REKLAMARafał Ryszczuk
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 czerwca 2021, 13:24 komentarzy 1

Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potrzebę troski o środowisko naturalne. Nie wszyscy wiedzą jednak jak zadbać o planetę w praktyce. Tymczasem sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy zacząć od drobnostek, takich jak racjonalne gospodarowanie wodą, recykling czy wyeliminowanie plastiku. Jak zacząć żyć ekologicznie? Jakie rozwiązania warto wprowadzić w swoim domu? Sprawdź!

Unikaj plastiku

Plastik może rozkładać się nawet kilkaset lat. Lepiej więc go po prostu unikać. Zamiast kupowania zgrzewek wody w plastikowych butelkach, lepiej zainwestować w dzbanki i butelki filtrujące. Ubrania z poliestru zamień na te wykonane z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z plastikowych organizerów, pojemników i koszy na śmieci. Takie rzeczy lepiej wykonaj samodzielnie z kartonu. Wystarczą pudełka kartonowe w różnych rozmiarach i prosta instrukcja z internetu. Na zakupach wybieraj produkty w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Często zdarza się, że ten sam towar np. cukier, dostępny jest w różnych opakowaniach: papierowym lub plastikowym. Zdecyduj się na ten pierwszym wariant.

Nadaj przedmiotom drugie życie

Do śmietników często trafiają rzeczy, które mogłyby jeszcze komuś posłużyć. Najczęściej są to niezniszczone ubrania. Zamiast je wyrzucać, wystarczy oddać rzeczy potrzebującym lub zorganizować domową wyprzedaż. Problem nie dotyczy jednak wyłącznie ubrań. W koszach często lądują także kartony. Tymczasem pudełka można wykorzystać do skonstruowania zabawek, organizerów, a nawet szafek. Sprawdź jak wykorzystać niepotrzebne opakowania tekturowe i nadaj kartonom drugie życie. Jeśli wszyscy stosowaliby podobne rozwiązania, na świecie marnowałoby się o wiele mniej surowców. 

Segregacja odpadów. Dlaczego to takie ważne?

Czy wiesz, że rocznie każdy z nas produkuje ponad 350 kg śmieci? To olbrzymia ilość. Jeżeli kilka osób zlekceważy potrzebę segregacji, zmarnuje się aż kilkaset kilogramów surowca, który mógłby ponownie znaleźć się w użyciu. Marnotrawstwo to jednak nie jedyny problem. Kolejnym zagrożeniem związanym z lekceważeniem segregacji jest zatruwanie środowiska. Na śmietniskach często lądują bowiem baterie, akumulatory czy innego rodzaju rzeczy mogące spowodować skażenie. Jednak to jeszcze nie wszystko. Odpady organiczne, które w wyniku nieprawidłowej segregacji trafiają na wysypisko, często stają się pożywieniem dla zwierząt. Nie dość, że zwierzęta same mogą zarazić się szkodliwymi związkami zawartymi w odpadkach, to jeszcze będą przenosić je dalej. Nawet jeśli segregacja odpadów w domu bywa uciążliwa, trzeba przyznać, że jest po prostu potrzebna. 

Woreczki zamiast reklamówek

Dużo mówi się o zabieraniu na zakupy wielorazowych torebek materiałowych. Trend staje się coraz popularniejszy, ale jeśli do torby materiałowej trafią owoce i warzywa w kilku torebkach foliowych, na nic zda się cały wysiłek. Owoce i warzywa warto więc umieszczać w specjalnych woreczkach zero waste. W sklepach dostępne są woreczki wykonane z firanek, z lnu czy z bawełny. Wiele osób zniechęca się do takiego rozwiązania, sądząc, że wymaga ono sporo wysiłku. Woreczki trzeba przecież regularnie czyścić. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. Wystarczy po prostu wrzucić je do pralki.  

Oszczędzaj wodę i prąd

Jeśli dokładnie przyjrzymy się naszym codziennym nawykom, może okazać się, że marnujemy zawrotne ilości wody i prądu. Myjesz zęby lub włosy, a w tym czasie woda płynie z kranu dużym strumieniem? Włączasz pralkę, gdy jest wypełniona do połowy? Tak samo postępujesz ze zmywarką? Nie wyłączasz komputera, gdy udajesz się na dłuższą przerwę? Takie nawyki mogą wyrządzić naszej planecie wiele szkód. Zacznij więc je zmieniać. Zakręcaj kurki, uruchamiaj urządzenia czyszczące tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione brudnymi rzeczami, zamiast kąpieli wybieraj krótkie prysznice, zwykłe żarówki zamień na oświetlenie LED, a kiedy nie używasz komputera i innych sprzętów elektronicznych, po prostu je wyłącz. Takie rozwiązania będą mieć korzystny wpływ nie tylko na stan środowiska, ale także na stan twojego portfela. Rachunki będą znacznie niższe.  
Jak widać, ekologiczny styl życia wcale nie jest taki skomplikowany. Wystarczy zmiana drobnych przyzwyczajeń, żeby skutecznie zadbać o środowisko. Jeżeli wiele osób zdecyduje się na wprowadzenie takich rozwiązań, planeta będzie bezpieczna. 

Artykuł sponsorowany.

TEMATY polecamy
REKLAMATom-bet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~. 1 ponad rok temu

    Wszyscy się dziwują ze na dwie osoby używać od 0,5 do 0,7 m ciepłej wody - ale ja się nie pławię tylko robię mydlenie i spłukanie ciała, mimo że latem 3 razy wchodzę dziennie pod prysznic a zimą dwukrotnie. Zimnej zaś idzie nie więcej niż 2 m. Oczywiście pralka pełna nie jak niektórzy piorą czasem 2 razy dziennie. A potem płaczą ze droga ciepła i zimna woda.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbako2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6364 sekundy