REKLAMAPatrz
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 czerwca 2021, 10:18 komentarzy 22

(Fot. Info Iława.)

- Po wielu miesiącach negocjacji udało się ustalić z właścicielem nieruchomości warunki zakupu działki pod szkołę na osiedlu Piastowskim, ogłosił podczas konferencji prasowej we wtorek, 8 czerwca Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.

Rano samorządowiec spotkał się z dziennikarzami przy ulicy Chrobrego. U zbiegu tej ulicy z ulicą Ziemowita znajduje się działka, którą miasto pozyska pod budowę nowej szkoły podstawowej.

- W ostatnich miesiącach prowadziliśmy bardzo zaawansowane negocjacje z właścicielem tej działki. Jak Państwo wiecie, z jednej strony jest ona przeznaczona na oświatę, z drugiej strony na zabudowę wielorodzinną. Udało się podpisać porozumienie z właścicielem tej działki na zakup działki pod oświatę. Oznacza to, że na najbliższej sesji rady miasta, w czerwcu, podejmiemy uchwałę w zakresie zamiany nieruchomości - poinformował Dawid Kopaczewski.  

Ma to zostać rozwiązane w ten sposób, że miasto pozyska 1,5 hektara terenu pod szkołę, natomiast jej obecnemu właścicielowi przekaże w rozliczeniu działkę o powierzchni około 0,4 hektara przy ulicy Ziemowita, różnicę w wartości tych nieruchomości wypłacając gotówką. Pierwsza transza ma zostać wypłacona jeszcze w tym roku, kolejna - do końca marca 2022r.

- Pozyskamy do naszych zasobów 1,5 hektara ziemi, co łącznie da nam niespełna 2 hektary pod szkołę na osiedlu Piastowskim - podsumowywał najważniejsze fakty burmistrz. - Wiem, że wielu mieszkańców czekało na ten moment, ponieważ jest to bardzo młode osiedle z rodzinami, z dziećmi. Cieszę się, że mamy ten milowy krok w zakresie tej inwestycji. Pozyskanie tej nieruchomości do zasobów miejskich pozwoli nam na projektowanie szkoły na osiedlu Piastowskim - dodał Dawid Kopaczewski. 

Pozyskiwana działka jest mniejsza, niż początkowo zakładano, dlatego istniejąca koncepcja budowy szkoły ma zostać zmieniona. Miasto prawdopodobnie zrezygnuje z części obiektu przewidzianej na przedszkole.

- Na osiedlu wybudowało się prywatne przedszkole, więc nie ma takiej potrzeby, żeby generować po naszej stronie wydatki. Ograniczymy się do szkoły podstawowej - powiedział burmistrz. - Chcielibyśmy, aby to był mały ośrodek sportowy, z zapleczem sportowym, być może z czytelnią, czy filią biblioteki oraz salą gimnastyczną, którą można byłoby wykorzystywać na zajęcia dla mieszkańców tego rejonu także po południu - mówił o koncepcji obiektu burmistrz.

Kiedy zostanie zrealizowany tej projekt? Na razie wiadomo, że na 2022 rok mają zostać zabezpieczone w miejskim budżecie środki na wykonanie dokumentacji projektowej. 

Burmistrz zapowiedział, że będą podejmowane starania o zewnętrzne dofinansowanie, a w przypadku braku dostępności takich środków - o realizację tej inwestycji w formule 3P, partnerstwa publiczno-prywatnego. Ile będzie oddziałów, ile miejsc dla uczniów - na odpowiedzi na te pytania trzeba poczekać do ukończenia procesu projektowania. Nie jest też przesądzona kwestia ewentualnej likwidacji - po budowie nowej podstawówki - jednej z istniejących szkół podstawowych w mieście. Kluczowe tutaj mają być wyniki analizy demograficznej.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMASalon okulistyczny

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~. 22 3 miesiące temuocena: 88% 

  Trawa jest po to by w niej legły się ptaki, zaś koty miały co jeść...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zielony 21 3 miesiące temuocena: 56% 

  Chylę czoła, trawa już skoszona. Dziękuję.:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zielony 20 3 miesiące temuocena: 52% 

  A co z trawą na ul. Dąbrowskiego, krzewów już nie widzę, wszystko zasłania. Im bliżej Lipowego Dworu tym wyższa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 19 3 miesiące temuocena: 32% 

  Na chłopski rozum, po co zadłużać miasto skoro ZKM od dawna jest nierentowne. Miasto co roku dopłaca do działalności ZKM setki tysięcy złotych. Jaki zatem jest cel wożenia powietrza w pustych autobusach? Prawdziwe obłożenie jest rano jak dzieciaki idą do szkoły, a później hula wiatr po autokarze. Czy ktoś w ratuszu posiada kalkulator?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 18 3 miesiące temuocena: 40% 

  To już nie kiełbasa, a szynka wyborcza z kawiorem. Lansik na fejsie zaliczony.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szewczyk 17 3 miesiące temuocena: 39% 

  To że urzędnicy potrafią wydawać pieniądze to wiemy. Jednak czekamy na informację o tym w jaki sposób chcą je zarabiać. Jakiś pomysł? Bo jak dotąd nie słyszałem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 16 3 miesiące temuocena: 45% 

  Dawid chyba zapomina,że mamy niż demograficzny i za chwilę szkoła będzie niezasadna...No ale trzeba ludziom wciskać kit medialny...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 15 3 miesiące temuocena: 42% 

  Jakie ten chłopczyk ma parcie na szkło. Jest niewiarygodny, z byle czym lata do radia prasy. Rozumiem otwarcie szkoły to i owszem wstęgi, szampany. Dziś mamy puste zapowiedzi jakich wiele jeszcze usłyszymy. Byle jak byleby mówili co? A pochwali się burmistrzunio że został uznany winnym przekroczenia dyscypliny finansów publicznych! No śmiało! Jest świeżutki wyrok!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 14 3 miesiące temuocena: 74% 

  Dobra wiadomość. Czekamy na projekt i realizację. Szkoda, że tak późno bo mnóstwo dzieci już chodzi do szkół w mieście, ale oby do przodu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec osiedla 13 3 miesiące temuocena: 36% 

  Nie wierzę temu panu...Niedobrze mu z oczu patrzy.. A z tego co pamiętam starania o szkołę na os.Piastowskim rozpoczął burmistrz Żyliński.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 12 3 miesiące temuocena: 29% 

  Ten Kopaczewski teraz też tylko gaga,gada,gada 2i5 roku i NIC.Pisanie skarg na urzędników ratusza kiedy pracował jeszcze w urzędzie pracy lepiej mu wychodziło...Paskudny gość!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 11 3 miesiące temuocena: 77% 

  I starał się przez wszystkie swoje kadencje ...bezskutecznie , jak zwykle : gadał, gadał, gadał.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 10 3 miesiące temuocena: 43% 

  Działka nie kupiona jeszcze, a sukces odtrąbiony. A budowa szkoły? To zadanie na lata. Jeśli ktoś ten temat rozpoczął i rozpoczął nad nim debatę, to poprzedni burmistrz. Nie chwaliłabym się tym, co nie twoje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 9 3 miesiące temuocena: 40% 

  LUDZIE! SPOKOJNIE - NARAZIE ZAKWITNIE NAM TUTAJ BIAŁY GROCH NA TLE KTÓREGO BURMISTRZ SIĘ WYPOWIADA. ZAS NIŻEJ JEST OCZKO DO ZAGOSPODAROWANIA REKREACYJNEGO A W OCZKU PŁYWAĆ MAJĄ RAKI I ROBAKI KARASIE ZŁOTE RYBKI I PŁAZY. I RECHOT ŻAB W MAJU USŁYSZYMY...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 8 3 miesiące temuocena: 39% 

  Obiecanki, cacanki, a ludziom nie potrzebna nadzieja. Trzeba sobie otwarcie powiedzieć gadane chłop ma, ale treści żadnej. Niech wpierw kupi, wybuduje a później lata z tym do mediów. Na razie to sztuczny splendor. Ja Kopaczewskiemu nie wierzę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pan 7 3 miesiące temuocena: 58% 

  Nie chcę szkoły

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pan Józef 6 3 miesiące temuocena: 34% 

  A co autobusy już przestały jeździć na osiedle piastowskie że trzeba szkole tam budować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zzz 5 3 miesiące temuocena: 78% 

  Nigdy tam nie jeździły...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic 4 3 miesiące temuocena: 47% 

  Burmistrz likwiduje klasy trzecie łącząc je w większe, bo oszczędności, a zaczyna budowę nowej szkoły.?!! Nic nie rozumiem , proszę o wyjaśnienie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 3 3 miesiące temuocena: 24% 

  Po prostu wystarczy zamknąć ze dwie szkoły w mieście i będą oszczędności ;-). W każdym razie zapewne ministerstwo już pracuje nad nauczaniem poprzez kursy internetowe i niedługo będą masowe zwolnienia nauczycieli. Po to testowali nauczanie przez internet. Do tego nie potrzeba tylu nauczycieli i zapamiętajcie to sobie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 2 3 miesiące temuocena: 45% 

  Kasa ratusza świeci pustkami, a ten wciska kolejny kit o szkole. Szkoła jeśli powstanie to za dobre 10 lat albo i dłużej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Baaa 1 3 miesiące temuocena: 30% 

  No na pewno nie za jego kadencji!ani tego nie zaczal ani nie zakonczy, ale juz szampana otwiera!dziwny czlowiek, taki...malo powazny!no ale post na fb powstal.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAMatematyka
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4372 sekundy