REKLAMAmartex
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 czerwca 2021, 13:08 komentarzy 8

(Fot. Info Iława.)

W naszym mieście odbywają się dzisiaj testy elektrycznego autobusu z ARP E-Vehicles, spółki zależnej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.. Elektrobus zawita m.in. na Gajerek i osiedle Piastowskie, gdzie Zakład Komunikacji Miejskiej w Iławie ma rozwijać swoją ofertę przewozową.

Elektrobus jeździ ulicami Iławy.

Ilość zdjęć 17

O elektryczny autobus zapytaliśmy przedstawiciela spółki.

- Jest to pierwszy polski autobus elektryczny, na konstrukcji zaprojektowanej przez nas od zera, zbudowany w Polsce, w Solcu Kujawskim pod Bydgoszczą - opowiedział Marcin Zawadzki. - Jest dosyć innowacyjny, z uwagi na to, że baterie ma zamontowane pod podłogą, między osiami. Dzięki temu środek ciężkości jest bardzo nisko, a autobus bardzo dobrze się prowadzi, może zabrać więcej pasażerów i zużywać mniej energii - wyliczył korzyści przedstawiciel ARP E-Vehicles.

Ponadto, jak się dowiadujemy, pojazd ma 65 miejsc, z tego 23 siedzące i 42 stojące. Cena? 

- Zależy przede wszystkim od tego, jak duże zasięgi są potrzebne - mówi Marcin Zawadzki. - To dlatego, że bateria jest najdroższą częścią w autobusie; od jej rozmiaru w największym stopniu zależy cena pojazdu.

Przy zasięgu 140 km koszt pojazdu to około 1,6 mln zł, w zależności jeszcze od wyposażenia.

Dodajmy, że testy mają związek z pozyskaną przez Urząd Miasta w Iławie na "Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie" unijną dotacją w wysokości 4 mln złotych. Za te pieniądze ratusz planuje m.in. kupno dwóch nowych autobusów elektrycznych.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMALady D

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~inż. 8 2 dni temu

  Wymiary ARP E-Vehicles 8,6 wynoszą 8,6 m / 3,15 m / 2,5 m . Szerokość 2,50 metra jest więc o 10 cm większa od szerokości Urbino 8,9 LE electric - a to powoduje, że będzie jeszcze ciaśniej na ul.Gdańskiej, która ma szerokość 4,80 metra w części wypolbrukowanej. Stare odcinki ulicy są jeszcze węższe, Podczas wjazdu i wyjazdu z ul. Gdańskiej ( od strony ul. Biskupskiej-Bydgoskiej i od 1-Maja ) autobusy nie zmieszczą się na swoim pasie ruchu.Czyżby szykowała nam się przebudowa - poszerzenie Gdańskiej na całej długości? ;) A w momencie uruchomienia regularnej linii autobusowej prawdopodobne wprowadzenie zakazu zatrzymywania się i postoju na jej długości? 4 milionów nie wystarczy! Stała linia autobusowa z pasażerami... wymaga bezpiecznych, uregulowanych warunków przejazdu. Chyba?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 7 4 dni temuocena: 100% 

  Bardzo pięknie wygląda super się jedzie. Jest lepszy od awaryjnych zachodnich niech dalej produkują te cudeńka powodzenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kram 6 4 dni temuocena: 18% 

  Wooow chociaz jakas pozyskana dotacja. No nic jaki Pan taki kram!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 5 5 dni temuocena: 0% 

  I po co to

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~luśka 4 5 dni temuocena: 27% 

  gdzie te tysiące tych pojazdów?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 3 4 dni temuocena: 50% 

  Lucha nie bądź negatywna

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~karol 2 5 dni temuocena: 50% 

  od "Pinokia"!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nono 1 5 dni temuocena: 93% 

  To robi wrażenie, podoba mi się ta inicjatywa, mimo że nie jestem mieszkańcem Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4769 sekundy