REKLAMAin-meble
REKLAMAbanieczka2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 czerwca 2021, 16:17 komentarzy 7

(Fot. z archiwum podróżnika.)

"Dla każdego mieszkańca rozpoczynającego swoją przygodę z turystyką, turysty odwiedzającego Iławę i okolicę ta trasa powinna być pierwszą wyprawą", mówi o wycieczce do Szymbarka podróżnik Krzysztof Zakreta. Dzisiaj właśnie tam zapraszamy Was w ramach ósmego odcinka InfoWyprawy.

Jakie po drodze czekają atrakcje? Którędy przebiega ten szlak turystyczny i dlaczego powinien być tym pierwszym? Wszystkie te informacje i wskazówki znajdziecie poniżej. Zapraszamy do skorzystania i - w drogę!

Kierunek: Szymbark.

Ilość zdjęć 13

InfoWyprawa, część 8. Szymbark - pierwszy

Podczas obserwacji rowerzystów nasuwają mi się pewne spostrzeżenia. Pamiętajmy, nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu, szanujmy się nawzajem. Stosujmy ograniczone zaufanie do innych poruszających się użytkowników. Zwracając uwagę na oznaczenia poziome, poruszajmy się prawą stroną ścieżki, drogi, w ostateczności chodnika. Innych użytkowników wyprzedzajmy tylko lewą stroną, sygnalizując ręką nasz zamiar, przedtem upewniając się, czy sami nie jesteśmy właśnie wyprzedzani. Pamiętajmy, chodnik służy do chodzenia. Rowerzyści, z chodnika korzystajmy w ostateczności, ograniczmy do minimum naszą prędkość, to pieszy musi się na nim czuć bezpiecznie. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Przez przejścia dla pieszych przechodźmy z rowerem, nie przejeżdżajmy. Na ścieżce rowerowej lub drodze sygnalizujmy wyciągniętą w bok ręką zamiar skrętu. Drogą jeździmy około pół metra od prawej krawędzi, ale uważajmy, bo jest to zazwyczaj najbardziej zaniedbana i zarazem niebezpieczna część drogi. Dlaczego pół metra od prawej krawędzi drogi? Niestety są kierowcy (potencjalni zabójcy), którzy rowerzystów wyprzedzają na styk, wówczas mamy miejsce na ucieczkę na w miarę bezpieczną odległość, a nie do rowu. Dojeżdżając ścieżką rowerową do drogi lub przejazdu kolejowego, obserwujmy uważnie lewą i prawą stronę. Zwracajmy uwagę i stosujmy się do znaków drogowych.

Przesilenie wiosenne minęło, a nasz organizm nabrał już pozytywnej letniej energii. Patrzysz na innych tryskających radością i sprawnością i myślisz sobie, czy ja się już do niczego nie nadaję? Czy wciąż muszę tylko skakać po klawiaturze komputera, telefonu, smartfona, tabletu, pilota od telewizora i zapełniać głowę bzdurami? Masz trochę wolnego czasu, rower lub kondycję na wyprawę pieszą, biegową? To ruszaj z nami szukać przygód. 

Trasa, którą chcę Wam tym razem zaproponować, prowadzi w części szlakiem Napoleona Bonapartego i najstarszym iławskim szlakiem turystycznym do Kamionki. Jest najlepszą trasą zachęcającą do wspólnego zwiedzania naszego pięknego i tajemniczego Pojezierza Iławskiego. Dla każdego mieszkańca rozpoczynającego swoją przygodę z turystyką, turysty odwiedzającego Iławę i okolicę ta trasa powinna być pierwszą wyprawą.

Pierwszą wyprawą jest również w moim (nie tylko) przewodniku „Kierunek: Pojezierze Iławskie”. Podążając ścieżkami leśnymi i polnymi, odwiedzimy osadę malowniczo rozciągającą się wzdłuż dwóch jezior. Przecinając połacie łąk i pól, obcując ze wszechobecną ciszą przerywaną radosnym śpiewem ptaków, pluskiem fal, nie dostrzeżemy upływającego czasu i drogi, gdy zza drzew wyłoni się potężny zamek kapituły pomezańskiej - największy na Warmii i Mazurach. To tu rozgrywały się różne sceny, również sceny z filmowego dramatu „Król Olch” Volkera Schlöndorffa, w którym zagrał John Malkovich. Jeśli będziecie mieć szczęście, na zamku po zmroku zauważycie spacerującą białą damę. Zupełnie inaczej dziś wyglądałoby to miejsce, gdyby zrealizowano marzenia o odbudowie zamku oraz przedłożony UM na 700-lecie Iławy mój projekt połączenia kanałem wodnym jezior Jezioraka, Silm, Szymbarskiego i Ząbrowskiego. Na trasie, nad jeziorem Silm (Kamionka) oraz przy zamku znajdziemy miejsce na wspólnego grilla, ujrzymy cztery jeziora, lodowisko, skatepark, stadion piłkarski, pomniki, lasek miejski, leśną ścieżkę dydaktyczną, rzeczki, lasy, pola, łąki, dębową Aleję Napoleońską, budynki dawnej szkoły wiejskiej i folwarku, młyn, cmentarz dawnych właścicieli ziemskich, aleję skarlałych sosen, jeden z siedmiu istniejących na świecie ośrodków szkolenia kapitanów żeglugi wielkiej, pływalnię, średniowieczną fosę, halę widowiskowo-sportową, amfiteatr, pensjonaty, hotele i restauracje. Atrakcyjność tej trasy sprawi, że wrócimy z niej w pełni zrelaksowani i zachwyceni. Na długie chwile utrwalimy w pamięci obraz naszej wyprawy, która z pewnością zachęci do częstszych wypadów w urocze strony Iławy i Pojezierza Iławskiego. Czy jesteście gotowi?

Dziś zabieram Was na ósmą InfoWyprawę do Szymbarka. Ruszajmy!

Jest to szlak nr 1 z mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek; Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3 940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam, tym razem nie rowerem (bo za łatwo), a pieszo. Ta przyrodniczo-historyczna 22-kilometrowa trasa w 45% przebiega drogą twardą. Znakomicie posłuży do uprawiania turystyki pieszej, biegowej i rowerowej. Rozpoczyna się w Iławie przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Mickiewicza. Prowadzi południowym brzegiem Małego i Dużego Jezioraka, ulicą Stacyjną, Sienkiewicza, obok jezior Silm i Szymbarskiego, przez Kamionkę, Szymbark, do XIV-wiecznego zamku kapituły pomezańskiej. Do Iławy wracamy początkowo tą samą drogą, następnie północną stroną jeziora Silm, ulicami Sienkiewicza, Konstytucji 3-go Maja, Aleją Pojednania, Bulwarem Jana Pawła II do centrum Iławy. 

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie :-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i film, który podczas pieszej wyprawy zrealizowałem. Poprowadzi on Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy, pobudzi zmysły, wyobraźnię, przypomni czasy te odległe i  nieodległe. Film ten zawiera również zdjęcia z wycieczek, które w 2007 roku organizowałem z „Echem Iławy”.

W związku obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii Covid-19 od soboty, 15 maja został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w otwartej przestrzeni, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Od 6 czerwca grupy uprawiające sport mogą liczyć do 150 osób, nie wliczając osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepienia przeciw Covid-19. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzyści poruszają się po drogach publicznych, jeżeli nie stwarza to zagrożenia, w kolumnach dwóch jednośladów, w grupach po 15 jednośladów, z 200-metrowym odstępem między grupami. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Wynika z tego, że nie może poruszać się po jezdni, ścieżce rowerowej, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Kierowcy samochodów zobowiązani są wyprzedzać rowerzystę w odległości nie mniejszej niż jeden metr. Zgodnie z ogólnopolską inicjatywą rowerzyści proszą o „150 cm dla rowerzysty”.

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: z archiwum podróżnika.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAModera

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Miły 7 4 miesiące temuocena: 100% 

  No ładnie na zwolnieniu Krzysztof ostoja zk iława a normalni f-sze muszą pełnić ciężką służbę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wok. 6 4 miesiące temuocena: 100% 

  Taki piękny zamek mieliśmy niedaleko Iławy. Ruskie to jednak .....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 5 4 miesiące temu

  Ściśle mówiąc - Taki piękny zamek mieliśmy niedaleko Deutsch Eylau. Front radziecki przechodził przez Szymbark 22 I 1945 r. Tereny te prawnie należały do 8 V 1945 r. do III Rzeszy. Wprawdzie deklaracja jałtanska podpisana przez Wielką trójkę w dniach 4-11 II 1945 r. ustalała, iż w rekompensacie za utratę Kresów Wschodnich Polska otrzymamy tereny po Królestwie Prus, ale to deklaracja, bez znaczenia dla rządnego zemsty na nazistach, często pijanego żołnierza radzieckiego. On miał zupełnie coś innego w krwi i w głowie niż szacunek do zabytków. Przykro :(

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rubin 4 4 miesiące temu

  Odnośnie bezpieczeństwa na drodze chciałbym dodać że rowerzyści często nadużywają prawa do jazdy obok siebie. Przepis mówi:Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;3) czepiania się pojazdów.Ust. 3a mówi nam, że:Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.Niestety wielu rowerzystów ma gdzieś bezpieczeństwo swoje i innych, jada obok siebie i utrudniają bezpieczne wyprzedanie, a pewno wielu z nich to też kierowcy samochodów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 3 4 miesiące temuocena: 100% 

  Cenne spostrzeżenie, znane zapewne wszystkim. Traktujmy wszystkich uczestników ruchu z szacunkiem i wyrozumiałością. Zdecydowanie łatwiej jest jechać na czterech kołach bez pedałowania niż na dwóch pedałując, często przez kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów. Poruszanie rowerzystów obok siebie jest dozwolone pod pewnym warunkiem. Zapewne żaden rowerzysta świadomie nie będzie ryzykować własnym życiem, aby korzystać z tego przywileju. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Pozdrawiam serdecznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  Panie Krzysztofie Od tej dalszej Kamionki (pierwsza Kamionka jest nad j. Slim ) mamy do Szymbarka Aleję Drzew, ja określam jako Aleję Dębów. Ta aleja jest bardzo zarośnięta a dawno temu ze 30 lat temu można było nią jechać rowerem, teraz nie!! Szlak Napoleoński właśnie należałoby restytuować ale to drogo by kosztowało. Skąd wziąć pieniążki na ten zacny cel.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 1 4 miesiące temuocena: 100% 

  Bardzo dziękuję za ten temat i troskę o nasze dziedzictwo. Dębową Aleją Napoleońską znajdującą się między Kamionką a Szymbarkiem na terenie PGR-u w Kamionce, mimo że zarastała, można było przemierzyć jeszcze w latach 90. XX wieku. Po przejęciu terenu przez Wild Szymbark z siedzibą w Kamionce aleja stała się niedostępna i zarosła. W 2015 roku teren ten (i 427 ha) kupiła Agencja Nieruchomości Rolnych, jest własnością Skarbu Państwa. To znakomita, przepiękna atrakcja turystyczna. Zapewne przy wsparciu mieszkańców i zaangażowaniu władz Aleję Napoleońską można było przywrócić do turystycznego użytkowania. Pozdrawiam serdecznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmediaexpert
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6702 sekundy