenariusze, przygotowują scenografię oraz reżyserują sztukę teatralną. Do tej pory powstały: „Urodziny… u rodziny” - spektakl, który spotkał się z dużym zainteresowaniem w Iławie oraz w Suszu, jak również „Zaraza”, której premiera odbędzie się dzisiejszego wieczoru. Ponadto wzięli udział w filmie krótkometrażowym „Zakazany owoc” wraz z NGF Champion z Lubawy. Premiera odbyła się w Iławie w 2020 roku.

NAGRODA ZA UPOWSZECHNIANIE KULTURY

w wysokości 1 500zł oraz artystyczna statuetka autorstwa rzeźbiarza Rafała Szulca.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju „PRO-BONO” w Iławie (nagrodę odebrała Dorota Jurczak). Członkowie stowarzyszenia aktywnie działają na rzecz promocji dorobku twórczego artystów iławskich i twórców z całej Polski. Organizatorzy pleneru malarskiego pn. „Stąd i Stamtąd - Iława oczami artystów” w 2020 roku,  wystawy malarstwa Agnieszki i Romana Gruszeckich w Muzeum Grafiki MON PETIT LOUVRE w 2019 r.,  wystawy plakatów filmowych i spotkania autorskiego z uznanym na całym świecie  grafikiem Andrzejem Pągowskim oraz pleneru malarskiego pn. „Iławą malowane” w 2017 roku, a ponadto współorganizatorzy spotkania autorskiego z Marcinem Kydryńskim oraz wystawy jego fotografii również w 2017.

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI

w wysokości 2 000 zł oraz artystyczna statuetka autorstwa rzeźbiarza Rafała Szulca.

Bogdan Wojciech Bartkowski - grafik, projektant, artysta interdyscyplinarny, twórca plakatów, grafiki użytkowej, form  przemysłowych i projektant wnętrz, autor fotografii, scenografii, obiektów, instalacji, obrazów i grafik – swoje prace prezentował na wielu wystawach i biennale w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce, Niemczech, Anglii, Belgii, Holandii i Japonii.

PODZIĘKOWANIA

Maria Artiemiew,
Honorata Cybula,
Marek Dolecki,
Marek Kałuża,
Jan Król,
Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Michała Kowalewskiego,
Katarzyna Przybysławska,
Ewa Słusznik,
Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej w Iławie,
Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne SART,
Stowarzyszenie Chór Camerata,
Małgorzata Szynal-Trzaskawka,
Igor Tasarz,
Marian Waruszewski,
Czesław Wasiłowski,
Stanisław Wierzchowski,
Wiesław Witkowski,
Agata Topolewska,
Bartłomiej Żółtowski.

Ponadto podczas gali przekazano gratulacje z okazji 30-lecia pracy artystycznej dyrygentce chóru "Camerata" Honoracie Cybuli. Sama "Camerata" obchodzi w 2021 roku jubileusz 35-lecia. Wręczono także list gratulacyjny Czesławowi Wasiłowskiemu, fotografikowi, który w 2020 roku obchodził 50-lecie pracy artystycznej.

Uroczystość uatrakcyjnił program muzyczny w wykonaniu Julity Kożuszek i Doroty Wasilewskiej. Zaprezentowały repertuar Kabaretu Starszych Panów i piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej oraz utwory autorskie. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~heh 25 4 miesiące temuocena: 36% 

  więcej ludzi na scenie niż na widowni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podsumowanie 24 4 miesiące temuocena: 44% 

  Podsumowując: Panu Kopaczewskiemu i jego ekipie już podziękujemy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kulturalny 23 4 miesiące temuocena: 35% 

  Pan Krzysztof Beśka nie jest lokalnym artystą.Czy coś się zmieniło w regulaminie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Komisyja 22 4 miesiące temuocena: 7% 

  Ale to są nasze nagrody i co nam zrobicie...?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~urzędnik 21 4 miesiące temuocena: 96% 

  Regulamin jest załącznikiem do uchwały Rady Miasta,czyli zmiany musi zatwierdzić RM.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 20 4 miesiące temuocena: 24% 

  100 tys.dla Olsztyna,teraz dla mieszkańca Warszawy urodzonego w Mrągowie.O co tu chodzi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 19 4 miesiące temuocena: 40% 

  Dwoje prowadzących na garstkę ludzi? Widać kto ma parcie na szkło...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maria 18 4 miesiące temuocena: 57% 

  Dorota J. czas nastolatki dawno minął, ubiór niestosowny do okoliczności.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 17 4 miesiące temuocena: 64% 

  ...dodam tylko tyle że Dawidowi pisana jest kolejna 5-tka zatem ma 10 lat w Ratuszu. A jeśli inni poza nim będą się kłócić to tym bardziej ON tę szarańczę opędzi w cuglach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 16 4 miesiące temuocena: 38% 

  Założymy się,że nie będzie kolejnej 5-tki dla Dawida...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 15 4 miesiące temuocena: 70% 

  Niestety, ale czas Adama przeminął, nie dlatego że miał za sobą głęboką i zasłużoną przeszłość w samorządach, lecz wyborcy czekali zmian na „świeżego intencjami” młodego na zasadzie, że nie ważne kto, aby tylko zmiana. Takie oto są dziwne wyborców zamysły, ale trzeba je przyjąć. Tymczasem zdecydowała młodość Pana Dawida, oraz niespotykany ciąg do urn wyborczych młodszego pokolenia, które nigdy tak licznie nie brało udziału. Domniemam, iż kolejne wybory będą bez emocji, lecz z głęboką rozwagą. Oczywiście obecny burmistrz, jak sądzę dobrze o tym wiedzieć powinien i zachować czujność i baczenie na to, co w narodzie się święci, a w trawie piszczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 14 4 miesiące temuocena: 28% 

  Dostał pięć lat, na razie wygląda to nienajlepiej. Myślę, że zabrakło doświadczenia. Kiepski czas dla Iławy. U kogo poszukamy ratunku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pa pa 13 4 miesiące temuocena: 24% 

  Bajo bongo, bongo bajo! Pan burmistrz, to niech już szuka sobie nowego zajęcia, najlepiej gdzieś w Olsztynie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Basia 12 4 miesiące temuocena: 41% 

  to jakas kpina a nie nagrody. Zeby wzieli pod uwage trzeba bylo samemu sie zglosic. we wniosku. I widac doskonale kto chce nagrody i zysku i uścisków rąk, a kto robi swoje i nie zgłasza sie. Jest w Iławie wiele wiecej wart nagrodzenia osob.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~andi 11 4 miesiące temuocena: 0% 

  To w takim razie dlaczego ja dostałem ? Jakoś wniosku nie pamiętam abym składał.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Basia 10 4 miesiące temuocena: 24% 

  Do andi: Niestety ale tak... cofnij sie do poczatku ogloszenia tej gali nagród. Trzeba bylo wypisac wniosek zgloszeniowy osobiscie by zabiegac o nagrode. nie zazdroszcze, ale troche to wszystko grybymi nicmi szyte.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~andi 9 4 miesiące temuocena: 55% 

  Samemu się zgłosić? Oj masz kobieto pojęcie masz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwer 8 4 miesiące temuocena: 11% 

  Gdyby nie ten niski wzrost chłopców Dawida i Michała...No i lewicowe pochodzenie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 7 4 miesiące temuocena: 54% 

  A pan Michał Młotek to na plecach burmistrza robi sobie kampanię? Jak jego cień pojawia się wszędzie gdzie i on. Nie ma Pan pomysłu na siebie, oj nie ma

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~8 6 4 miesiące temuocena: 26% 

  Dobre sobie hahaha. Nie o to chodzi kto na czyich plecach. W nosie z tym. Gdyby Kopaczewski byl na tyle silnym indywiduum to zaden cien nie bylby mu zagrozeniem. Niestety jako burmistrz Kopaczewski daje ciala. Chociaz wlasciwie wroc, nic nie daje temu miastu. Jest nijaki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 5 4 miesiące temuocena: 29% 

  Do Endrju: Trzeba być idiotą żeby twiwrdzić,że Kopaczewski będzie dalej burmistrzem.Ten przypadkowy burmistrz ciągnie Iławę na dno w każdej dziedzinie życia społecznego...A Młotek,kim jest Młotek?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Endrju 4 4 miesiące temuocena: 73% 

  Dajcie spokój z tymi komentarzami...Dawid robi dobra robotę ale potrzebuje wsparcia w radzie w tym Michała. To oni razem będą rządzić przez kolejne kadencje. Jeśli będzie wojna między nimi to PiS wygra a to byłaby katastrofa. Młodzi są, niech się uczą i ciągną to wszystko. I niech współpracują a nie walczą ze sobą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~grzegorz 3 4 miesiące temuocena: 49% 

  Pamiętajcie, kto rozpoczął tę dyskusję. Pamiętajcie, komu pękły zwieracze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażyna 2 4 miesiące temuocena: 42% 

  Michał? Na plecach „burmistrza”? Młotek klasą i doświadczeniem dawno przed wyborami go przegonił. Towarzystwo „burmistrza” raczej mu szkodzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mała Mi 1 4 miesiące temuocena: 48% 

  A kogo tak zabolało, że Michał wręczał nagrodę? Tak dla przypomnienia, to on jest Przewodniczącym Rady Miasta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZdrowo nacudowane
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.2467 sekundy