REKLAMAGabinet Okulistyczny Helena Tretau
REKLAMAKaren
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 czerwca 2021, 08:51 komentarzy 8

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

1,731 mld euro - na taką zawrotną sumę opiewa alokacja unijnych funduszy na lata 2021 - 2027 w ramach programu regionalnego dla województwa warmińsko-mazurskiego. 

7,824 mld zł - tyle daje ta kwota w złotówkach według dzisiejszego kursu euro. Orientacyjnie: gdyby każdy z 21 warmińsko-mazurskich powiatów miał otrzymać z programu taką samą kwotę, to opiewałaby ona na 372,5 mln zł! 

Samorządy województw będą zarządzać około 40% funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027. To w sumie 28,4 mld euro. Każde województwo będzie miało swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze.

Zadaniem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest podział tych 28,4 mld euro pomiędzy poszczególne województwa. 75% tej kwoty ministerstwo podzieliło w styczniu w oparciu o obiektywne kryteria, przede wszystkim liczbę ludności i PKB na mieszkańca.  25% z 28,4 mld euro pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Ostatecznie województwu warmińsko-mazurskiemu przypadła alokacja w wysokości 1,731 mld euro. 

- Ta alokacja jest nieznacznie wyższa niż ta, którą dysponowaliśmy w latach 2014-2020 (1,728 mld euro). Dziewięć regionów będzie miało mniejszą alokację niż w latach 2014-2020, a Warmia i Mazury znalazły się w grupie siedmiu, które zyskują - podkreślił Urząd Marszałkowski w Olsztynie. 

Jak dodają przedstawiciele samorządu, który dzieli środki z programu regionalnego, wynegocjowane pieniądze na RPO będą wspierały różnorodne inicjatywy lokalne, rozwój transportu, ochronę zdrowia, przedsiębiorczość, edukację i działalność organizacji pozarządowych.

- Należy pamiętać, że fundusze w programach regionalnych to nie jedyne źródło finansowania inwestycji w województwach. Na kolejne lata będziemy mieć do dyspozycji środki z programów krajowych, Krajowego Planu Odbudowy, a 6 regionów może się także spodziewać środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - podkreślił z kolei Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Jak tę ogromną rozwojową szansę wykorzystają Iława i inne samorządy z terenu powiatu iławskiego? Czas pokaże.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMASalon okulistyczny

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Iławiak 8 2 miesiące temuocena: 50% 

  Dopóki burmistrzem naszego miasta jest lewak to Iława tych pieniędzy nie zobaczy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 7 2 miesiące temuocena: 75% 

  Niestety tak będzie...A łapki w dół to też niestety jego lewaccy kumple z fb.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hhg 6 2 miesiące temuocena: 89% 

  No Iława na pewno zyska. Tym razem może przejście dla żab w centrum Iławy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Badacz Unijnych Pięciolatek 5 2 miesiące temuocena: 38% 

  Można wiedzieć komu te pieniążki zabrano? I jak to się cudownie dzieje że wygląda to tak jakby dobrzy wujkowie z Unii sypali banknotami z helikoptera?No to pomyślcie dlaczego w montowniach, stolarniach, itp. są takie dziadowskie płace, że nie da się z tego godnie żyć? Na uczciwe wypłaty nie ma, ale na to żeby działacze mieli na wydawanie lekką ręką to środki się znajdują. Polecam odwiedzić unijną inwestycję na Wyspie Młyńskiej. Pobudowali , nie wiadomo co, za miliony i teraz to stoi zamknięte na cztery spusty i niszczeje. Pomnik brukselskiej planistyki i gospodarności samorządowców.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twiloj 4 2 miesiące temuocena: 50% 

  Właśnie to samo niedawno tłumaczyłem znajomym jak tamtędy przechodziliśmy. Zabrali w podatkach żeby takie bezużyteczne obiekty stawiać zamiast podatki obniżać i dać ludziom samemu decydować co i gdzie budować... A nie, czekaj przecież podatki sa najniższe w całej Europie, kwita wolna od podatku też. Tylko kilka opłat, składek, akcyza...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~geniusz guzik powiedział 3 2 miesiące temuocena: 60% 

  ~~~asdefie~~ jak chcesz zabłysnąć to posyp się brokatem , bo twe słowne wypociny ni funta kłaków nie warte, mniej warte od szczawiu i mirabelek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Asdef 2 2 miesiące temuocena: 67% 

  Do haha ale jaja : Zabierz się bezmózgowcu za naukę- wstydu oszczędź. Skoro zabierasz głos na forum korzystaj ze słownika. Wystawiasz sobie kapuściany łbie świadectwo nieuctwa i prostactwa - menelku z pod budki z piwem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~haha, haha, ale jaja 1 2 miesiące temuocena: 50% 

  pinindze może zabrano tuskowi , temu z bykdoszczu i innym szczawiom i mirabelkom.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4892 sekundy