REKLAMAOrange
REKLAMAORKA
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 czerwca 2021, 13:13 komentarzy 11
Od lewej: Piotr Baran, Łukasz Tulwiński.

Od lewej: Piotr Baran, Łukasz Tulwiński. (Fot. Info Iława.)

Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej w Iławie, o wyjątkowo obszernym porządku obrad, to m.in. debata nad raportem o stanie Iławy za 2020 rok. Udział w niej mogą wziąć nie tylko radni, ale też mieszkańcy. W tym roku z tej możliwości skorzystały dwie osoby.

Jako pierwszy wystąpił Łukasz Tulwiński, działacz Ruchu Narodowego z Iławy.

- Co do całości raportu muszę powiedzieć, że jest bardzo schludny. Przyznam, że szukałem jakichś haków typu metoda kopiuj-wklej, ale na szczęście nie znalazłem - mówił mieszkaniec. - Jednocześnie, gdy czytamy tę lekturę, przychodzi na myśl, że już znamy kogoś, kto pisze paski dla TVP - okazuje się, że żyjemy w tak cudownym mieście, same cuda niewidy. Niedługo się okaże, że Niemcy przyjeżdżają do Iławy zbierać szparagi. Papier przyjmie wszystko, warto zderzyć się z rzeczywistością.

W swoim wystąpieniu Tulwiński zwrócił uwagę na cztery sprawy. 

- Według raportu 40 osób skorzystało w 2020 roku z opieki wytchnieniowej. Myślę, że wszyscy się zgodzimy, że jest to ważny i potrzebny program. Niestety, posiada on wiele wad - mówił.

Jak wskazał Tulwiński, w 2020r. program ruszył dopiero we wrześniu, na ten rok umowa z urzędem wojewódzkim została podpisana w maju. 

- Możemy zwalać winę na urząd wojewódzki, ale czy miasto nie może z własnych środków uruchomić programu opieki wytchnieniowej? - pytał mieszkaniec.

Problem bezdomności, który, zdaniem Tulwińskiego, "w debacie publicznej w ogóle nie istnieje", to kolejna z poruszonych przez niego kwestii.

- W raporcie, ani za 2020, ani za 2019r., nie uwzględniono liczby osób bezdomnych. Natomiast według danych za 2018 r. takich osób było w naszym mieście aż 68, to nie jest mała liczba. Gdy w marcu 2020 roku spłonął stary młyn, bo ogień zaprószyli bezdomni, nikt nie rozmawiał o tym, jak tym ludziom pomóc. Bezdomni umierali na ulicach. Iława nie posiada nawet noclegowni. Skierowaliśmy do MOPS pytania o to, jak wygląda program dotyczący wsparcia i wychodzenia z bezdomności, czy w ogóle taki program istnieje - powiedział.

Iławianin mówił też o rynku pracy.

- To, obok służby zdrowia, powinien być jeden z najważniejszych tematów w tym trudnym, minionym roku. Według raportu mamy nie tylko wzrost liczby osób bezrobotnych w Iławie, ale także wzrost liczby imigrantów, którzy konkurują na rynku pracy, najczęściej z młodymi ludźmi. Jedyne, co w Iławie można dobrego kupić, to - żartobliwie - bilet do Gdańska albo do Olsztyna - stwierdził Łukasz Tulwiński.

"Wycieczki za pieniądze podatnika", tak z kolei iławianin określił wyjazdy w ramach współpracy z zagranicznymi miastami partnerskimi Iławy, pytając o wymierne korzyści płynące z takich działań. Tulwiński proponował też zastanowienie się nad bardziej aktualnymi, nowymi kierunkami takiej współpracy.

Jako drugi zabrał głos Piotr Baran, diagnosta nawierzchni kolejowej, jak sam mówił mieszkający w Iławie 33 lata, z przerwą na studia. On skupił się na zagadnieniu transportu drogowego. W raporcie, jego zdaniem, brakuje kluczowych informacji na ten temat.

- Jak miasto planuje zabezpieczyć się przed paraliżem związanym z budową drogi S5 i odległym terminem budowy odcinka iławskiego? Dziś już wiemy, że ten odcinek powstanie najwcześniej za 11 lat. Przez ten czas Iławę czeka wzmożony tranzyt. Tymczasem każdy, kto porusza się samochodem, już teraz wie, że układ drogowy w Iławie wyczerpuje swoją przepustowość i nie odpowiada zapotrzebowaniu, które płynie z natężenia - mówił iławianin, nawiązując też do pytań na ten sam temat, zadanych przed rokiem przez Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego, na które odpowiedzi miały być wymijające. - Czy miasto dysponuje jakąkolwiek analizą ruchu? Nic takiego nie znalazłem. Jeśli chodzi o planowanie transportu, leżymy.

Mieszkaniec zalecał przygotowanie takiej analizy i wymieniał płynące z opracowania takiego dokumentu korzyści. Jak mówił, wpływa to na rozwój gospodarczy miasta.

- Przede wszystkim jest to bardzo ważny dokument, który ułatwia miastu pozyskiwanie środków na inwestycje oraz ułatwia negocjacje, w tym z GDDKiA. Za tym podąża sprawa budowy wiaduktów, zarówno na ulicy Wyszyńskiego, jak i na DK 16. Wraz ze znajomymi zadaliśmy sobie trud i sprawdziliśmy w PLK, czy po modernizacji linii w ogóle istniała jakaś korespondencja na linii samorząd-PLK w sprawie budowy wiaduktów. Nie było nic - mówił, zalecając kontakt z zarządcą kolejowej infrastruktury w celu ustalenia, czy byłby gotowy, w całości lub w części, sfinansować budowę wiaduktów. 

- Wydaje mi się, że samo uaktualnienie rozkładu jazdy i puszczenie dwóch elektryków to będzie trochę za mało. Ludzie młodzi i dynamiczni będą wybierać auto - kontynuował mieszkaniec.

Metody naprawy dróg bitumicznych, to kolejny interesujący go temat.

- Chyba jeszcze żaden samorząd nie remontował na taką skalę głównych dróg remonterem. Wydaje mi się, że o wyborze sposobu i zakresu naprawy powinny decydować takie elementy jak natężenie ruchu, ale też estetyka, trwałość i jakość zastosowanej metody. Używanie remontera jest to mały zamach na własność mieszkańców Iławy, gdyż gres skutecznie penetruje lakier, do tego długo jest brudno. Metod naprawy jest więcej - mówił Piotr Baran.

Mieszkaniec podjął jeszcze temat budowy szkoły na osiedlu Piastowskim. 

- Z punktu widzenia transportu jest to bardzo dobry pomysł. Unikamy kilkuset podróży w godzinach szczytu przez całe miasto. Pytanie, którą istniejącą szkołę trzeba będzie zlikwidować? Demografia jest nieubłagana - zauważył.

Odpowiedzi udzielano w dalszej części debaty. 

Odnośnie osób niepełnosprawnych i programu opieki wytchnieniowej burmistrz powiedział, iż urząd wojewódzki zwlekał z podpisaniem umowy. Jest też problem z wykonawcami, ale, jak mówił Dawid Kopaczewski, najważniejsze, że są dostępne środki finansowe i ten program będzie mógł być realizowany. Z kolei problem bezdomności miasto adresuje, przygotowując dokumentację na budowę schroniska dla osób w takiej sytuacji. Natomiast co do przyjezdnych pracujących w Iławie burmistrz nie zgodził się z mieszkańcem, uważając zjawisko migracji za pozytywne. Jak mówił, obcokrajowcy wypełniają na lokalnym rynku pracy luki, ponadto obecnie to nie bezrobocie, lecz poziom płac jest największym wyzwaniem na lokalnym rynku pracy. Natomiast do korzyści płynących z zagranicznej współpracy przekonywała mieszkańca radna Ewa Jackowska. Przyznała, że podzielała jego zdanie, ale zmieniła je po tym, jak sama miała okazję wymienić się doświadczeniami z zagranicznymi partnerami, co jej zdaniem jest bardzo cenne.

Odnośnie pytań zadanych przez Piotra Barana burmistrz przypomniał o analizie ruchu, jaka była przygotowywana na zlecenie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie, wówczas chodziło o transport publiczny, którego rozwoju w mieście chce obecna władza. Natomiast remonty dróg Dawid Kopaczewski skomentował w ten sposób, że rzeczywiście miasto rozważa także inne metody, często jednak są one droższe i wtedy trzeba liczyć się z tym, że remontuje się mniej kilometrów dróg. Burmistrz zaprzeczył też, aby były plany likwidacji którejś z istniejących szkół w związku z planem budowy nowej na osiedlu Piastowskim, w grę wchodzi raczej przenoszenie dzieci.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAGaleria

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~bolo 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Niech się nie boi rodzic, ze szkoły mu będą zamykać. Nasze osiedle, to jak nowe miasteczko w budowie. Szkoła potrzebna. A swoją drogą niech przyjdą zobaczyć ile tu dzieci jest a ile w drodze...A Nowa Wieś z otoczeniem to przemienia się się też w miasteczko, tylko Wójt się tego boi ze mu zabiorą złotą żyłę podatkową. Gdyby oczywiście Nową Wieś wchłonęła Iława. A i tak ją połknie - nie ma odwrotu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 10 5 miesięcy temuocena: 14% 

  PO PIERWSZE: PRZEJAZD NAD TORAMI W LESIE; PO DRUGIE - PRZEJZD W Iławie PRZY BIAŁYM KOŚCIELE. WSZYSTKIEMU ZANIECHAŁ KOMUCH RADNY A PONADTO NIECH TEN PAN CO WYSTĘPOWAŁ PIERW DOSTANIE SIĘ DO RADY, A POTEM SPRÓBUJE RZĄDZIĆ

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodzic 9 5 miesięcy temuocena: 33% 

  Panie burmistrzu , będziemy przenosić dzieci że szkół do nowej szkoły hmmm proszę odpowiedzieć na pytanie skąd brać te dzieci?ikwidujecie klasy trzecie żeby zrobić mniej klas czwartych bo oszczędności!! Nierozumiem tych posunięć, ciągle słyszymy, że nie ma pieniędzy...a tu łup nowa szkoła.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 8 5 miesięcy temuocena: 31% 

  Może mi nie po drodze z w/w panami ale pan Piotr ma dużo racji i trudno z nim się nie zgodzić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Moja mała ojczyzna 7 5 miesięcy temuocena: 38% 

  Korekta: SZ. P. Łukasz T. … Z Ruchu Narodowego… popieram!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Moja mała ojczyzna 6 5 miesięcy temuocena: 47% 

  Nick: Zrozpaczony Obserwator - masz rację. Sz.P. Robert T. zauważył prawdziwy i ukryty problem w Iławie. … bezdomni… brak mieszkań… brak programu… Rodziny niewydolne… A przecież jest tyle programów samopomocowych i rządowych… - czy Iława realizuje państwo opiekuńcze? I programy socjalne? Kilka lat temu opieka społeczna sama nie miała ani grosza… I czy dzieci były równo traktowane zarówno w MOPS jak i nawet we współpracy w parafialnych CARITAS? Czy i tu i tam były dzieci sprawiedliwie przyjmowane i zajmowano się nimi wszystkimi czy tylko niektórymi? Czy wakacje nad morzem należały się tylko znajomym? A co z pozostałymi?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oleg 5 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Dwie skończone iławskie gwiazdy . Tyle w temacie.. Zróbcie coś dla miasta i kupcie juz ten bilet.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zrozpaczony Obserwator 4 5 miesięcy temuocena: 49% 

  Ten kto słuchał sesje musi przyznać, ze obaj Panowie byli przygotowani do swoich wystąpień i trudno im zarzucać złośliwości w swoich wypowiedziach. Według mnie zwrócenie uwagi na bezdomnych (sam przyznam nie wiedziałem, ze jest ich aż tylu) to najciekawszy punkt wystąpienia. Natomiast to co mówił pan Piotr o korkowaniu miasta to jest fakt który narasta z roku na rok i faktycznie nie widać pomysłów na poprawę. Mnie obaj pozytywnie zaszokowali. Raczej spodziewałem się jakiś personalnych odniesień ale tych nie było. Szkoda, ze reszta Iławian ten raport ignoruje. przynajmniej się chłopaki interesują miastem. Szacun

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szkoda 3 5 miesięcy temuocena: 33% 

  Pan Piotr spokojny, mądre i merytoryczne uwagi. Odpowiedzi władz nijakie, nieprecyzyjne, nawet odrobinę aroganckie. Szkoda Pana Piotra dla tego filozofującego środowiska, powinien związać się z osobami, które słuchają, mają sprawczość i zdolność wyciągania wniosków. Inaczen będzie to tylko mówienie i nic z tego nie wyniknie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zrozpaczony Obserwator 2 5 miesięcy temuocena: 41% 

  Z całym szacunkiem (do osoby o nicku Iława) ale trzeba było przyjść i powiedzieć co swoje, zamiast mieć pretensje, że robią to inni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 1 5 miesięcy temuocena: 57% 

  Wy dwaj przestańcie grać tą komedie wasze uwagi są płytkie i powierzchowne brakuje głębi Iława ma sprawy ważniejsze a nie was słuchać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4034 sekundy