REKLAMALavard
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 czerwca 2021, 17:43 komentarzy 1

(Fot. Krzysztof Zakreta.)

Dzisiaj, w 6. odcinku "InfoWyprawy" prezentujemy najstarszą lokalną trasę turystyczną.  Najstarszą, czyli którą? Na Kamionkę! Podróżnik Krzysztof Zakreta nazwał ją "trasą pokoleń"; to tutaj znajdowało się najbardziej na północ wysunięte miejsce osadnictwa słowiańskiego, tu przebiegała średniowieczna droga z Ziemi Chełmińskiej do Pomezanii.

Na Kamionkę! Wyprawa najstarszą lokalną trasą turystyczną.

Ilość zdjęć 29

Kamionka – pokoleń

Przed wyruszeniem w leśną trasę warto (kto tego jeszcze nie zrobił), wyposażyć się w specjalne rękawiczki dla rowerzysty, które sprawią, że jazda będzie bezpieczniejsza. Ręce nie będą się pocić, a kierownica nie wyślizgnie się z rąk, podczas upadku też się przydadzą. Okulary ochronią nasze oczy przed oślepiającym słońcem, promieniami słonecznymi UV, a przede wszystkim przed owadami. Bardzo ważny jest również kask rowerzysty, który ochroni naszą głowę przed urazami od wiszących leśnych gałęzi, skutkami upadku lub zderzenia. Warto na wycieczkę wziąć owocowy, mało słodki napój i „coś na ząb”. Do przewożenia żywności i ubrań najpraktyczniejsze są specjalne rowerowe sakwy przypinane do bagażnika. Wożenie plecaków na plecach powoduje nasze niepotrzebne obciążenie, pocenie się i wysiłek. Taki ciężar może popsuć nawet najlepszą wycieczkę. Pamiętajmy, że las to dom licznych zwierząt i ptactwa, więc nie zachowujmy się jak w polskim powiedzeniu „Nie krzycz, nie jesteś w lesie”, lecz, aby dostrzec i sfotografować zwierzynę leśną, musimy zachowywać się cicho. Przecież to my jesteśmy ich gośćmi, więc nie zakłócajmy ich naturalnej harmonii. Nie płoszmy ptaków i zwierzyny. Na wyprawę warto wziąć ze sobą naczynie, aby po powrocie z trasy podzielić się z naszymi najbliższymi owocami leśnymi: jagodami, żurawinami, grzybami. Jeżeli chcecie utrwalić piękno tej trasy dla siebie i przyjaciół, weźcie z sobą aparat fotograficzny, kamerę lub dobry telefon z tymi aplikacjami. Jesteście gotowi? Ruszamy na InfoWyprawę!

Zapraszam Państwa na trasę pokoleń, na której znajdowało się najbardziej na północ wysunięte miejsce osadnictwa słowiańskiego, tu przebiegała średniowieczna droga z Ziemi Chełmińskiej do Pomezanii, od wieków w to miejsce podążała młodzież, wagarowicze, pary zakochanych, pruscy wojskowi i całe rodziny na obcowanie z leśną naturą, ciszą, urokami przepięknego jeziora z wyspą, do znajdującej się u brzegu wiaty miejsca na ognisko, ławeczki z ławą, na schłodzony w jeziorze napój i zakąskę. Zapewne w myślach lub na spotkaniach towarzyskich pojawiają się wspomnienia tego miejsca codziennie przemierzanego przez mieszkańców, turystów, piechurów, biegaczy i rowerzystów. Jak wielu, również i mi nie braknie nadziei, że ta zapomniana od dziesiątek lat przez włodarzy trasa odzyska należną jej nawierzchnię i wygląd.

Zapraszam Państwa na najstarszą lokalną trasę turystyczną - do Kamionki.

Jest to szlak nr 01.1 z uzupełnienia do mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3 940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam, tym razem nie rowerem (bo za łatwo) a pieszo. 12-kilometrowa trasa, przebiegająca w 45% drogą twardą, rozpoczyna się w centrum Iławy obok kolorowej fontanny przy Galerii Jeziorak. Biegnie północnym brzegiem Małego Jezioraka, Bulwarem Jana Pawła II, Aleją Pojednania, południowym brzegiem najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak, ulicą Konstytucji 3-go Maja, Chodkiewicza, Sienkiewicza, lasek miejski, przez Kamionkę, wokół Jeziora Silm, ulicę Sienkiewicza, lasek miejski, Stacyjną, Mickiewicza, wprost na zasłużony wypoczynek i posiłek do restauracji położonych nad brzegiem Małego Jezioraka. Oprócz walorów kulinarnych tej trasy podziwiać będziemy również walory sportowe, przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne, wokalne i szkoleniowe. Na naszej trasie wiodącej obok trzech jezior znajdziemy przystań tramwaju wodnego, amfiteatr, halę sportowo-widowiskową, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pomniki, rzeźby, mosty, skwery, tablice edukacyjne, dawne grodzisko, jeziorne wyspy, w tym największą w Polsce położoną w obszarze miejskim, porty, przystań promową, hotel i pensjonaty, słynną dyskotekę, pływalnię, lodowisko, skatepark, a przede wszystkim las, jeziora, spokój, ciszę przecinaną radosnymi ptasimi koncertami. To warto zobaczyć, to warto usłyszeć, trzeba też zobaczyć w Kamionce jeden z siedmiu na świecie, ośrodek doskonalący umiejętności kapitanów statków żeglugi wielkiej. Wydawałoby się, że trasa niewielka a miłych doznań bez liku, oby dnia Wam starczyło na rozkoszowanie się nimi, a jeśli nie - to nocą są jeszcze piękniejsze.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie :-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączony tu film, który podczas pieszej wyprawy zrealizowałem. Poprowadzi on Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy, pobudzi zmysły, wspomnienia i wyobraźnię. Film ten zawiera również zdjęcia z wycieczek, które w 2007 roku organizowałem z „Echem Iławy”.

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii Covid-19 od soboty 15 maja został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Grupy uprawiające sport mogą liczyć do 50 osób. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzyści poruszają się po drogach publicznych, jeżeli nie stwarza to zagrożenia, w kolumnach dwóch jednośladów, w grupach po 15 jednośladów, z 200-metrowym odstępem między grupami. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Wynika z tego, że nie może poruszać się po jezdni, ścieżce rowerowej, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Kierowcy samochodów zobowiązani są wyprzedzać rowerzystę w odległości nie mniejszej niż jeden metr. Zgodnie z ogólnopolską inicjatywą rowerzyści proszą o „150 cm dla rowerzysty”.

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia i wideo: z archiwum podróżnika.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAModera

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~wal-ko 1 4 miesiące temuocena: 100% 

    Bardzo dobry folder reklamowy miasta Iławy jak i tej trasy na kamionkę.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5543 sekundy